2021. december 28., kedd

Lekváros piskótatekercs, hozzáadott cukor nélkül

Ha már elfogytak a karácsonyi sütik és a kalácsok, és valami könnyed és gyorsan elkészíthető finomságra vágynánk, akkor ajánlom ezt a lekváros piskótatekercset. Bevallom, régebben ódzkodtam az elkészítésétől, de mostanában, főleg hétköznap, amikor későre érek haza, és valami finomságot ennénk, gyakran készül nálunk piskótatekercs. Azt hiszem ez az egyik legegyszerűbb sütemény ami létezik, és nem utolsó sorban még mutatós is. :)

Hozzávalók a piskótához:

- 5 tojás
- 1 csipet só
- 5 ek eritrit
- 5 ek durum liszt

Töltelék: - kb. 10 dkg a kedvenc lekvárunkból (fontos, hogy ne legyen túl híg)

Elkészítés:

A tojásokat szétválasztjuk, majd a fehérjét egy csipet sóval félkemény habbá verjük. Az eritritet kanalanként hozzá adagoljuk, miközben tovább verjük a habot addig, amíg elfogy az egész és a hab kemény nem lesz. Ezután, egyenként hozzákeverjük a tojássárgákat, mindig megvárva, hogy jól elkeveredjen. Ezután a lisztet egy spatulával óvatosan a habba forgatjuk.

A masszát sütőpapírral bélelt nagy gáztepsibe simítjuk, majd előmelegített sütőben 180 fokon kb. 15 perc alatt készre sütjük.
(A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően változhat. Végezzünk tűpróbát!)
Vigyázzunk, hogy ne süssük túl a piskótát, mert kiszáradhat, és könnyen eltörhet a feltekerésnél!

A sütőből kivett piskótát egy tiszta, enyhén nedves konyharuhára vagy egy másik sütőpapírra borítjuk. Óvatosan lehúzzuk róla a sütőpapírt, majd szorosan feltekerjük a konyharuhával vagy sütőpapírral együtt, és kihűtjük.

Ekkor kitekerjük a teljesen kihűlt piskótatekercset, majd a lekvárt egyenletesen rákenjük, és újra feltekerjük. Hideg helyre tesszük legalább 1 órára, majd ujjnyi vastag szeletekre vágva kínáljuk. Tálaláskor megszórhatjuk porított eritrittel.

2021. december 24., péntek

Áldott Karácsonyt!

 


Mindenkinek kívánok Istentől megáldott, békés, boldog Karácsonyi Ünnepeket! 

2021. december 23., csütörtök

Sült sütőtökös zabgolyó


Egy utolsó perces édesség ötletet hozok az ünnepi asztalra, amit még bőven van idő elkészíteni holnapig. Egy egyszerű sütés nélküli édesség, gluténmentes és hozzáadott cukor sincs benne. Nemcsak hogy egészséges ez a sült sütőtökös zabgolyó, de gyorsan és egyszerűen elkészül, és még a gyerekeket is be lehet vonni a golyók formázásában. 

Hozzávalók:

- 10 dkg török mogyoró
- 10 dkg darált zabpehely
- 10 dkg sült sütőtök
- 5 dkg étcsokoládé

Megj: Ízlés szerint tehetünk bele kevés édesítőt is. Én nem tettem bele, mert a sült tök nagyon édes volt, és így tökéletes volt számunkra.

Hempergetni: - kb. 2-3 dkg kókuszreszelék

Elkészítés:

A mogyorót száraz serpenyőben megpirítjuk, kihűtjük, majd a zabpehellyel együtt ledaráljuk.

A sült sütőtököt egy villával pépesítjük, és a csokoládét vízgőz fölött felolvasztjuk.

Minden hozzávalót egy nagyobb keverőtálba mérünk, majd egyneművé keverjük, gyúrjuk, hogy formázható masszát kapjunk belőle.

Folpack-kal letakarjuk és 1 órát hűtőbe pihentetjük, hogy a zabpehelyliszt felszívja a nedvességet.

(Szükség esetén, a massza állagán javíthatunk egy kevés zabpehelyliszttel/darált mogyoróval vagy tejjel.)

A megdermedt masszából dió nagyságú golyókat formázunk, és egyenként megforgatjuk kókuszreszelékbe.

Jól záródó dobozba rakosgatjuk és fogyasztásig hideg helyen tároljuk.

Ebből az adagból 28 darab 18 grammos sült sütőtökös zabgolyó lett.

2021. december 18., szombat

Narancsos-gránátalmás bulgur


A sok karácsonyi sütemény után, jöjjön egy egyszerű, de annál finomabb köret ötlet, ez a narancsos-gránátalmás bulgur. Gyorsan elkészíthető, könnyű és egészséges fogás, ami frissítő is egyben. Önmagában is finom, de tálalhatjuk sült húsok mellé köretként is.

Hozzávalók:

- 1 közepes vöröshagyma
- 1 ek olívaolaj
- 20 dkg bulgur
- só, bors ízlés szerint
- kb. 7 dl alaplé
- 1/2 narancs frissen facsart leve
- 1 ek apróra vágott petrezselyemzöld
- 1 narancs húsa
- 1 db gránátalma

Elkészítés:

Egy serpenyőbe felhevítjük az olajat, majd a finomra vágott hagymát üvegesre pároljuk benne. 

Hozzáadjuk a bulgurt, sózzuk, borsozzuk, majd az alaplevet is hozzáadva, alaposan összeforgatjuk, majd födő alatt, párszor megkavarva kb. 15 perc alatt készre főzzük. 

Ha már puhára főtt a bulgur, meglocsoljuk a narancslével, és rászórjuk az apróra vágott petrezselyemzöldet, majd alaposan összekeverjük.

A narancsot megtisztítjuk, gerezdekre szedjük, és a bulgurhoz keverjük.

A gránátalmát félbe vágjuk, majd a tenyerünkbe borítjuk, és egy kanállal kiütjük a gránátalma magjait. Tálaláskor megszórjuk a bulgur tetejét.

Amint említettem, önmagában is finom, de tálalhatjuk húsok mellé köretként is.

2021. december 15., szerda

Zabpelyhes linzer

A tavaly ezzel a képpel köszöntöttem Karácsonyt, viszont a rajta szereplő zabpelyhes linzer receptje elmaradt. Pótolom most ezt a hiányosságot, hátha megtetszik nektek is, és elkészítenétek az ünnepre. Nincs benne fehér búzaliszt és hozzáadott cukor sem, így jóval egészségesebb mint a hagyományos linzer, és talán nem lesz túl nagy a bűntudatunk, ha nem sikerül leállni egy-két darabnál. :)
Nálunk már többször készült különböző ízesítéssel és töltelékkel, és mindegyik variáció nagyon finom volt. Ajánlom nektek is kipróbálásra. 

Hozzávalók a tésztához:

- 25 dkg zabpehelyliszt
- 15 dkg teljes kiőrlésű liszt
- 1 tk sütőpor
- 1 ek mézeskalács fűszerkeverék
- 1 bő csipet só
- 4 ek eritrit
- 1 ek egész mákszem (elhagyható)
- 1 kezeletlen citrom reszelt héja
- 13 dkg vaj
- 2 tojás
- kb. 0,4 dl tej

Megj.: A tej mennyisége a tojás nagyságától és a lisztek minőségétől függ. Az eredeti receptben 1,3 dl volt írva, de nekem csak 0,4 dl volt szükségem.

Hozzávalók a töltelékhez: - kedvenc lekvárunk

Elkészítés:

A liszteket egy tálba mérjük, elkeverjük, majd a vajat elmorzsoljuk benne. Rászórjuk a többi száraz hozzávalót, és egy kicsit elkeverjük. Közepében kis mélyedést alakítunk ki, és beleütjük az egész tojásokat. Egy kicsit elkavarjuk a körülötte levő liszttel, majd összegyúrjuk annyi tejjel, hogy összeálljon a massza.
(Szüksége esetén, a tészta állagán javíthatunk egy kevés liszttel vagy tejjel).

Cipót formázunk belőle, majd folpackba csomagoljuk és 1 órát hűtőbe pihentetjük.

A hűtőből kivéve, 2 részre osztjuk, majd lisztezett felületen kb. 3 mm vékonyra nyújtjuk. Tetszőleges kiszúróval kiszaggatjuk úgy, hogy minden másodiknak a közepét egy kisebb kiszúróval kiszúrjuk. A leeső részeket összegyúrjuk, újra kinyújtjuk és kiszaggatjuk addig, amíg a tésztánk el nem fogy. Ügyeljünk arra, hogy ugyanannyi egész és lyukas darab legyen!

Sütőpapírral bélelt tepsire sorakoztatjuk a kekszeket, külön az egész darabokat, és külön tepsire a lyukas kekszeket (ezeknek kevesebb idő kell a megsüléshez), majd előmelegített sütőben 180 fokon kb. 10-12 perc alatt világosra sütjük. Amikor a széle már kezd barnulni, kivehetjük a sütőből.
A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően változhat!

A sütőből kivéve rácsra tesszük és teljesen kihűtjük.

Miután kihűltek a kekszek, egy egész és egy lyukas kekszet lekvárral összeragasztunk, és vékonyan megszórjuk porított eritrittel.

2021. december 11., szombat

Pozsonyi kifli, hozzáadott cukor nélkül

A pozsonyi kifli az egyetlen olyan hagyományos, ünnepi sütemény, ami eddig soha nem készült nálunk. Olyannyira kimaradt az életemből, hogy a tavalyig még nem is kóstoltam. Nem tudom ennek mi lehet az oka, de ezentúl biztos gyakrabban fogom készíteni, hisz nem csak szép, hanem hihetetlenül finom is. :) Eredeti pozsonyi kiflit még nem volt szerencsém kóstolni, de több receptet végigolvasva, megalkottam a saját teljes kiőrlésű lisztből készült, és hozzáadott cukor nélküli pozsonyi kifliket. Diós és mákos töltelékkel készültek, mindkettő nagyon finom volt.

Hozzávalók a tésztához:

- 43 dkg teljes kiőrlésű liszt
- 7 dkg búzasikér
- 1 bő csipet só
- 5 dkg eritrit
- 20 dkg vaj
- 1 tk instant élesztő
- 2 tojássárga
- 1 kezeletlen citrom reszelt héja
- kb. 1,6-1,8 dl tej

Hozzávalók a diós töltelékhez:

- 20 dkg darált dió
- 1/2 kezeletlen citrom reszelt héja
- 7 dkg eritrit vagy ízlés szerint
- kb. 0,5 dl tej

Hozzávalók a mákos töltelékhez:

- 20 dkg darált mák
- 1/2 kezeletlen citrom reszelt héja
- 8 dkg eritrit vagy ízlés szerint
- kb. 0,5 dl tej

Tetejét lekenni: - 1 tojás

Elkészítés:

A tölteléket akár előző este is elkészíthetjük. Ehhez egy lábasba tesszük a hozzávalókat, és pár perc alatt összefőzzük, majd teljesen kihűtjük.
Felhasználás előtt mindkét tölteléket osszuk 14 egyforma részre, és formázzuk hosszúkásra.
(Ha túl híg lenne a töltelék, akkor adjunk hozzá még egy kevés darált diót vagy mákot.)

A tésztához a lisztet, a búzasikért, a sót és a porított eritritet dagasztótálba szórjuk, majd elkeverjük. A vajat elmorzsoljuk benne, majd rászórjuk az élesztőt, hozzáadjuk a tojások sárgáját, a citrom reszelt héját, és végül összegyúrjuk annyi tejjel, hogy jól összeálljon a tészta és könnyen formázható legyen. Egy kemény, de rugalmas tésztát kell kapjunk.
(Szükség esetén, a tészta állagán javíthatunk egy kevés liszttel vagy tejjel.)

Folpack-ba csomagoljuk, és 1 órát hűtőbe pihentetjük.

Ekkor a tésztát 28 egyenlő részre osztjuk, kb. 3.5 dkg-os darabokra. A tésztadarabkákat kis gombóccá formázzuk, tálcára helyezzük, majd folpack-al letakarjuk, és 15 percre hűtőbe tesszük.

Ezután a gombóckákat egyenként, tenyerünkkel lelapítjuk, majd ovális alakúra nyújtjuk. Hosszabbik oldalára helyezük a tölteléket, kicsit megnyomkodjuk, hogy a töltelék kiérjen hosszában a kiflik végébe is. Feltekerjük, megformázzuk kifli alakúra, ügyelve, hogy a hajtás alulra kerüljön. 

Sütőpapíros tepsire rakosgatjuk, és alaposan lekenjük tojássárgával. Hidegre helyre tesszük és kb. 1,5-2 óra alatt megvárjuk amíg teljesen megszárad. Ezt követően lekenjük a tojásfehérjével, és újra hideg helyen megszárítjuk.

180 fokra előmelegített sütőben, kb. 15 perc alatt szép pirosra sütjük.
A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően változhat.

2021. december 8., szerda

Diós szaloncukor süti, hozzáadott cukor nélkül


Az évek során többször találkoztam a szaloncukor sütivel, és minden alkalommal eldöntöttem, hogy elkészítem én is. Mostanig váratott magára, és az interneten található példányokkal szemben, amelyek leveles tésztából készültek, nálam omlós tésztából készült. Így egy kicsit egészségesebben tudtam elkészíteni, hisz teljes kiőrlésű lisztet használtam, és nincs benne hozzáadott cukor. Dióval töltöttem, de lényegében bármivel tölthető, legyen az mák, mogyoró, kókusz, lekvár, mogyorókrém .... Az elkészítése meg sokkal egyszerűbb mint gondolnánk, és tényleg hasonlít a szaloncukorra.
Azt is megmerem kockáztatni, hogy még a karácsonyfára is kerülhet a mézes karácsonyfa díszek mellé, csodaszép egyedi karácsonyfánk lenne. :)
Ezért is gondoltam, hogy jelentkeznék ezzel a szaloncukor sütivel Katalin által meghirdetett blogjátékra, "Mi lógjon idén a fenyőfán?" címmel. Ha nektek is van ötletetek, netán már készítettetek ehető, fára akasztható édességeket, melyek majd a karácsonyfát díszítenék, küldjétek el Katalinnak, így majd egymástól is tudunk inspirálódni. :) 

Hozzávalók a tésztához:

- 30 dkg teljes kiőrlésű liszt
- 5 dkg darált dió
- 1 csipet só
- 1 tk mézeskalács fűszerkeverék
- 1 csapott tk sütőpor
- 1/2 kezeletlen citrom reszelt héja
- 4 dkg eritrit
- 5 dkg vaj
- 2 tojás
- kb. 0,5 dl tej

Hozzávalók a töltelékhez:

- 10 dkg darált dió
- 2 ek eritrit vagy ízlés szerint
- 1/2 kezeletlen citrom reszelt héja
- 1 ek baracklekvár
- kb. 0,3 dl forró tej

Elkészítés:

A lisztet  egy keverőtálba mérjük, majd a vajat elmorzsoljuk benne. Rászórjuk a darált diót, a sót, a mézeskalács fűszerkeverék, a sütőport, a reszelt citrom héjat és az eritritet, és egy kicsit elkeverjük. Közepében kis fészket alakítunk ki, és beleütjük az egész tojásokat. Egy kicsit elkavarjuk a körülötte levő liszttel, majd összegyúrjuk annyi tejjel, hogy összeálljon a massza.
(Szüksége esetén, a tészta állagán javíthatunk egy kevés liszttel vagy tejjel).

Cipót formázunk belőle, majd folpackba csomagoljuk és 45 percet hűtőbe pihentetjük.

A töltelékhez a darát diót, az eritritet és a reszelt citrom héjat elkeverjük, majd a lekvárt is hozzáadva elkeverjük annyi forró tejjel, hogy egy könnyen kenhető masszát kapjunk. 

A hűtőből kivett tésztát enyhén lisztezett felületen 2-3 mm vastagságú téglalappá nyújtjuk, majd derelyevágóval 6 x 12 cm-es téglalapokat vágunk belőle.

Közepére teszünk 1 teáskanálnyi tölteléket, majd feltekerjük, és összenyomkodjuk ahol a tészta összeér. Kialakítjuk a szaloncukor formát, majd egy tiszta ollóval vékonyan bevagdossuk a két végét.


Sütőpapírral bélelt tepsire rakosgatjuk, majd 180 fokra előmelegített sütőben kb. 15-20 perc alatt aranybarnára sütjük.
A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően változhat! Végezzünk tűpróbát!

Kihűtjük, majd porított eritrittel megszórva kínáljuk. 

2021. december 3., péntek

Diós és mákos bejgli falatkák, hozzáadott cukor nélkül

Ki ne készítene bejglit Karácsonyra? És kinél nem fordult már elő, hogy a bejgli kirepedt? Azt hiszem, hogy sokunknál megtörtént már, hogy bármennyire is pontosan követtük a receptet és a tippeket, mégis kirepedt a bejgli oldala. Szoktuk is mondani, hogy nem gond, jó ez így nekünk, a lényeg, hogy finom legyen .... és az is. :) De mi a helyzet akkor, ha ajándékba készülne a bejgli vagy különlegesebb vendégeket várunk az ünnepre, és szeretnénk, hogy minden tökéletes legyen, a bejgli külleme is. Ilyen esetben jöhet mentőövként a bejgli falatkák ötlete. Könnyen elkészíthető, biztos, hogy nem fog kirepedni, és amint látjátok, szinte csupa töltelék. Nagyon finom, még így teljes kiőrlésű lisztből készítve, és hozzáadott cukor nélkül is. Én mindenképpen javasolnám, hogy tegyetek egy próbát, mindenki fogja szeretni. 

Mivel nálunk csak én szeretem a mákot, ezért 2 mákos rudacska készült, amit majd daraboltam, és 3 diós rudacska. Viszont ti kedvetek szerint variálhatjátok a tölteléket, kinek mi a kedvence.

Összesen 66 darab bejgli falatka lett az alább megadott mennyiségből.

Hozzávalók a tésztához:

- 30 dkg teljes kiőrlésű liszt
- 5 dkg búzasikér
- 2 ek porított eritrit 
- 1 csipet só
- 15 dkg vaj
- 1/2 cs száírított élesztő
- 1 tojássárga
- 1/2 kezeletlen citrom reszelt héja
- kb. 1,1 dl hideg tej

Hozzávalók  a diós töltelékhez (3 darab rudacskához) :

- 23 dkg darált dió
- 2 ek eritrit vagy ízlés szerint
- 1/2 kezeletlen citrom reszelt héja
- kb. 0,3-0,4 dl forró tej

Hozzávalók a mákos töltelékhez (2 darab rudacskához):

- 15 dkg darált mák
- 1/2 kezeletlen citrom reszelt héja
- 2 ek eritrit vagy ízlés szerint
- kb. 0,5 dk forró tej

Tetejét lekenni: - 1 tojás

Elkészítés:

A tölteléknek valókat külön tálba egyneművé keverjük, vigyázva arra, hogy csak annyi tejet adjunk hozzá, hogy egy könnyen kenhető, de nem folyós masszát kapjunk.
Ha mégis túl híg lenne a töltelék, akkor adjunk hozzá még egy kevés darált diót vagy mákot.

A tésztához a lisztet, a búzasikért, a sót és a porított eritritet dagasztótálba szórjuk, majd elkeverjük. A vajat elmorzsoljuk benne, majd rászórjuk az élesztőt, hozzáadjuk a tojás sárgáját, a citrom reszelt héját, és végül összegyúrjuk annyi tejjel, hogy jól összeálljon a tészta és könnyen formázható legyen.
(Szükség esetén, a tészta állagán javíthatunk egy kevés liszttel vagy tejjel.)

Folpack-ba csomagoljuk, és 1 órát hűtőbe pihentetjük.

A hűtőből kivett tésztát kb. 3-4 mm vastagságú téglalappá nyújtjuk.

A töltelékből ujjnyi vastagságú (kb. 1,5 cm vastag) rudakat formázunk, majd a kinyújtott tészta szélétől 1-2 cm-re helyezzük. Ráhajtjuk a tésztát, majd ahol összeérnek késsel elvágjuk, majd alaposan összenyomkodjuk. 



A megformázott rudakat tálcára vagy tepsire helyezzük, lekenjük tojássárgával, majd hidegre tesszük és kb. 1,5-2 óra alatt megvárjuk amíg teljesen megszárad.

Ezután lekenjük a tojásfehérjével, és továbbra is hideg helyre téve megszárítjuk. Ez kb. újabb 1-2 óra.

Ha a tojásfehérje is megszáradt, akkor a rudakat 2-2,5 cm falatnyi darabokra vágjuk. 

Sütőpapíros tepsire sorakoztatjuk egymástól kisebb távolságra, majd 180 fokra előmelegített sütőben kb. 20-25 perc alatt szép aranybarnára sütjük.
A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően változhat.



Az ötletért köszönet @Kalcinak!

2021. november 26., péntek

Kókuszos-csokis kocka


Hihetetlenül gyorsan telt ez az év, el sem hiszem, hogy vasárnap már meggyújtjuk az első gyertyát az adventi koszorún. 
Szeretem ezt az időszakot, a karácsonyra való készülődést, a sok csillogó-villogó dísz mellett, talán több idő jut elcsendesedni, a családdal lenni. Ebben a pár hétben sokféle sütemény készül, ami még növeli Advent varázslatos hangulatát. Ez a kókuszos-csokis kocka jó választás lehet, hisz egyszerűségében egy nagyszerű sütemény. A piskótája kókuszreszelékkel készült, erre jön egy főzött csokis krém, és ha nem lenne elég, megkoronázzuk egy kakaómázzal, majd megszórjuk kevés kókuszreszelékkel. Eltekintünk most a kalóriatartalmától, hisz brutál finom ez a sütemény, és néha megengedhetjük magunknak a bűnözést.
Ezt süteményt elkészítettem már dióval is, a receptjét ide kattintva olvashatod. A különbség annyi, hogy amíg a diós változatnál a krémbe nyers tojást használtam, most főzött krémet készítettem. Mind a diós, mind pedig a kókuszos változat nagyon finom, csak ajánlani tudom.

Hozzávalók a piskótához:

- 4 tojás fehérje
- 1 csipet só
- 7 dkg porcukor
- 12,5 dkg kókuszreszelék
- 1 ek liszt

Megj.: Amennyiben gluténmentesen szeretnéd elkészíteni, nyugodtan hagyd el a lisztet, és helyette tegyél pluszba még 1 evőkanál kókuszreszeléket.

Hozzávalók a krémhez:

- 4 tojássárga
- 5 dkg porcukor
- 2 ek kakaópor
- 10 dkg vaj

Hozzávalók a mázhoz:

- 2 ek cukor
- 2 ek kakópor
- 2 ek víz
- 5 dkg vaj

Díszíteni: - kókuszreszelék

Elkészítés:

A tojásfehérjéket a sóval félkemény habbá verjük, majd állandó keverés mellett fokozatosan hozzáadjuk a porcukrot, amíg el nem fogy és egy kemény habot nem kapunk.

Óvatosan beleforgatjuk a kókuszreszeléket és a lisztet.

Sütőpapírral bélelt 25x20 cm-es tepsibe egyenletesen belesimítjuk a tésztát, és 175 fokra előmelegített sütőben 20-25 perc alatt készre sütjük. 
A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően változhat. Végezzünk tűpróbát!

A sütőből kivéve pár percig hagyjuk a tepsibe, majd kiemeljük és óvatosan lehúzzuk a sütőpapírt az aljáról, majd teljesen kihűtjük.

A krémhez a tojássárgát simára kavarjuk a porcukorral és kakaóval, majd gőzfürdőn addig kavargatjuk, amíg a cukor teljesen felolvad és a krém besűrűsödik. Ezután levesszük a gőzfürdőről, tetejére szorosan folpack-ot teszünk, és teljesen kihűtjük.

A szobahőmérsékletű vajat habosra keverjük, majd kanalanként hozzáadjuk a kihűlt, de ugyancsak szobahőmérsékletű krémet, és sima, egynemű krémet keverünk belőle.

Ha a piskótánk kihűlt, rásimítjuk a krémet és hűtőbe tesszük kb. 30 percre. 

A mázhoz a kakaóport a cukorral szárazon összekeverjük, majd csomómentesre keverjük a vízzel és kis lángon addig kevergetjük amíg a cukor elolvad. Hozzáadjuk a vajat is, és amikor már félig felolvadt, levesszük a tűzről és addig kevergetjük, amíg teljesen felolvad a vaj, és simára keverjük. 

Az így kapott mázat a csokikrém tetején elsimítjuk és megszórjuk kevés kókuszreszelékkel. 

Hűtőbe tesszük kb. 1 órát majd 5x5 cm-es kockákra vágjuk.

2021. november 21., vasárnap

TELEPOCAK KARÁCSONYRA


 TELEPOCAK KARÁCSONYRA AKCIÓ, hogy minél kevesebb gyerek maradjon éhesen az idei ünnepen!


Így foglalhatnám össze azt a nagyszerű kezdeményezést, melyet Szöllősi-Kiss Orsi hívott életre, azzal a céllal, hogy a hátrányos helyzetű gyerekeknek segítsünk szebbé tenni az Ünnepet. Még pedig úgy, hogy közösen egy karácsonyi receptes képeskönyvet készítünk, melynek értékesítéséből befolyt TELJES ÖSSZEGET élelmiszer csomagok összeállítására fordítanánk.

Megtiszteltetést volt számomra két recepttel is hozzájárulni ennek a könyvnek a megszületéséhez! 

Te is támogathatod, hogy minél több élelmiszer csomagot lehessen összeállítani, azzal, hogy december 15-ig, 1000 forintért megvásárlod ezt a karácsonyi receptgyűjteményt e-book formájában a következő linken: https://etelfotozastanfolyam.hu/telepocak 

Még több információt a kezdeményezésről itt olvashatsz

Szeretném megköszönni a csapat minden tagjának az egyéni és közös munkát, illetve Orsinak, hogy összefogta, irányította és segített, hogy ilyen szép könyvet tudjunk létrehozni. Hasonlóképpen nagy köszönet Kinga és  Eszter a munkátokért! :)

Köszönet a CEWE Magyarország Kft-nek is, hogy a könyv limitált számú, nyomtatott formában is megjelenhetett, ami már elővételben elfogyott!


Hálás köszönet mindenkinek, aki megvásárolja a könyvet vagy megosztja az akció hírét, ezáltal is támogatva a rászoruló gyerekek karácsonyát!

2021. november 12., péntek

Sajtos-sörös kréker

 

Mindig jól jön egy finom sós ropogtatni való filmnézéshez, baráti összejövetelhez vagy kirándulásra. Igazából nálunk bármikor jól esik egy finom sós rágcsa, szinte mindig van itthon valami. Ha te is szeretsz nassolni, és kedveled a sós, ropogós finomságokat, készítsd el nyugodtan ezt a sajtos-sörös krékert. Ha a tetejét nem kened le tojássárgával, akkor még tojásmentes is lesz. 
Minél vékonyabbra nyújtod a tésztát, és tovább hagyod sülni, annál ropogósabb lesz. De azért figyelj, nehogy odaégjen. Kár lenne érte. :)

Hozzávalók:

- 30 dkg teljes kiőrlésű liszt
- 1 tk tengeri só
- 5 dkg vaj
- 17 dkg reszelt sajt (edámi vagy trappista)
- kb. 1,6 ml sör

Tetejét lekenni: -1 tojássárga + 1 tk víz

Tetejét megszórni: - szezámmag, egész mákszem

Elkészítés:

A lisztet és a sót egy nagyobb tálba mérjük, majd elmorzsoljuk a vajjal. Rászórjuk a reszelt sajtot, és összegyúrjuk annyi sörrel, hogy összeálljon a massza.

Folpackba csomagoljuk és 1 órát hűtőbe pihentetjük.

A hűtőből kivéve, 2 részre osztjuk a tésztát. Enyhén lisztezett felületen kb. 0,3 cm vastagságúra nyújtjuk, lekenjük a vízzel hígított tojássárgával, és megszórjuk tetszés szerint magvakkal. Derelyevágóval vagy pizzavágóval 4x4 cm-es négyzetekre vágjuk.

Egy vékony élű kés segítségével megemeljük a négyzetek egyik felét, és sütőpapíros tepsire rakosgatjuk.

Előmelegített sütőben, 180 fokon kb. 12-15 perc alatt aranybarnára sütjük. Minél tovább sütjük, annál ropogósabb lesz. Azért azt javaslom, hogy 10 perc sütési idő elteltével figyeljük, mert könnyen megéghet.
A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően változhat!

2021. október 29., péntek

Diós-almás csavart briós, hozzáadott cukor nélkül

Egy igazi őszi ízvilágú, csinos péksüteményt mutatok ma, ami egy finom reggeli ötlet is lehet a hétvégére. Már az illata is elcsábít sütés közben, a finom fahéj és dió illata belengi az egész lakást, az ízéról nem is beszélve. Egyszerű és könnyű elkészíteni ezt a diós-almás csavart brióst, még azoknak is biztos a siker, akik nem szoktak sűrűn kelt tésztával dolgozni. :)

Hozzávalók a tésztához:

- kb. 3 dl langyos tej
- 1 tojás
- 1 csipet só
- 5 dkg eritrit
- 1/2 kezeletlen citrom reszelt héja
- 43 dkg teljes kiőrlésű liszt
- 7 dkg búzasikér
- 1 cs szárított élesztő
- 5 dkg vaj

Megj: A tej mennyisége változhat a liszt minőségétől és a tojás nagyságától. Ugyanakkor, ha kézzel dagasztunk vagy nagyon párás a levegő, akkor kevesebb folyadék szükséges hozzá. Azt javaslom, hogy kezdetben 2,7 dl tejet adjunk hozzá, majd szükség esetén apránként hozzáadunk még a megmaradt tejből.

Hozzávalók a töltelékhez:

- 2 db alma
- 1 ek frissen facsart citromlé
- 15 dkg darált dió
- kb. 3 dkg eritrit vagy ízlés szerint
- 2 tk őrölt fahéj

Tetejét lekenni: - 1 tojássárga + 1 tk tej

Elkészítés:

2,7 dl langyos tejet a mixer táljába öntünk, majd hozzáadjuk az egész tojást, a sót, az eritritet és a reszelt citromhéjat. Erre rászórjuk a kimért lisztet, a búzasikért, és az élesztőt. A dagasztóhoroggal elkezdjük összedolgozni a tésztát, majd szükség esetén, több részletben hozzáadunk a megmaradt tejből (esetleg többet is, ha szükséges). Amikor már a tészta összeállt, 2-3 részletben hozzáadjuk az olvasztott és kihűtött vajat, mindig megvárva, hogy az előzőt beledolgozza a gép.
Egy rugalmas, könnyen kezelhető tésztát kell kapjunk.
(Szükség esetén, a tészta állagán javíthatunk egy kevés liszttel vagy tejjel.)

Dagasztás után lezárjuk a gépet, cipót formázunk belőle, majd vékonyan kiolajozott edénybe tesszük. Letakarjuk egy tiszta konyharuhával és duplájára kelesztjük.

A töltelékhez az almát megmossuk, szárazra töröljük majd meghámozzuk. Nagy lyukú reszelőn lereszeljük, meglocsoljuk a citromlével, és félretesszük pár percig, amíg levet ereszt.
A darált diót egy edénybe mérjük, hozzáadjuk az eritritet, az őrölt fahéjat, és elkeverjük.
Visszatartva a levet, a reszelt almát levétől kinyomkodjuk. Hozzáadjuk a diós keverékhez, végül elkeverjük annyi almalével, hogy egy könnyen kenhető masszát kapjunk.

A megkelt tésztát két egyenlő részre osztjuk, kis cipókat formázunk, majd letakarjuk egy tiszta konyharuhával és 10 percet pihentetjük.

Ekkor enyhén olajozott felületen, az egyik tésztacipót ujjnyi vastagságú téglalappá nyújtjuk és egyenletesen rákenjük a diós tölteléket.

Hasonló nagyságúra nyújtjuk a másik tésztadarabot is, majd ráhelyezzük a diós lapra úgy, hogy fedje be teljesen.

Egy párszor végig megyünk rajta a sodrófával, majd keskenyebb oldalánál kb. 2 cm széles csíkokra vágjuk. 

Minden csíkot a két végénél fogva ellentétes irányba párszor megcsavarunk, és feltekerjük csiga alakban.

Sütőpapíros tepsire rakosgatjuk a csigákat, egymástól távolabb, mert még kelni fognak, és pihenni hagyjuk 15 percet. 

Ezután lekenjük a tejjel elkevert tojássárgával, majd előmelegített 180 fokos sütőben kb. 15-20 percig aranysárgára sütjük.
(A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően változhat.)

2021. október 21., csütörtök

Zebra muffin, hozzáadott cukor nélkül

Szeretjük az egyszerű és mutatós süteményeket. Azt hiszem, ez a zebra muffin is ebben a kategóriában tartozik, hisz könnyen elkészíthető és a csíkos zebra mintának köszönhetően szép látványos. Lehet fogyasztani reggelire egy bögre tejes kávéval, tízóraira vagy uzsonnára is, akár krémmel díszítve ünnepi desszertként is kínálni. Bármilyen alkalomra készítenénk el, mindenki kedvence lesz, a siker garantált. :)

Amennyiben hagyományos hozzávalókból készítenéd el a zebra muffint, ide kattintva megtalálod a receptet.

Hozzávalók:

- 20 dkg durum liszt
- 1/2 cs. sütőpor
- 1/2 kezeletlen citrom reszelt héja
- 3 tojás
- 1 csipet só
- 10 dkg eritrit
- 0,8 dl olaj
- 1 dl tej

+ 1 ek cukrozatlan kakaópor
+ 1 ek tej
2 ml dr. Oetker rum aroma

Elkészítés:

A lisztet egy tálba mérjük. Hozzáadjuk a sütőport és a reszelt citromhéjat, és elkeverjük.

A tojások fehérjét a sóval kemény habbá verjük.

A tojások sárgáját az eritrittel habosra keverjük, amíg kivilágosodik és megnő a térfogata, majd az olajat is hozzáadva tovább habosítjuk. Több részletbe, váltakozva hozzákeverjük a tejet és a sütőporos lisztet, majd fellazítjuk pár evőkanálnyi tojáshabbal. Végül óvatosan hozzáforgatjuk a megmaradt tojásfehérje habot, ügyelve, hogy a hab ne törjön össze.

Két részre osztjuk a tésztát, és az egyik felébe belekeverjük az átszitált kakaóport, a vizet és rumaromát.

A muffin sütő tepsi mélyedéseit kibéleljük papírkosárkákkal.

Megj: Ha szilikon muffin sütőformát használunk, akkor a formát egy tepsire helyezzük, majd így töltjük meg a mélyedéseket. Ebben az esetben nem kell papírkosárkákat használni, és vajazni, lisztezni sem kell.

A mélyedés aljába, középre, teszünk egy teáskanállal a fehér masszából, majd erre jön 1 teáskanál kakaós massza. A tésztát nem kell elkenni, és mindig az előző közepébe kell tenni az újabb kanál tésztát! Addig adagoljuk a masszát, amíg el nem fogy mind a fehér, mind a kakaós massza.

Előmelegített sütőben 180 fokon kb. 15-20 perc alatt készre sütjük. Végezzünk tűpróbát!
A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően változhat.

2021. október 13., szerda

Zakuszkás tekercs

Lassan-lassan minden zöldségből és gyümölcsből sikerült eltenni télire. A lekvárok és savanyúságok a kamra polcain sorakoznak szépen, utolsóként a zakuszka csatlakozott hozzájuk. Általában friss kenyérre kenve, citromos teával fogyasztjuk a zakuszkát, de most a tavalyról maradt utolsó üveg zakuszka eme tekercsek töltelékeként végezte. Egy kevés reszelt parmezán sajt is került bele, gondolhatjátok milyen finomak lettek végül ezek a tekercsek. Ugyancsak tea mellé kínáltam, langyosan és hidegen is fogyasztható, mi nagyon szerettük. :)  

Hozzávalók a tésztához:

- 32 teljes kiőrlésű liszt
- 5 dkg búzasikér
- 1 tk só
- 1 tojás
- 6 g szárított élesztő
- 0,3 dl olaj
- kb. 1,9 dl tej

Megj: A tej mennyisége változhat a liszt minőségétől és a tojás nagyságától. Ugyanakkor, ha kézzel dagasztunk vagy nagyon párás a levegő, akkor kevesebb folyadék szükséges hozzá. Azt javaslom, hogy kezdetben csupán 1,7 dl tejet adjunk hozzá, majd szükség esetén apránként hozzáadunk még a megmaradt tejből.

Hozzávalók a töltelékhez:

- 20 dkg zakuszta
- 6 dkg parmezán sajt

Tetejét lekenni: - 1 tojássárga + 1 tk víz

Elkészítés:

1,7 dl langyos tejet az olajjal együtt a mixer táljába öntünk. Hozzáadjuk az egész tojást és a sót. Erre rászórjuk a kimért lisztet, a búzasikért, és az élesztőt. A dagasztóhoroggal elkezdjük összedolgozni a tésztát, majd szükség esetén, több részletben hozzáadunk a megmaradt tejből (esetleg többet is, ha szükséges).
Egy rugalmas, könnyen kezelhető tésztát kell kapjunk.
(Szükség esetén, a tészta állagán javíthatunk egy kevés liszttel vagy tejjel.)

Dagasztás után lezárjuk a gépet, cipót formázunk belőle, majd vékonyan kiolajozott edénybe tesszük. Letakarjuk egy tiszta konyharuhával és duplájára kelesztjük.

Ha megkelt a tésztánk, enyhén lisztezett felületre borítjuk, majd kb. ujjnyi vastagságú téglalappá (kb. 32 x 40 cm) nyújtjuk. Egyenletesen rákenjük a zakuszkát, és rászórjuk a reszelt sajtot. Hosszabb oldalától kezdve feltekerjük, mint a bejglit.

Egy vastagabb cérnaszállal 2-2,5 cm vastag szeletekre vágjuk, majd sütőpapíros tepsire fektetjük a tekercseket.

15 percet pihentetjük, majd lekenjük a vízzel hígított tojássárgaval, és 180 fokra előmelegített sütőben kb. 15-20 perc alatt aranybarnára sütjük.
(A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően változhat.)

2021. október 8., péntek

Almás piskóta, hozzáadott cukor nélkül


Remélem nem unjátok még az almás sütiket, de mint említettem, ebben az időszakban gyakran készülnek nálunk ilyen illatos, őszi ízvilágú sütemények. Alma mindig van itthon, és ha véletlenül ráncosodni kezdene, akkor biztos valamilyen süteményben végzi. Hálás alapanyag ez a gyümölcs, hisz olcsó, mindenki számára könnyen elérhető, és rengeteg variációban felhasználható. Mi sem bizonyítja jobban mint a blogon szereplő több mint 50 almával készült recept, különböző kategóriákból. Még én is meglepődtem, hogy az évek során ilyen sok recepthez használtam fel az almát. :)
Na, de ne feledkezzünk meg erről az egyszerű almás piskótáról sem, hisz mindenképpen megéri elkészíteni, különösen ha csak valami gyors sütire van időnk. Tésztája puha, illatos, a tetejére került beirdalt almaszeletek pedig a sütés után is roppanósak maradnak, növelve ezzel a sütemény élvezeti értékét. Egyszerűen tökéletes! :)

Hozzávalók:

- 20 dkg durum liszt
- 5 dkg darált mogyoró
- 1 csipet só
- 2 tk őrölt fahéj
- 1/2 cs. sütőpor
- 10 dkg eritrit
- 5 tojás
- 3 ek olaj

+ 4 közepes nagyságú alma

+ kevés frissen facsart citromlé

Elkészítés:

A lisztet és a darált mogyorót egy edénybe mérjük, majd hozzáadjuk a sót, a fahéjat, a sütőport, és elkeverjük.

Az almákat megmossuk, szárazra töröljük és meghámozzuk. Ezután félbevágjuk és a magházukat kivájjuk, majd negyedeljük. Vékonyan bevagdossuk, vigyázva arra, hogy az alját ne vágjuk át. Meglocsoljuk egy kevés citromlével, és félretesszük felhasználásig.

Az egész tojásokat az eritrittel habosra keverjük, amíg kivilágosodik és megnő a térfogata. Tovább keverve, vékony sugárba hozzáöntjük az olajat, és egyneművé keverjük.

Egy spatulával óvatosan, több részletben hozzáforgatjuk a lisztes keveréket, majd egy sütőpapírral kibélelt, 24 x 20 cm nagyságú tepsibe simítjuk.

Tetejére elrendezzük a bevagdosott almaszeleteket, kicsit belenyomkodva, majd előmelegített sütőben, 180 fokon kb. 20-25 perc alatt készre sütjük. Végezzünk tűpróbát!
(A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően változhat!)

Sütőből kivéve teljesen kihűtjük, majd tetejét megszórjuk porított eritritttel, és szeleteljük.

2021. október 1., péntek

Rácsos almás pite, hozzáadott cukor nélkül




Ahogy elkezd egy kicsit hűlni az idő, és megjelennek az első sárguló levelek, a férjem máris almás pite után vágyakozik. Nem is értem, hogy az év más időszakában szinte eszébe sem jut, és ősszel mintha csak almás sütiket enne. :) Ezért is szerepel már jó pár almás sütemény a blogon (ide kattintva megnézheted őket), és folyamatosan próbálok ki újakat is. A linken szereplő almás sütik mindegyike nagyon finom, bármelyiket bátran ajánlom.
Akár ezt a rácsos almás pitét is kipróbálhatod, egy egészségesebb változatban, cukor és finomliszt nélkül, jó vastag almás töltelékkel, ahogy az én kedves férjem szereti. Persze én sem vetem meg.... sőt, így az igazi, vékony tésztaréteg és vastag töltelék. 

Hozzávalók a tésztához:

- 15 dkg teljes kiőrlésű búza liszt
- 10 dkg zapehelyliszt (kávédarálóval ledarált zabpehely)
- 5 dkg darált dió
- 1 csipet só
- 1/2 cs. sütőpor
- 1/2 kezeletlen citrom reszelt héja
- 3 ek eritrit
- 10 dkg vaj
- 2 tojás

Hozzávalók a töltelékhez:

- 1,4 kg alma
- 1 citrom frissen facsart leve (vagy ízlés szerint)
- 2 ek eritrit (vagy ízlés szerint)
- 1 ek őrölt fahéj
- 3 ek étkezési keményítő

Megj.: A citromlevet és eritritet az alma édessége függvényében adjuk hozzá.

+ 1 ek darált dió + 1 ek zabpehelyliszt keveréke, amit rászórunk az alsó tésztalapra

Tetejét lekenni: - 1 tojássárga +a 1 tk víz

Elkészítés:

A töltelékkel kezdjük, hogy legyen ideje kihűlni. Ehhez az almákat megmossuk, szárazra töröljük majd meghámozzuk. Nagy lyukú reszelőn lereszeljük és meglocsoljuk a citrom lével.
Hozzáadjuk az eritritet, és lassú tűznél pár perc alatt megdinszteljük. Ekkor rászórjuk a keményítőt, és addig kevergetjük, amíg besűrűsödik. Ez csupán 1-2 perc. 
Lehúzzuk a tűzről, őrölt fahéjjal ízesítjük, majd teljesen kihűtjük.

A liszteket, az eritritet és a sót egy keverőtálba mérjük, majd a vajat elmorzsoljuk benne. Hozzáadjuk a darált diót, a sütőport és a citrom reszelt héját, és elkeverjük. A tojásokat is hozzáadva összegyúrjuk.

Megj. Ha nem állna össze a tészta, akkor adjunk hozzá 1-2 tk hideg vizet. Nekem nem volt szükségem rá, de ez függ a tojás nagyságától és a liszt minőségétől.

Cipót formázunk belőle, majd folpackba csomagoljuk és 30 percet hűtőbe pihentetjük.

A hűtőből kivett tészta 2/3 -át, enyhén lisztezett felületen tepsi (24 x 20 cm) méretűre nyújtjuk. Arra vigyázzunk, hogy 1-2 cm-el nagyobb legyen a kinyújtott tészta, mint a tepsi, hogy egy kis peremet is tudjunk kialakítani. 

Megj: A tepsit kibélelhetjük sütőpapírral is, vagy kivajazhatjuk és megszórhatjuk liszttel. Kinek, hogy vált be jobban. Én személy szerint jobban szeretem a sütőpapír használatát.

A kinyújtott tésztalapot óvatosan átemeljük a tepsibe, beleigazítjuk kis peremet hagyva, majd az alját villával sűrűn megszurkáljuk, és megszórjuk a dió-zabpehelyliszt keverékével.

Egyenletesen belesimítjuk a kihűlt almás tölteléket.

A másik tésztacipót is kinyújtjuk, derelyevágóval felcsíkozzuk és a tészta tetejét berácsozzuk vele.

A tésztacsíkokat lekenjük a vízzel hígított tojás sárgával, majd előmelegített sütőben, 180 fokon készre sütjük kb. 40-45 perc alatt.
(A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően változhat.) 

Ha nagyon pirulna a teteje, alufóliával vagy sütőpapírral letakarjuk. 

Tepsiben hagyjuk kihűlni, majd enyhén porított eritrittel megszórjuk, és szeleteljük.

2021. szeptember 24., péntek

Almás-fahéjas morzsás muffin, hozzáadott cukor nélkül

 


Van a blogon egy almás-fahéjas morzsás muffin cukormázzal, amit szerettem volna egy kicsit egészségesebben elkészíteni, lecserélve a finom lisztet és hozzáadott cukor, valamint máz nélkül megpróbálni. Jelentem, jól sikerült. :) Így is nagyon finom lett, aki nem tudta milyen hozzávalókból készült, nem is vette észre a különbséget. Tésztája puha, a fahéjtól kellemesen illatos, és még másnapra is finom puha marad.

Hozzávalók a tésztához:

- 2 alma (kb. 11 dkg tisztán mérve)
- 1 ek frissen facsart citromlé
- 20 dkg durum liszt
- 1 csipet só
- 2 tk sütőpor
- 1 tk fahéj
- 8 dkg eritrit
- 2 tojás
- 0,5 dl olaj
- 0,6 dl tej

Hozzávalók a morzsához:

- 2 ek durum liszt
- 1 ek eritrit
- 1 ek darált dió
- 1 csapott tk őrölt fahéj
- 3 dkg vaj

Elkészítés:

Az almát megmossuk, meghámozzuk, magházát kivágjuk, majd kis kockákra vágjuk és meglocsoljuk a citromlével. A 8 dkg eritritből elveszünk 1 evőkanállal, és elkeverjük az 1 teáskanál őrölt fahéjjal, majd az almakockákat megforgatjuk benne. Félretesszük felhasználásig.

Egy tálba mérjük a lisztet, a sót és a sütőport, majd elvegyítjük.

A tojásokat a megmaradt eritrittel habosra keverjük, amíg megnő a térfogata és világos színű lesz. Tovább keverve, vékony sugárba hozzáöntjük az olajat és a tejet, és krémesre keverjük.

Spatulára váltva, több részletben hozzáadjuk a lisztes keveréket, végül pedig hozzáforgatjuk az almakockákat is.

A morzsához a hozzávalókat kézzel gyorsan összedolgozzuk. NEM kell hogy összeálljon, a lényeg, hogy morzsás maradjon!

A muffin sütő tepsi mélyedéseit kibéleljük papírkosárkákkal, majd elosztjuk a masszát a kapszlikba. 

Megj.:Ha szilikon muffin sütőformát használunk, akkor a formát egy tepsire helyezzük, majd így töltjük meg a mélyedéseket. Ebben az esetben nem kell papírkosárkákat használni, és vajazni, lisztezni sem kell.

Végül megszórjuk a morzsával, majd előmelegített sütőben, 180 fokon kb. 20-25 perc alatt megsütjük.
A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően változhat! Végezzünk tűpróbát!

A sütőből kivéve pár percet pihentetjük a formákba, majd kivesszük a muffinokat a formákból, rácsra helyezzük és teljesen kihűtjük.

2021. szeptember 10., péntek

Omlós szilvalekváros kifli


A szilvalekváros muffin után, jöjjön egy másik szilvalekváros sütemény, ezúttal kifli formájában. Ez is nagyon finom lett, érdemes dupla adaggal kezdeni. :) A tésztájába került egy kevés darált mogyoró, amitől még ízletesebb lett, a citromhéjtól és fahéjtól pedig kellemesen illatos. Készítettem már hozzáadott cukor nélkül is, eritritet használva édesítőként, de ezek a példányok most mézzel készültek. Mindkét esetben finom lett, és hamar elfogyott, csak ajánlani tudom nektek is. :) 

Hozzávalók:

- 35 dkg teljes kiőrlésű búza liszt
- 5 dkg darált mogyoró
- 1 csipet só
- 1 csapott tk őrölt fahéj
- 3/4 cs. sütőpor
- 1 kezeletlen citrom reszelt héja
- 1,5 ek méz 
- 5 dkg vaj
- 2 tojás
- kb. 0,7 dl tej

Hozzávalók a töltelékhez: - kb. 18 dkg keményebb, de jól kenhető szilvalekvár

Elkészítés:

A lisztet  egy keverőtálba mérjük, majd a vajat elmorzsoljuk benne. Rászórjuk a darált mogyorót, a sót, a fahéjat, a sütőport és a reszelt citrom héjat, és egy kicsit elkeverjük. A mézet és a tojást is hozzáadva összegyúrjuk annyi tejjel, hogy összeálljon a tészta.

Cipót formálunk belőle, majd folpackba csomagoljuk és legalább 30 percet hűtőbe pihentetjük.

Ezután a tésztát 2 egyenlő részre osztjuk, majd egyenként, enyhén lisztezett felületen kb. 26 cm átmérőjű körlappá nyújtjuk. Megkenjük a lekvár felével és 8 körcikkre vágjuk, majd szélesebb felüktől feltekerjük kifli alakúra, és sütőpapírral bélelt tepsire sorakoztatjuk.

Megj.: Ha kisebb kifliket szeretnénk, akkor a kinyújtott és lekvárral lekent körlapot vágjuk 12-16 körcikkre.

Előmelegített sütőben, 180 fokon, kb. 16-20 perc alatt aranybarnára sütjük.
A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően változhat.

Rácsra téve kihűtjük, majd porított eritrittel vagy porcukorral megszórva kínáljuk.

2021. szeptember 3., péntek

Szilvalekváros muffin


Mi a tervetek a hétvégére? Otthoni pihenés vagy inkább egy jó kis kirándulás a program? 
Bármi is legyen, készítsétek el ezt az egyszerű szilvalekváros muffint. Nem túl édes, hozzáadott cukor nélkül készült, és alig van munka vele. Ja, és ha már úgyis szilvaszezon van, és mindenki szilvalekvárt főz, akkor biza idei szilvalekvár dukál hozzá. 
Reggelire vagy a délutáni kávé mellé is jó választás, de akár a kirándulásra is magunkkal vihetjük. :)

Hozzávalók 12 db-hoz:

- 22 dkg durum liszt
- 1 csipet só
- 2 ek (kb. 20 g) egész mákszem
- 1 tk őrölt fahéj
- 1/2 cs sütőpor
- 5 dkg vaj
- 8 dkg eritrit
- 3 tojás
- 1 dl natúr joghurt
- kb. 0,3 dl tej

+ 12 tk szilvalekvár

Elkészítés:

A lisztet kimérjük, hozzáadjuk a sót, az egész mákszemet, az őrölt fahéjat és a sütőport, majd elkeverjük.

A vajat az eritrittel habosra keverjük, amíg kivilágosodik és megnő a térfogata. A tojásokat egyesével hozzáadva tovább habosítjuk. Kisebb fokozatra állítjuk a mixert, és váltakozva hozzáadjuk a joghurtot és a lisztes keveréket, végül pedig a tejet is. 

A muffin sütő tepsi mélyedéseit kibéleljük papírkosárkákkal, majd egy-egy kanálnyi masszát teszünk a kosárkákban. Erre rákanalazunk középre egy teáskanál szilvalekvárt, végül befödjük egy kanálnyi masszával, ügyelve arra, hogy ne rakjuk tele a papírkosárkákat, csupán két-harmadáig.

Megj: Ha szilikon muffin sütőformát használunk, akkor a formát egy tepsire helyezzük, majd így töltjük meg a mélyedéseket. Ebben az esetben nem kell papírkosárkákat használni, és vajazni, lisztezni sem kell a mélyedéseket. Nem fog beleragadni a muffin.

Előmelegített sütőben, 180 fokon kb. 20 perc alatt készre sütjük. 
A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően változhat. Végezzünk tűpróbát!

A sütőből kivéve pár percig a formába pihentetjük, majd rácsra téve teljesen kihűtjük.

2021. szeptember 1., szerda

Fahéjas csíkos kifli teljes kiőrlésű lisztből



"Itt van az ősz, itt van újra ..." mondhatnánk, talán még idő előtt is és hirtelen. De ha már így alakult, akkor jöhetnek a kelt tészták, amelyek sajnos háttérbe szorultak a nyár folyamán. Kezdem a sort egy  finom, foszlós és mutatós kiflivel, ezzel a csíkos kiflivel, amit fahéjjal, de akár kakaóval is ízesíthetünk. Nálam most fahéjasan készült, egy kevés kakaó csupán a színéért került bele, de ez akár el is hagyható.
Most, hogy az iskola is elkezdődött, biztos vagyok benne, hogy nemcsak reggelire kínálhatjuk egy bögre forró tejes kávé mellé, de a gyerekek is örülnének ha egy ilyen kiflit találnának az uzsonnás dobozban. :)

Hozzávalók:

-  kb. 3,1 dl tej
- 1 tojás
- 2,5 ek méz
- 1 csipet só
- 1/2 kezeletlen citrom reszelt héja
- 43 dkg teljes kiőrlésű liszt
- 7 dkg búzasikér
- 1 cs instant élesztő
- 5 dkg vaj

- 2 ek őrölt fahéj
- 1 tk kakaópor
- 3-4 ek víz

Megj.: - A tej mennyisége változhat a liszt minőségétől és a tojás nagyságától. Ugyanakkor, ha kézzel dagasztunk vagy nagyon párás a levegő, akkor kevesebb tej szükséges hozzá. Azt javaslom, hogy kezdetben csupán 2,7 dl tejet adjunk hozzá, majd szükség esetén, apránként, hozzáadunk még a megmaradt tejből.
- Amennyiben méz és hozzáadott cukor nélkül készítenéd el a kifliket, akkor használj kb. 6 dkg eritritet.

Tetejét lekenni: - 1 tojássárga + 1 tk tej

Elkészítés:

2,7 dl langyos tejet a mixer táljába öntünk, majd hozzáadjuk az egész tojást és a mézet, rászórjuk a citrom reszelt héját, a sót, a lisztet és búzasikért, valamint az élesztőt. A dagasztóhoroggal elkezdjük összedolgozni a tésztát, majd szükség esetén, több részletben hozzáadunk a megmaradt 0,4 dl tejből (esetleg többet is, ha szükséges).
Amikor már a tészta összeállt, 2-3 részletben hozzáadjuk az olvasztott és kihűtött vajat, mindig megvárva, hogy az előzőt beledolgozza a gép.
Egy közepesen kemény, könnyen kezelhető tésztát kell kapjunk.
(Szükség esetén, a tészta állagán javíthatunk egy kevés liszttel vagy tejjel.)

Dagasztás után lezárjuk a gépet, majd a tésztát két egyenlő részre osztjuk.

Az egyik tésztadarabot cipóvá formázzuk és egy vékonyan kiolajozott edénybe helyezzük, majd egy tiszta konyharuhával letakarjuk és duplájára kelesztjük.

A másik tésztadarabot visszatesszük a mixer táljába, hozzáadjuk a vízzel elkevert fahéjat és kakaót, és jól összedolgozzuk. Ezután egy vékonyan kiolajozott edénybe tesszük, letakarjuk konyharuhával, és duplájára kelesztjük.

Ha megkeltek a tészták, 2-2 részre osztjuk mindkettőt, így kapunk 2-2 világos és barna tésztadarabot.

Előbb, az egyik fehér tésztát kb. 25 cm átmérőjű körlappá nyújtjuk, majd egy barnát is ugyanekkorára. A fehér tésztára ráhelyezzük a barnát, párszor végig megyünk rajta a sodrófával, majd 8 körcikkre vágjuk, és szélesebb felüktől feltekerjük kifli alakúra. Sütőpapírral bélelt tepsire rakosgatjuk a megformázott kifliket, letakarjuk és 30 percet pihentetjük.

Hasonlóan járunk el a másik két tésztacipóval is.

Ekkor lekenjük a tejjel hígított tojássárgával, majd előmelegített sütőben, 180 fokon kb. 15-20 perc alatt aranybarnára sütjük.
A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően változhat!

2021. augusztus 13., péntek

Tahinis csokoládé fudge


Ritka az az eset, amikor 2 hozzávalóból egy nagyon finom és gyors édességet tudunk készíteni .... és még a sütőt sem kell bekapcsolni hozzá. Ami, valljuk be, a mai forró napokban, igen nagy előny tud lenni. Ez a tahinis csokoládé fudge, ilyen 2 hozzávalós, elronthatatlan, szuper édesség. Még 10 perc sem kell az elkészítéséhez (a dermedési időt leszámítva), és hideg helyen több napig is eláll, semmit nem veszítve az élvezeti értékéből. Állaga és íze is tökéletes, nem morzsálódik, szájban olvadós, tömény csokis finomság.  Ha dúsítani szeretnénk, akkor pirított szezámmagot is keverhetünk a masszához, de nélküle is nagyon finom. :)
 
Hozzávalók:

- 10 dkg jó minőségű étcsokoládé pasztilla (legalább 54%-os)
- 12 dkg tahini (szezámpaszta)
- ízlés szerint méz (opcionális)

Elkészítés:

Csokoládé pasztilla hiányában, a csokoládét apróra vágjuk, majd vízgőz fölé helyezett edénybe tesszük. Vigyázzunk, hogy az edény alja ne érjen bele a vízbe!
Hozzáadjuk a tahinit, és addig kevergetjünk, amíg szinte teljesen felolvad a csokoládé. Ekkor levesszük az edényt a vízfürdőből, és addig kavargatjuk tovább, amíg a maradék csokoládé is elolvad, és egy sima, egynemű masszát kapunk.

Kóstoljuk meg, és ha nem elég édes, akkor ízlés szerint adjuk hozzá mézet, és keverjük simára.

A masszát sütőpapírral bélelt, kb. 10 x15 cm nagyságú edényben vagy szilikon formába töltjük. 
Én most 10 x 2,5 cm nagyságú szilikon formákba töltöttem, és 6 darab, 2 cm magas tahinis csokoládé fudge lett.

Hűtőbe tesszük 3-4 órára, amíg jól megdermed. Hagyhatjuk ilyen hosszúkás alakúra is, de falatnyi kockákra is vághatjuk. Légmentesen záró dobozba tároljuk. 


Ötlet innen.