Egyszerű diós kalács, amit egy kicsit felturbóztam csokoládéval, és egy kicsit más külsőt adtam neki. A töltelékbe a dió mellé került egy kevés belga étcsokoládé és baracklekvár, így együtt valami leírhatatlanul finom lett. A kalács formázása roppant egyszerű, készítettem már hasonlót, sőt még kiflit is. Szeretem ezt a kalács formázást, mert nem lehet elrontani, és a végeredmény a megszokottól egy különlegesebb, mutatós kalács lesz.
Ha te is kedvet kaptál hozzá, elkészítheted akár Pünkösdre is, biztos megállja a helyét az ünnepi asztalon. (Hozok a héten egy mákos kalács ötletet is.)
Én most teljes kiőrlésű lisztből készítettem, de itt megtalálod hagyományos hozzávalókból, és ha kiflinek formáznád, ide kattintva megtalálod a receptet. Sok sikert hozzá! :)
Hozzávalók a tésztához:
- 1 tojás
- 1 csipet só
- 2 ek méz
- 1/2 kezeletlen citrom reszlet héja
- 43 dkg teljes kiprlésű liszt
- 7 dkg búzasikér
- 1 szárított élesztő
- kb. 3,1 dl tej
- 5 dkg vaj
Megj:
- A tej mennyisége változhat a liszt minőségétől és a tojás nagyságától. Ugyanakkor, ha kézzel dagasztunk vagy nagyon párás a levegő, akkor kevesebb tej szükséges hozzá. Azt javaslom, hogy kezdetben csupán 2,7 dl tejet adjunk hozzá, majd szükség esetén, apránként, hozzáadunk még a megmaradt tejből.
- Méz helyett használhatunk cukrot is, ebből kb. 5 dkg-ot, vagy eritritet, és akkor hozzáadott cukor nélkül készül a tészta.
Hozzávalók a töltelékhez:
- 15 dkg darált dió
- 1/2 kezeletlen citrom reszelt héja
- 1-2 ek méz (ízlés szerint)
- 5 dkg étcsokoládé
- kb. 0,2 dl tej
- 1 ek baracklekvár
Tetejét lekenni: - 1 tojássárga + 1 tk tej
Elkészítés:
2,7 dl langyos tejet a mixer táljába öntünk. Hozzáadjuk az egész tojást, a reszelt citrom héjat, a mézet és a sót. Erre rászórjuk a kimért lisztet, a búzasikért és az élesztőt. A dagasztóhoroggal elkezdjük összedolgozni a tésztát, majd szükség esetén, több részletben hozzáadunk a megmaradt tejből (esetleg többet is, ha szükséges).
Amikor már a tészta összeállt, 2-3 részletben hozzáadjuk az olvasztott és kihűtött vajat is, mindig megvárva, hogy az előzőt beledolgozza a gép.
Egy közepesen kemény, könnyen kezelhető tésztát kell kapjunk.
(Szükség esetén, a tészta állagán javíthatunk egy kevés liszttel vagy tejjel.)
Dagasztás után lezárjuk a gépet, cipót formázunk belőle, majd vékonyan kiolajozott edénybe tesszük. Letakarjuk egy tiszta konyharuhával és duplájára kelesztjük.
A töltelékhez a csokoládét vízgőz fölött felolvasztjuk, majd ráöntjük a darált dióra. Hozzáadjuk a citrom héjat, az édesítőt, a baracklekvárt, és elkeverjük annyi forró tejjel, hogy egy egynemű, könnyen kenhető masszát kapjunk. Vigyázzunk, hogy ne legyen túl híg a töltelék!
A megkelt tésztát enyhén olajozott munkafelületre borítjuk, és bb. 45x33 cm-es téglalappá nyújtjuk. Próbáljunk olyan széles tésztát nyújtani, hogyha majd feltekerjük, akkor beleférjen a formába. Ha nem sikerül pont akkorára tekerni, és egy kicsit hosszabb lesz, levágjuk az egyik, vagy mindkét végét, hogy kényelmesen beleférjen a formába.
Miután kinyújtottuk, képzeletben, vízszintesen 2 egyenlő részre osztjuk a tésztát. Az alsó részét egy éles késsel/pizzavágóval kb. 1 cm-es csíkokra vágjuk, majd 3 szálankét összefonjuk.
A tészta felső, egyben maradt részére egyenletesen rákenjük a diós-csokoládés tölteléket.
A diós felétől kezdve, a fonott rész felé haladva feltekerjük, mint a bejglit, ügyelve arra, hogy a fonatok vége a kalács alja alá kerüljön.
Sütőpapírral bélelt nagy kalácsformába (9,5x15x31 cm) tesszük, és letakarva 30 percig pihentetjük.
Tetejét lekenjük a tejjel hígított tojássárgával, és előmelegített sütőben 180 fokon kb. 35-40 perc alatt készre sütjük.
A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően változhat. Ha a teteje nagyon pirulna, félidőben takarjuk le alufóliával.
A kisült kalácsot a formában, pár percig rácson pihentetjük, majd a túllógó sütőpapír segítségével kiemeljük a formából és rácson hűtjük tovább.