2021. május 29., szombat

Mogyorós zabkeksz

Kirándulásra készültek ezek a mogyorós zabkekszek, de az időjárás közbeszólt, mint oly sokszor mostanában. A kirándulás elmaradt, viszont megtelt a kekszes doboz. ;) Annyira nem bántuk, jó volt a keksz a délutáni kávé mellé is, a kirándulást meg bepótoljuk máskor. Nem túl édes, és egészségesebb hozzávalókból, hozzáadott cukor nélkül készült ez a zabkeksz, de így is jó választás az édesség utáni vágy csökkentésére..... és finom is. :)

Hozzávalók:

- 10 dkg zabpehely
- 10 dkg teljes kiőrlésű búza liszt
- 10 dkg darált mogyoró
- 1 csipet só
- 1 tk sütőpor
- 10 dkg eritrit
- 1/2 vanília rúd kikapart magja
- 10 dkg vaj
- 1 tojás
- 1-2 tk víz, ha nem állna össze a massza

Elkészítés:

A zabpelyhet kávédarálón ledaráljuk, majd a többi száraz hozzávalóval együtt egy nagyobb tálba szórjuk és elkeverjük. Elmorzsoljuk benne a kockára vágott hideg vajat, majd a vanília kikapart magját és az egész tojást is hozzáadva jól összedolgozzuk. 
Megj: Ha nem állna össze a massza, adjunk hozzá 1-2 ek vizet.

Folpackba csomagoljuk és 30 percet hűtőbe tesszük pihenni.

A hűtőből kivéve diónyi nagyságú golyókat formálunk, majd sütőpapírral kibélelt tepsire rakosgatjuk őket. 

Tenyerünkkel vagy egy lapos talpú pohárral lelapítjuk, majd egy villával megmintázzuk a tetejüket. 

180 fokra előmelegített sütőbe 10-12 perc alatt készre sütjük, vagy amíg el nem kezd a széle barnulni.
(A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően változhat!)

Sütőből kivéve pár percet a tepsibe hagyjuk pihenni, majd rácsra tesszük és teljesen kihűtjük.

31 db 18 grammos keksz (kb. 5 cm átmérőjű) lett a fent megadott mennyiségből.

2021. május 27., csütörtök

Virág briós

 

Egy csodaszép péksüteményt mutatok ma, amit remélem, hogy majd ti is kipróbáltok. :)
Nem bonyolítottam túl a tésztát, csak egy egyszerű teljes kiőrlésű lisztből készült kelt tészta, hozzáadott cukor nélkül. Inkább a formázáson volt a lényeg, amit már rég ki szerettem volna próbálni.  Anno  Limaránál láttam ezt a formázási technikát, sokat váratott magára, de megérte elkészíteni. Egy sima kelt tészta, és mégis milyen szép látványos péksütemény lett a végeredmény. Nekem nagyon tetszik ahogy sikerült ez a virág briós, és bízom benne, hogy majd ti is így vélekedtek róla. :) 

Hozzávalók:

- 1 csipet só
- 1 tojás
- kb. 3 dl tej
- 1 kezeletlen citrom reszelt héja
- 6 dkg eritrit (vagy 2 ek méz vagy 5 dkg cukor)
- 43 dkg teljes kiőrlésű liszt
- 7 dkg búzasikér
- 1 cs instant élesztő
- 5 dkg vaj

Megj:
- A tej mennyisége változhat a liszt minőségétől és a tojás nagyságától. Ugyanakkor, ha kézzel dagasztunk vagy nagyon párás a levegő, akkor kevesebb tej szükséges hozzá. Azt javaslom, hogy kezdetben csupán 2,7 dl tejet adjunk hozzá, majd szükség esetén, apránként, hozzáadunk még a megmaradt tejből.

Tetejét lekenni: - 1 tojássárga + 1 tk víz

Tetejét megszórni: - egész mákszem, szezámmag

Elkészítés:

2,7 dl langyos tejet a mixer táljába öntünk. Hozzáadjuk az egész tojást, a reszelt citrom héjat, a sót és a mézet. Erre rászórjuk a kimért lisztet, a búzasikért és az élesztőt. A dagasztóhoroggal elkezdjük összedolgozni a tésztát, majd szükség esetén, több részletben hozzáadunk a megmaradt tejből (esetleg többet is, ha szükséges).
Amikor már a tészta összeállt, 2-3 részletben hozzáadjuk az olvasztott és kihűtött vajat is, mindig megvárva, hogy az előzőt beledolgozza a gép.
Egy közepesen kemény, könnyen kezelhető tésztát kell kapjunk.
(Szükség esetén, a tészta állagán javíthatunk egy kevés liszttel vagy tejjel.)

Dagasztás után lezárjuk a gépet, cipót formázunk belőle, majd vékonyan kiolajozott edénybe tesszük. Letakarjuk egy tiszta konyharuhával és duplájára kelesztjük.

A megkelt tésztát egy enyhén lisztezett felületre borítjuk, és 10 egyforma részre osztjuk.

Mindegyik tésztadarabból kis gombócot formázunk, letakarjuk és 15 percet pihentetjük. 

Ekkor egyenként, mindegyik cipót 2 egyforma részre osztunk, majd kb. 24-26 cm hosszúságú rúddá sodorjuk.

"U" betű alakban hajtjuk minkettőt és egymásra helyezük, úgy hogy az alsó tésztarúd szárai lefele mutassanak, a másik, felül elhelyezkedő tésztarúd szárai pedig felfele.

Az alul elhelyezkedő tésztarúd mindkét szárát felülről átbújtatjuk az alsó tészta meghajlított részén. 




Egy kicsit megigazgatjuk, majd óvatosan átemeljük egy sütőpapiros tepsire, egymástól távolabb rakosgatva.

Letakarjuk egy tiszta konyharuhával, és 30 percig pihentetjük.

Ezután lekenjük a vízzel hígított tojássárgával, és megszórjuk egész mákszemmel vagy szezámmaggal.

Előmelegített sütőben 180 fokon kb. 15 perc alatt aranybarnára sütjük. 
(A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően változhat.)

2021. május 22., szombat

Mákos fonalkalács




Még Húsvét előtt jött szembe velem egy igen látványos kalács elkészítésének a videója, wool roll bread néven. Nagyon megtetszett az egyszerűségé, és egyben a szépsége is. Mivel szeretek kipróbálni minél több formázási technikát, nem is volt kérdés, hogy elkészül Húsvétra. Akkor nem volt időm megírni és közzétenni a receptjét, de Pünkösd előtt mindenképpen szerettem volna, amennyiben nektek is megtetszik, akkor tudjátok elkészíteni az ünnepre. Még nem késő, és ha csak ezután sütnéd meg a kalácsot, próbáld ki ezt a fonalkalácsot. Nagyon egyszerű elkészíteni, a tölteléket is kedvünk szerint variálhatjuk, arról nem is beszélve, hogy milyen szép dekoratív. Remélem elnyerte a tetszéseteket, és kipróbáljátok ti is. :)

Hozzávalók a tésztához:

- kb. 2,1 dl tej
- 1 tojás
- 1/2 kezeletlen citrom reszelt héja
- 1 csipet só
- 1 ek méz
- 1/2 vaníliarúd kikapart magjai
- 30 dkg teljes kiőrlésű liszt
- 5 dkg búzasikér
- 3/4 cs. instant élesztő
- 3 dkg vaj

Megj:
- A tej mennyisége változhat a liszt minőségétől és a tojás nagyságától. Ugyanakkor, ha kézzel dagasztunk vagy nagyon párás a levegő, akkor kevesebb tej szükséges hozzá. Azt javaslom, hogy kezdetben csupán 1,8 dl tejet adjunk hozzá, majd szükség esetén, apránként, hozzáadunk még a megmaradt tejből.
- Méz helyett használhatunk cukrot is, ebből kb. 3 dkg-ot, vagy eritritet, és akkor hozzáadott cukor nélkül készül a tészta.

Hozzávalók a töltelékhez:

- 16 dkg darált mák
- 2 ek méz
- 1/2 kezeletlen citrom reszelt héja
- kb. 0,7 dl tej

Megj: A tölteléknél is használhatunk méz helyett cukrot vagy eritritet. Kóstoljuk meg, és édesítsük ízlés szerint.

Tetejét lekenni: - 1 tojássárga + 1 tk tej

Elkészítés:

1,8 dl langyos tejet a mixer táljába öntünk. Hozzáadjuk az egész tojást, a reszelt citrom héjat, a sót, a mézet és a vanília rúd kikapart magjait. Erre rászórjuk a kimért lisztet, a búzasikért és az élesztőt. A dagasztóhoroggal elkezdjük összedolgozni a tésztát, majd szükség esetén, több részletben hozzáadunk a megmaradt tejből (esetleg többet is, ha szükséges).
Amikor már a tészta összeállt, 2-3 részletben hozzáadjuk az olvasztott és kihűtött vajat is, mindig megvárva, hogy az előzőt beledolgozza a gép.
Egy közepesen kemény, könnyen kezelhető tésztát kell kapjunk.
(Szükség esetén, a tészta állagán javíthatunk egy kevés liszttel vagy tejjel.)

Dagasztás után lezárjuk a gépet, cipót formázunk belőle, majd vékonyan kiolajozott edénybe tesszük. Letakarjuk egy tiszta konyharuhával és duplájára kelesztjük.

A töltelékhez a mákot egy tálba szórjuk. Hozzáadjuk a reszelt citrom héjat és a mézet, és elkeverjük annyi forró tejjel, hogy egy könnyen kenhető masszát kapjunk.

Egy 26 cm átmérőjű kapcsos tortaformát kibélelünk sütőpapírral.

A megkelt tésztát egy enyhén olajozott felületre borítjuk, és 5 egyforma részre osztjuk. Mindegyik tésztadarabból kis cipót formázunk, letakarjuk és 15 percet pihentetjük.

Ekkor egyenként, mindegyik tésztagombócot ovális alakúra nyújtjuk. 

Képzeletben, vízszintesen 2 egyenlő részre osztjuk a tésztát. A felső részét egy éles késsel vagy pizzavágóval kb. 0,5 cm-es csíkokra vágjuk. A tészta alsó, egyben maradt részére egyenletesen rákenünk kb. 1 evőkanálnyi tölteléket. 

Két oldalról ráhajtjuk a tésztát, majd a mákos felétől kezdve a csíkozott rész felé haladva feltekerjük, ügyelve arra, hogy a csíkok vége a tésztahenger alja alá kerüljön.

A feltekert tésztahengert kör alakban a formában helyezzük.

Letakarjuk, és 30 percet pihentetjük.


Ezután a tetejét lekenjük a tejjel hígított tojássárgával, és előmelegített sütőben 180 fokon kb. 30-35 perc alatt készre sütjük.
A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően változhat. Ha a teteje nagyon pirulna, félidőben takarjuk le alufóliával.

A kisült kalácsot a formában, pár percig rácson pihentetjük, majd levesszük a forma karimáját, átemeljük egy rácsra, és teljesen kihűtjük.



Áldott Pünkösdöt kívánok mindenkinek!

2021. május 19., szerda

Gombás bulgur


Amikor nincs sok idő a főzésre, de valami finom fogásra vágyunk, általában a bulgurhoz nyúlok. Nagyon szeretem ezt az alapanyagot, mert könnyen és gyorsan elkészíthető, és végtelen féleképpen variálható. Mindig azzal társítom, ami épp itthon van. Most volt csiperkegomba és egy kevés fagyasztott zöldborsó, és ebből a hármasból készítettem egy nagyon finom fogást. Amint alább is olvasható, nem kell hozzá sok minden, nagyon egészséges, és köretként vagy főételként is kínálhatjuk. Mi készítettünk mellé egy friss tavaszi zöldségsalátát is. Nagyon finom és egészséges ebédünk volt. :)

Hozzávalók kb. 4 főre:

- 24 dkg bulgur
- 6 dl zöldség alaplé
- 1 vöröshagyma
- 2 ek olíva olaj
- 2 cikk fokhagyma
- 35 dkg gomba
- só, bors ízlés szerint
- 1 dl víz
- 10 dkg zöldborsó
- 1 ek apróra vágott petrezselyemzöld

Megj: Ha nincs zöldség alapleved, nyugodtan használhatsz húslevest hozzá, de akár vizet is és hozzáadsz egy zöldségkockát.

Elkészítés:

A bulgurt a zöldség alaplével felöntjük, és szinte készre főzzük. Én addig főztem, amíg elkészült a gombás alap. Addigra már szinte kész volt, és az alaplevet is felszívta.

A gombát megpucoljuk és megmossuk, majd felszeleteljük.

A hagymát megpucoljuk és apróra vágjuk, majd egy nagyobb serpenyőben az olajon üvegesre dinszteljük. Hozzáadjuk az áttört fokhagymát, és párszor átkavarjuk, majd sózzuk és borsozzuk. Hozzáadjuk a felszeletelt gombát és alaposan összeforgatjuk. Felöntjük a vízzel, majd födő alatt, néha belekavarva, puhára pároljuk.

Ekkor hozzáadjuk a szinte kész bulgurt és a zöldborsót, alaposan összeforgatjuk, és pár percig még együtt főzzük. Ha a bulgur is megpuhult és a zöldborsó is roppanósra főtt, akkor megszórjuk a petrezselyemzölddel, összekavarjuk, és tálalhatjuk.

2021. május 17., hétfő

Copfos diós-csokoládés kalács


Egyszerű diós kalács, amit egy kicsit felturbóztam csokoládéval, és egy kicsit más külsőt adtam neki. A töltelékbe a dió mellé került egy kevés belga étcsokoládé és baracklekvár, így együtt valami leírhatatlanul finom lett. A kalács formázása roppant egyszerű, készítettem már hasonlót, sőt még kiflit is. Szeretem ezt a kalács formázást, mert nem lehet elrontani, és a végeredmény a megszokottól egy különlegesebb, mutatós kalács lesz.

Ha te is kedvet kaptál hozzá, elkészítheted akár Pünkösdre is, biztos megállja a helyét az ünnepi asztalon. (Hozok a héten egy mákos kalács ötletet is.)

Én most teljes kiőrlésű lisztből készítettem, de itt megtalálod hagyományos hozzávalókból, és ha kiflinek formáznád, ide kattintva megtalálod a receptet. Sok sikert hozzá! :)

Hozzávalók a tésztához:

- 1 tojás
- 1 csipet só
- 2 ek méz
- 1/2 kezeletlen citrom reszlet héja
- 43 dkg teljes kiprlésű liszt
- 7 dkg búzasikér
- 1 szárított élesztő
- kb. 3,1 dl tej
- 5 dkg vaj

Megj:
- A tej mennyisége változhat a liszt minőségétől és a tojás nagyságától. Ugyanakkor, ha kézzel dagasztunk vagy nagyon párás a levegő, akkor kevesebb tej szükséges hozzá. Azt javaslom, hogy kezdetben csupán 2,7 dl tejet adjunk hozzá, majd szükség esetén, apránként, hozzáadunk még a megmaradt tejből.
- Méz helyett használhatunk cukrot is, ebből kb. 5 dkg-ot, vagy eritritet, és akkor hozzáadott cukor nélkül készül a tészta.

Hozzávalók a töltelékhez:

- 15 dkg darált dió
- 1/2 kezeletlen citrom reszelt héja
- 1-2 ek méz (ízlés szerint)
- 5 dkg étcsokoládé
- kb. 0,2 dl tej
- 1 ek baracklekvár

Tetejét lekenni: - 1 tojássárga + 1 tk tej

Elkészítés:

2,7 dl langyos tejet a mixer táljába öntünk. Hozzáadjuk az egész tojást, a reszelt citrom héjat, a mézet és a sót. Erre rászórjuk a kimért lisztet, a búzasikért és az élesztőt. A dagasztóhoroggal elkezdjük összedolgozni a tésztát, majd szükség esetén, több részletben hozzáadunk a megmaradt tejből (esetleg többet is, ha szükséges).
Amikor már a tészta összeállt, 2-3 részletben hozzáadjuk az olvasztott és kihűtött vajat is, mindig megvárva, hogy az előzőt beledolgozza a gép.
Egy közepesen kemény, könnyen kezelhető tésztát kell kapjunk.
(Szükség esetén, a tészta állagán javíthatunk egy kevés liszttel vagy tejjel.)

Dagasztás után lezárjuk a gépet, cipót formázunk belőle, majd vékonyan kiolajozott edénybe tesszük. Letakarjuk egy tiszta konyharuhával és duplájára kelesztjük.

A töltelékhez a csokoládét vízgőz fölött felolvasztjuk, majd ráöntjük a darált dióra. Hozzáadjuk a citrom héjat, az édesítőt, a baracklekvárt, és elkeverjük annyi forró tejjel, hogy egy egynemű, könnyen kenhető masszát kapjunk. Vigyázzunk, hogy ne legyen túl híg a töltelék!

A megkelt tésztát enyhén olajozott munkafelületre borítjuk, és bb. 45x33 cm-es téglalappá nyújtjuk. Próbáljunk olyan széles tésztát nyújtani, hogyha majd feltekerjük, akkor beleférjen a formába. Ha nem sikerül pont akkorára tekerni, és egy kicsit hosszabb lesz, levágjuk az egyik, vagy mindkét végét, hogy kényelmesen beleférjen a formába.

Miután kinyújtottuk, képzeletben, vízszintesen 2 egyenlő részre osztjuk a tésztát. Az alsó részét egy éles késsel/pizzavágóval kb. 1 cm-es csíkokra vágjuk, majd 3 szálankét összefonjuk.

A tészta felső, egyben maradt részére egyenletesen rákenjük a diós-csokoládés tölteléket.

A diós felétől kezdve, a fonott rész felé haladva feltekerjük, mint a bejglit, ügyelve arra, hogy a fonatok vége a kalács alja alá kerüljön.

Sütőpapírral bélelt nagy kalácsformába (9,5x15x31 cm) tesszük, és letakarva 30 percig pihentetjük.

Tetejét lekenjük a tejjel hígított tojássárgával, és előmelegített sütőben 180 fokon kb. 35-40 perc alatt készre sütjük.

A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően változhat. Ha a teteje nagyon pirulna, félidőben takarjuk le alufóliával.

A kisült kalácsot a formában, pár percig rácson pihentetjük, majd a túllógó sütőpapír segítségével kiemeljük a formából és rácson hűtjük tovább.

2021. május 14., péntek

Karalábéleves húsgombóccal



Ez a karalábéleves húsgombóccal egy végtelenül egyszerű, de mégis ízletes és laktató, tartalmas leves. Második fogás nem is szükséges, talán palacsinta vagy túrógombóc.
Ha eddig nem voltál nagy barátságban a karalábéval, adj neki egy esélyt, és készítsd el ezt a levest, garantálom, hogy megváltozik a véleményed. Nagyon finom a leves, egyszerűen elkészíthető, de fontos, hogy zsenge karalábét használjunk hozzá, mert akkor lesz az igazi. :)

Hozzávalók kb. 4-6 főre:

- 1 kisebb sárga hagyma
- 1 cikk fokhagyma
- 4 kisebb karalábé (52 dkg tisztán mérve)
- 2 ek olíva olaj
- 1 tk só
- bors ízlés szerint
- 1,5 dl zöldség alaplé (vagy húsalaplé)
- 0,5 dl tejföl (ízlés szerint lehet több is)

Hozzávalók a húsgombóchoz:

- 25 dkg darált csirkemell
- 1 kk só
- 1 bő csipet bors
- 1/2 kezeletlen citrom reszelt héja
- 1 tk apróra vágott petrezselyemzöld

Elkészítés:

A hagymát és fokhagymát megpucoljuk és kisebb kockára vágjuk. 

A karalábét meghámozzuk, megmossuk, majd felkockázzuk.

A felhevített olajon megfonnyasztjuk a hagymát, majd amikor már üveges lett, akkor rádobjuk a fokhagymát is, és párszor átkavarjuk. Hozzáadjuk a felkockázott karalábét is, sózzuk, borsozzuk, és összeforgatjuk. Ráöntjük az alaplevet, lefödjük és 10 percig főzzük.

A húsgombóc hozzávalóit egy keverőtálba tesszük, és összekeverjük, majd nedves kézzel diónyi nagyságú gombócokat formázunk. 

Vigyázva, hogy ne lobogva forrjon a leves, a megformázott gombocókat beletesszük a levesbe, és együtt főzzük tovább.

Amikor a karalábé megfőtt, és a gombócok is készen vannak, 1-2 merőkanálnyit kiveszünk a levesből (legyen karalábé is benne, de húsgombóc ne), majd egy magasabb falú edénybe tesszük a tejföllel együtt. Botmixerrel pürésítjük, majd visszatesszük a levesbe, és pár perc alatt összeforraljuk. Megkóstoljuk, és ha szükséges még ízesítjük sóval, borssal.


Recept ötlete innen.

2021. május 12., szerda

Gyors túrós sütemény cukormentesen


Van a blogon egy általunk igen kedvelt túrós sütemény, amit szerettem volna cukormentesíteni, és fehér liszt nélkül elkészíteni. Annyira jól sikerült a reformosítása, hogy senki nem vette észre, hogy egy szem cukor sincs benne, és a finomliszt is le volt cserélve. Egy nagyon egyszerű, kalóriaszegényebb sütemény, amit bűntudat nélkül tudunk majszolgatni. Tényleg nagyon finom lett ez a túrós sütemény, érdemes elkészíteni.

Amennyiben hagyományos hozzávalókból készítenéd el, ide kattintva megtalálod a receptet. 

Hozzávalók a tésztához:

- 4 tojás
- 15 dkg eritrit
- 1 csipet só
- 1 dl olaj
- 25 dkg durum liszt
- 1/2 cs. sütőpor
- 1 dl tej

Hozzávalók a túrós masszához:

- 45 dkg tehéntúró
- 15 dkg eritrit
- 2 tojás
- 2 ek joghurt
- 1/2 kezeletlen citrom reszelt héja

Elkészítés:

A túrót egy mélyebb tálba tesszük, majd egy villával alaposan elkeverjük a többi hozzávalóval.

A tésztához a tojásokat az eritrittel és a sóval habosra keverjük, majd az olajat is hozzácsurgatva tovább habosítjuk. Váltakozva hozzáadjuk a sütőporral elkevert lisztet és a tejet, és egyneművé keverjük.

Sütőpapírral kibélelt tepsibe (30x22 cm) simítjuk, majd egyenletesen elosztva rákanalazzuk a túrós masszát. A kanál nyelével nyolcasokat írunk a masszában, kialakítva a márványos mintát.

Előmelegített sütőben, 180 fokon kb. 30 perc alatt készre sütjük. Végezzünk tűpróbát!
A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően változhat.

Kihűtjük, majd kockára vágva és porított eritrittel megszórva kínáljuk.

2021. május 7., péntek

Mogyorós-csokoládés csíkos kalács


Ez a mogyorós-csokoládés csíkos kalács nem pont így volt elképzelve, viszont sokkal jobb lett mint az eredeti terv, így mindenképpen itt a helye. :) Nagyon finom lett a ropogós mogyorós-csokoládés réteggel a tetején. A tésztája teljes kiőrlésű lisztből készült, a tölteléke pedig pörkölt és darált mogyoró, belga étcsokoládé társításával. Nem túl édes a kalács, de ha te édesebben szereted, nyugodtan növelheted a használt édesítő mennyiségét. 
Nagyon finom a kalács, és egy kicsit különlegesebb a ropogós réteggel a tetején. Érdemes elkészíteni. :)

Hozzávalók a tésztához:

- kb. 2 tej
- 1 tojás
- 1/2 kezeletlen citrom reszelt héja
- 1 1/2 ek méz
- 1 csipet só
- 32 dkg teljes kiőrlésű liszt
- 5 dkg búzasikér
- 5 g porélesztő
- 4 dkg vaj

Megj: 
- A tej mennyisége változhat a liszt minőségétől és a tojás nagyságától. Ugyanakkor, ha kézzel dagasztunk vagy nagyon párás a levegő, akkor kevesebb tej szükséges hozzá. Azt javaslom, hogy kezdetben csupán 1,8 dl tejet adjunk hozzá, majd szükség esetén, apránként, hozzáadunk még a megmaradt tejből.
- Méz helyett használhatunk cukrot is, ebből kb. 4-5 dkg-ot, vagy eritritet, és akkor hozzáadott cukor nélkül készül a tészta.

Hozzávalók a töltelékhez:

- 18 dkg pörkölt, darált mogyoró
- 5 dkg étcsokoládé
- 1 ek méz vagy ízlés szerint
- 1/2 kezeletlen citrom reszelt héja
- kb. 0,3 dl tej

Elkészítés:

1,8 dl langyos tejet a mixer táljába öntünk. Hozzáadjuk az egész tojást, a reszelt citrom héjat, a mézet és a sót. Erre rászórjuk a kimért lisztet, a búzasikért és az élesztőt. A dagasztóhoroggal elkezdjük összedolgozni a tésztát, majd szükség esetén, több részletben hozzáadunk a megmaradt tejből (esetleg többet is, ha szükséges).
Amikor már a tészta összeállt, 2-3 részletben hozzáadjuk az olvasztott és kihűtött vajat is, mindig megvárva, hogy az előzőt beledolgozza a gép.
Egy közepesen kemény, könnyen kezelhető tésztát kell kapjunk.
(Szükség esetén, a tészta állagán javíthatunk egy kevés liszttel vagy tejjel.)

Dagasztás után lezárjuk a gépet, cipót formázunk belőle, majd vékonyan kiolajozott edénybe tesszük. Letakarjuk egy tiszta konyharuhával és duplájára kelesztjük.

A töltelékhez a csokoládét vízgőz fölött felolvasztjuk, majd ráöntjük a darált mogyoróra. Hozzáadjuk a citrom héjat, az édesítőt, és elkeverjük annyi forró tejjel, hogy egy egynemű, könnyen kenhető masszát kapjunk. Vigyázzunk, hogy ne legyen túl híg a töltelék!

A megkelt tésztát enyhén lisztezett felületre borítjuk, majd kb. 40 x 24 cm-es téglalappá nyújtjuk. 

Egyenletesen rákenjük a mogyorós-csokis tölteléket, majd 5 darab 8 cm széles csíkra vágjuk.

A tésztacsíkokat egymásra helyezzük, ügyelve arra, hogy a legszebb csík kerüljön felül.

Sütőpapírral bélelt, 25x11 cm-es kalácsformában helyezzük, letakarjuk egy tiszta konyharuhával, és 25 percet pihentetjük.


Előmelegített sütőben, 180 fokon kb. 30-35 perc alatt készre sütjük.
A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően változhat!

A sütőből kivéve, 5 percet a formába hagyjuk hűlni, majd a túllógó sütőpapír segítségével kiemeljük a formából a kalácsot, és rácson kihűtjük.