2021. szeptember 24., péntek

Almás-fahéjas morzsás muffin, hozzáadott cukor nélkül

 


Van a blogon egy almás-fahéjas morzsás muffin cukormázzal, amit szerettem volna egy kicsit egészségesebben elkészíteni, lecserélve a finom lisztet és hozzáadott cukor, valamint máz nélkül megpróbálni. Jelentem, jól sikerült. :) Így is nagyon finom lett, aki nem tudta milyen hozzávalókból készült, nem is vette észre a különbséget. Tésztája puha, a fahéjtól kellemesen illatos, és még másnapra is finom puha marad.

Hozzávalók a tésztához:

- 2 alma (kb. 11 dkg tisztán mérve)
- 1 ek frissen facsart citromlé
- 20 dkg durum liszt
- 1 csipet só
- 2 tk sütőpor
- 1 tk fahéj
- 8 dkg eritrit
- 2 tojás
- 0,5 dl olaj
- 0,6 dl tej

Hozzávalók a morzsához:

- 2 ek durum liszt
- 1 ek eritrit
- 1 ek darált dió
- 1 csapott tk őrölt fahéj
- 3 dkg vaj

Elkészítés:

Az almát megmossuk, meghámozzuk, magházát kivágjuk, majd kis kockákra vágjuk és meglocsoljuk a citromlével. A 8 dkg eritritből elveszünk 1 evőkanállal, és elkeverjük az 1 teáskanál őrölt fahéjjal, majd az almakockákat megforgatjuk benne. Félretesszük felhasználásig.

Egy tálba mérjük a lisztet, a sót és a sütőport, majd elvegyítjük.

A tojásokat a megmaradt eritrittel habosra keverjük, amíg megnő a térfogata és világos színű lesz. Tovább keverve, vékony sugárba hozzáöntjük az olajat és a tejet, és krémesre keverjük.

Spatulára váltva, több részletben hozzáadjuk a lisztes keveréket, végül pedig hozzáforgatjuk az almakockákat is.

A morzsához a hozzávalókat kézzel gyorsan összedolgozzuk. NEM kell hogy összeálljon, a lényeg, hogy morzsás maradjon!

A muffin sütő tepsi mélyedéseit kibéleljük papírkosárkákkal, majd elosztjuk a masszát a kapszlikba. 

Megj.:Ha szilikon muffin sütőformát használunk, akkor a formát egy tepsire helyezzük, majd így töltjük meg a mélyedéseket. Ebben az esetben nem kell papírkosárkákat használni, és vajazni, lisztezni sem kell.

Végül megszórjuk a morzsával, majd előmelegített sütőben, 180 fokon kb. 20-25 perc alatt megsütjük.
A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően változhat! Végezzünk tűpróbát!

A sütőből kivéve pár percet pihentetjük a formákba, majd kivesszük a muffinokat a formákból, rácsra helyezzük és teljesen kihűtjük.

2021. szeptember 10., péntek

Omlós szilvalekváros kifli


A szilvalekváros muffin után, jöjjön egy másik szilvalekváros sütemény, ezúttal kifli formájában. Ez is nagyon finom lett, érdemes dupla adaggal kezdeni. :) A tésztájába került egy kevés darált mogyoró, amitől még ízletesebb lett, a citromhéjtól és fahéjtól pedig kellemesen illatos. Készítettem már hozzáadott cukor nélkül is, eritritet használva édesítőként, de ezek a példányok most mézzel készültek. Mindkét esetben finom lett, és hamar elfogyott, csak ajánlani tudom nektek is. :) 

Hozzávalók:

- 35 dkg teljes kiőrlésű búza liszt
- 5 dkg darált mogyoró
- 1 csipet só
- 1 csapott tk őrölt fahéj
- 3/4 cs. sütőpor
- 1 kezeletlen citrom reszelt héja
- 1,5 ek méz 
- 5 dkg vaj
- 2 tojás
- kb. 0,7 dl tej

Hozzávalók a töltelékhez: - kb. 18 dkg keményebb, de jól kenhető szilvalekvár

Elkészítés:

A lisztet  egy keverőtálba mérjük, majd a vajat elmorzsoljuk benne. Rászórjuk a darált mogyorót, a sót, a fahéjat, a sütőport és a reszelt citrom héjat, és egy kicsit elkeverjük. A mézet és a tojást is hozzáadva összegyúrjuk annyi tejjel, hogy összeálljon a tészta.

Cipót formálunk belőle, majd folpackba csomagoljuk és legalább 30 percet hűtőbe pihentetjük.

Ezután a tésztát 2 egyenlő részre osztjuk, majd egyenként, enyhén lisztezett felületen kb. 26 cm átmérőjű körlappá nyújtjuk. Megkenjük a lekvár felével és 8 körcikkre vágjuk, majd szélesebb felüktől feltekerjük kifli alakúra, és sütőpapírral bélelt tepsire sorakoztatjuk.

Megj.: Ha kisebb kifliket szeretnénk, akkor a kinyújtott és lekvárral lekent körlapot vágjuk 12-16 körcikkre.

Előmelegített sütőben, 180 fokon, kb. 16-20 perc alatt aranybarnára sütjük.
A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően változhat.

Rácsra téve kihűtjük, majd porított eritrittel vagy porcukorral megszórva kínáljuk.

2021. szeptember 3., péntek

Szilvalekváros muffin


Mi a tervetek a hétvégére? Otthoni pihenés vagy inkább egy jó kis kirándulás a program? 
Bármi is legyen, készítsétek el ezt az egyszerű szilvalekváros muffint. Nem túl édes, hozzáadott cukor nélkül készült, és alig van munka vele. Ja, és ha már úgyis szilvaszezon van, és mindenki szilvalekvárt főz, akkor biza idei szilvalekvár dukál hozzá. 
Reggelire vagy a délutáni kávé mellé is jó választás, de akár a kirándulásra is magunkkal vihetjük. :)

Hozzávalók 12 db-hoz:

- 22 dkg durum liszt
- 1 csipet só
- 2 ek (kb. 20 g) egész mákszem
- 1 tk őrölt fahéj
- 1/2 cs sütőpor
- 5 dkg vaj
- 8 dkg eritrit
- 3 tojás
- 1 dl natúr joghurt
- kb. 0,3 dl tej

+ 12 tk szilvalekvár

Elkészítés:

A lisztet kimérjük, hozzáadjuk a sót, az egész mákszemet, az őrölt fahéjat és a sütőport, majd elkeverjük.

A vajat az eritrittel habosra keverjük, amíg kivilágosodik és megnő a térfogata. A tojásokat egyesével hozzáadva tovább habosítjuk. Kisebb fokozatra állítjuk a mixert, és váltakozva hozzáadjuk a joghurtot és a lisztes keveréket, végül pedig a tejet is. 

A muffin sütő tepsi mélyedéseit kibéleljük papírkosárkákkal, majd egy-egy kanálnyi masszát teszünk a kosárkákban. Erre rákanalazunk középre egy teáskanál szilvalekvárt, végül befödjük egy kanálnyi masszával, ügyelve arra, hogy ne rakjuk tele a papírkosárkákat, csupán két-harmadáig.

Megj: Ha szilikon muffin sütőformát használunk, akkor a formát egy tepsire helyezzük, majd így töltjük meg a mélyedéseket. Ebben az esetben nem kell papírkosárkákat használni, és vajazni, lisztezni sem kell a mélyedéseket. Nem fog beleragadni a muffin.

Előmelegített sütőben, 180 fokon kb. 20 perc alatt készre sütjük. 
A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően változhat. Végezzünk tűpróbát!

A sütőből kivéve pár percig a formába pihentetjük, majd rácsra téve teljesen kihűtjük.

2021. szeptember 1., szerda

Fahéjas csíkos kifli teljes kiőrlésű lisztből



"Itt van az ősz, itt van újra ..." mondhatnánk, talán még idő előtt is és hirtelen. De ha már így alakult, akkor jöhetnek a kelt tészták, amelyek sajnos háttérbe szorultak a nyár folyamán. Kezdem a sort egy  finom, foszlós és mutatós kiflivel, ezzel a csíkos kiflivel, amit fahéjjal, de akár kakaóval is ízesíthetünk. Nálam most fahéjasan készült, egy kevés kakaó csupán a színéért került bele, de ez akár el is hagyható.
Most, hogy az iskola is elkezdődött, biztos vagyok benne, hogy nemcsak reggelire kínálhatjuk egy bögre forró tejes kávé mellé, de a gyerekek is örülnének ha egy ilyen kiflit találnának az uzsonnás dobozban. :)

Hozzávalók:

-  kb. 3,1 dl tej
- 1 tojás
- 2,5 ek méz
- 1 csipet só
- 1/2 kezeletlen citrom reszelt héja
- 43 dkg teljes kiőrlésű liszt
- 7 dkg búzasikér
- 1 cs instant élesztő
- 5 dkg vaj

- 2 ek őrölt fahéj
- 1 tk kakaópor
- 3-4 ek víz

Megj.: - A tej mennyisége változhat a liszt minőségétől és a tojás nagyságától. Ugyanakkor, ha kézzel dagasztunk vagy nagyon párás a levegő, akkor kevesebb tej szükséges hozzá. Azt javaslom, hogy kezdetben csupán 2,7 dl tejet adjunk hozzá, majd szükség esetén, apránként, hozzáadunk még a megmaradt tejből.
- Amennyiben méz és hozzáadott cukor nélkül készítenéd el a kifliket, akkor használj kb. 6 dkg eritritet.

Tetejét lekenni: - 1 tojássárga + 1 tk tej

Elkészítés:

2,7 dl langyos tejet a mixer táljába öntünk, majd hozzáadjuk az egész tojást és a mézet, rászórjuk a citrom reszelt héját, a sót, a lisztet és búzasikért, valamint az élesztőt. A dagasztóhoroggal elkezdjük összedolgozni a tésztát, majd szükség esetén, több részletben hozzáadunk a megmaradt 0,4 dl tejből (esetleg többet is, ha szükséges).
Amikor már a tészta összeállt, 2-3 részletben hozzáadjuk az olvasztott és kihűtött vajat, mindig megvárva, hogy az előzőt beledolgozza a gép.
Egy közepesen kemény, könnyen kezelhető tésztát kell kapjunk.
(Szükség esetén, a tészta állagán javíthatunk egy kevés liszttel vagy tejjel.)

Dagasztás után lezárjuk a gépet, majd a tésztát két egyenlő részre osztjuk.

Az egyik tésztadarabot cipóvá formázzuk és egy vékonyan kiolajozott edénybe helyezzük, majd egy tiszta konyharuhával letakarjuk és duplájára kelesztjük.

A másik tésztadarabot visszatesszük a mixer táljába, hozzáadjuk a vízzel elkevert fahéjat és kakaót, és jól összedolgozzuk. Ezután egy vékonyan kiolajozott edénybe tesszük, letakarjuk konyharuhával, és duplájára kelesztjük.

Ha megkeltek a tészták, 2-2 részre osztjuk mindkettőt, így kapunk 2-2 világos és barna tésztadarabot.

Előbb, az egyik fehér tésztát kb. 25 cm átmérőjű körlappá nyújtjuk, majd egy barnát is ugyanekkorára. A fehér tésztára ráhelyezzük a barnát, párszor végig megyünk rajta a sodrófával, majd 8 körcikkre vágjuk, és szélesebb felüktől feltekerjük kifli alakúra. Sütőpapírral bélelt tepsire rakosgatjuk a megformázott kifliket, letakarjuk és 30 percet pihentetjük.

Hasonlóan járunk el a másik két tésztacipóval is.

Ekkor lekenjük a tejjel hígított tojássárgával, majd előmelegített sütőben, 180 fokon kb. 15-20 perc alatt aranybarnára sütjük.
A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően változhat!