2019. december 25., szerda

Áldott Karácsonyt!


"Ímé a szűz fogan méhében és szűl fiat, és annak nevét Immanuelnek nevezik, a mi azt jelenti: Velünk az Isten." (Mt.1, 23)


ÁLDOTT, BÉKÉS, MEGHITT KARÁCSONYT KÍVÁNOK MINDENKINEK!

2019. december 13., péntek

Narancsos sütőtökkrémleves


Szeretjük a krémlevesek, különösen a férjem, és amióta beállt a sütőtök szezon, egyre többször mondogatta, hogy készítsünk krémlevest belőle. Nem voltam ellene, hisz én is szeretem a sült sütőtököt. Az elmúlt hétvégén sikerült egy 4 kilós nagydobosi sütőtökhöz jutni, amit teljes egészében megsütöttünk. Nagy részéből ez a narancsos sütőtökkrémleves készült, ami fantasztikusra sikerült. Nagyon jól eltaláltuk a fűszerezését, és mivel már előző nap megsütöttük a tököt, a leves elkészítése nem vett igénybe több mint 10 percet.
Amint látszik, mi most sűrűbbre hagytuk a leves állagát, de ha hígabbra szeretnétek, akkor addig adagoljátok hozzá az alaplevet/vizet, amíg eléritek a kívánt állagot.

Hozzávalók 6-8 adaghoz:

- 1 közepes vöröshagyma
- 3 cikk fokhagyma
- 2 ek olívaolaj
- 1250 g sült sütőtök hús
- kb. 1,1 - 1,5 l zöldségalaplé (attól függően, hogy mennyire hígra szeretnénk)
- só, bors ízlés szerint
- 1 tk őrölt gyömbér
- 1/4 tk őrölt  szerecsendió
- 1 tk őrölt édeskömény
- 1/4 tk őrölt  római kömény
- 1 narancs frissen facsart leve (1 dl)

Megj: A fűszereket saját ízlésünk szerint adagoljuk a leveshez, esetleg ha valamelyiket nem kedveljük, akár el is hagyhatjuk/lecserélhetjük.

Elkészítés:

A sütőtök megmossuk, szárazra töröljük, majd kettőbe vágjuk. Ha túl nagy lenne, akkor tovább daraboljuk. A magokat kikaparjuk a belsejéből, majd vágott felükkel felfele, beletesszük egy tepsibe. Alufóliával letakarjuk, és előmelegített sütőben puhára sütjük.

Ha egy picit meghűlt, akkor kikaparjuk a tökhúst a héjából.

A hagymát és fokhagymát megpucoljuk és apróbbra vágjuk. Nem kell nagyon apróra vágni vagy szép egyformára, mert a végén úgy is leturmixoljuk.

A felhevített olajon megfonnyasztjuk a hagymát, majd amikor már üveges lett, akkor rádobjuk a fokhagymát is, és párszor átkavarjuk. Hozzáadjuk a sült tökhúst, sóval, borssal és a többi fűszerőrleménnyel fűszerezzük. Felöntjük a zöldségalaplével és összeforraljuk.

Ezután botmixerrel simára turmixoljuk.

Forrón, magokkal megszórva tálaljuk. Én még sült sütőtökös pogácsát is kínáltam mellé.
(A pogácsa receptjét megtalálod itt.)

2019. december 11., szerda

Tökkalács teljes kiőrlésű lisztből




Nagyon egyszerű, mégis dekoratív ez a tökkalács, aminek a formázását Juditkánál láttam. Mivel még mindig tököt tökkel eszünk, most egy egészségesebb kalácsot készítettem, aminek a tésztájába került a pürésített sült sütőtök. Nagyon finom, aromás és foszlós kalács, a fűszereknek köszönhetően pedig igazi ünnepi ízvilágú lett. :)

Hozzávalók:

- kb. 1 dl langyos tej
- 1 tojássárga
- 1,5 ek akác méz vagy ízlés szerint
- 1 csipet só
- 20 dkg sült tökpüré
- 30 dkg teljes kiőrlésű búza liszt
- 5 dkg búza sikér
- 1 tk őrölt fahéj
- 1/2 tk mézeskalács fűszerkeverék
- 5 g instant élesztő
- 3 dkg vaj

Tetejét lekenni: - 1 tojássárga + 1 tk víz

Megj: A tej mennyisége változhat a liszt minőségétől és a sült sütőtök víztartalmától. Ha kézzel dagasztunk vagy nagyon párás a levegő, akkor kevesebb tej szükséges hozzá.

Elkészítés:

0,5 dl langyos tejet a mixer táljába öntünk, majd hozzáadjuk a tojássárgát, a mézet és tök pürét, rászórjuk a sót, a lisztet és búzasikért, valamint az élesztőt. A dagasztóhoroggal elkezdjük összedolgozni a tésztát, majd szükség esetén, több részletben hozzáadunk a megmaradt 0,5 dl tejből (esetleg többet is, ha szükséges).
Amikor már a tészta összeállt, 2-3 részletben hozzáadjuk az olvasztott és kihűtött vajat, mindig megvárva, hogy az előzőt beledolgozza a gép.
Egy lágyabb, de könnyen kezelhető tésztát kell kapjunk.
(Szükség esetén, a tészta állagán javíthatunk egy kevés liszttel vagy tejjel.)

Dagasztás után lezárjuk a gépet, majd a tésztából cipót formálunk és vékonyan kiolajozott kelesztőtálba tesszük. Tetejét is lekenjük vékonyan olajjal, letakarjuk és duplájára kelesztjük.

A megkelt tésztát enyhén olajozott munkafelületre borítjuk, majd 12 egyforma részre osztjuk és kis cipókat formálunk.

Mindegyik cipót, egyenként kb. 10 cm-es körré nyújtjuk, akár a tenyerünkkel kilapítjuk.

Sütőpapírral kibélelt, 23 cm-es átmérőjű kapcsos tortaformába, cserépszerűen körbe helyezzük a tésztakorongokat.


Letakarjuk egy tiszta konyharuhával, és 25 percet pihentetjük.

Ezután tetejét lekenjük a vízzel higított tojássárgával és előmelegített sütőben, 180 fokon kb. 30-35 perc alatt aranybarnára sütjük.
A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően változhat!

A sütőből kivéve, a túllógó sütőpapír segítségével kiemeljük a kalácsot a formából és rácson kihűtjük.

2019. december 3., kedd

Mézes kekszek


Amint elkezdődött az adventi időszak, máris készülnek a mézes kekszek és kalácsok. Kipróbálok több receptet, és majd amelyik a legjobban beválik, felkerül a gasztroajándékok listájára, és remélhetőleg, majd mások is örvendeni fognak neki. :)
Ennek a mézes keksznek a receptjét Évánál láttam meg, és nagyon megtetszett. Nem csalódtam benne, könnyen kezelhető a tésztája, és nagyon finom. Én a porcukor mennyiségét lecsökkentettem a felére, mert nem szeretjük nagyon édesen, a fűszerekből pedig tehettem volna többet. Nagyon finom lett ez a mézes keksz, bátran ajánlom nektek is. Bármilyen formával kiszúrhatjuk, sőt még sütipecsétet is használhatunk hozzá, mert szépen megmarad a minta benne. Éva csokoládéval vonta be a kekszek alját, nálam ez most elmaradt.

Hozzávalók:

- 35 dkg finomliszt
- 1 csipet só
- 1 tk mézeskalács fűszerkeverék
- 1 tk őrölt fahéj
- 5 dkg porcukor
- 14 dkg hideg vaj
- 8 dkg akácméz
- 2 tojássárga
- szükség esetén 2-3 ek hideg víz

Megjegzés:
1. A fűszereket ízlés szerint adjuk hozzá. Én 1-1 teáskanál mézeskalács fűszerkeveréket és fahéjat adtam hozzá, de következőkor egy kicsit több mézeskalács fűszerkeveréket adok hozzá.
2. Ha édesebben szeretjük, akkor a porcukor mennyiségét megduplázhatjuk. Nekünk így is egy kicsit édesnek tűnt, de ez a keksz ilyen kell legyen, azért mézes keksz. :)
3. Amennyiben nem állna össze a tészta massza, adjunk hozzá hideg vizet. Nekem 3 evőkanálnyi hideg vízre volt szükségem.

Elkészítés:

A lisztet a sóval, a fűszerekkel és porcukorral egy keverőtálba mérjük. Elmorzsoljuk benne a kockára vágott hideg vajat, majd hozzáadjuk a mézet és a tojássárgát, és gyors mozdulatokkal összegyúrjuk. Amennyiben nem állna össze a massza, hideg vizet adunk hozzá. Egy lágy masszát kapunk, de ami nem ragad a kézhez.
(Szükség esetén, a tészta állagán javíthatunk egy kevés liszttel.) 

Folpackba csomagoljuk és 2 órát hűtőbe pihentetjük.

A hűtőből kivéve, 2 részre osztjuk a tésztát.

Az egyik felét felhasználásig visszatesszük a hűtőbe, a másik felét pedig lisztezett felületen kb. 2-3 mm vastagra nyújtjuk, majd tetszőleges kiszúróval kiszaggatjuk.

A leeső részeket összegyúrjuk, újra kinyújtjuk és kiszaggatjuk addig, amíg a tésztánk el nem fogy.

Így járunk el a másik tésztadarabbal is.

(Próbáljunk meg gyorsan dolgozni a tésztával, mert ahogy melegszik, lágyul a massza és nehezebb dolgozni vele.)

180 fokra előmelegített sütőbe kb. 10-12 perc alatt készre sütjük, vagy amíg el nem kezd barnulni a széle.
(A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően változhat! )

Sütőből kivéve pár percet a tepsibe hagyjuk, majd rácsra tesszük és teljesen kihűtjük.

Légmentesen záródó dobozba tároljuk.

A megadott hozzávalokból 53 darab 3,5 x 7,5 cm nagyságú keksz lett.

2019. november 27., szerda

Sült sütőtökös pogácsa teljes kiőrlésű lisztből



Nálunk ugyan nincs gond a sütőtök fogyasztásával, szeretjük minden formában, viszont van akinél megosztó lehet. Nyugodtan elkészíthetjük és megkínálhatjuk az olyan személyeket is ezzel a sült sütőtökös pogácsával, akik nem rajonganak a sütőtökért. Az íze nem érződik a pogácsában, viszont egy könnyed, puha állagú, nagyon finom pogácsát kapunk.

Hozzávalók:

- 42 dkg teljes kiőrlésű búza liszt
- 8 dkg búzasikér
- 5 dkg vaj
- 2 tk só
- 1 cs. szárított (instant) élesztő
- 25 dkg sült tökpüré
- 1 tojás
- 1/2 tk méz
- kb. 18-20 dkg tejföl

MegjA tejföl mennyisége változhat a liszt minőségétől és a tojás nagyságától is. Ha kézzel dagasztunk vagy nagyon párás a levegő, akkor kevesebb tejföl szükséges hozzá.

Tetejét lekenni: - 1 tojássárga + 1 tk víz

Tetejét megszórni: - 1-2 ek magkeverék (tökmag, napraforgómag, szezámmag, lenmag)

Elkészítés:

A lisztet és búzasikért egy tálba szórjuk, majd elmorzsoljuk benne a vajat. Rászórjuk a sót és a szárított élesztőt, és egy kicsit elkeverjük. Közepében fészket alakítunk ki, majd beletesszük a tökpürét, a tojást, rácsurgatjuk a mézet, és jól bedagasztjuk annyi tejföllel, hogy egy könnyen formálható, rugalmas tésztát kapjunk.
(Szükség esetén, a tészta állagán javíthatunk egy kevés liszttel vagy tejföllel.)

Cipót formálunk belőle, és egy tiszta konyharuhával letakarva duplájára kelesztjük.

Ezután enyhén lisztezett felületen a tésztát ujjnyi vastagra nyújtjuk, majd 4x4 cm-es kockákra vágjuk vagy tetszőleges pogácsa szaggatóval kiszaggatjuk.

Sütőpapíros tepsire sorakoztatjuk a pogácsákat, 25 percet pihentetjük, majd a tetejüket lekenjük a vízzel hígított tojássárgával és megszórjuk kedvünk szerint magvakkal.

Előmelegített sütőben, 180 fokon kb. 18-20 perc alatt aranybarnára sütjük.
A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően változhat!

2019. november 21., csütörtök

Diós-almás püspökkenyér



Gyakran előfordul, hogy útban hazafele a férjem kérdi, hogy nem készítek-e gyorsan valami finomat a másnap reggeli kakaó mellé. Ilyenkor tényleg csak valami gyorsan elkészíthető muffin vagy püspökkenyér jöhet szóba, mert azért valljuk be, hogy egy hosszú munkanap után, jobban esik egy pihenéssel eltöltött este, mint a konyhába való ténykedés. Ez a diós-almás püspökkenyér pont ilyen alkalmakra való, amikor gyorsan szeretnénk finomat készíteni.

Hozzávalók:

- 15 dkg zabpehelyliszt
- 5 dkg hajdinaliszt
- 5 dkg teljes kiőrlésű búza liszt
- 2 tk sütőpor
- 1 tk őrölt fahéj
- 1 tk mézeskalács fűszerkeverék
- 1 csipet só
- 5 dkg apróra vágott dió
- 12 dkg eritrit
- 3 tojás
- 10 dkg vaj
- 3 alma (24 dkg tisztán mérve)
- kb. 3-4 ek víz

Elkészítés:

Egy keverőtálba mérjük a liszteket, rászórjuk a sütőport, a fűszereket, az apróra vágott dió 3/4-ét és a sót, majd elvegyítjük.

Az almát megmossuk, meghámozzuk és nagy lyukú reszelőn lereszeljük.

A tojásokat az eritrittel habosra keverjük, amíg megnő a térfogata és kivilágosodik. Több részletbe hozzáadjuk az olvasztott és kihűtött vajat, mindig megvárva, hogy az előzőt beledolgozza. Alacsonyabb fokozatra állítjuk a mixert, majd a lereszelt almát is hozzákeverjük.
Egy spatulával, 2-3 részletbe, óvatosan hozzáforgatjuk a lisztes keveréket. Nekem túl sűrűnek tűnt a massza, ezért adtam hozzá még 3 ek vizet, majd egyneművé kevertem.

Sütőpapírral bélelt formába simítjuk, majd rászórjuk a megmaradt diót, egy kicsit belenyomkodjuk, majd előmelegített sütőben 180 fokon kb. 40-45 perc alatt készre sütjük.
A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően változhat.Végezzünk tűpróbát!

A sütőből kivéve, a túllógó sütőpapír segítségével kiemeljük a formából a püspökkenyeret, majd rácson kihűtjük.

2019. november 19., kedd

Sütőtökös zabkeksz


Az elmúlt hétvégén vettünk egy nagyobbacska sütőtököt. Megsütöttük a sütőben, majd jókat csemegéztünk belőle mézzel locsolva és fahéjjal megszórva. Nagyon finom volt. :)
Ugyanakkor készítettem belőle kalácsot (hamarosan hozom a receptjét) és ezt a puha sütőtökös zabkekszet is. Csupa egészséges hozzávalókat tartalmaz, gyorsan elkészül, és nagyon finom. :) Jobb ha dupla adagot készítünk, mert ugyan 21 darab lett ebből az adagból, túl gyorsan elfogyott.

Hozzávalók (21 db 27 grammos kekszhez):

- 11,5 dkg zabpehely
- 11,5 dkg teljes kiőrlésű búzaliszt
- 1 tk sütőpor
- 1 csipet só
- 6 dkg durvára vágott dió
- 1 csapott tk mézekalács fűszerkeverék
- 1/2 tk őrölt fahéj
- 1 tojássárga
- 2 ek kókuszolaj
- 18 dkg sült sütőtökpüré (sütőben megsütött és pürésített tök)
- 2 ek akácméz
- kb. 2-3 ek tej

Megj.: 

1. A sütőtök sütéséről itt olvashatsz bővebben.
2. Ha édesebben szereted, akkor adhatsz hozzá több mézet.

Díszíteni: - 30 g étcsokoládé + 1/2 tk olaj

Elkészítés:

Egy keverőtálba mérjük a száraz hozzávalókat: a zabpelyhet, a lisztet, a sütőport, a fűszereket, a sót és a durvára vágott diót. Elvegyítjük.

Egy másik tálba mérjük a tökpürét, hozzáadjuk a tojássárgát, a kókuszolajat és mézet, majd egyneművé keverjük.

A lisztes keverékhez adjuk a tökös keveréket, és jól összedolgozzuk. Ha nem állna össze a massza, akkor hozzáadunk annyi tejet, hogy épp csak összeálljon. Nekem 2 evőkanál tejre volt szükségem.

Ezután a tésztából diónyi nagyságú golyókat formázunk és sütőpapíros lemezre rakosgatjuk egymástól 2-3 cm-re. Tenyerünkkel, vagy egy széles talpú pohárral lelapítjuk és 180 fokra előmelegített sütőbe kb. 10-12 perc alatt készre sütjük.
A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően változhat!

A tepsibe hagyjuk pihenni 5 percet, majd rácsra téve teljesen kihűtjük.

Az étcsokit az olajjal vízgőz fölött megolvasztjuk, majd egy papírtölcsér segítségével (vagy zacskóba töltve és ennek egyik sarkát levágva) vékonyan becsíkozzuk a kihűlt kekszek tetejét.

Megvárjuk, hogy megszáradjon a csoki a tetején, majd légmentesen záró dobozban tároljuk.


Eredeti recept innen. Köszönet érte!

2019. november 15., péntek

Csíkos kalács teljes kiőrlésű lisztből



Már többször említettem, hogy nálunk nagyon sokszor készül kalács vagy péksütemény reggelire. A nyár kivételével, szinte minden hétvégén készítek valami kelt tésztát, néha még hétközben is, hisz ez a kedvenc reggelink egy bögre kakaóval. Ez a csíkos kalács most teljes kiőrlésű lisztből készült, és látszik rajta, hogy milyen finom foszlós lett, nagyon szerettük. :)

Tipp: Amennyiben hagyományos hozzávalókból készítenéd el ezt a csíkos kalácsot, a receptjét megtalálod a blogon ide kattintva. Ugyanakkor fázis fotókat is találsz az említett linkre kattintva.

Hozzávalók:

- kb. 3 dl langyos tej
- 1 tojás
- 1/2 tk méz
- 1 kezeletlen citrom reszelt héja
- 1 csipet só
- 5 dkg eritrit
- 40 dkg teljes kiőrlésű liszt
- 7 dkg búzasikér
- 1 cs. szárított élesztő
- 5 dkg vaj

+ 2 ek cukrozatlan, holland kakaópor
+ 2 ek víz

Tetejét lekenni: - 1 tojássárga + 1 tk víz

Megj: A tej mennyisége változhat a liszt minőségétől, akár a tojás nagyságától. Ha kézzel dagasztunk vagy nagyon párás a levegő, akkor kevesebb tej szükséges hozzá.

Elkészítés:

2,5 dl langyos tejet a mixer táljába öntünk, majd hozzáadjuk az egész tojást és a mézet, rászórjuk a citrom reszelt héját, a sót, az eritritet, a lisztet és búzasikért, valamint az élesztőt. A dagasztóhoroggal elkezdjük összedolgozni a tésztát, majd szükség esetén, több részletben hozzáadunk a megmaradt 0,5 dl tejből (esetleg többet is, ha szükséges).
Amikor már a tészta összeállt, 2-3 részletben hozzáadjuk az olvasztott és kihűtött vajat, mindig megvárva, hogy az előzőt beledolgozza a gép.
Egy közepesen kemény, könnyen kezelhető tésztát kell kapjunk.
(Szükség esetén, a tészta állagán javíthatunk egy kevés liszttel vagy tejjel.)

Dagasztás után lezárjuk a gépet, majd a tésztát két egyenlő részre osztjuk.

Az egyik tésztadarabot cipóvá formázzuk és egy vékonyan kiolajozott edénybe helyezzük, majd egy tiszta konyharuhával letakarjuk és duplájára kelesztjük.

A másik tésztadarabot visszatesszük a mixer táljába, hozzáadjuk a vízzel elkevert kakaót és jól összedolgozzuk. Ezután egy vékonyan kiolajozott edénybe tesszük, letakarjuk konyharuhával, és duplájára kelesztjük.

Ha megkeltek a tészták, 2-2 részre osztjuk mindkettőt, így kapunk 2-2 világos és barna tésztadarabot.

Előbb, az egyik fehér tésztát nyújtjuk ki téglalappá, majd egy barnát is ugyanekkorára. A fehér tésztára rátesszük a barnát, párszor végig megyünk rajta a sodrófával, majd feltekerjük mint a bejglit.
A másik két tésztadarabbal is így járunk el, majd a két feltekert rudat összefonjuk.

Az összefont kalácsot sütőpapírral bélelt nagy kalácsformába (9,5x15x31 cm) tesszük, letakarjuk és 30 percig pihentetjük.

Ezután lekenjük a vízzel hígított tojássárgával és előmelegített sütőben, 180 fokon, kb. 40-45 perc alatt aranybarnára sütjük. Ha túl pirulna a teteje, félidőnél takarjuk le alufóliával, hogy ne égjen meg.
A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően változhat!

A sütőből kivéve, 5 percet a formába hagyjuk hűlni, majd a túllógó sütőpapír segítségével kiemeljük a formából a kalácsot, és rácson kihűtjük.

2019. október 17., csütörtök

Szilvalekváros-túrós kiflik



Szeretjük az ilyen egyszerű kifliket, legyenek bármivel is megtöltve. Most a tésztájában tehéntúró került, és idei házi szilvalekvárral töltöttem meg.
Nekünk nagyon ízlett ez a szilvalekváros-túrós kifli, igen-igen rájártunk, nem tudtunk betelni vele. Ha valami könnyen és gyorsan elkészíthető süteményre vágynátok, bátran ajánlom elkészíteni.

Hozzávalók a tésztához:

- 12 dkg tehéntúró
- 1 tojás
- 1/2 kezeletlen citrom reszelt héja
- 1 tk vanília paszta
- 1 ek méz
- 25 dkg finom liszt
- 1/2 cs. sütőpor
- 5 dkg szobahőmérsékletű vaj
- szükség esetén 2-3 ek tejföl

Hozzávalók a töltelékhez: - 4 ek házi szilvalekvár

Tetejét megszórni: - porcukor

Elkészítés:

Egy keverőtálba mérjük a tehéntúrót, hozzáadjuk a tojást, a citromhéjat, a vaníliát és a mézet, majd egyneművé keverjük. Hozzáadjuk a sütőporos lisztet és a szoba-hőmérsékletű vajat, és összegyúrjuk annyi tejföllel, hogy összeálljon a tészta. Cipóvá formáljuk és 10 percet pihentetjük.

Ezután a tésztát 2 egyenlő részre osztjuk, majd egyenként, egy lisztezett deszkán 2-3 mm vastagságú körlappá nyújtjuk. Megkenjük 2 evőkanál lekvárral, majd 16 körcikkre vágjuk. Szélesebb felüktől feltekerjük, majd sütőpapírral bélelt tepsire rakosgatjuk.

Előmelegített sütőben kb. 12-15 perc alatt aranybarnára sütjük.
(A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően változhat.)

Rácsra téve kihűtjük, majd vaníliás porcukorral enyhén megszórva kínáljuk.

2019. szeptember 30., hétfő

Halpaprikás


Az elmúlt egy évben egyre többször kerül terítékre halas étel. Amíg régebben csupán 2-3 havonta fogyasztottunk halat, most már szinte heti rendszerességgel készítek halas ételeket. Legutóbb ezt a halpaprikást készítettem, jó sok finom szafttal, ahogy mi szeretjük. :)

Hozzávalók:

- 60 dkg halfilé
- 2 ek kókuszolaj (vagy napraforgóolaj, olívaolaj)
- 1 vöröshagyma
- 5-6 db koktélparadicsom
- só, bors
- 1 tk füstölt fűszerpaprika
- 4,5 dl alaplé
- 1 ek (durum)liszt + 1 ek tejföl
- 1 csokor petrezselyemzöld

Elkészítés:

A halfiléket leöblítjük, majd leitatjuk róla a vizet.
Falatnyi kockákra vágjuk, majd sózzuk és borsozzuk, és jól összeforgatjuk, hogy mindenhol érje a halkockákat a fűszer.

Egy serpenyőbe 2 evőkanál kókuszolajat hevítünk, majd aranybarnára sütjük a halkockákat. Kiszedjük egy tálba és alufóliával letakarva melegen tartjuk.

Ugyanabban a serpenyőben, a visszamaradt zsiradékon a finomra vágott hagymát üvegesre pároljuk. Ha szükséges, pótoljuk a zsiradékot egy kevés kókuszolajjal.
Hozzáadjuk a negyedelt koktélparadicsomot, az előresütött halkockákat, és párszor átkavarjuk, majd felöntjük az alaplével. és izesítjük füstölt paprikával.
Alaposan összekeverjük, majd puhára pároljuk.

A tejfölt csomómentesre keverjük a liszttel. Hozzáadunk pár kanállal a pörkölt levéből, egyneművé keverjük, majd visszaöntjük, és besűrűsítjük a paprikást. Végül hozzáadjuk az apróra vágott petrezselyemzöldet is, és alaposan elkavarjuk.

Megkóstoljuk, és ha szükséges, akkor még sózzuk, borsozzuk.

A kész halpaprikást kínálhatjuk túrós csuszával, galuskával, kifőtt tésztával, párolt rizzsel, puliszkával vagy csak friss, ropogós héjú házikenyérrel. Bármit is kínálunk mellé, állítom, hogy egy finom fogás lesz. :)

2019. szeptember 18., szerda

Teljes kiőrlésű békebeli kifli



Most, hogy újra belehet kapcsolni a sütőt, egyre gyakrabban készül majd péksütemény nálunk, ugyanis a zabkása mellett ez a legkedveltebb reggeli egy forró kakaóval.
Az első a sorban ez a teljes kiőrlésű békebeli kifli volt, amit itt láttam meg először, és ahogy az időjárás is engedte, megsütöttem. Nem csalódtam benne, a végeredmény egy finom, ropogós héjú, foszlós belsejű kifli, ami nagyon jól esett csak úgy önmagában is, de langymelegen megkenve egy kevés vajjal és lekvárral a legjobb. :)

Hozzávalók:

- 42 dkg teljes kiőrlésű búza liszt
- 8 dkg búzasikér
- 2 tk só
- 4 dkg tejfől
- 2,5 dl tej
- 1,25 dl víz
- 1 cs. szárított élesztő
- 1 tk méz

Megjegyzés: A víz mennyisége változhat a liszt minőségétől. Ha kézzel dagasztunk vagy nagyon párás a levegő, akkor kevesebb víz szükséges hozzá. Kezdetben csak 0,8 dl vizet adjunk hozzá, és majd szükség szerint adagoljuk a többit.

Elkészítés:

A tejet és 0.8 dl vizet egy keverőpohárban öntünk, majd a tejföllel elkeverjük. Langyosra melegítjük, majd a mézet és sót is hozzáadjuk, végül a mixer táljába öntjük.
Rászórjuk a liszt és búzasikér keverékét, és az élesztőt. A dagasztóhoroggal elkezdjük összedolgozni a tésztát.
Amikor már a tészta kezd összeállni, és úgy látjuk, hogy még folyadék szükség hozzá, akkor több részletben adagoljuk hozzá a vizet, mindig megvárva, hogy az előzőt beledolgozza a gép.
Egy közepesen kemény, könnyen kezelhető tésztát kell kapjunk. (Szükség esetén, a tészta állagán javíthatunk egy kevés liszttel vagy vízzel.)

Dagasztás után lezárjuk a gépet, majd a tésztából cipót formálunk és vékonyan kiolajozott kelesztőtálba tesszük. Tetejét is lekenjük vékonyan olajjal, letakarjuk és duplájára kelesztjük.

A megkelt tésztát enyhén olajozott munkafelületre borítjuk, óvatosan átgyúrjuk majd 10 egyforma részre osztjuk és kis gombócokat formálunk. Letakarjuk egy tiszta konyharuhával, és 10 percet pihentetjük.

Mindegyik cipót, egyenként szív alakúra nyújtjuk (minél vékonyabbra sikerül kinyújtani, annál több feltekert réteg lesz).


Szélesebb felétől szorosan feltekerjük úgy, hogy csücskét kicsit mindig meg-megnyújtogatjuk és a hajtás alul kerüljön.




A megformázott kifliket sütőpapírral bélelt tepsire rakosgatjuk.

Letakarjuk egy fóliával és 15-20 percig pihentetjük.

Egy üres lábast teszünk a sütő aljában és előmelegítjük a sütőt 200 fokra.

Ezután a kifliket vízzel lepermetezzük, a forró lábasba kb. 1 dl hideg vizet öntünk, és a tepsit a sütőben tesszük. Kb. 15-20 perc alatt aranybarnára sütjük a kifliket.
A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően változhat!

A sütőből kivéve rácson hagyjuk kihűlni.

2019. szeptember 13., péntek

Csokoládé- és feketeribizli-mousse torta



Az idén nyáron többször készítettem mousse tortát, semmi jeles alkalom nélkül, csak úgy, mert megérdemeljük. A férjem nagyon megkedvelte ezt a fajta süteményt, és szinte minden idénygyümölcsből kipróbáltam, különböző piskóta- vagy keksz alappal. :) Az egyik nagy kedvence ez  a csokoládé- és feketeribizli-mousse torta volt, és ugyan már lejárt a feketeribizli szezonja, de fagyasztott gyümölcsből is elkészíthetjük, nem kell megvárjuk a következő évet, hogy friss ribizliből készüljön. Egyszerű elkészíteni, gyorsnak nem mondanám a dermedési idő miatt, viszont összességében, tényleg egy könnyen elkészíthető, finom sütemény.

Hozzávalók a piskótához:

- 4 ek darált dió
- 1 ek durum liszt
- 3 tojás
- 1 csipet só
- 3 ek eritrit

Megj. : A piskótához eritrit helyett nyugodtan használhattok cukrot, és durum liszt helyett pedig finomlisztet.

Hozzávalók a csokoládé-mousse-hoz:

- 15 dkg étcsokoládé (54 %-os)
- 2,5 dl cukrozatlan tejszín (35 %-os)
- 4 db zselatinlap

Hozzávalók a feketeribizli-mousse-hoz:

- 20 dkg fekete ribizli
- 5 dkg eritrit
- 0,5 dl görög joghurt
- 4 db zselatinlap
- 1,5 dl cukrozatlan tejszín (35 %-os)

Megj.: A mousse-hoz hozzáadott édesítő lehet cukor vagy méz is, és ízlés szerint adagoljátok.

Elkészítés:

A piskótához a darált diót elvegyítjük a durum liszttel.
A tojásokat különválasztjuk, majd a tojásfehérjéket egy csipet sóval és 2 ek eritrittel habbá verjük.
A tojássárgákat a megmaradt 1 evőkanál eritrittel habosra keverjük, amíg megnő a térfogata és világos színe lesz.
Egy spatulával, óvatosan, körkörös mozdulatokkal hozzáforgatjuk a tojásfehérje habot. Ezután a lisztes darált diót is beleforgatjuk.

Egy 23 cm-es kapcsos tortaforma alját kibéleljük sütőpapírral, oldalát pedig vékonyan kivajazzuk, lisztezzük, majd belesimítjuk a tészta masszát.

180 fokra előmelegített sütőben kb. 20 perc alatt készre sütjük.
A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően változhat! Végezzünk tűpróbát!
Teljesen kihűtjük.

A fekete ribizlit leszemezzük a száráról, megmossuk és lecsepegtetjük, majd egy lábasba tesszük. Az édesítővel együtt közepes lángon kb. 5 percig főzzük (amíg levet enged és az édesítő teljesen elolvad). Ha szükséges, adhatunk hozzá 1-2 ek vizet. Ezután levesszük a tűzről és botmixerrel pépesítjük. Félretesszük.

A kihűlt piskóta aljáról lehúzzuk a sütőpapírt, majd egy tortatálra vagy a megmosott tortaforma aljára helyezzük, és a tortakarikát is ráhelyezzük. Megkenjük egy bő evőkanálnyi ribizlipürével.

A csokoládé-mousse-hoz, 0,5 dl tejszínt apróra vágott csokoládéval összemelegítünk, amíg a csoki teljesen felolvad. Ezután feloldjuk benne a hideg vízbe előzőleg beáztatott, kicsavart zselatinlapot és egy sima, egynemű krémmé keverjük. Amikor már szoba-hőmérsékletű lett, 2 részletben óvatosan hozzáforgatjuk a habbá vert tejszínt. Ráöntjük a ribizlipürével lekent piskótára, elsimítjuk, és hűtőbe tesszük.

Az előzőleg elkészített fekete ribizli pürét csípősre melegítjük, majd feloldjuk benne a hideg vízbe áztatott és kicsavart zselatinlapokat.
Ha teljesen felolvadt benne a zselatin, hozzáadjuk a joghurtot és egyneművé keverjük.
A hideg tejszínt habbá verjük, és 2 részletben óvatosan beleforgatjuk.
Ráöntjük a csokis rétegre, majd visszatesszük a hűtőbe legalább 4-5 órára, de a legjobb egy éjszakára.

Ha megdermedt, egy éles pengéjű késsel nagyon óvatosan elválasztjuk a forma oldalától a tortát, majd levesszük a tortaforma karimáját, és szeleteljük.

Sok sikert hozzá! :)

2019. szeptember 9., hétfő

Piskótatekercs banános csokoládékrémmel


Gyakran előfordul, hogy ránk tör az édesség utáni vágy, az a "most rögtön kell valami", viszont nincs semmi otthon. Ez a piskótatekercs banános csokoládékrémmel is egy ilyen alkalommal készült, igaz másképp terveztem, de mivel nem volt itthon sem tejszín, sem pedig mascarpone, így készült banánpéppel a krém. Őszintén mondom, nem gondoltam volna hogy a krémnek ilyen jó tartása lesz, még tortában is tökéletes lenne. Aki szereti a banán izét és a csokoládéval is jó barátságban van, az mindenképpen készítse el, mert nem fogja megbánni. Finom, nagyon egyszerű elkészíteni, és gyorsan is megvan, nem kell órákat ülni a konyhába. Szerintem meg mutatós is. És nem utolsó sorban egészséges hozzávalókból készült, nincs hozzáadott cukor benne, ami nem elhanyagolható.
Én most csupaszon hagytam, így is látszik milyen szép maradt tekerés után, nem szakadt el sehol. De, megszórhatjuk egy kevés porcukorral, akár csokoládét is csurgathatunk rá, vagy a krém egy részével is bevonhatjuk. Kinek, hogy ízlik/tetszik jobban.

Tipp: Ha nem szereted a hajdinaliszt izét, és finom lisztből készítenéd el a piskótatekercset, ajánlom ezt a csokoládékrémes piskótatekercset.  

Hozzávalók a piskótához:

- 5 tojás
- 1 csipet só
- 5 ek eritrit (vagy cukor)
- 4 ek hajdinaliszt
- 1 durum liszt

Hozzávalók a krémhez:

- 34 dkg banánpép (kb. 3 nagyobb banán)
- 15 dkg étcsokoládé (54%-os)
- 5 dkg darált dió

Elkészítés:

A piskótához a tojásokat szétválasztjuk, majd a fehérjét egy csipet sóval félkemény habbá verjük. A cukrot kanalanként hozzá adagoljuk, miközben tovább verjük a habot addig, amíg elfogy az egész cukor és a hab kemény nem lesz. Ezután, egyenként hozzákeverjük a tojássárgákat, mindig megvárva, hogy jól elkeveredjen. A liszteket egy spatulával óvatosan a habba forgatjuk. (A lisztet is kanalanként forgassuk bele.)

A masszát sütőpapírral bélelt nagy gáztepsibe simítjuk, majd előmelegített sütőben 180 fokon kb. 15 perc alatt készre sütjük.
(A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően változhat.)
Vigyázzunk, hogy ne süssük túl a piskótát, mert kiszáradhat, és könnyebben eltörhet a feltekerésnél!

A kész piskótát egy tiszta, enyhén nedves konyharuhára borítjuk. Óvatosan lehúzzuk róla a sütőpapírt, majd szorosan feltekerjük, és kihűtjük.
(Megj. : megpróbáltam nedves konyharuha helyett egy másik sütőpapírra borítani a megsült piskótát, majd miután lehúztam a sütőpapírt róla, szorosan feltekertem a sütőpapírral együtt. Így is jó lett, nem ragadt rá a piskóta, és szép formás lett amint látszik.)

Amíg hűl a piskóta, elkészítjük a banános csokoládékrémet. Ehhez, a csokoládét vízgőz fölött felolvasztjuk, majd amikor langyosra hűlt, hozzáadjuk a villával pépesített banánhoz, és simára keverjük. Hozzákeverjük a darált diót is, megkóstoljuk és ha szükségét érezzük, akkor édesítjük eritrittel, mézzel vagy porcukorral.

Ezután kitekerjük a teljesen kihűlt piskótatekercset, majd a krémet egyenletesen rákenjük, és újra feltekerjük. Hűtőbe tesszük legalább 1 órára, majd ujjnyi vastag szeletekre vágva kínáljuk (kb. 16 szelet lesz).

2019. szeptember 6., péntek

Szilvás gombóc cukkinis tésztából


Itt van az ősz, itt van újra ....még ha nem is naptárilag, csak az időjárás szempontjából. :) És ha ősz, akkor szilva, és ha szilva, akkor biza szilvás gombóc. :) Na de nem a megszokott krumplis tésztás szilvás gombóc, hanem egy kicsit különlegesebb ez alkalommal. Ugyanis megláttam itt ezt a cukkinivel készült szilvás gombócot, és mivel próbáljuk kerülni a finom lisztet és a krumplit, tetszett a recept. A férjem is díjazta az ötletet, hisz már elég régen nem készítettem gombócot, így megtörtént az első próbálkozás.
Nekem kevesebb lé nélküli cukkinim lett, ezért kevesebb lisztet is vett fel, és a szilvák is jó nagyon voltak, ezért csak 9 darab gombóc lett belőle. Finom lett, gyorsan elfogyott, de azért a krumplival készült társa nekem jobban ízlik. Szerintem egy nagyon jó recept mindazoknak, akik valamilyen oknál fogva nem fogyasztanak fehér finom lisztet és krumplit sem, sőt még a finomított cukrot is kerülik, vagy csak egyszerűen egészségesebben szeretnének táplálkozni. Mindenképpen megéri egy próbát, mert finom.

Ha mégis krumplis tésztából készítenéd el a szilvás gombócot, akkor ajánlom ezt a receptet, amit még Édesanyámtól tanultam.
Abban az esetben, ha szilvás gombócra vágynál, de nincs otthon krumpli, akkor készítsd el ezt a gyors szilvás gombócot, aminek a tésztája egy égetett tészta. Érdemes kipróbálni ezt is. :)

Hozzávalók a tésztához:

- 40 dkg zsenge cukkini (19 dkg kinyomkodva)
- 1 bő csipet só
- 1 tojás
- kb. 20 - 22 dkg teljes kiőrlésű liszt

Hozzávalók a töltelékhez:

+ szilva
+ 1 tk őrölt fahéj
+ 1 ek eritrit

Hozzávalók a hempergetéshez:

- 6 dkg darált dió
- 6 dkg zabpehelyliszt
- kb. 1-2 ek olaj
- édesítő  (eritrit  / cukor / vaníliás cukor ) ízlés szerint

Megj: Az eritrit helyett nyugodtan lehet használni vaníliás cukrot.
          A hempergetéshez használhatunk zsemlemorzsát, zabdarát, akár mákot is.

Elkészítés:

A cukkinit megmossuk, szárazra töröljük, majd kis lyukú reszelőn lereszeljük. Sózzuk, majd állni hagyjuk kb. 15 percet.

Ez idő alatt a szilvát is megmossuk, szárazra töröljük, keresztbe kettévágjuk és eltávolítjuk a magját. Egy tálcára egymás mellé rakosgatjuk, vágott felükkel felfele, majd a mag helyére teszünk 1 kávéskanál fahéjas eritritet (cukrot).

Ezután alaposan kinyomkodjuk a cukkinit, és egy tálba tesszük. Hozzáadjuk a tojást, majd összegyúrjuk annyi liszttel, hogy a hagyományos krumplis tésztához hasonló állagú legyen.

Alaposan lisztezett felületen kb. fél centis vastagságúra nyújtjuk, majd 9 négyzetre vágjuk (kb. 10 x 10 cm-es négyzetek legyenek). Mindegyik négyzet közepébe teszünk egy fél szilvát, becsomagoljuk és gombóccá formáljuk.

A gombócokat enyhén lobogó sós vízbe dobjuk, majd amikor feljönnek a víz felszínére még kb. 1-2 percig főzzük, hogy a belseje is teljesen át tudjon főni.

Közben egy serpenyőben szárazon megpirítjuk a dió és zabpehelyliszt keveréket, kevés olajat csurgatunk hozzá, végük az eritritet/cukrot is hozzákavarjuk.

Ha a gombócok megfőttek, szűrőkanállal kiszedjük a vízből és a pirított diós keverékbe hempergetjük őket. Eritrittel / cukorral meghintve tálaljuk.

2019. augusztus 12., hétfő

Zabpehelylisztes palacsinta


Az az igazság, hogy nem vagyok nagy palacsintakészítő, viszont annál nagyobb kedvelője. Az egyik nap annyira rám tört a palacsinta ehetnék, hogy muszáj volt nekiálljak. Mivel a férjem nem fogyaszt fehér finomlisztet, ezért olyan receptet kellett használjak, hogy majd ő is tudja élvezni a palacsintatésztát. Nem kellett sokat keresgéljek, hamar rábukkantam Gabriella zabpehelylisztes palacsinta receptjére, és máris kavartam a tésztának valót. Meg is lepődtem, hogy milyen könnyen és gyorsan elkészültek a palacsinták, arról nem is beszélve, hogy milyen hamar eltüntettük. Nagyon finom lett, teljesen megvoltunk elégedve vele.
Azóta felbátorodtam, és már párszor úja elkészítettem egy kicsit módosítva rajta, de majd hozom azt a receptet is. Addig is, ajánlom elkészíteni ezt a zabpehelylisztes palacsintát, nem fogjátok megbánni, mert nagyon finom.

Megj. : Ha te mégis finomliszttel készítenéd el a palacsintát, akkor ajánlom Édesapám palacsinta receptjét, amit itt találsz.

Hozzávalók:

- 15 dkg zappehelyliszt (kávédarálón porrá darált zabpehely)
- 1 csipet só
- 3 tojás
- 3 dl tej

Elkészítés:

A tejet a tojásokkal együtt egyneművé keverjük.

A zabpelyhet pár másodperc alatt kávédarálóval finomra daráljuk, majd egy magasabb falú edénybe szórjuk a sóval együtt. Fokozatosan hozzáadjuk a tojásos tejet, majd egy kézi habverő segítségével csomómentesre keverjük.

Ha teflonos palacsinta sütőt használunk, akkor nem kell kiolajozni a serpenyőt, csak felforrósítjuk és egy merőkanálnyi palacsinta masszát tesszük bele. Egy körkörös mozdulattal egyenletesen eloszlatjuk benne a masszát. Megsütjük a palacsinta alsó felét, majd megfordítjuk és átsütjük a másik felét is.
Ha megsült minkét fele, akkor átcsúsztatjuk egy lapos tányérra.

Ha nem teflonos a serpenyőnk, akkor minden palacsinta megsütése előtt kevés olajat (1 tk) hevítünk fel a serpenyőben és csak azután tesszük bele a palacsintamasszát.

18 cm-es serpenyőben sütöttem, és 10 darab palacsinta lett.

Tipp: 

1. Minden palacsinta sütése előtt, keverjük fel a tésztamasszát a merőkanállal.
2. Az első palacsinta sütése előtt tegyünk 1 teáskanálnyi olajat a serpenyőben, még akkor is ha teflon palacsinta sütőt használunk. Így biztos hogy nem fog leragadni a tészta, és száraz sem lesz.
3. Amikor a széle kezd elválni a serpenyő falától, és már aranybarna a színe, a teteje is egy kicsit szilárdabb, akkor egy szilikon spatulával óvatosan körbe alányúlunk kb. 1-2 centire, és ha már tudjuk mozgatni a palacsintát, nincs leragadva, akkor megfordítottjuk.
4. Melegen vagy hidegen, bárhogyan finom a palacsinta, és megkenhetjük kedvenc lekvárunkkal, mogyorókrémmel, vagy megszórhatjuk cukorral, kakaóporral, kinek mi a kedvence.

2019. augusztus 9., péntek

Eperhabos reszelt linzer



A idén sikerült több alkalommal is finom zamatos eperhez jutni, lekvár is készült pár üveggel, és most ez az eperhabos reszelt linzer a lekvár kipróbálása gyanánt készült. Jelentem, jól vizsgázott, nagyon finom lett. Ha nincs ötletek mit készítsetek hétvégére, próbáljátok ki ezt a sütit. Kivánság szerint bármilyen lekvárral elkészíthető.

Hozzávalók a tésztához (30 x 22 cm tepsihez):

- 36 dkg finomliszt
- 1 csipet só
- 12 dkg vaj
- 1 cs. vaníliás cukor
- 4 dkg porcukor
- 1/2 kezeletlen citrom reszelt héja
- 4 tojássárga
- 2-3 tejföl

Hozzávalók a habhoz:

- 4 fehérje
- 1 csipet só
- 1 vaniliás cukor
- 4 dkg kristálycukor
- 10 ek eperlekvár (kb. 30 dkg)

Megjegyzés: - Amennyiben a lekvár jó édes, a cukrot akár el is hagyhatjuk. Ez ízlés kérdése.

Elkészítés:

A lisztet és a sót egy nagyobb tálba szórjuk, majd gyors mozdulatokkal elmorzsoljuk a vajjal. Rászórjuk a kétféle cukrot és a citrom reszelt héjat. Közepében kis fészket alakítunk ki a tojássárgáknak, majd elkezdjük összegyúrni annyi tejföllel, hogy egy egynemű tésztát kapjunk.
(Szükség esetén, a tészta állagán javíthatunk egy kevés liszttel vagy tejföllel.)

Két részre osztjuk a tésztát, 2/3 - 1/3 arányban, majd folpackba csomagoljuk és legalább 30 percet hűtőbe pihentetjük. A nagyobb tésztából lesz a sütemény alja, a kisebb felét majd ráreszeljük a tetejére.

Ezután a tészta 2/3 részét egy sütőpapírra tesszük, majd tepsi méretűre nyújtjuk. (Arra figyeljük, hogy akkorára nyújtsuk a tésztát, hogy amikor belekerül a tepsibe, akkor egy fél centis pereme maradjon.)
A sütőpapírral együtt átemeljük a tepsibe és beleigazítjuk a tésztát, egy kis peremet hagyva.

A tojásfehérjéből a sóval együtt közepesen kemény habot verünk, majd kanalanként adagoljuk hozzá a cukrot és a vaníliás cukrot, és addig verjük amíg elfogy a cukor, és egy kemény habot nem kapunk. Óvatosan hozzáforgatjuk a lekvárt is, majd a tepsibe levő tésztára simítjuk.

A megmaradt tésztát nagy lyukú reszelőn ráreszeljük az eperhabra.

Előmelegített sütőben kb. 30-35 perc alatt készre sütjük (amíg a teteje aranybarna lesz).
(A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően változhat.)

Kihűtjük, majd tetejét porcukorral megszórva tálaljuk.

2019. augusztus 2., péntek

Serpenyős brokkolis-gombás csirkemell


Az elmúlt hétvégén nem volt kedvünk főzni, és időnk sem volt elmenni vásárolni, ezért abból kellett gazdálkodnunk, amit a hűtőben és fagyasztóban találtunk. Egyik alapanyagból sem volt annyi, hogy egy kiadós főétel készülhessen, viszont a sok kicsiből egy igen finom brokkolis-gombás csirkemell született. Én megadom a használt alapanyagok mennyiségét, viszont kedvünk szerint lehet többet vagy kevesebbet használni bármelyikből. Gyorsan és könnyen elkészíthető egytálétel, ami még egészséges és kalóriaszegény is, ezért, még a diétázóknak is merem ajánlani.

Hozzávalók 3-4 fő részére:

- 3 ek olívaolaj
- 1 fej vöröshagyma
- 2-3 gerezd fokhagyma (ízlés szerint)
- 20 dkg filézett csirkemell
- 30 dkg barna csiperkegomba
- 45 dkg mirelit brokkoli
- só, bors ízlés szerint
- füstölt piros paprika ízlés szerint
- 1 csokor petrezselyemzöld

Elkészítés:

A csirkemellet alaposan megmossuk és leitatjuk, majd falatnyi kockákra vágjuk.

A hagymát megpucoljuk és apróra vágjuk, majd egy nagyobb serpenyőben az olajon üvegesre dinszteljük. Hozzáadjuk az áttört fokhagymát, párszor átkavarjuk, majd a csirkemell kockákat is hozzáadjuk és fehéredésig pirítjuk. Ezután rárakjuk a megtisztított és felszeletelt gombát, alaposan összeforgatjuk, majd födő alatt addig pároljuk, amíg a gomba összeesik. Hozzáadjuk a rózsáira szedett brokkolit, fűszerezzük sóval, borssal és füstölt paprikával, majd addig pároljuk, amíg a hús megpuhul és a zöldségek is roppanósak lesznek.
Ekkor lehúzzuk a lángról, és bőven megszórjuk az apróra vágott petrezselyemzölddel.

Ha szükséges még sózzuk, borsozzuk és tálalhatjuk is.

Jó étvágyat hozzá! :)


Recept ötlete innen.

2019. július 9., kedd

Sárgabarackos-cseresznyés piskóta


Az év azon időszakában vagyunk, amikor kedvünkre válogathatunk a friss idénygyümölcsök közül. A legjobb ilyenkor az, hogy amellett, hogy frissen is fogyaszthatjuk, és különböző formában eltehetjük télire, finomabbnál finomabb süteményeket is készítünk belőlük. Ezt a sárgabarackos-cseresznyés piskótát is a hétvégén sütöttem, de bármilyen más gyümölccsel elkészíthető. A férjem kérésére hajdinaliszttel készült a piskóta, de finomliszttel is készíthető.
Egy egyszerű gyümölcsös sütemény, amit bátran ajánlok, ha egy finom és gyors süteményre vágynátok. :)

Hozzávalók a tésztához:

- 2 ek durumliszt (4,5 dkg)
- 4 ek hajdinaliszt (7,5 dkg)
- 1 csipet só
- 1 tk őrölt fahéj
- 1 tk sütőpor
- 5 tojás
- 7 ek eritrit ( 12 dkg)

+ 10 dkg magozott cseresznye
+ 13 dkg magozott sárgabarack
+ 1 ek durumliszt

Elkészítés:

A sárgabarackot megmossuk, kimagozzuk és kisebb darabokra vágjuk, majd megszórjuk 1/2 evőkanál durumliszttel, és elkeverjük.
A cseresznyét is megmossuk és kimagozzuk, majd megszórjuk 1/2 evőkanál durumliszttel. Elkeverjük, hogy teljesen befedje a liszt a cseresznye szemeket.

Egy tálba szitáljuk a kétféle lisztet, a fahéjat, a sót és a sütőport, és elvegyítjük.

A tojásokat az eritrittel habbá keverjük, amíg megnő a térfogata és kivilágosodik.

Ezután a lisztes keveréket kanalanként adagolva, egy spatulával óvatosan beleforgatjuk.

Sütőpapírral bélelt, 24 x 29 cm nagyságú tepsibe simítjuk a masszát és rászórjuk a cseresznyét és sárgabarackot.

Előmelegített sütőben 180 fokon kb. kb. 25-30 perc alatt készre sütjük. Végezzünk tűpróbát!
A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően változhat.

Kihűtjük, por eritrittel megszórjuk és szeleteljük.

2019. július 5., péntek

Camembert sajtos perec



Többször említettem már, hogy a férjem nagy kedvence a camembert sajt és a sós ropogtatni valókat is nagyon szereti. Legutóbb camembert sajtos perecet készítettem az ő nagy örömére, ami, igen meglepően, még nekem is ízlett. Ezért merem bátran ajánlani ezt a camembert sajtos perecet azoknak is, akik nem nagy rajongói ennek a sajt félének, hisz nem érezhető túl intenzíven a sajt íze, csak kellemesen.

Hozzávalók (kb. 38 db-hoz):

- 25 dkg teljes kiőrlésű búza liszt
- 5 dkg vaj
- 1 tk só
- 8 dkg camembert sajt
- 1/2 cs szárított élesztő
- 1 tojás
- kb. 1 dl kefir

Tetejét lekenni: - 1 tojássárga + 1 tk víz

Tetejét megszórni: - 2 dkg durvára vágott dió

Elkészítés:

A lisztet egy nagyobb tálba szórjuk, majd elmorzsoljuk a vajjal.
A camember sajtot nagy lyukú reszelőn lereszelhetjük és hozzáadjuk a vajas liszthez. Rászórjuk a sót, a szárított élesztőt, majd a tojást is hozzáadva összedolgozzuk annyi kefirrel, hogy egy könnyen formálható, közepesen kemény tésztát kapjunk.

Pihentetés nélkül, a tésztát kinyújtjuk ujjnyi vastagra, majd lisztbe mártott perecformával kiszúrjuk a pereceket. A leeső részeket összegyúrjuk, újra kinyújtjuk és kiszaggatjuk addig, amíg a tésztánk el nem fogy.

Sütőpapírral bélelt tepsire rakosgatjuk, tetejüket lekenjük a vízzel hígított tojássárgával, majd megszórjuk egy kevés durvára vágott dióbéllel.

180 fokra előmelegített sütőben kb. 12-15 perc alatt aranybarnára sütjük.
A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően változhat!

2019. június 21., péntek

Aszalt fügés energiagolyó



A nyár beálltával egyre többször készül sütés nélküli édesség, háttérbe szorulnak az olyan finomságok, melyeknek az elkészítéséhez a sütőt be kellene kapcsolni. Ez az aszalt fügés energiagolyó is egy jó alternatíva lehet édesség utáni vágyunk csökkentésére, de kitűnő választás lehet tízórainak vagy uzsonnának is. Ha birtokunkba van egy jobb minőségű késes aprítógép, amiben a hozzávalókat pépesíthetjük, akkor csak a golyók formázásával kell foglalkoznunk.
A megformázott golyócskákat én most kókuszreszelékbe hempergettem, de tetszés szerint darált dióba, mogyoróba, pisztáciába, szezámmagba, kakaóporba is forgathatjuk. Ha nincs kedvünk golyókat formázgatni, akkor a kész masszát egy kisebb formába nyomogatjuk, majd dermedés után a kívánt formára (kockára, szeletekre) vágva kínáljuk.

Hozzávalók:

- 5 dkg zabpehely
- 3 dkg dió
- 3 dkg szezámmag
- 18 dkg aszalt füge
- 5 dkg aszalt szilva
- 1 dl forró víz
- 1/2 kezeletlen citrom reszelt héja
- 4 dkg étcsokoládé

Hempergetni: - kb. 2,5 - 3 dkg kókuszreszelék

Elkészítés:

A zabpelyhet, a diót és szezámmagot száraz serpenyőben enyhén megpirítjuk. (Ez a folyamat el is hagyható, de így sokkal intenzívebbek az ízek.) Kihűtjük, majd késes aprítóban vagy kávédarálóban ledaráljuk.
Egy nagyobb keverőtálba szórjuk.

Az aszalt fügét és szilvát kisebb darabokra vágjuk, felöntjük a forró vízzel, és félre tesszük pár percre, majd villával pépesitjük.

A csokoládét vízgőz fölött felolvasztjuk, majd a zabpelyhes keverékre öntjük. Hozzáadjuk a citromhéjat és a pépesített aszalványokat, majd alaposan összekeverjük, míg egy egynemű masszát kapunk.

Ha van késes aprítógépünk, akkor minden hozzávalót a táljába mérünk, és alaposan összemixeljük, míg egy egynemű masszát kapunk.

Folpack-kal letakarjuk, és hűtőbe tesszük 1 órát, vagy ameddig már formázható állagú lesz.

(Szükség esetén, a massza állagán javíthatunk egy kevés zabpehelyliszttel/darált dióval/darált szezámmaggal vagy vizzel.)

A megdermedt masszából dió nagyságú golyókat formálunk és egyenként megforgatjuk kókuszreszelékbe.

Jól záródó dobozba rakosgatjuk és fogyasztásig hűtőben tároljuk.

Ebből az adagból 21 darab 20 grammos aszalt fügés energiagolyó lett.