2014. június 30., hétfő

Kókusztejes-meggyes jégkrém


Nem mondhatnám, hogy recepttel jövök ma, inkább egy ötlet mintsem recept. A múlt héten sikerült beszerezni 4 darab jégkrémformát, így a hétvégén, még akkor is ha nem volt nagy meleg, muszáj volt kipróbálni. Volt otthon egy jó marékyni pár napos meggy, gondoltam jó kisérleti alany lesz és megkóstoljuk jégkrém formájában is. :) Nekem ízlett a meggy savanykás íze, viszont a páromnak még édesebbnek kellett volna lennie. 

Hozzávalók 4 db, 75 ml-es formához:

- 0,5 dl kókusztej
- 2 tk méz
- 20 dkg meggy (tisztán, fejtve mérve)

Elkészítés:

Nagyon egyszerű az elkészítése: a hozzávalókat egy turmixgép kancsójába tesszük és egynemű állagúra turmixoljuk. Turmixgép hiányában, egy magasabb falú edénybe tesszük az összes hozzávalót és botmixerrel pépesítjük.
Megtöltjük a formákat úgy, hogy kb. fél centi szabadon maradjon a tetején, beleillesztjük a pálcikákat és kb. 3 óra alatt megfagyasztjuk.

Ha nincs formánk, akkor kisebb műanyag poharakba is tölthetjük a krémet. Ebben az esetben a pálcikákat, vagy kanalat, csak akkor nyomjuk a formába, amikor a krém már félig megfagyott.

Fogyasztás előtt pár perccel kivesszük a mélyhűtőből a formákat, vizzel megtelt pohárba állítjuk 10-15 másodpercig, így majd könnyen kivehető a jégkrém a formából.

2014. június 27., péntek

Házi chokito + Blogkóstoló 17. forduló


Eljött az újabb Blogkóstoló forduló, és hogy véletlenül se járjak úgy mint az előző fordulóban, hogy szinte lemaradtam, így hát, amikor Ági, az e forduló háziasszonya, Fromjuci blogját sorsolta ki, nem is várakoztam sokat, még azon hétvégén el is készítettem a kiválasztottat. Egy kicsit azért vacilláltam, hogy mit is készítsek, hisz el volt már mentve Jucitól a vaníliás néró teasütemény, az isler (amit már évek óta megszerettem volna próbálni) és a házi chokito. Végül időhiány miatt, a chokito-ra esett a választás, hisz ezt sütni sem kell és sok időt sem kell vele foglalkozni. Jó döntés volt, mert nagyon-nagyon finom, csak hamar elfogyott. :)

Kedves Juci, köszönjük szépen ezt a finom desszertet, biztos máskor is elkészítem majd! :)

Ági, neked köszönöm a játékot és sok sikert az összefoglaló megírásához! :)

Hozzávalók:

- 1 dl víz
- 1 evőkanál zselatin
- 25 dkg vaj
- 2 cs. vaníliás cukor
- 20 dkg porcukor
- 4 evőkanál kakaópor
- 20 dkg tejpor
- 10 dkg puffasztott rizs
- kandírozott narancshéj (nálam ez elmaradt)

Elkészítés:

Egy tálba elvegyítjük a porcukrot, kakaópor és tejport.

A zselatin feloldjuk a vízbe, majd egy kis lábasba töltjük. A vaníliás cukorral és vajjal együtt addig melegítjük, amíg a vaj elolvad.

A lábast levesszük a lángról és belekeverjük a tejporos keveréket. Ezután beletesszük a puffasztott rizset is, és ha használunk mazsolát vagy kandírozott gyümölcshéjat akkor most kerül bele az is.
Jó sűrű masszát kell kapjunk, ha esetleg hígabb lenne, akkor adunk hozzá még puffasztott rizset.

Egy őzgerinc vagy királytorta formát kibélelünk folpack-al, beleöntjük a masszát és egy vizes kanál hátával elsimítjuk a tetejét.

Dermedésig hűtőben tartjuk, majd szeleteljük. Én este készítettem el, és csak másnap reggel szeleteltem, így tökéletesen megvolt dermedve.

2014. június 26., csütörtök

Kókusztejes cseresznye smoothie



Van már cseresznyés smoothie a blogon, de akkor almával párosítottam, most pedig kevés banánnal és kókusztejjel. Nagyon ízlett mindkettőnknek, azt hiszem ez lett az egyik favorit az eddig kóstolt smoothie-k közül. :)

Hozzávalók 5 dl-hez:


- 1 dl kókusztej
- 0,5 dl natúr joghurt
- 1/2 banán, karikára vágva
- 1/2 csésze kimagozott cseresznye
- 1 csapott ek kókuszreszelék

Elkészítés:


A kókusztejet a joghurttal együtt a turmixgép kancsójában öntjük. Beletesszük a banán karikákat is, és pár másodperc alatt egyneművé dolgoztatjuk a géppel.
Ezután hozzáadjuk a kimagozott cseresznyét és a kókuszreszeléket, majd együtt addig turmixoljuk, amíg sima, egynemű nem lesz.

Poharakba töltjük és máris fogyaszthatjuk.

2014. június 25., szerda

Cseresznyés-túrós rétes



Amikor a vargabélest készítettem, maradt meg pár réteslapom, amit lefagyasztottam, s az elmúlt hétvégén kezem ügyébe kerülve, gondoltam kiengedem és készítek egy finom túrós rétest vele. :) Volt egy kis cseresznyém is, így az is került bele. Nagyon finomra sikeredett, úgy hogy hamarosan újra elkészül, csak akkor meggyel vagy barackkal. ;)

Hozzávalók 2 rúdhoz:

- 8 darab réteslap

- 40 dkg tehéntúró
- 1 dl tejföl
- 2 tojás
- 12 dkg cukor
- 2 cs. vaníliás cukor
- 1 citrom reszelt héja

- olaj
- 4 ek búzadara
- kb. 35-40 dkg cseresznye

Elkészítés:

A túrót áttörjük egy villával, majd összekeverjük a tejföllel, tojássárgával, cukrokkal és a citromhéjjal.

A tojásfehérjét habbá verjük, majd óvatosan a túróhoz forgatjuk.

Egy nedves konyharuhára a réteslapokat kiterítjük, majd egyenként megkenjük kevés olajjal és 4 lapot egymásra teszünk. Az utolsó lap tetejét nem kenjük meg olajjal, hanem rászórunk 1 ek búzadarát majd rásimítjuk a túró felét. Tetejét kirakjuk a kimagozott cseresznye felével, újra megszórjuk 1 ek búzadarával, és feltekerjük.

Sütőpapíros tepsire rakjuk, majd a többi réteslappal és is ugyanígy járunk el.
Előmelegített sütőben szép pirosra sütjük.

Kihűtjük, srégen felszeleteljük, majd porcukorral megszórva tálaljuk.

2014. június 23., hétfő

Cseresznyés diómorzsás muffin




Mostanában nagyon megszerettük a gyümölcsös sütiket, s főleg most, hogy olyan sok finom gyümölcs kapható a piacon, szinte heti rendszerességgel készül valami gyümölcsös desszert. Nem is tudom régebben miért nem készítettem gyümölcsös sütiket, hisz olyan finomak, és olyan sok félét lehet készíteni belőlük. Na, de most aztán pótolom a lemaradást, mert nagyon sok jó receptet sikerült összegyűjtenem, ami kipróbálásra vár. :)
Ennek a muffinnak a receptjét itt találtam, mandulamorzsa került a tetejére, de mivel nekem nem volt itthon, így dióval helyettesítettem és egy kicsit a recepten is változtattam. Nagyon finom lett így is, kitűnő reggeli volt (és még lesz holnap is). :)

Hozzávalók a tésztához:

- 22,5 dkg liszt
- 10 dkg cukor
- csipetnyi só
- 1 tk sütőpor
- 0,6 dl olaj
- 1 tojás
- 0,9 dl tej
- 0,5 dl tejföl

Hozzávalók a töltelékhez:

- 35 dkg cseresznye
- 3 dkg cukor
- 3-4 ek víz
- 1 ek citrom (ha nagyon édes a cseresznye)
- 1 kk őrölt fahéj
- 1 tk étkezési keményítő

Hozzávalók a morzsához:

- 3,5 dkg liszt
- 2 dkg vaj
- 2 cs. vaníliás cukor
- 1 csapott kk őrölt fahéj
- 5 dkg durvára vágott dió

Elkészítés:

A cseresznyét megmossuk és kimagozzuk. Egy kisebb lábasba tesszük, majd a cukorral és vízzel együtt addig melegítjük, amíg a cukor teljesen elolvad. Ezután még 2 percet forraljuk, majd rászórjuk a keményítőt és besűrűsítjük. Félretesszük és kihűtjük.

A tésztához a száraz hozzávalókat egy tálba összekeverjük.
Egy másik tálba a tojást, tejet, tejfölt és olajat egy kézi habverővel összekeverjük, majd a száraz hozzávalókat beleszórjuk és összedolgozzuk.

A morzsához a hozzávalókat kézzel gyorsan összedolgozzuk. NEM kell hogy összeálljon, a lényeg, hogy morzsás maradjon!

A muffin sütő tepsi mélyedéseit kibéleljük papírkosárkákkal, és 1-1 evőkanálnyi tésztát teszünk az aljára.

A cseresznyés tölteléket elosztjuk a félig telt papírkapszlikban, majd a maradék tésztát is rákanalazzuk. Végük megszórjuk a morzsával.

200C-ra előmelegített sütőben kb. 20 perc alatt megsütjük.

2014. június 20., péntek

Alma-cseresznye smoothie



Ha cseresznye szezon van, akkor már smoothie-it is kötelező készíteni cseresznyéből. ;) Alma helyett lehet banánt vagy mangót is használni, finom mindegyik verzió. :)

Hozzávalók 400 ml-hez:

- 1 dl natúr joghurt
- 0,5 dl tej
- 1 alma
- 1 marék cseresznye
- 1 tk örölt lenmag

Elkészítés:

Az almát megmossuk, ketté vágjuk, magházát kivájjuk majd negyedeljük. (Nem kell meghámozni.)

A cseresznyét megmossuk és kimagozzuk.

A turmixgép kancsójába öntjük a joghurtot és tejet, majd az alma kockákat is bele tesszük. Ha eldogozta a gép, hozzáadjuk a kimagozott cseresznyét és a lenmagot, majd együtt addig turmixoljuk, amíg sima, egynemű nem lesz.

Poharakba töltjük és máris fogyaszthatjuk. Egészségünkre! :)

2014. június 19., csütörtök

Zöldleveles borsóleves + Szakácsmustra 4. forduló


Már többször is említettem, hogy az utóbbi időben nagyon megkedveltük a krémleveseket, bármiből is legyen az készítve. Így, amikor Dina, a szakácsmustra legújabb fordulójának háziasszonya, Rachel Allent választotta ki szakácsként, kinek receptjei közül válogathatunk kedvünkre, nem is volt kérdés hogy a már oly rég tervbe vett zöldleveles borsólevest készítem el. Minden hozzávalót megkaptam a piacon, így friss zöldségekből készült, és nagyon-nagyon finom volt. :)
A recept megjelent Rachel Allen "A család kedvencei" című könyvében (T.bálint Kiadó), én viszont Aminál láttam meg előbb, és a nála talált leírás szerint készítettem el.

Hozzávalók:

- 1 l  zöldségalaplé
- 6 újhagyma
- 4 gerezd fokhagyma
- 25 dkg spenót vagy rukkola (vagy ezek keveréke)
- 45 dkg borsó
- só, őrölt bors
- 2 dl tejszín

Elkészítés:

Az újhagymát megpucoljuk, megmossuk és felszeleteljük.

A fokhagymát megpucoljuk és felvágjuk apróra.

Az én esetemben, a spenótot megmostam, a durva szárakat eltávolítottam és durvára aprítottam.

Az alaplevet egy lábasba öntjük és feltesszük a tűzre. Ha már forr, akkor beletesszük a hagymákat, majd sózzuk-borsozzuk. kb. 4-5 percig forraljuk, amíg a hagyma megpuhul.

Ezután hozzáadjuk a borsót és addig főzzük lefödve, magas lángon, amíg felforr, majd a fedőt levesszük.

1 perc múlva hozzáadjuk a durvára aprított spenótot és további 1 percig főzzük, amíg a borsó és a levelek meg puhulnak.

Levesszük a tűzről, hozzáadjuk a tejszínt és botmixerrel pépesítjük. Ha szükséges még sózzuk-borsozzuk.


2014. június 18., szerda

Tökkrém



Most, hogy ilyen jó sok zöldség közül lehet válogatni, próbálok minél több kencét készíteni, hol majonézesen, hol joghurttal, vagy mint ez a tökkrém is, natúron, enyhe ízesítéssel. Nagyon változatosan lehet készíteni, még ha ugyanabból a zöldségből is készül, sokféleképpen lehet variálni a fűszerezésnek köszönhetően. :)

Hozzávalók:

- 2 kisebb zsenge tök (kb. 45 dkg)
- 3 ek olívaolaj
- só, bors
- 1-2 gerezd fokhagyma
- 1 ek apróra vágott petrezselyemzöld

Elkészítés:

Ha nagyobb a tök, magjait kiszedjük, majd nagy lyukú reszelőn lereszeljük. Az olajat felmelegítjük, majd a lereszelt tököt hozzáadjuk, sózzuk, borsozzuk és addig pároljuk míg a tök megpuhul és a leve elfő.

Ezután hozzáadjuk az apóra vágott fokhagymát, 1 percet még forraljuk, majd levesszük a tűzről. Beleszórjuk az apróra vágott petrezselyemzöldet is és botmixerrel pürésítjük. Kihűtjük.

Pirítósra kenve finom szendvicskrém, de akár sült húsok mellé is kínálhatjuk.

2014. június 16., hétfő

Kókuszos habcsók kalács



Amíg még nincs az a kibírhatatlan meleg, próbálok kihasználni minden percet és ha csak tehetem kalácsot, péksütit készítek reggelire. Ki tudja az elkövetkezendő hetekben mikor lesz bekapcsolva majd a sütő a nagy meleg miatt. Szóval a copfos kiflik után most egy kókuszos kalácsot hoztam, ami ugyancsak kitűnő reggelinek bizonyult egy csésze tejes kávé kíséretében. :)

Hozzávalók a tésztához:

- 50 dkg liszt
- 6 dkg cukor
- csipet só
- 1 ek burgonyapehely
- 2,5 dkg friss élesztő
- 2 tojássárga
- 2 dl natúr joghurt
- 0,5 dl tej
- 5 dkg megolvasztatott és kihűtött vaj

Hozzávalók a töltelékhez:

- 3 tojásfehérje
- 10 dkg cukor
- 10 dkg kókuszreszelék

Lekenni: - 1 tojássárga + 1 tk víz

Elkészítés:


A tészta hozzávalóit, a vaj kivételével, a kenyérsütőgép üstjébe mérjük és elindítjuk a dagasztás programot. Amikor már a tészta összeállt, 2-3 részletben hozzáadjuk az olvasztott vajat, mindig megvárva, hogy az előzőt beledolgozza a gép. Dagasztás után lezárjuk a gépet, majd duplájára kelesztjük.

Amíg kel a tészta elkészítjük a tölteléket. A tojásfehérjékből közepesen kemény habot verünk, majd kanalanként adagolva hozzá a cukrot, addig verjük amíg elfogy a cukor, és egy kemény habot nem kapunk. A kókuszreszeléket óvatosan beleforgatjuk a habba.

A megkelt tésztát enyhén lisztezett felületen átgyúrjuk, majd 0,5 cm-es vastag téglalappá nyújtjuk.

Megkenjük a kókuszos habbal, majd feltekerjük mint a bejglit.

Az így kapott rudat középen két részre vágjuk, úgy hogy az egyik vége egybe maradjon, majd összefonjuk és sütőpapírral bélelt nagy kalácsformába (9,5x15x31 cm) tesszük.

Tetejét lekenjük a vízzel hígított tojássárgával, majd a hideg sütőbe toljuk. Nem hagyjuk kelni és a sütőt sem melegítjük elő!
Beállitjuk a sütőt 180 fokra és kb.40-45 perc alatt készre sütjük. Félidőben tetejét letakarjuk alufóliával, hogy ne égjen meg.

2014. június 14., szombat

Copfos diós kifli




Nem is olyan rég megláttam Illéskrisznél ezt a copfos kifli formázását, majd Gabriella is elkészítette, én meg mindkettőjüknél megcsodáltam. Nagyon tetszett, olyan kis cukik voltak a kiflik, így az első alkalommal, amikor kifliket terveztem sütni, én is így formáztam meg őket. :)

Hozzávalók a tésztához:

- 1 tojás
- 2,3 dl tej
- 50 dkg liszt
- 2,5 dkg friss élesztő
- csipet só
- 7 dkg cukor
- 1 vanília cukor
- 1 citrom reszelt héja
- 6 dkg vaj

Hozzávalók a töltelékhez:

- 15 dkg dió
- 5 dkg cukor
- 0,5 dl tej

Lekenni: - 1 tojássára + 1 tk tej

Elkészítés:

A tészta hozzávalóit, a vaj kivételével, a kenyérsütőgép üstjébe mérjük és elindítjuk a dagasztó/kelesztő programot.
Amikor már a tészta összeállt, 2-3 részletben hozzáadjuk a vajat, mindig megvárva, hogy az előzőt beledolgozza a gép.
Dagasztás után lezárjuk a gépet, majd duplájára kelesztjük.

A diós tölteléknek, a diót elkeverjük a cukrokkal és annyi forró tejet adunk hozzá, hogy jól kenhető legyen, de ne túl híg.

A megkelt tésztát lisztezett munkafelületre borítjuk, óvatosan átgyúrjuk majd 10 egyforma részre osztjuk és cipókat formálunk.

Mindegyik cipót, egyenként kinyújtjuk hosszúkás alakúra (kb. 25 cm), majd az alsó részén 2 helyen bevágjuk.


A tészta felső, egyben maradt részére 1 evőkanálnyi tölteléket teszünk, és a bevágott szárakat befonjuk.


A töltelékes felétől feltekerjük kifli formára, a fonott copfot körbetekerjük a kiflin, úgy hogy a copf vége alul kerüljön.



Az így kapott kifliket sütőpapíros tepsire rakosgatjuk, 15 percig kelni hagyjuk majd lekenjük a tejjel hígított tojássárgával.
A fonásokra szórunk egy kis darált diót, majd előmelegített, forró sütőben kb. 15-20 perc alatt aranybarnára sütjük.


2014. június 13., péntek

3. Blogszülinap + Kijevi krémes



Ma újból rádöbbentem arra, hogy milyen gyorsan is telnek a napok, hisz ma 3 éve tettem közzé az első blogbejegyzésemet. :) Ebből az alkalommal is szeretném megköszönni a hűséges olvasóimnak, bloggertársaimnak, a feliratkozott követőknek, hogy ha nem is nap mint nap, de lehetőségeik szerint látogatói a blogomnak. Ha Ti nem lennétek, ha nem kapnék pozitív visszajelzéseket, akkor biztosan csökkenne a lelkesedésem, talán már nem is írnám a blogot.

Nagyon köszönöm mindenkinek! :) 

Születésnapi torta helyett ezt a finom diós krémes sütit hoztam ma és kínálok meg vele virtuálisan mindenkit. :)

Hozzávalók a tésztához:

- 40 dkg liszt
- 1 cs sütőpor
- 15 dkg porcukor
- 20 dkg vaj
- 4 tojássárga
- 2 ek tejföl

Hozzávalók a habhoz:

- 4 tojásfehérje
- csipet só
- 15 dkg porcukor
- 25 dkg darált dió

Hozzávalók a krémhez:

- 0,5 l tej
- 2 cs. vaníliapuding
- 25 dkg porcukor
- 25 dkg vaj

Elkészítés:

Először a krémhez való pudingot készítjük el, hogy amíg a lapok megsülnek és kihűlnek, a pudingnak is legyen ideje jól kihűlni.
A pudingport elvegyítjük 10 dkg porcukorral és a tejjel csomómentesre keverjük. Kis lángon sűrűre főzzük és félretesszük hűlni.
Közben többször megkeverjük, hogy ne bőrösödjön a teteje.

A sütőporral elkevert lisztet és a porcukrot dolgozófelületre szórjuk. A szoba hőmérsékletű vajat elmorzsoljuk benne, majd a tojássárgákat is belekeverjük és annyi tejfölet adunk hozzá, hogy egy puha, jól nyújtható tésztát kapjunk.
3 egyforma részre osztjuk, és félretesszük amíg a diós habot elkészítjük.

A diós habhoz a tojásfehérjéket csipetnyi sóval közepesen kemény habbá verjünk, majd kanalanként adagolva hozzá a cukrot, addig verjük amíg elfogy a cukor és egy kemény habot nem kapunk. Végül óvatosan beleforgatjuk a darált diót is.

Egy sütőpapírra helyezzük az egyik tésztadarabot és kb. 24x32 cm-es téglalapot nyújtunk belőle, majd a sütőpapírral együtt átemeljük egy sütőlapra vagy egy nagyobb tepsi hátára. Tetejére simítjuk a diós hab 1/3-át, majd előmelegített sütőben, 180 fokon kb. 15 perc alatt készre sütjük. Figyeljük, mert hamar megvan és könnyen megéghetnek a lapok. Ha a szélei kezdenek pirulni, akkor már kivehetjük a sütőből.

A másik két tésztadarabbal is a fentiek szerint járunk el.

Ha a pudingunk jól kihűlt, akkor befejezzük a krém készítését, amihez a vajat a 15 dkg porcukorral habosra keverjük. Kanalanként hozzáadjuk a hideg pudingot és sima, egynemű krémet keverünk belőle.

A kihűlt lapokról óvatosan lehúzzuk a sütőpapírt (vigyázzunk, mert könnyen törik), majd összeállítjuk a süteményt.

Egy tésztalapot tálcára helyezzünk, úgy hogy a diós hab kerüljön felül majd rákenjük a pudingos krém felét. Ráhelyezzük a második lapot, ugyancsak a habos résszel felül, majd rákenjük a megmaradt krémet és befedjük a harmadik lappal.
Hűtőbe tesszük egy éjszakára és másnap tetszés szerint szeleteljük.

2014. június 11., szerda

Pirított ropogós müzli (granola)



Nagyon szeretem a müzlit, különösen reggelire joghurttal vagy tejjel, de néha még édesség helyett is kanalazok belőle. Az utóbbi időben valahogy nem sikerült finom müzlit venni a boltból, ezért gondoltam megpróbálkozok házit készíteni. Az a jó benne, hogy bármilyen magokból, gabonából készülhet ami csak otthon van, és ezért soha nem unjuk meg, mert mindig más ízesítésben készül. Nekem sokkal jobban ízlett mint a boltból vásárolt, és biztos vagyok benne, hogy sokkal egészségesebb is. :)

Hozzávalók:

- 8 dkg kis-szemű zabpehely
- 2 dkg kókuszreszelék
- 3 dkg szezámmag
- 2 dkg lenmag
- 2 dkg napraforgómag
- 5 dkg durvára vágott sótlan földimogyoró
- 4 dkg puffasztott rizs
- 10 dkg apróra vágott aszalt barack
- csipet só
- 4 dkg vaj
- 6 ek akácméz + 1-2 ek

Elkészítés:

Egy kisebb lábasba összemelegítjük a vajat a 6 ek mézzel.

Egy másik tálba, az aszalt barack kivételével, összekeverjük a hozzávalókat, ráöntjük a mézes vajat és összeforgatjuk.

Egy sütőpapírral bélelt tepsibe szórjuk és elterítjük.

Kb. 10-15 percig sütjük, amíg arany színűre pirul. Sütés közben 2-3-szor átkeverjük, hogy mindenhol egyformán piruljon meg. Ha már úgy véljük, hogy eléggé megpirult, meglocsoljuk 1-2 ek mézzel, átforgatjuk és visszatesszük a sütőbe még 1-2 percre.

A sütőből kivéve kihűtjük, majd összekeverjük az apróra vágott aszalt sárgabarackkal.

Fémdobozban tároljuk.

2014. június 10., kedd

Eperlekvár


Ez egy igen gyors változat az eperlekvár készítésének, tisztítással és főzéssel együtt talán még 1 órában sem telt, és a végeredmény 4 üveg finom eperlekvár lett. :)

Hozzávalók:

- 1,2 kg eper
- 25 dkg cukor (lehet több vagy kevesebb, attól függően, hogy az eper mennyire édes)
- 1 ek citromlé
- 1 csomag Dr.Oetker Dzsemfix Szuper 3:1

Elkészítés:


Az epreket alaposan megtisztítjuk, kicsumázzuk.

A kisebb eperszemeket félbe, a nagyobbakat pedig negyedbe vágjuk, és beletesszük egy nagyobb lábasba. Kis lángon feltesszük főni és párszor belekavarva, megvárjuk míg levet ereszt.
Ezután hozzáadjuk a cukrot és a citromlevet és összefőzzük. A keletkező habot szűrőkanállal leszedjük.

Ha felfőtt, beleszórjuk a dzsemfixet, majd 5 percig hagyjuk forrni.

Még forrón, előre kimosott és kifertőtlenített üvegekbe töltjük.
Először csak keveset tegyünk az üvegekbe a forró lekvárból, majd a töltés során többször rázogassuk meg az üveget, hogy minél kevesebb légbuborék maradjon benne.
Celofánkockákat vágunk, megnedvesítjük és ráfeszítjük az üveg szájára, majd befőttesgumival rögzítjük. Így is hagyhatjuk, vagy egy csavaros tetővel befődjük. Ezután az üvegeket tegyük száraz dunsztba, és hagyjuk magától kihűlni.

2014. június 4., szerda

Tigris zsemle



Már nagyon rég fájt a fogam ezekre a zsömlékre, bármikor megláttam valakinél mindig megcsodáltam milyen szépek. :) Sikerült beszereznem rizslisztet és Citromhab receptjét felhasználva én is elkészítettem. Nagyon finom lett, kívül ropogós, belül pedig puha, foszlós.

Hozzávalók a tésztához:

- 60 dkg liszt
- 2 dkg cukor
- 1,5 dkg só
- 1 tojás
- kb. 3,5-4 dl tej
- 3 dkg friss élesztő
- 2 dkg vaj

Hozzávalók a mázhoz:


- 90 ml langyos víz
- 8 dkg rizsliszt
- 1 cs. szárított élesztő
- 1 ek cukor
- 1 csapott kk só
- 1 ek olaj

Elkészítés:

A tészta hozzávalóit a kenyérsütőgép üstjébe mérjük és elindítjuk a dagasztás programot. Az eredeti receptben 4 dl tej volt megadva, de én kezdetnek 3 dl-t adtam hozzá, majd még szükség volt 0,5 dl tejhez, így összesen 3,5 dl tejet használtam.
Dagasztás után lezárjuk a gépet, majd hagyjuk, hogy duplájára keljen a tészta.

Ezután óvatosan átgyúrjuk a tésztát, letakarjuk és újra duplára kelesztjük.

A mázat készítsük el legalább félórával a felhasználás előtt. Ehhez egy mélyebb tálba elkeverjük a száraz hozzáavalókat, hozzáadjuk az olajat és elkeverjük a langyos vizzel. Lefödjük és felhasználásig félreteszük.

Ha megkelt másodjára is a tészta, enyhén lisztezett felületen átgyúrjuk, majd 8 egyenlő részre osztjuk. Zsömléket formázzunk mindegyik tésztadarabból és sütőpapíros tepsire rakosgatjuk, egymástól nagyobb távolságra mert sütés közben nőni fognak.

Újabb 30 percet kelesztjük úgy, hogy 15 perc után megkenjük a zsömlék tetejét a rizslisztes mázzal.

 A baloldali zsemlék le vannak kenve a rizslisztes mázzal, a jobboldaliak még nem.

200 fokra előmelegített sütőben, 15 perc alatt megsütjük a zsömléket.


2014. június 2., hétfő

Kukoricalisztes-epres sütemény




Mostanában mind csak ilyen gyors sütikre futja, és mint most is kiderült, amilyen egyszerűnek tűnnek annál finomabbak. :)
Még a múlt héten keresgéltem a netten egy gyors gyümölcsös sütit, és az első ami kiugrott, Jade kukoricalisztes-gyümölcsös süteménye volt. Nagyon kívánatos volt a képen, így nem is keresgéltem tovább, elmentettem a receptet és a hétvégén meg is sütöttem. Nagyon finom lett, más gyümölccsel is kifogom próbálni. :)

Hozzávalók:

- 17 dkg liszt
- 10 dkg kukoricaliszt
- 11 dkg cukor
- 1 tk szódabikarbóna
- 2 tk sütőpor
- csipet só
- 1 citrom reszelt héja
- 2,4 dl natúr joghurt
- 2 tk vaníliakivonat
- 2 tojás
- 80 ml olaj (nálam napraforgóolaj)

+ 20 dkg eper

Elkészítés:

A liszteket, szódabikarbónát, sütőport, sót és a cukrot, egy tálba elkeverjük.

Egy nagyobb és mélyebb edénybe elkeverjük a tojásokat a joghurttal és olajjal, majd a reszelt citromhéjat és a vaníliát is hozzáadjuk.
Két-három részletbe beleszórjuk a lisztes keveréket, majd egy kézi habverővel pár mozdulattal egynemű masszává kavarjuk. Nem kell túlkavarni!

Egy 25 cm-es kapcsos tortaforma alját kibéleljük sütőpapírral, és belesimítjuk a tésztát. Tetejét kirakjuk az előzőleg megmosott és leitatott, majd felszeletelt eprekkel.

185 fokra előmelegített sütőbe toljuk, és kb. 35-40 percig sütjük. Végezzünk tűpróbát!

Sütőből kivéve 10 percet pihentetjük, majd levesszük a tortaforma karimáját és hagyjuk teljesen kihűlni.

Tálaláskor a tetejét szórjuk meg porcukorral.