2020. június 26., péntek

Zabpehelylisztes túrógombóc dió morzsában



Nagy kedvenc nálunk a gombóc, legyen az gyümölccsel töltve vagy csak sima túrógombóc. Elég gyakran készítem, akár desszertként, de egy kiadós leves után is szeretjük. Ez a zabpehelylisztes túrógombóc is bableves utánra készült, de vacsorára is kitűnő volt. Alig van dolgunk vele, csak összekeverjük a hozzávalókat, majd pihentetjük egy keveset, és fogyasztása előtt gyorsan kifőzzük. Nem esik szét főzés közben, könnyű és puha a gombóc, és ne feledjük, hogy még egészséges is. Én most dió morzsába hempergettem, de a megszokott zsemlemorzsa is tökéletes. Csak önmagában, de akár gyümölcsszószt is lehet kínálni mellé, kinek hogy ízlik jobban.

Hozzávalók a masszához (16 darab kb. 44 g-os gombóchoz):

- 50 dkg tehéntúró
- 2 tojás
- 1 kezeletlen citrom reszelt héja
- 1 csipet só
- 1 ek méz, vagy ízlés szerint
- 5 dkg zabpehelyliszt

Hozzávalók a hempergetéshez:

- 15 dkg dió
- 2 tk vaníliás cukor

Megj.
- Amennyiben azt szeretnéd, hogy még kalóriaszegényebb legyen a gombóc, vagy, hozzáadott cukor nélkül készítenéd el, akkor a méz és vaníliás cukor helyett használj eritritet.
- A hempergetéshez használhatunk nyugodtan zsemlemorzsát vagy panko morzsát is, akár mákot vagy kókuszreszeléket.

Elkészítés:

A gombóc hozzávalóit egy tálba mérjük, majd jó alaposan összedolgozzuk. Tetejére folpack-ot teszünk, majd legalább 1 órát hűtőbe pihentetjük.
Megj: Én reggel állítottam össze a masszát, majd délbe főztem ki.

A diót egy serpenyőben szárazon megpirítjuk, kihűtjük, majd darabosra daráljuk. Elkeverjük a cukorral, és félretesszük felhasználásig.

A túrós masszából nedves kézzel gombócokat formálunk, majd bő, enyhén forrásban levő sós vízben kifőzzük. Miután a gombóc feljön a víz felszínére, még hagyjuk 2-3 percet. Ha a gombócok megfőttek, szűrőkanállal kiszedjük a vízből és a dióba hempergetjük őket.

Tipp:
- Ízlés szerint édesített tejföl vagy görög joghurt is kínálható mellé, akár kedvenc lekvárunk vagy gyümölcs öntettel, csokiszósszal leöntve is kínálhatjuk.


Ha kedvet kaptál a gombócóláshoz, alább találsz még pár ötletet (a gombóc nevére kattintva, elérhető a receptet is):

- Túrós zabkásagombóc (cukormentes) 

2020. június 19., péntek

Kelt virágok


Legutóbb, amikor a férjem hazajött a piaci bevásárlásról, meglepett egy szép csokor virággal. Ahogy megláttam, nyomba beugrott, hogy ha ő nekem egy csodaszép élő virágcsokort hozott, akkor én is készítek neki virágot, de kelt tésztából. :) Igazából bármilyen jól bevált kalácstészta megfelel ennek a péksüteménynek az elkészítéséhez. Én most teljes kiőrlésű lisztből készítettem, és mind formára, mind pedig ízben, állagban nagyon jó lett.
Egy kicsit időigényes az elkészítése ha nincs rutinunk a kelt tésztával, ugyanis eltarthat egy darabig amíg meggömbölyítjük mind a 70 tésztadarabot, viszont nagyon egyszerű, és mutatós lesz a végeredmény. Én bátran ajánlom bárkinek, még gyerekekkel is jó móka lehet, biztos nagyon élveznék. :)

Hozzávalók:

- 0,6 cukrozatlan tejszín
- kb. 2,4 dl langyos tej
- 1 csipet só
- 1 kezeletlen citrom reszelt héja
- 1 tojás
- 1,5 ek méz
- 43 dkg teljes kiőrlésű liszt
- 7 dkg búzasikér
- 1 cs instans élesztő
- 3,5 dkg vaj

Megj: 
- A tej mennyisége változhat a liszt minőségétől és a tojás nagyságától. Ha kézzel dagasztunk vagy nagyon párás a levegő, akkor kevesebb tej szükséges hozzá.
- Amennyiben édesebben szereted, akkor nyugodtan használhatsz több mézet vagy akár cukrot.

Tetejét lekenni: - 1 egész tojás enyhén felverve

Tetejét megszórni: - 1 ek szezámmag

Elkészítés:

A tejszínt és 2 dl langyos tejet a mixer táljába öntünk, majd beleszórjuk a sót és a reszelt citrom héját, hozzáadjuk az egész tojást és a mézet, végül rászórjuk a lisztet és búzasikért, valamint az élesztőt. A dagasztóhoroggal elkezdjük összedolgozni a tésztát, majd szükség esetén, több részletben hozzáadunk a megmaradt 0,4 dl tejből (esetleg többet is, ha szükséges).

Amikor már a tészta összeállt, 2-3 részletben hozzáadjuk az olvasztott és kihűtött vajat, mindig megvárva, hogy az előzőt beledolgozza a gép.
Egy közepesen kemény, könnyen kezelhető tésztát kell kapjunk.
(Szükség esetén, a tészta állagán javíthatunk egy kevés liszttel vagy tejjel.)

Dagasztás után lezárjuk a gépet, cipót formázunk belőle, majd enyhén kiolajozott edénybe tesszük. Letakarjuk egy tiszta konyharuhával és duplájára kelesztjük.

Ezután a tésztát 10 egyenlő részre osztjuk, majd mindegyiket újabb 7 részre. Én úgy osztattam, hogy 6 egyforma (13 g) és egy kisebb darab (10 g) legyen. Az egyforma tésztadarabokból lesznek majd a "szirmok". Mindegyik tésztadarabkák kis gombóccá formázzuk.
Célszerű egyszerre egy kelt virágot elkészíteni, és csak utána gömbölyíteni a következő adagot, így megelőzve a túlkelést.

Egy sütőpapírral bélelt sütőlapra helyezzük a kisebb gombócot, majd köré rakjuk a másik 6 nagyobb gombócot. Nem kell szorosan rakni, csak lazán, mert úgyis nőni fog még.

Letakarjuk egy tiszta konyharuhával és pihentetjük 20 percet.

Ezután lekenjük az enyhén felvert tojással, a középső gombócra szezámmagot szórunk, majd előmelegített sütőben, 180 fokon kb. 20 perc alatt aranybarnára sütjük.
(A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően változhat.)

2020. június 13., szombat

Csokoládés mini pite



Pontosan ma 9 éve kezdtem a blogírást és tettem közzé az első bejegyzést.
Ami kezdetben csupán egy kalandozásnak indult a konyhába, mára már igazi tanulmányúttá nőtte ki magát. Nagyon sok új alapanyagot próbáltam ki, sokat kísérleteztem és tanultam más gasztrobloggertől, így jutottam el a már közel 900 kipróbált és bevált receptig.

Ebből az alkalomból készítettem ezt a csokoládés mini pitét, mivel egyszerűségével és mégis intenzív ízével, azt gondolom, hogy azt jelképezi amit a blogommal szeretnék képviselni a jövőben is.

Ezúton is köszönöm mindenkinek, aki meglátogatja blogomat és virtuálisan megkínálok mindenkit egy finom csokoládés mini pitével! Fogadjátok szeretettel! :)

Hozzávalók a tésztához:

- 13 dkg teljes kiőrlésű liszt
- 2 dkg búzasikér
- 8 dkg hideg vaj
- 1 csipet só
- 1/2 kezeletlen citrom reszelt héja
- 1 tojás
- szükség esetén 1-2 tk hideg víz

Megj.:Amennyiben finom lisztet használnál a tészta elkészítéséhez, ajánlom a blogon már szereplő  csokoládés mini pitének a tésztáját.

Hozzávalók a töltelékhez:

- 1,5 dl cukrozatlan tejszín (33%-os)
- 15 dkg étcsokoládé pasztilla
- 2 ek méz (vagy ízlés szerint)
- 2 tojás

+ kevés vaj a formák kikenéséhez

Elkészítés:

A lisztet és búzasikért egy keverőtálba mérjük, majd a vajat elmorzsoljuk benne. Rászórjuk a sót, a citrom reszelt héját, majd a tojást is hozzáadva összegyúrjuk.
Megj. Ha nem állna össze a tészta, akkor adjunk hozzá 1-2 tk hideg vizet. Nekem nem volt szükségem rá, de ez függ a tojás nagyságától és a liszt minőségétől.

Cipót formálunk belőle, majd folpackba csomagoljuk és 30 percet hűtőbe pihentetjük.

A hűtőből kivett tésztát 6 egyenlő részre osztjuk, majd kb. 12 cm átmérőjű körökre nyújtjuk. Kibéleljük (jól belenyomkodjuk) az előzőleg vékonyan kivajazott formákat.
Egy tepsire rakosgatjuk őket, majd visszatesszük a hűtőbe amíg előkészítjük a tölteléket.

Megj.: Ha biztosabb és nyugodtabb akarsz lenni, hogy sütés után szépen kijön a formából a pite, miután kivajaztuk a formákat, tegyünk bele egy dupla csík sütőpapírt és csak utána nyomkodjuk bele a tésztát. Így majd a túllógó papír segítségével könnyen kitudjuk emelni a kész pitéket.



A töltelékhez a tojásokat habosra verjük.
A tejszínt a mézzel és a csoki pasztillával együtt egy lábasba mérjük, majd alacsony lángon addig kevergetjük, amíg a csoki teljesen felolvad és selymes lesz.
Levesszük a lángról és tovább kavargatva langyosra hűtjük, majd vékony sugárba a tojáshoz adjuk, és egyneművé kavarjuk.

A hűtőből kivesszük a formákat, egy villával megszurkáljuk a tésztát, majd a csokis tölteléket a formákba adagoljuk.

Előmelegített sütőben 180 fokon kb. 20-25 perc alatt készre sütjük. Akkor jó, ha hozzáérünk a tetejéhez és már nem ragad, épp csak megszilárdul a teteje.
A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően változhat!

A sütőből kivéve 5 percet pihentetjük, majd óvatosan kifordítjuk a formákból vagy a túllógó papír segítségével kiemeljük, és hagyjuk teljesen kihűlni.

Tipp: Lehet díszíteni tejszínnel és idény gyümölcsökkel, de így önmagában is szuper jó. :)


2020. június 12., péntek

Könnyű tavaszi zöldségleves


Ez a könnyed zöldségleves egy példa arra, hogy mindenki számára elérhető hozzávalókból milyen egészséges és finom levest lehet főzni. Nem bonyolítottam túl, nem használtam semmi különleges hozzávalót vagy fűszert, még rántást vagy habarást sem tettem bele. Szerettem volna ha csak a friss zöldségek íze érvényesül, és sikerült. A recept csak irányadó, a zöldségek mennyiségét kedvünk szerint variálhatjuk.

Hozzávalók:

- 30 dkg friss sárgarépa
- 10 dkg friss petrezselyemgyökér
- 1 kisebb karfiol (50 dkg tisztán mérve)
- 15 dkg zsenge zöldborsó (fagyasztott is jó)
- 1 vöröshagyma
- só, (bors) ízlés szerint
- 2 l víz
- 2 ek apróra vágott petrezselyemzöld

Elkészítés:

A sárgarépát és petrezselyemgyökeret megpucoljuk, majd felkarikázzuk egyforma vastagságúra. 

A karfiolt rózsáira szedjük és alaposan megmossuk.

A hagymát megpucoljuk és félbe vágjuk.

A vizet lábasba öntjük és felmelegítjük. Amikor már kezd gyöngyözni a víz, beletesszük a felvágott répákat és hagymát, sózzuk, majd 5 percig főzzük.
Ezután a rózsáira szedett karfiolt is beletesszük, majd közepes lángon, fedő alatt kb. 15 percig főzzük. Ha már roppanósra puhultak a zöldségek, a borsót is hozzáadjuk, főzzük még pár percig, majd megszórjuk petrezselyemzölddel.
Lehúzzuk a tűzről, megkóstoljuk és ha szükségét érezzük utánaízesítünk sóval, borssal.

2020. június 9., kedd

Pisztáciás sós rúd


Végre eljött az az időszak amikor sokat lehetünk a szabadban, a természetben és kirándulhatunk. Most már korlátozások sincsenek, úgy hogy, a hosszú bezártság után használjuk ki, és töltsünk minél több időt a szabadban. Ilyenkor elmaradhatatlan az útravaló, ami nálunk legtöbbször pogácsa vagy sós rúd szokott lenni. Könnyen tárolhatóak, nem igényesek, és jól bírják az utat. Ez a pisztáciás sós rúd kitűnő választás lehet egy ilyen családi vagy baráti kiruccanásra. Ha a tetejére darált pisztáciát szórunk, még gusztusosabb lenne, de nekem már nem maradt.

Hozzávalók:

- 25 dkg teljes kiőrlésű liszt
- 5 dkg búzasikér
- 5 dkg darált pirított és sózott pisztácia
- 1 tk só
- 5 dkg vaj
- 3/4 cs instant élesztő
- 1 tojás
- kb. 17,5 dkg tejföl

Megj.: Teljes kiőrlésű liszt és búzasikér helyett, nyugodtan lehet finom lisztet is használni, csak ebben az esetben figyeljünk, mert kevesebb tejfölre lesz szükség.

Tetejét lekenni: - 1 tojássárga + 1 tk víz

Tetejét megszórni: - 1 -2 ek egész mákszem

Elkészítés:

A lisztet, a búzasikért, darált pisztáciát és a sót, egy nagyobb tálba szórjuk, majd elmorzsoljuk a vajjal.

Rászórjuk a szárított élesztőt, majd a tojást is hozzáadva összedolgozzuk annyi tejföllel, hogy egy könnyen formálható, közepesen kemény tésztát kapjunk.

Cipót formálunk belőle, letakarjuk egy tiszta konyharuhával és kb. 35-40 perc alatt duplájára kelesztjük.

Pihentetés után a tésztát ujjnyi vastagra nyújtjuk, majd lekenjük a vízzel hígított tojássárgával, és megszórjuk egész mákszemmel.

Ezután kb. 1,5 cm széles és 7 cm hosszú rudakra vágjuk.
Egy vékony élű kés segítségével megemeljük a rudacskák egyik végét, és sütőpapíros tepsire rakosgatjuk őket.

180 fokra előmelegített sütőben kb. 12-15 perc alatt aranybarnára sütjük.
A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően változhat!

2020. június 5., péntek

Babos padlizsánkrém


Kedvenc szendvicskrémem a majonézes padlizsánkrém. Főleg frissen sült kenyérrel szeretem, de nyers zöldségek mellé is kitűnő mártogatós. Ennél finomabb nincs is, napokig eltudok lenne vele. :)
Szoktunk eltenni télire is, így az év bármely időszakában élvezhetem ezt az egyszerű, de nagyszerű padlizsánkrémet. Az elmúlt hétvégén is ez volt a terv, aztán megláttam a fehér bab konzervet aminek pár nap múlva járt le a szavatossági ideje, így gondoltam, hogy gazdagabbá teszem a padlizsánkrémet. Ezúttal nem használtam majonézt hozzá, így sokkal kalóriaszegényebb lett, viszont annál laktatosabb. Ha a padlizsán már le van sütve, akkor csupán pár perc az elkészítése, és máris fogyaszthatjuk. Nekünk nagyon ízlett ez a változat is, érdemes kipróbálni. :)

Hozzávalók:

- 20 dkg sült padlizsán húsa (nekem most fagyasztott)
- 1 fehér bab konzerv  (32 dkg)
- 3 ek olíva olaj
- 2 tk mustár
- 1 ek frissen facsart citromlé
- 1 kk só, vagy ízlés szerint
- 1 gerezd fokhagyma
- 3 újhagyma fehér része
- 1 ek apróra vágott petrezselyemzöld

Megj.: 
- Hagymát és fokhagymát ízlésünk szerint adhatunk hozzá többet vagy kevesebbet, és a mustárt is ízlésünk szerint adagoljuk.
- Mivel én fagyasztott padlizsánt használtam, így este kivettem a fagyasztóból, és a konyhapulton hagytam kiengedni, majd a levét kinyomkodtam és így tettem a babhoz.

Elkészítés:

Leöntjük a bab levét, majd a padlizsán húsával együtt egy magasabb falú edénybe tesszük. Hozzáadjuk a kisebb kockára vágott hagymát, az áttört fokhagymát, az olajat, a mustárt, a citromlevet és az apróra vágott petrezselyemzöldet, majd botmixerrel egyneművé krémesítjük.

Megkóstoljuk és ha szükséges, kedvünk szerint ízesítjük.

Azonnal is fogyasztható, de ajánlatos pár órát hűtőbe tenni, hogy az ízek összeérjenek.

Hűtőbe 4-5 napig is eláll.

2020. június 2., kedd

Egyszerű sült túrótorta



A férjem egy nagyon túrós édességet kívánt, így hát teljesítettem a kívánságát, és egy egyszerű sült túrótortát készítettem neki. Van már egy hasonló, alj nélküli túrós pite recept a blogon, de most mézzel édesítettem, módosítottam az arányokon és gyümölcs nélkül készült. Bármelyiket is készítenétek el, nem fogtok csalódni, főleg, ha ti is kedvelitek a túrós süteményeket. :)

Hozzávalók:

- 50 dkg tehéntúró
- 2,5 dl tejföl
- 3 tojás
- 4 dkg zabpehelyliszt
- 1 kezeletlen citrom reszelt héja
- 2 ek frissen facsart citromlé
- 1 csipet só
- 2 ek méz, vagy ízlés szerint

Elkészítés:

A zabpehelyliszt kivételével, egy magas falú edénybe mérjük a hozzávalókat és botmixerrel egyneművé dolgozzuk. Hozzáadjuk a zabpehelylisztet is és kézi habverővel simára keverjük.

Egy 26 cm-es pite formát vékonyan kiolajozunk és megszórjuk zabpehelyliszttel, majd belesimítjuk a túrós masszát.

180 fokra előmelegített sütőben kb. 35-40 perc alatt készre sütjük.
(A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően változhat. Végezzünk tűpróbát.)

Akkor jó, ha a teteje szép aranybarna lett és már szilárd. Ha sütés közben a teteje túl pirulna, de a süti még nincs meg, akkor takarjuk le alufóliával.

A sütőből kivéve a formába hagyjuk kihűlni, majd szeleteljük.

Tipp: Tetejét megszórhatjuk porított eritrittel vagy porcukorral, és egy pikánsabb lekvárt vagy gyümölcsszószt is kínálhatunk mellé.