2013. június 28., péntek
Babacsók
Bizonyára már mindenki ismeri, vagy legalábbis nagyon sokan, Mónika Váncza-projektes blogját, ahol nagyon sok finom sütemény megtalálható, mint ez a babacsók is. Igaz, elkerülte a figyelmemet ez az aprósütemény, de szerencsémre megláttam Katinál, nagyon megtetszett és el is készült. Könnyen elkészíthető, mutatós és finom aprósütemény.
Hozzávalók:
- 35 dkg liszt
- 12 dkg porcukor
- 20 dkg vaj
- 3 tojássárga
- 1 cs vaníliacukor
- 1 cs sütőpor
Elkészítés:
A sütőporos lisztbe elmorzsoljuk a vajat, majd a többi hozzávalóval együtt egynemű, sima tésztát gyúrunk.
Diónyi golyócskákat formálunk belőle és sütőpapíros lemezre rakosgatjuk őket, de nem túl közel egymáshoz.
Tetejüket lelapítjuk egy kicsit (tenyerünkkel vagy egy lapos talpú pohárral), majd egy fakanálnyél segítségével, vagy ujjunkkal, kis mélyedést nyomunk a közepébe.
A lyukakba egy kiskanál segítségével, óvatosan lekvárt csorgatunk. Ha van keményebb lekvár az talán jobb, nekem már csak nagyon folyékony lekvárom volt, de így is jó lett.
Előmelegített sütőben, alacsony lángon 15 perc alatt éppen csak rózsaszínűre sütjük.
2013. június 26., szerda
Tepsis cigánypecsenye
Nagyon szeretjük az egytálételeket, és amikor megláttam Illéskrisznél ezt a tepsis ételt, már másnap el is készítettük. Sok dolog nem volt vele, főleg hogy a férjemmel együtt készítettük, így szerintem 10 perc alatt meg is voltunk, aztán a fő feladatot a sütő végezte. :) A végeredmény egy nagyon laktatós és finom étel lett. Állíthatóm, hogy még sokszor fog asztalra kerülni nálunk. :)
Hozzávalók:
- 8 szelet sovány karaj
- 8 szem nagyobb krumpli
- 2 fej vöröshagyma
- 2 szál újhagyma
- 2 gerezd fokhagyma
- 4 dl tejföl
- olaj
- só, bors,
- 3 ek liszt
- 1 púpos tk pirospaprika
- mustár
Elkészítés:
A krumplikat és hagymákat megpucoljuk, majd vastagabb karikára vágjuk.
A hús szeleteket megmossuk, szárazra töröljük és sóval, őrölt fekete borssal ízesítjük.
Egy tálban összekeverjük a lisztet a pirospaprikával, majd ebben forgatjuk meg a húsokat.
Kevés olajat forrósítunk, majd a húsok mindkét oldalát elősütjük benne.
Ezalatt egy tepsit kibélelünk sütőpapírral és az alját kissé beolajozzuk.
A felkarikázott krumplit és a hagymát beletesszük a tepsibe, sózzuk majd a megmaradt paprikás lisztes keveréket rászórjuk és kézzel összekeverjük az egészet.
A tejfölbe keverjük az áttört fokhagymát, egy kanál olajat, kevés pirospaprikát, sót, borsot és ízlés szerint egy kevés mustárt is, majd ezt rákanalazzuk a hagymás krumplira. Én egy kicsit elsimítottam, hogy mindenhova kerüljön egy kis tejföl, de nem muszáj, lehet kupacokban is hagyni.
Erre rátesszük az elősütött húsokat, letakarjuk fóliával és 200 C-on, 20-25 perc alatt puhára pároljuk az egészet.
Amikor már megpuhult a krumpli és a hús is, levesszük róla a fóliát és kb. 10 perc alatt megpirítjuk a tetejét.
Nagyon finom ebéd volt, mi paradicsom salátával fogyasztottuk.
Címkék:
cigánypecsenye,
egytálétel,
hagyma,
hús,
húsos étel,
krumpli,
krumplis étel,
tejföl
2013. június 24., hétfő
Túrós grissini (kenyérrúd) + Blogkóstoló 9. forduló
Immáron hatodik alkalommal veszek részt a Blogkóstolóban, és minden alkalommal nagy izgalommal várom, hogy vajon kinek a blogja jut nekem. A 9. forduló háziasszonya Rubin volt, aki Andi-XSara blogját sorsolta ki. Milyen jó is a Blogkóstoló, hiszen e játéknak köszönhetően számos új blogot ismerhettem meg, akárcsak ebben a fordulóban. :)
Sokat töprengtem, hogy mit is készítsek el, a sok finom keksz egyikét, süteményt vagy akár ételt? Végül a döntésem a túrós grissinire esett, és egyáltalán nem bántam meg. Mi karalábé krémleves mellé fogyasztottuk, és nagyon finom volt. :)
Andi, köszönöm a finom receptet, Rubin neked pedig a játékot! :)
Hozzávalók:
- 25 dkg liszt
- 1,5 dkg friss élesztő
- 1 tk só
- 20 dkg túró
- 5 dkg vaj
- 1 tojás
Szóráshoz: - 2 ek szezámmag
Elkészítés:
A lisztet egy tálba, vagy a dolgozó felületre szitáljuk és elmorzsoljuk az élesztővel. Hozzáadjuk a sót, a vajat és a túrót is.
A tojást egy kis tálba felverjük 1 ek tejszínnel (vagy tejjel), majd annyit adunk a túrós lisztes masszához, hogy jól összeálljon a tészta. Nekem 6 evőkanálnyi felvert tojásra volt szükségem. A megmaradt tojást félretesszük, majd ezzel fogjuk lekenni a kinyújtott tésztát.
Esetleg ha a felvert tojás felének a hozzáadásával még nem áll össze a tésztánk, akkor adhatunk hozzá 1-2 evőkanál tejfölt is.
Cipót formálunk, tiszta konyharuhával letakarjuk és 30 percig pihentetjük.
Ezután lisztezett felületre borítjuk, átgyúrjuk, és kb. 3 mm vastag és 20-22 cm széles téglalapot nyújtunk belőle.
Lekenjük a félretett tojással és megszórjuk szezámmaggal.
Derelyevágóval 4-5 mm széles csíkokra vágjuk, majd a két végénél fogva ellentétes irányba megcsavarjuk és sütőpapíros tepsire rakosgatjuk.
10 percig pihentetjük, majd előmelegített sütőben 190 fokon kb. 15-20 perc alatt megsütjük.
Nekem 28 darab lett ebből az adagból.
Nagyon finom volt, még önmagában is finom ropogtatni való.
2013. június 21., péntek
Rahátos angyalkalács
A múlt hétvégén még nem volt ilyen irtózatosan nagy meleg, és a sütőt be lehetett kapcsolni, így a Mónika babacsókjától (recept jövő héten) megmaradt tojásfehérjékből elkészült ez a kalács. Már a múlt alkalommal is említettem, hogy nekem nagyon tetszett a tojásfehérjés kelt tészta és a jövőben többször fogom így készíteni a kalácsot, továbbra is így gondolom. :) Most is nagyon jól sikerült, és amit még szeretek ennél a tésztánál, hogy szép fehér a kalács. Lehet, hogy a kép nem adja vissza, de szép hófehér a kalács belseje, és a sok színes rahát darabkákkal nagyon jól néz ki. :)
Hozzávalók:
- 45 dkg liszt
- 8 dkg cukor
- 2 dkg friss élesztő
- 1,9 dl tej
- 3 tojásfehérje
- 1 ek olaj
+ 30 dkg rahát
Lekenni: - 1 tojássárga
Elkészítés:
Kb 1 dl langyos tejben elkavarunk 1 csapott ek cukrot és belemorzsoljuk az élesztőt. Az edényt lefödjük és langyos helyre tesszük. Akkor lehet használni, amikor a tetején megjelenik a barnás hab és már jól megnőtt.
Közbe a rahátot kb. 0,5 cm vastagságú kockákra vágjuk.
A lisztet és cukrot egy tálba, vagy a dolgozófelületre szórjuk. Közepébe kis fészket készítünk és beleöntjük a tojásfehérjéket. Egy kicsit elkavarjuk a körülötte levő liszttel, meghagyva a fészket, majd a már felfutott élesztőt ráöntjük és a többi hozzávalóval együtt sima tésztává gyúrjuk.
Arra vigyázzunk, hogy a tejet lassan adagoljuk hozzá, mert a tojásfehérjék mennyiségétől függően meglehet, hogy nem lesz szükség az egészre, viszont az is előfordulhat, hogy még pluszba kell hozzátenni egy kis tejet.
A kidagasztott tésztát két cipóra osztjuk, majd pihentetés nélkül, külön-külön kb. 25x35 centis téglalapokká nyújtjuk és megszórjuk a színes rahát darabkákkal.
Hosszanti oldalától, rolád szerűen feltekerjük, majd a két rudat összefonjuk és sütőpapírral kibélelt kalácsformában tesszük.
Letakarjuk és duplájára kelesztjük.
Lekenjük a felvert tojássárgával és 200 fokra előmelegített sütőben 25-30 perc alatt megsütjük.
2013. június 20., csütörtök
Epres ricottás gombóc
Túrógombócot szerettem volna, de nem volt itthon tehéntúró, ellenben volt ricotta, gondoltam azzal is kell sikerüljön. Volt még egy pár szem eper is a hűtőbe, így az is került bele. Az ideális az lett volna, ha maradt volna meg annyi eper, hogy egy kis öntetet is tudjak készíteni, de sajnos ezúttal elmaradt. Így is nagyon finom volt, nem panaszkodhatok. :)
Következőkor majd meggyel készítem el, csak akkor cukros mákba forgatom kókusz reszelék helyett.
Hozzávalók:
- 25 dkg ricotta
- 6 dkg liszt
- 6 dkg kukoricadara
- 1/2 citrom reszelt héja
- 1 tojás
- 2-3 ek cukor
- 1 vaníliás cukor
- csipetnyi só
+ 10 darab eper + 1 cs vanília cukor
+ Forgatáshoz: - kókuszreszelék
Elkészítés:
A ricottát elkeverjük a cukrokkal és tojással, majd a többi hozzávalóval együtt simára keverjük és a hűtőbe tesszük 1-2 órára.
Az epret megmossuk és kicsumázzuk.
Ezután, egy jó evőkanálnyi masszát ellapítunk a vizes tenyerünkbe, közepébe teszünk egy szem vaníliacukorba forgatott epret, majd bevonjuk a tésztával és gombócot formázunk.
Lobogó, enyhén sós vízbe addig főzzük, amíg a gombócok feljönnek a víz tetejére, plusz még 1-2 perc.
Szűrőkanállal kiszedjük őket és kókuszreszelékbe hempergetjük.
Címkék:
eper,
epres gombóc,
gombóc,
kókuszreszelék,
ricotta,
ricottás gombóc
2013. június 19., szerda
Bodzaszörp
Egy kicsit elkéstem ezzel a bejegyzéssel, sajnos lejárt a bodzaszezon, és már nem lehet elkészíteni.....de majd jövőre. :)
Első alkalommal készítettem szörpöt, eddig csak bodzalevet készítettem, de a szörp is nagyon finom lett. Különösen ilyen melegben nagyon jó hűsítő ital, csak sajnos már csak két ujjnyi van az üveg alján. Jövőbe biztos sokkal nagyobb adagot fogok készíteni, hogy legalább 1-2 hónapig legyen bodzaszörpünk.
Hozzávalók:
- kb. 15-20 db bodzavirág
- 50 dkg cukor
- 1 l víz
- 3 citrom
Elkészítés:
A vizet a cukorral egy lábasba felforraljuk, majd szobahöméréskletűre hütjük.
Egy 2 literes beföttes üveg aljára tesszük az óvatosan megmosott (inkáb lepermetezett) bodza virágokat, a karikára vágott citromokat és felöntjük a lehűtött sziruppal.
Egy kis tányérral lefödjük, majd hűvös helyen 3-4 napig hagyjuk, hogy érlelődjön.
Ezután leszűrjük és jól záródó üvegekbe töltjük.
2013. június 17., hétfő
Csokis torta
Nem vagyok nagyon tehetséges torta ügyben, ezért nagyon ritkán készítek, és akkor is valami nagyon egyszerűet. A hétvégén hivatalosak voltunk egy volt kolléganőmnél, ahova úgy illett, hogy tortát is vigyünk, így egy kicsit bajban voltam, hogy milyen is legyen.
A tortalapokat már rég kinéztem Kiskuktánál, hogy majd egyszer kipróbálom, így hát most eljött az ideje ennek is. Nem volt semmi gondom vele, jól sikerült a piskóta.
A gondom a krémmel, meg díszítéssel volt. Előre valami gyümölcsösre gondoltam, de aztán végül a csokis mellett döntöttem, mert tudtam, hogy azt biztosan fogják szeretni. Sokat nem is keresgéltem, Aleda M&M tortájának a krémje bizonyult a legmegfelelőbbnek és a díszítésből is kölcsön vettem a színes cukorkákat. :)
Kinézetre nem lett valami csodálatos a torta, de az íze az nagyon finom volt. Ízlett mindenkinek, és a férjem kérte, hogy a következő hétvégén készítsem el újból csak magunknak :D.....ezt azért még meggondolom. :P
Hozzávalók a piskótához:
- 10 dkg cukor + 4 dkg a habhoz
- 14,5 dkg liszt
- 75 ml olaj
- 75 ml tej
- 2 tojás
- 3 dkg kakaópor
- 1/2 cs sütőpor
Hozzávalók a krémhez:
- 1 cs főzhető csokis puding
- 5 ek cukor
- 4,5 dl tej
- 10 dkg étcsoki
- 2 dl habtejszín
Díszíteni: - 10 dkg M&M cukorka
Elkészíteni:
A tojásokat különválasztjuk.
A tojásfehérjéket felverjük, majd a 4 dkg cukorral együtt kemény habbá verjük.
A tejet, olajat, tojássárgákat és cukrot elkeverjük. NEM kell habosra verni, csak elvegyíteni.
Rászitáljuk a kakaós sütőporos lisztet, és óvatosan elkeverjük, majd a mixer magas fokozatán kb. 1,5-2 percig kavarjuk, míg szép sima lesz, és kicsit kivilágosodik.
A felvert tojáshabból teszük bele 1-2 kanállal a masszához, majd egy kézi habverővel fellazítjuk. Addig adagoljuk 2-3 kanalanként a habot a masszához, amíg elfogy, majd simára keverjük.
Ezután egy tortaforma (20 cm) alját kibéleljük sütőpapírral, majd beleöntjük a masszát. A forma oldalára húzogassuk kicsit fel a tésztát, így sülés közben jobban tud kapaszkodni, egyenletesebb lesz a végeredmény.
Előmelegített sütőben, 175 fokon addig süssük míg szép színt nem kap. (Végezzünk tűpróbát!)
A krémhez a pudingport elkeverjük a cukorral és a tejjel, majd megfőzzük. Félrehúzzuk a tűzről és hozzáadjuk a darabokra tört csokoládét és addig kavarjuk, míg a csokoládé elolvad, majd hűlni hagyjuk.
A hideg habtejszínt felverjük és kanalanként belekeverjük a kihűlt pudingba.
A piskótát két lapba vágjuk és betöltjük a krém felével, másik felével pedig bevonjuk a tortát. Nem simítottam el krémet, hanem egy kicsit hullámosra hagytam, majd jól lehűtjük.
Tálalás előtt (esetemben indulás előtt ) az alját kirakjuk színes M&M cukorkákkal és a tetejét is megszórjuk velük.
Címkék:
csoki krém,
csokis puding,
csokoládé,
étcsokoládé,
habos torta,
habtejszín,
torta
2013. június 13., csütörtök
2. Blogszülinap :)
Egy évvel ezelőtt azt kívántam magamnak, hogy a következő évem is sikeres legyen blogerkedés szempontjából. Úgy érzem, hogy ez sikerült, hisz nagyon sok új receptet és ízvilágot próbáltam ki, továbbra is sok mindent tanultam, és a blog egyedi látogatóinak száma is lényegesen megnőtt.
Egy fontos eseménye az elmúlt egy évnek, hogy szerepelhettem, mint vendégblogger az Erdélyi konyha májusi számában. :)
Továbbra is a statisztika helyett inkább felsorolom az utóbbi egy évbe közzétett bejegyzések közül a legolvasottabb recepteket:
1. Keksz szalámi
4. Almás-mákos pite
5. Havasi kifli
Köszönöm mindenkinek hogy olvasta, hozzászólt és követte blogomat, illetve köszönöm a többi gasztrobloggernek azt a sok dolgot amit tőlük tanulhattam! :)
Egy fontos eseménye az elmúlt egy évnek, hogy szerepelhettem, mint vendégblogger az Erdélyi konyha májusi számában. :)
Továbbra is a statisztika helyett inkább felsorolom az utóbbi egy évbe közzétett bejegyzések közül a legolvasottabb recepteket:
1. Keksz szalámi
5. Havasi kifli
Köszönöm mindenkinek hogy olvasta, hozzászólt és követte blogomat, illetve köszönöm a többi gasztrobloggernek azt a sok dolgot amit tőlük tanulhattam! :)
2013. június 11., kedd
Ropogós vizes kifli
Amikor megláttam ezeket a szépséges kifliket Illéskrisznél, tudtam, hogy nekem is el kell készíteni. Igaz az enyémek nem pirultak meg olyan szépre (sütő hiba :( ), de ezt leszámítva, valóban egy jó ropogós, finom kifli lett a végeredmény.
Hozzávalók 8 nagy kiflihez:
- 55 dkg liszt
- 2,5 dkg friss élesztő
- 1 kk cukor
- 3 dl meleg víz
- 2 ek tejföl
- 1 ek olaj
- 1 csapott ek só
- 2 ek burgonyapehely
+ Lekenni: - kevés tej
Elkészítés:
Kb. 10 dkg lisztet, a cukrot és az élesztőt elkeverjük kb. 1 dl meleg vízzel, vagy amennyi szükséges, hogy olyan galuska sűrűségű tésztát kapjunk. Letakarjuk és 25-30 percig pihentetjük.
Amikor megkelt a kovászunk, a sóval elkevert maradék lisztet és az olajjal kikavart tejfölet is hozzáadjuk a tésztához, majd annyi vizet adunk hozzá dagasztás közben, hogy egy rugalmas, jól formázható tésztát kapjunk.
Félidőben hozzáadjuk a burgonyapelyhet is, és hólyagosra dagasztjuk.
Letakarjuk, és meleg helyen duplájára kelesztjük.
Ezután lisztezett felületre borítjuk, kicsit átgyúrjuk, majd 8 egyenlő részre osztjuk.
Mindegyik tésztadarabot szív alakúra nyújtjuk, majd a szélesebb felétől feltekerjük úgy, hogy csücskét kicsit mindig meg-megnyújtogatjuk.
A megformázott kifliket sütőpapírral bélelt tepsire rakosgatjuk.
Lekenjük tejjel, és előmelegített sütőben, 180 fokon 20-25 perc alatt ropogósra sütjük a kifliket.
A sütőből kivéve, rácson hagyjuk őket langyosra hűlni.
Címkék:
kelt tészta,
kelt tészta receptek,
kifli,
péksütemény,
sós kelt tészta
2013. június 10., hétfő
Sárgarépa krémleves
Hozzávalók:
- kb. 80 dkg sárgarépa
- 1 fej hagyma
- 2 gerezd fokhagyma
- 2 l alaplé (nekem húsleves volt)
- 2 ek vaj
- só, bors,
- 1/2 tk curry,
- 1/2 tk örölt gyömbér
- 2 dl főzőtejszín
Elkészítés:
A hagymát megpucoljuk, apróra vágjuk, majd a vajon megfonnyasszuk.
Hozzáadjuk a megtisztított, megmosott és vékony karikára vágott sárgarépát, majd egy keveset pároljuk.
Felöntjük az alaplével, beletesszük a megpucolt és áttört fokhagymát, ízesítjük a fűszerekkel majd fedő alatt puhára főzzük.
Levesszük a lángról és összeturmixoljuk.
A levesből pár kanállal merünk a tejszínhez a hőkiegyenlítés miatt és visszacsurgatjuk a levesbe, majd összemelegítjük.
Levesgyönggyel tálaljuk.
Címkék:
curry,
főzőtejszín,
gyömbér,
krémleves,
levesek,
levesgyöngy,
sárgarépa,
sárgarépa leves
2013. június 6., csütörtök
Cukorfánk
Vagy helyesebben muffin-fánk.;)
Sajnos nincs nekem fánkformám, felénk nem is láttam, de Tücsökbogár írta, hogy akár muffin formában is ellehet készíteni, így íme....elkészültem vele. :)
Mivel nagyon hamar megvan, reggelire készítettem a tejes kávé mellé. Nagyon finom volt! :)
Hozzávalók:
- 1 tojás
- 17,5 dkg cukor
- 20 dkg liszt
- 2 tk sütőpor
- 0,5 dl olaj
- 2 dl tej
- 1 tk vaníliakivonat
- pici só
+ Bevonathoz: - 5 dkg vaníliás kristálycukor
Elkészítés:
A tojást a cukorral habosra keverjük.
Felváltva hozzáadagoljuk a sütőporral elkavart lisztet, a tejet és olajat. Simára keverjük, a végén sóval és a vaníliakivonattal ízesítjük. Egy kicsit folyósabb tésztát kapunk.
A formát jól kivajazzuk/olajozzuk és elosztjuk benne a masszát.
175 fokos sütőben 20-25 perc alatt készre sütjük.
Sütés után egy kés segítségével kiemeljük a fánk muffinokat és a vaníliás cukorba hempergetjük.
2013. június 5., szerda
Epres joghurt ital
Melegbe kitűnő hűsítő ital lehet, nem csak eperrel, bármilyen gyümölccsel nagyon finom. Akár reggelire gabona pehellyel is eltudom képzelni. :)
Hozzávalók:
- 2 dl görög joghurt
- 25 dkg eper
- 1-2 ek méz
Elkészítés:
A joghurtot elkeverjük a mézzel.
Az epret botmixerrel pépesítjük, vagy akár darabosra is hagyhatjuk, majd a mézes joghurttal elkeverjük.
Lehűtjük, majd fogyaszthatjuk is. :)
2013. június 3., hétfő
Krumplis szalonnás bimbók
Amikor megláttam Trollanyunál, tudtam, hogy hamarosan elfogom készíteni, mert soha nem tudok annyi krumplipürét készíteni, hogy elfogyjon, mindig marad meg.
Legutóbb, amikor készítettem a pürét, már tudatosan is egy kicsit több krumplit tettem főni, mert már tervbe voltak véve ezek a bimbók. :)
Én csak fél adagot készítettem, mert túl soknak véltem a 20 darabot kettőnknek, és póréhagyma hiánya miatt friss zöldhagymát használtam. Nekünk nagyon ízlett, leves után fogyasztottuk. :)
Hozzávalók a tésztához:
- 10 dkg krumplipüré
- 35 dkg kenyérliszt
- 1 ek tejpor
- 1 tk cukor
- 1 tojás
- 0,9 dl víz
- 2 dkg vaj
- 1,5 dkg friss élesztő
- 2 tk só
Hozzávalók a töltelékhez:
- 7-8 ek krumplipüré
- kis vaj
- 10 dkg szalonna
- 2 szál zöldhagyma
- 2 ek aprított petrezselyemzöld
+Lekenni: - 1 tojássárga
Elkészítés:
A tésztához a lisztet és krumplipürét egy tálba tesszük és kicsit összedolgozzuk. Közepébe kis fészket készítünk és beleszórjuk a cukrot. Rámorzsoljuk az élesztőt és felöntjük a meglangyosított vízzel, majd hagyjuk hogy kb. 15-20 perc alatt felfusson az élesztő.
Ezután a többi hozzávalóval együtt jól kidagasztjuk, cipót formálunk és tiszta konyharuhával letakarva duplájára kelesztjük.
Ha túl ragadna a tészta, még egy kis lisztet adhatunk hozzá, de csak annyit, hogy tudjuk dolgozni vele.
Amíg kel a tészta elkészítjük a tölteléket.
Ehhez a szalonnát felkockázzuk és kisütjük. A zöldhagymát megmossuk/tisztítjuk és felkarikázzuk, majd a kis vajon megpároljuk. Beletesszük a krumplipürét, összekavarjuk, majd sózzuk, borsozzuk és petrezselyemmel ízesítjük. A kisült szalonna kockákat is belekavarjuk és hagyjuk hűlni.
A megkelt tésztát lisztezett felületen átgyúrjuk és kb. 0,5 cm vastagságúra nyújtjuk. Kockákra vágjuk (nekem 12 darab kb. 9x9 cm-es kocka lett), és a kihűlt töltelékből 1-1 evőkanálnyit teszünk mindegyik kocka közepére.
A sarkokat összecsípjük és gombócokat formálunk belőlük.
Sütőpapíros tepsire rakosgatjuk és 30 percig pihentetjük.
Ezután lekenjük tojássárgával és a tetejüket ollóval bevagdossuk és kihajtjuk a szirmokat. Én volt amelyiket kereszt alakban vágtam be, így lett 4 szirmom, volt amelyiket 6-szor vágtam be.
180 fokra előmelegített sütőben szép aranysárgára sütjük.
2013. június 1., szombat
Ricottás-spenótos cannelloni
Volt a hűtőbe egy doboz ricottám, és már sok nem kellett, hogy lejárjon a szavatossági ideje, így valamit gyorsan kezdeni kellett vele. Volt még egy fél doboz cannellonim is, friss spenót a piacról (igaz spenótfőzeléket terveztem belőle), így egy nagyon finom és laktatós ebéd készült.:)
Hozzávalók:
- 85 dkg friss spenót (vagy 45 dkg fagyasztott spenót)
- 25 dkg ricotta
- 2-3 cikk fokhagyma
- 1 tojás
- só, bors
- 3 dkg vaj
- 1-2 ek tejföl
- 14 db cannelloni
Hozzávalók a paradicsommártáshoz:
- 5 dl házi paradicsomlé
- 2-3 ek olíva olaj
- 3 szál újhagyma
- 1-2 cikk fokhagyma
- só, bors, bazsalikom
Tetejére: - 10 dkg sajt
Elkészítés:
Ha friss spenótból készítjük, akkor jó bő vízben mossuk meg, majd a szárait és esetleg az ereit vágjuk le. Beletesszük egy lábasba, kevés vizet öntünk alá, majd kb. 5-10 percig födő alatt pároljuk míg meg nem puhul. Ezután szűrjük le, majd vágjuk apróra.
A vajat felhevítjük, rádobjuk a zúzott fokhagymát, majd a spenóttal együtt 1-2 percig összepároljuk. Hagyjuk egy kicsit hűlni, majd hozzáadjuk a ricottát és tojást. Sóval, borssal ízesítjük és jól összekavarjuk. Lazíthatjuk 1-2 evőkanál tejföllel.
A paradicsommártáshoz megmossuk, majd apró karikákra vágjuk a zöldhagymát, és a felforrósított olívaolajon megdinszteljük a zúzott fokhagymával együtt. Hozzáöntjük a paradicsomlevet majd alacsony lángon kb. 8-10 percig rotyogtatjuk. Ízesítjük borssal, sóval és bazsalikommal. Az így kapott mártást beleöntjük egy szögletes tűzálló tálba.
A spenótos ricottát habzsákba kanalazzuk, betöltjük vele a cannellonikat és a mártásba rakosgatjuk.
Fóliával lefedjük, és 180 fokra előmelegített sütőben 25-30 percig sütjük.
Kivesszük a sütőből, megszórjuk a reszelt sajttal és visszatesszük fólia nélkül, amíg a sajt meg nem pirul.
Címkék:
bazsalikom,
cannelloni,
egytálétel,
fokhagyma,
hagyma,
hús nélküli étel,
paradicsomlé,
paradicsommártás,
ricotta,
sajt,
spenót,
tészta
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)