2023. december 25., hétfő

Áldott Karácsonyt!




 Istentől megáldott, békés, boldog Karácsonyi Ünnepeket kívánok Mindenkinek! 


2023. november 18., szombat

Habos linzer

A linzer az egyik elmaradhatatlan sütemény az ünnepi asztalról. Lehet az bármilyen formában, lekvárral, csokoládéval vagy más krémmel töltve, biztos mindenki kedvence lesz. Egyszerű elkészíteni, még a gyerekeket is be lehet vonni a készítésében, mutatós is, és nem mellesleg, nagyon finom.

És, hogy miért is hozok egy ünnepre való süteményt november közepén? Egyrészt, mert soha nincs korán ötleteket gyűjteni a karácsonyi ünnepi asztalra, talán próbasütést is készíteni a család örömére. Úgy gondolom, hogy ez a habos linzer jó választás lehet az ünnepre, biztos vagyok benne, hogy nagy sikere lenne.

Másrészt, megszerettem volna veletek is osztani a két évvel ezelőtti Telepocak kampányra készült receptes könyvben szereplő két receptem egyikét, amely ez a habos linzer volt. Akik követnek, bizonyára tudják, hogy már harmadik éve veszek részt ebben a jótékonysági akcióban, melynek célja a hátrányos helyzetű gyerekek, családok támogatása élelmiszer csomagok formájában.

Ahogy az előző bejegyzésemben is írtam, Te is támogathatod ezt a kampányt, hogy minél több élelmiszer csomagot lehessen összeállítani, azzal, hogy november 24-ig, mindössze 1000 forintért megvásárlod a karácsonyi receptgyűjteményt e-book formájában a www.telepocakkaracsonyra.hu oldalon. 

Természetesen, ha nagyobb összeggel támogatnád a rászoruló gyerekeket, akkor erre is van mód. Ebben az esetben, az előző években készült receptes könyveket is megkapod. Minden részletet megtalálsz a www.telepocakkaracsonyra.hu oldalon. 

Hálás köszönet mindenkinek, aki eddig támogatta ezt a célt, és megteszi november 24-ig!


És, akkor jöjjön ennek a finom habos linzernek a receptje. :)

Hozzávalók a tésztához:

- 30 dkg liszt
- 20 dkg hideg vaj
- 1 csipet só
- 4 dkg porcukor
- 1 csomag vaníliás cukor
- 1 kezeletlen citrom reszelt héja
- 2 db tojássárgája
- 1-2 ek tej, szükség esetén

Hozzávalók a habhoz:

- 3 tojásfehérje
- 15 dkg átszitált porcukor
- 1 teáskanál étkezési keményítő

Tölteni: - sárgabaracklekvár

Elkészítés:

A lisztet egy mélyebb tálba szórjuk és elmorzsoljuk a vajjal. Hozzáadjuk a többi száraz hozzávalót és elkavarjuk, majd a tojássárgával egyneművé dolgozzuk. Ha nem állna össze, hozzá adunk 1-2 ek tejet. 
Folpackba csomagoljuk, és fél órát hűtőbe pihentetjük.

Ezután a tésztát lisztezett felületen, kb. 3 mm vékonyra nyújtjuk, és 5 cm átmérőjű kiszúróval korongokat szaggatunk, majd sütőpapírral bélelt tepsibe rakosgatjuk.

A leeső részeket összegyúrjuk, újra kinyújtjuk és kiszaggatjuk addig, amíg a tésztánk el nem fogy.

A tojások fehérjéből közepesen kemény habot verünk, majd kanalanként adagoljuk hozzá a porcukrot és a keményítőt, és addig verjük amíg egy kemény, fényes habot nem kapunk.

Habzsákba töltjük és a tésztakorongokra nyomjuk körkörösen.

150 fokra előmelegített sütőben. kb. 15-18 perc alatt készre sütjük.

Rácsra téve kihűtjük, majd mindegyik habkarika közepébe teszünk egy kiskanálnyi sárgabaracklekvárt.

2023. november 11., szombat

TELEPOCAK KARÁCSONYRA

 


TELEPOCAK KARÁCSONYRA AKCIÓ,  
hogy legyen tele minden gyerek pocak! :)


Mindig elégtétel számomra, ha a süteményeim és az általam kipróbált receptek által mások számára örömet szerezhetek. Akár egy olvasómtól kapott pozitív visszajelzés, akár a kisfiam és a férjem dicséretéről legyen szó.

Az utóbbi három év ezen időszakában a Telepocak akció pedig egy külön lehetőség számomra, hogy mások Ünnepét is szebbé tehetem. 

Ebben a bejegyzésben, arra szeretnélek kérni benneteket, hogy ti is támogassátok ezt a kezdeményezést azzal, hogy megvásároljátok a receptes képeskönyvet e-book formájában. A befolyó teljes összeget élelmiszer csomagok összeállítására fordítjuk.

Minden részletet megtaláltok a www.telepocakkaracsonyra.hu oldalon.

Ezúton is köszönöm Előbb fotózunk, aztán eszünk és a Pénzügyi Térkép közös jótékonysági kezdeményezését! Köszönöm a lehetőséget, hogy az én receptem is bekerülhet a CEWE Magyarország Kft által támogatott, limitált számú, nyomtatott formában is megjelentetett képes receptkönyvbe.

Akár csak az előző két alkalommal, az idén is megtiszteltetés volt a számomra, hogy részese lehetek ennek az akciónak, és bízom benne, hogy minél nagyobb összeget sikerül összegyűjteni, ezáltal több gyereknek szebbé tenni az ünnepet!


Hálás köszönet mindenkinek, aki megvásárolja a könyvet vagy megosztja az akció hírét, ezáltal is támogatva a rászoruló gyerekek karácsonyát!

2023. november 8., szerda

Dióhabos kalács teljes kiőrlésű lisztből

Ahogy beköszönt az ősz, máris készülnek nálunk a péksütik, kalácsok. Nem csak az ünnepek alkalmával sütök kalácsot, hanem az év bármely időszakában, nálunk szinte állandó vendég, a nyarat leszámítva. A frissen illatozó, foszlós kalácsnál jobbat nem is kínálhatunk reggelire. Dióval megtöltve, ami a család kedvence, pedig még ellenállhatatlanabbá teszi ezt a dióhabos kalácsot. Már csak egy forró bögre tejes kávé hiányzik, a jó társaság, és indulhat a napindító kényeztetés. :)

Hozzávalók a tésztához:

- 2 tojássárga
- 1 csipet só
- 2 ek méz
- kb. 3,7-4 dl tej
- 44 dkg teljes kiőrlésű liszt
- 6 dkg búzasikér
- 1 cs szárított élesztő
- 5 dkg vaj

Megj: A tej mennyisége változhat a liszt minőségétől. Ugyanakkor, ha kézzel dagasztunk vagy nagyon párás a levegő, akkor kevesebb folyadék szükséges hozzá. Azt javaslom, hogy kezdetben csupán 3,7 dl tejet adjunk hozzá, majd szükség esetén apránként hozzáadunk még a megmaradt tejből.

Hozzávalók a töltelékhez:

- 30 dkg dió
- 1 csipet só
- 1 kezeletlen citrom reszelt héja
- 1,5 ek méz vagy ízlés szerint
- kb. 0,6 dl tej
- 2 tojásfehérje

Tetejét lekenni: - 1 tojássárga + 1 tk tej

Elkészítés:

3,7 dl langyos tejet a mixer táljába öntünk, majd hozzáadjuk a tojássárgáka, a sót és a mézet. Erre rászórjuk a kimért lisztet, a búzasikért, és az élesztőt. A dagasztóhoroggal elkezdjük összedolgozni a tésztát, majd szükség esetén, több részletben hozzáadunk a megmaradt tejből (esetleg többet is, ha szükséges). Amikor már a tészta összeállt, 2-3 részletben hozzáadjuk az olvasztott és kihűtött vajat, mindig megvárva, hogy az előzőt beledolgozza a gép.

Egy rugalmas, közepesen kemény tésztát kell kapjunk.
(Szükség esetén, a tészta állagán javíthatunk egy kevés liszttel vagy tejjel.)

Dagasztás után lezárjuk a gépet, cipót formázunk belőle, majd vékonyan kiolajozott edénybe tesszük. Letakarjuk egy tiszta konyharuhával és duplájára kelesztjük.

A töltelékhez a darált dió és a citromhéjat egy tálba szórjuk, és elkeverjük. 
A mézet a tejjel együtt felforrósítjuk, és addig kavarjuk, amíg a méz teljesen felolvad. Ráöntjük a diós keverékhez, és egyneművé keverjük.
A tojásfehérjét a csipet sóval habbá verjük, majd egy evőkanálnyi habbal fellazítjuk a diós masszát. Ekkor óvatosan beleforgatjuk a megmaradt habot.

A megkelt tésztát enyhén lisztezett munkafelületre borítjuk, 2 egyforma részre osztjuk majd cipókat formázunk, és letakarva 10 percet pihentetjük.

Ezután az egyik tésztacipót kb. 35 x 30 cm nagyságú téglalappá nyújtjuk, egyenletesen megkenjük a diós töltelék felével, majd hosszanti oldalától feltekerjük.

Hasonlóképpen járunk el a másik tésztacipóval is, majd a két rudat lazán összefonjuk, végeit összecsípjük, és sütőpapírral kibélelt nagy kalácsformában (31x15x9,5 cm) tesszük.

Letakarjuk és duplájára kelesztjük.

Ekkor lekenjük a tejjel hígított tojássárgával, és előmelegített sütőben, 180 fokon, kb. 40-45 perc alatt aranybarnára sütjük. Ha túl pirulna a teteje, félidőnél takarjuk le alufóliával, hogy ne égjen meg.

A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően változhat!

A sütőből kivéve, 5 percet a formába hagyjuk hűlni, majd a túllógó sütőpapír segítségével kiemeljük a formából a kalácsot, és rácson kihűtjük.

2023. október 31., kedd

Túrós-lekváros csiga teljes kiőrlésű lisztből


Az otthon készült péksüteménynek nincsen párja. Legyen bármilyen formája, töltelékkel vagy simán, nálunk biztos a kedvenc reggeli. Egy bögre kakaóval nincs tökéletesebb napindító a számunkra, de akár tízóraira vagy uzsonnára is szívesen fogyasztjuk. Most is csak egy egyszerű csigát készítettem és a túrós gombóctól megmaradt túrót használtam fel a töltelékhez, valamint egy kevés lekvárral felturbózva, számunkra egy finom péksüteményt sikerült készíteni.
Benneteket is csak bátorítani tudtak, hogy minél többször készítsetek házilag péksüteményt, kalácsot, akár kenyeret is. Kezdhetik ezzel a túrós-lekváros csigával is. Teljes kiőrlésű liszt helyett, nyugodtan használhattok finom lisztet, csak ebben az esetben, figyeljetek, mert nem lesz szükség a receptben megadott egész folyadékra, kb 2,5 dl tejet kell majd hozzáadni. Sok sikert!

Hozzávalók a tésztához:

- 1 egész tojás
- kb. 3 - 3,3 dl tej
- 2 ek méz 
- 1 bő csipet só
- 43 dkg teljes kiőrlésű liszt
- 7 dkg búzasikér
- 1 cs. szárított élesztő
- 5 dkg vaj

Megj: A tej mennyisége változhat a liszt minőségétől és a tojás nagyságától is. Ugyanakkor, ha kézzel dagasztunk vagy nagyon párás a levegő, akkor kevesebb folyadék szükséges hozzá. Azt javaslom, hogy kezdetben csupán 3 dl tejet adjunk hozzá, majd szükség esetén apránként hozzáadunk még a megmaradt tejből.

Hozzávalók a töltelékhez:

- 30 dkg tehéntúró
- 15 dkg szilvalekvár
- 1 ek natúr joghurt
- 1 ek méz, vagy ízlés szerint
- 1/2 kezeletlen citrom reszelt héja

Tetejét lekekenni: - 1 tojássárga + 1 tk tej

Elkészítés:

3 dl langyos tejet a mixer táljába öntünk, majd hozzáadjuk az egész tojást, a sót és a mézet. Erre rászórjuk a kimért lisztet, a búzasikért, és az élesztőt. A dagasztóhoroggal elkezdjük összedolgozni a tésztát, majd szükség esetén, több részletben hozzáadunk a megmaradt tejből (esetleg többet is, ha szükséges). Amikor már a tészta összeállt, 2-3 részletben hozzáadjuk az olvasztott és kihűtött vajat, mindig megvárva, hogy az előzőt beledolgozza a gép.
Egy rugalmas, közepesen kemény tésztát kell kapjunk.
(Szükség esetén, a tészta állagán javíthatunk egy kevés liszttel vagy tejjel.)

Dagasztás után lezárjuk a gépet, cipót formázunk belőle, majd vékonyan kiolajozott edénybe tesszük. Letakarjuk egy tiszta konyharuhával és duplájára kelesztjük

A töltelék hozzávalóit egy tálba mérjük, és alaposan egyneművé keverjük.

A megkelt tésztát enyhén lisztezett felületre borítjuk, majd kb. 38 x 42 cm-es téglalappá nyújtjuk. Egyenletesen rákenjük a tölteléket, és kb. 3 cm széles csíkokra vágjuk, majd a kapott csíkokat feltekerjük csiga alakban.

Sütőpapírral bélelt tepsire rakosgatjuk a csigákat, letakarjuk egy tiszta konyharuhával, és 25 percet pihentetjük.

Ekkor lekenjük a tejjel higított tojásságával, és előmelegített sütőben, 180 fokon kb. 20-25 perc alatt készre sütjük.
A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően változhat!

2023. október 20., péntek

Zebrakuglóf csokoládémázzal


Zebrakuglóf, mert még nem volt ilyen formában elkészítve ez a látványos mintázatú sütemény. Ha egy kicsit mutatósabb süteményt szeretnék készíteni, egyszerűen, akkor mindig ezt a csíkos mintát választom. Legyen az torta, muffin vagy, mint most, kuglóf formában megsütve. Biztos vagyok benne, hogy minden alkalommal elnyeri mindenki tetszését, mind látványban, mind pedig ízben. Ugyan egy kicsit időigényes, amíg kanalanként a formában tesszük a masszát, viszont annál egyszerűbb sütemény, a végeredmény pedig magáért beszél. 
Én most csokoládémázat tettem a tetejére, de ez akár el is hagyható, habár nem ajánlom, és helyette meglehet enyhén szórni porcukorral, sőt még önmagában is tökéletes. Nem igényel díszítést, hisz nagyon látványos desszert. 

Hozzávalók a tésztához:

- 35 dkg finomliszt
- 1 cs. sütőpor
- 1/2 kezeletlen citrom reszelt héja
- 5 tojás
- 1 csipet só
- 15 dkg porcukor
- 1 cs vaníliás cukor
- 1,5 dl olaj
- 1,5 dl víz + 3 ek a barna masszához
- 2 ek cukrozatlan kakaópor

Hozzávalók a csokoládémázhoz:

- 6 dkg étcsokoládé
- 0,6 dl tejszín
- (szükség esetén 1 tk méz, vagy ízlés szerint)

Elkészítés:

A lisztet egy tálba mérjük. Hozzáadjuk a sütőport és a reszelt citromhéjat, és elkeverjük.

A tojások fehérjét a sóval kemény habbá verjük

A tojások sárgáját a porcukorral és vaníliás cukorral habosra keverjük, amíg kivilágosodik és megnő a térfogata, majd az olajat is hozzáadva tovább habosítjuk. Több részletbe, váltakozva hozzákeverjük a vizet és a sütőporos lisztet, majd fellazítjuk pár evőkanálnyi tojáshabbal. Végül óvatosan hozzáforgatjuk a megmaradt tojásfehérje habot, ügyelve, hogy a hab ne törjön össze.

Két részre osztjuk a masszát, és az egyik felébe belekeverjük az átszitált kakaóport és a vizet.

Egy kuglóf formát kikenünk vajjal és megszórjuk liszttel, majd az aljára teszünk egy evőkanálnyi fehér masszát. Erre jön 1 evőkanál kakaós massza. A masszát nem kell elkenni, és mindig az előző közepébe kell tenni az újabb kanál masszát! Addig adagoljuk a masszát, amíg el nem fogy mind a fehér, mind a kakaós massza.

180 fokon előmelegített sütőben, 45-50 perc alatt készre sütjük. Végezzünk tűpróbát!
A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően változhat.

A sütőből kivéve 5 percet a formába pihentetjük, majd a formát óvatosan megütögetve tálra borítjuk és teljesen kihűtjük.

A mázhoz a tejszínt forrásig melegítjük, majd a csokoládéra öntjük, és addig kavargatjuk amíg a csoki teljesen felolvad.
Pár percig hűtjük, hogy ne legyen túl folyós, majd ráöntjük a kihűlt sütemény tetejére.

Akár azonnal is fogyasztható, de javaslom megvárni amíg megdermed a ganache, mert akkor szebbek a szeletek (nem maszatolódnak össze csokival).

2023. október 12., csütörtök

Túrós-sajtos kifli

 
Végre eljött az ősz, aminek a maga szépsége mellett azért is örülök, mert már nyugodtan bekapcsolhatjuk a sütőt, és készülhetnek a finom reggelinek, tízórainak valók. Most igazából maradék felhasználása gyanánt készültek ezek a túrós-sajtos kiflik, hisz semmiből sem volt elegendő mennyiség itthon, de mivel már nagyon ki voltunk éhezve valami finom hazaira, így hát kisültek ezek a kiflik. Egyszerűen készültek, keleszteni sem kell őket, gyorsan megvannak, és finomak is. Minden amellett szól, hogy ti is tegyetek egy próbát, majd várom a visszajelzéseket. :)

Hozzávalók a tésztához:

- 13 dkg teljes kiőrlésű liszt
- 12 dkg finom liszt
- 1 csapott tk só
- 1/2 cs sütőpor
- 5 dkg vaj
- 11 dkg tehéntúró
- 1 tojás
- tej amennyit felvesz, kb. 5-6 ek, de függ a tojás nagyságától és a tehéntúró minőségétől

Hozzávalók a töltelékhez:

- 3 dkg puha vaj
- 5 dkg reszelt sajt

Tetejét lekenni: 

- 1 tojássárga
- 1 tk víz

Tetejét megszórni: - kb 2 ek szezámmag, de akár el is hagyható

Elkészítés:

A liszteket a sóval és sütőporral együtt egy keverőtálba mérjük, majd a vajat elmorzsoljuk benne. Hozzáadjuk a tehéntúrót, a tojást, és összegyúrjuk annyi tejjel, hogy összeálljon a tészta. Cipóvá formáljuk és 10 percet pihentetjük.

Ekkor a tésztát 2 egyenlő részre osztjuk, majd egyenként, egy lisztezett deszkán 2-3 mm vastagságú körlappá nyújtjuk. Megkenjük a puha vaj felével, majd megszórjuk a reszelt sajt felével, és 12 körcikkre vágjuk. Szélesebb felüktől feltekerjük, majd sütőpapírral bélelt tepsire rakosgatjuk.

Tetejüket lekenjük a vízzel hígított tojássárgával, megszórjuk kevés szezámmaggal, majd előmelegített sütőben kb. 12-15 perc alatt aranybarnára sütjük.
(A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően változhat.)

2023. augusztus 25., péntek

Sütés nélküli gesztenyetorta


Továbbra is maradok a sütés nélküli desszertnél, hisz nem szívesen kapcsolnám be a sütőt a meleg miatt, viszont süti nélkül nem telhet el hétvége. :) Most egy sütés nélküli gesztenyetortát mutatok, amit könnyen és gyorsan elkészíthetünk, nem kell órákat tölteni a konyhába. Ami nehéz talán, kivárni a dermedési időt. Viszont, ha este készítjük el a tortát, és éjszakára a hűtőben hagyjuk, akkor lesz ideje megdermedni, és a várakozás is sokkal könnyebb. 
Mi jól behűtve fogyasztottuk, és olyan volt mint egy finom, krémes fagylalt. Nagyon ízlett nekünk. Ha szeretitek a gyesztenyét, mindenképpen készítsétek el ti is, nagyon jól fog esni ezeken a forró nyári napokon. :)

Hozzávalók:

- 50 dkg cukrozatlan gesztenyemassza
- 25 dkg mascarpone
- 5 dkg akácméz
- 2 ml rum aroma
- 2 dl cukrozatlan tejszín (35 %-os)
- 3 lapzselatin

+ 24 db babapiskóta

Díszíteni: - csokireszelék

Elkészítés:

Egy 20 cm-es tortaforma oldalát körberakjuk babapiskótával, majd az alját is kirakjuk vele.

A gesztenyemasszát simára keverjük a mascarpone-val, a mézzel és a rumaromával.

A tejszínből elveszünk 0,5 dl-t, és csípősre melegítjük, majd feloldjuk benne az előzőleg hideg vízbe áztatott és kicsavart zselatinlapokat. Hozzáadjuk a gesztenyés masszához, és alaposan elkeverjük. 

A megmaradt hideg tejszínt habbá verjük, majd két-három részletben a gesztenyés masszához forgatjuk.

Az így kapott krémet óvatosan a formába simítjuk, ügyelve hogy a babapiskóták ne mozduljanak el.  

Hűtőbe tesszük, hogy dermedjen meg, majd kedvünk szerint díszítjük. Én kevés csokireszeléket szórtam rá. 

2023. július 26., szerda

Áfonyás - vaníliás túrótorta



Minden születésnap egy-egy évforduló is az ember életében. Ez alkalommal nem az évszám gyarapodása jelentette a születésnap fontosságát, inkább az, akinek készült ez az áfonyás - vaníliás túrótorta. Remélem, hogy még sok-sok tortát fogok sütni ennek a kisembernek, és fogjuk közösen köszönteni. :)
Amilyen nagy szeretettel készült a torta, olyan nagy sikere is volt.
Az igazság az, hogy nem sütés nélküli torta volt tervezve erre a jeles alkalomra, de mivel az elmúlt időszakban igen nagy volt a hőség, inkább mellőztem a sütő bekapcsolását. Megmentett most a babapiskóta, hisz nemcsak a piskótát helyettesítette, de még a díszítésben is szerepe volt, szép mutatós lett a torta külleme. Jól behűtve, nem is kell más desszert a nyári hőségben, garantáltan sikere lesz kicsiknél, nagyoknál egyaránt.

Hozzávalók az áfonyaszószhoz:

- 30 dkg áfonya
- 1 ek méz, vagy ízlés szerint

Hozzávalók az áfonyás túróréteghez:

- 30 dkg tehéntúró
- 6 ek áfonyaszósz
- 8 dkg méz
- 1 mk vanília paszta
- 1 kezeletlen citrom reszelt héja és leve
- 2 1/2 zselatinlap
- 2 dl cukrozatlan tejszín

Hozzávalók a vaníliás pudingréteghez:

- 1 csomag főzhető vaníliás pudingpor
- 1 ek méz, vagy ízlés szerint
- 3 dl tej
- 1,5 dl cukrozatlan tejszín
- 2 1/2 lapzselatin

Hozzávalók az áfonyazseléhez:

- a megmaradt áfonyaszósz
- 1 lapzselatin

+ 24 db babapiskóta

Megj.: A hozzávalóknál szereplő méz helyett, lehet nyugodtan cukrot használni, vagy ha cukormentes süteményt szeretnénk, akkor bármilyen más cukorhelyettesítőt.

Elkészítés:

Először az áfonyaszószt készítjük el, hogy legyen ideje meghűlni amíg a többi hozzávalót előkészítjük. Akár előző nap is elkészíthetjük.
Az áfonyát a mézzel együtt egy kis lábasba mérjük, majd alacsony lángon, pár perc alatt összeforraljuk. Ha már levet eresztett, levesszük a lángról, és botmixerrel pépesítjük. Teljesen kihűtjük.

Egy 20 cm-es tortaforma oldalát körberakjuk babapiskótával, majd az alját is kirakjuk vele.

A túrót az áfonyaszósszal, a méz felével, a vaníliával és a citrom lereszelt héjával botmixerrel átkeverjük. A kifacsart citromlevet a megmaradt mézzel együtt egy kisebb lábasba tesszük, és addig melegítjük, amíg a méz teljesen felolvad. Levesszük a lángról, majd feloldjuk benne az előzőleg hideg vízbe áztatott és kicsavart zselatinlapokat. Hozzáadjuk az áfonyás túróhoz, és alaposan elkeverjük. 
A hideg tejszínt habbá verjük, majd két-három részletben a túrós masszához forgatjuk. Az így kapott túrókrémet óvatosan a formába simítjuk, ügyelve hogy a babapiskóták ne mozduljanak el. Hűtőbe tesszük, amíg elkészülünk a pudingos réteggel.

A pudingport egy nagyobb lábasba tesszük, majd kevés tej hozzáadásával csomómentesre keverjük. Hozzáöntjük a többi tejet és a mézet is, és közepes lángon, állandó kevergetés mellett sűrűre főzzük. Levesszük a lángról, tetejére szorosan folpackot teszünk, hogy hűlés közbe ne bőrösödjön, és kihűtjük.
Ekkor a kihűlt pudingot robotgéppel simára keverjük.
0,5 dl tejszínt felmelegítünk, majd feloldjuk benne az előzőleg hideg vízbe áztatott és kicsavart zselatinlapokat. Hozzáadjuk a kihűlt pudinghoz, és alaposan elkeverjük. 
A többi tejszínt habbá verjük, majd két-három részletben a pudingos masszához forgatjuk.
Rásimítjuk az áfonyás túrómasszára, és visszatesszük a hűtőbe legalább 3-4 órára. Nálam egész éjszakára.

Reggel a megmaradt áfonyaszószból elveszünk 2 evőkanálnyit, felmelegítjük, majd a lángról levéve,  feloldjuk benne az előzőleg hideg vízbe áztatott és kicsavart zselatinlapot. Hozzáöntjük a megmaradt áfonyaszószhoz, és alaposan elkeverjük. 
Ráöntjük a torta tetejére, és dermedésig visszatesszük a hűtőbe. 
1-2 óra alatt jól megdermed, szépen lehet szeletelni.

2023. június 21., szerda

Klasszikus gyümölcstorta

Teljesen megfeledkeztem erről a klasszikus gyümölcstortáról, nem is emlékszem mikor készült utoljára, pedig milyen finom és dekoratív tud lenni. Aztán pár hete a férjem vaníliás - epres sütire vágyakozott, és hirtelen beugrott ez a retro süti. Nagyon egyszerűen és gyorsan elkészült, könnyed sütemény, és ami jó benne, hogy kedvünk szerint díszíthetjük. Nálunk most eperrel készült, de télen, nyáron, bármilyen idény gyümölccsel készítjük, biztos mindenki kedvence lesz. Nálunk biztos terítékre kerül még, hisz most jön igazából a finom gyümölcs szezon. :)

Hozzávalók a piskótához:

- 3 tojás
- 1 csipet só
- 6 dkg kristálycukor
- 1 vaníliás cukor vagy 1 mk vanília paszta
- 1/2 kezeletlen citrom reszelt héja
- 1 tk sütőpor
- 6 dkg finomliszt

Hozzávalók a krémhez:

- 1 csomag főzhető vaníliás pudingpor
- 3-4 ek cukor
- 4 dl tej
- 5 dkg vaj

+ kb. 20 dkg eper

+ 1 csomag tortazselé
- 1 ek cukor
- 2 dl víz

Elkészítés:

Az egész tojásokat a sóval elkezdjük habosítani, és amikor a térfogata kezd növekedni, kanalanként hozzáadjuk a cukrot, és jó habosra keverjük, amíg megnő a térfogata és világos színű lesz. Ekkor hozzáadjuk a reszelt citromhéjat és a vaníliát, és tovább keverjük. 

Ezután 2-3 részletbe hozzászitáljuk a sütőporral elkevert lisztet, és óvatosan, körkörös mozdulatokkal egy spatulával beleforgatjuk.

Kivajazott és kilisztezett gyümölcstortaformába simítjuk, majd 180 fokra előmelegített sütőben kb. 15-20 perc alatt készre sütjük. A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően változhat. Végezzünk tűpróbát!
A kész piskótát pár percig a formába hagyjuk pihenni, majd óvatosan egy rácsra borítjuk. Teljesen kihűtjük. 

A pudingport a cukorral együtt egy kisebb lábasba szórjuk, majd egy kevés tejjel csomómentesre keverjük. Hozzáöntjük a megmaradt tejet is, elkavarjuk, majd közepes lángon, állandó kevergetés mellett sűrűre főzzük. Levesszük a lángról, hozzáadjuk a vajat, és simára keverjük. Ekkor tetejére szorosan folpackot teszünk, hogy hűlés közbe ne bőrösödjön, és teljesen kihűtjük.

Az epret megmossuk, kicsumázzuk, és tetszőleges formára szeleteljük, vágjuk.

A kihűlt vajas vaníliakrémet robotgéppel simára keverjük, majd az ugyancsak teljesen kihűlt piskótára simítjuk. Tetejét kirakjuk a eperrel, majd a tasakon leírtak alapján elkészített tortazselét óvatosan az eperre kanalazzuk, középről kifele haladva, hogy minden eperszeletre kerüljön.

Hűtőbe tesszük legalább 1 órára, majd szeletelve kínáljuk.

2023. május 26., péntek

Epres túrótorta


Egy különleges, számunkra nagyon fontos alkalomra készítettem ezt az epres túrótortát, ami látványában és ízvilágában is, bármilyen ünnepen megállja a helyét. Nagyon finom, mutatós, és könnyű elkészíteni. Amíg még tart az eperszezon, ajánlom, hogy ti is készítsétek el, különösen, hogy hétvégén Pünkösd, így az alkalom is adott. 
Egyszerűségében rejlik nagyszerűsége ennek a tortának, vékony piskótával, vastag citromos-vaníliás túrós réteggel, tetején megkoronázva egy illatos eperzselével, oldalát pedig a félbevágott eperszemek díszítik. Szerintem nagyon látványos, és mivel nem igényel semmilyen konyhai tudást, bárki elkészítheti.

Hozzávalók a piskótához:

- 2 tojás
- 1 mk vanília paszta
- 2 ek cukor
- 6 dkg finomliszt

Hozzávalók a túrós réteghez:

- 35 dkg tehéntúró
- 5 dkg porcukor
- 7 dkg kristálycukor
- 2 kezeletlen citrom reszelt héja 
- 1 1/2 frissen facsart citrom leve
- 1 mk vanília paszta
- 3 lap zselatin (6g)
- 230 g tejszín
- kb. 10 dkg eper

Hozzávalók az eperzseléhez:
- 35 dkg eper (tisztán mérve)
- 4 dkg cukor
- 3 lap zselatin (6g)

Elkészítés:

A piskótához a tojásokat a cukorral habverővel kemény habbá verjük, amíg megnő a térfogata és kivilágosodik. Hozzáadjuk a vanília pasztát is, majd a lisztet két részletbe beleszitáljuk a habba, és egy spatula segítségével óvatosan beleforgatjuk.

Egy 20 cm-es kapcsos tortaforma alját kibéleljük sütőpapírral, majd belesimítjuk a tészta masszát.

180 fokra előmelegített sütőben kb. 15 perc alatt készre sütjük. 
A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően változhat! Végezzünk tűpróbát!

Az epret megmossuk és kicsumázzuk, majd félbevágjuk. 

Ha kihűlt a piskóta, visszatesszük az előzőleg kimosott tortaformában, majd körberakjuk az eperrel a forma oldalát úgy, hogy az eper vágási felülete kifele kerüljön.

A túrót a porcukorral, a vaníliával és a citromok lereszelt héjával botmixerrel átkeverjük.A kifacsart citromlevert a kristálycukorral együtt egy kisebb lábasba tesszük, és addig melegítjük, amíg a cukor teljesen felolvad. Levesszük a lángról, majd feloldjuk benne az előzőleg hideg vízbe áztatott, kicsavart zselatinlapokat. Hozzáadjuk a túróhoz, és alaposan elkeverjük. A tejszínt habbá verjük, majd két-három részletben a túrós masszához forgatjuk. Az így kapott túrókrémet a piskótára simítjuk óvatosan, ügyelve hogy a fél eprek ne mozduljanak el. Hűtőbe tesszük egy éjszakára.

Az eperzseléhez a megtisztított epret leturmixoljuk, majd szitán átpaszírozzuk. Kimérünk belőle 25 dkg-t, és a cukorral együtt addig melegítjük, amíg a cukor teljesen felolvad. Ekkor hozzáadjuk az előzőleg hideg vízben áztatott és kicsavart zselatinlapokat. Ráöntjük a túrós rétegre, majd dermedésig visszatesszük a hűtőbe.

Amikor az eperzselé is megdermedt a torta tetején, óvatosan eltávolítjuk a tortakarikát a tortáról.

Recept forrása itt.

2023. május 10., szerda

Csokoládés babka teljes kiőrlésű lisztből


Csak formailag hasonlít ez a csokoládés kalács a babkára, ugyanis ennek a tésztáját nem kell hűtőben pihentetni, és a végén elmarad a cukorsziruppal való locsolgatás is. Mi nem rajongunk a túl édes dolgok iránt, így nem is volt kérdés, hogy nem kerül szirup a kalácsra, viszont nagyon szeretem ezt a fonási technikát, ezért sok kalács kapja ezt a formát. Szeretem, mert egyszerű a formázása, elrontani lehetetlen, tetszik, ahogy kicsit rusztikus a kalács külleme, mégis látványos, ahogy a töltelék és tésztacsíkok rétegződnek, kellemesen ropog a teteje, egyszóval tökéletes így a kalács. 
Ami ezt a csokoládés kalácsot illeti, rögtön a család kedvence lett. Finom illatos, jó csokis, puha a tésztája, egyszóval ellenállhatatlan, mégha teljes kiőrlésű lisztből is készül. Csak ajánlani tudom, bátran próbáljátok ki! :)

Hozzávalók a tésztához, 2 kalácshoz:

- 1 egész tojás
- 1 tojássárga
- kb. 3,9 dl tej
- 2,5 ek méz 
- 1 bő csipet só
- 1/2 kezeletlen citrom reszelt héja
- 50 dkg teljes kiőrlésű liszt
- 10 dkg búzasikér
- 9 g szárított élesztő
- 6 dkg vaj

Megj: A tej mennyisége változhat a liszt minőségétől és a tojás nagyságától is. Ugyanakkor, ha kézzel dagasztunk vagy nagyon párás a levegő, akkor kevesebb folyadék szükséges hozzá. Azt javaslom, hogy kezdetben csupán 3,6 dl tejet adjunk hozzá, majd szükség esetén apránként hozzáadunk még a megmaradt tejből.

Hozzávalók a töltelékhez, 2 kalácshoz:

- 10 dkg étcsokoládé
- 6 dkg tejcsokoládé
- 10 dkg vaj
- 1 csipet só
- édesítő ízlés szerint (én nem használtam)

Tetejét lekekenni: - 1 tojássárga + 1 tk tej

Elkészítés:

3,6 dl langyos tejet a mixer táljába öntünk, majd hozzáadjuk az egész tojást, a tojássárgás, a sót, a mézet és a reszelt citromhéjat. Erre rászórjuk a kimért lisztet, a búzasikért, és az élesztőt. A dagasztóhoroggal elkezdjük összedolgozni a tésztát, majd szükség esetén, több részletben hozzáadunk a megmaradt tejből (esetleg többet is, ha szükséges). Amikor már a tészta összeállt, 2-3 részletben hozzáadjuk az olvasztott és kihűtött vajat, mindig megvárva, hogy az előzőt beledolgozza a gép.
Egy rugalmas, közepesen kemény tésztát kell kapjunk.
(Szükség esetén, a tészta állagán javíthatunk egy kevés liszttel vagy tejjel.)

Dagasztás után lezárjuk a gépet, cipót formázunk belőle, majd vékonyan kiolajozott edénybe tesszük. Letakarjuk egy tiszta konyharuhával és duplájára kelesztjük.

A töltelékhez a két féle csokoládét a vajjal együtt vízgőz fölött felolvasztjuk, hozzáadjuk a sót, és szükség esetén az édesítőt, és sima, egynemű masszává keverjük. Félretesszük, és szobahőre hűtjük.

A megkelt tésztát két egyforma részre osztjuk. Az egyik tésztadarabból kisebb cipót formázunk, majd felhasználásig letakarjuk egy tiszta konyharuhával.

A másik tésztadarabot enyhén lisztezett felületre borítjuk, majd kb. 30 x 40 cm nagyságú téglalappá nyújtjuk és megkenjük a töltelék felével. Feltekerjük mint a bejglit, majd a kapott rudat hosszanti irányba félbevágjuk úgy, hogy az egyik vége egybe maradjon. A vágott rétegeket kifele fordítva összefonjuk a szárakat. 
Sütőpapírral bélelt kalácsformába helyezzük, letakarjuk, és kb. fél órát pihentetjük.

A formázás folyamatát szemléltettem a blogon szereplő kifordított mákos kalácsnál. A fázisfotókat megnézheted ide kattintva.

Hasonlóan járunk el a másik tésztadarabbal is.

Pihentetés után a kalácsok tetejét lekenjük a tejjel higított tojássárgával, és 180 fokra előmelegített sütőben kb. 35-40 perc alatt készre sütjük.
A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően változhat!

A sütőből kivéve, pár percet a formába hagyjuk hűlni, majd a túllógó sütőpapír segítségével kiemeljük a formából a kalácsot, és rácson kihűtjük.

2023. február 10., péntek

Gesztenyés csiga teljes kiőrlésű lisztből


Az elmúlt időszakban mintha újra felfedeztük volna a gesztenyét, minden hétvégén valami gesztenyés finomság készült. Pár hete ez a finom gesztenyés csiga készült, ami különösen jól esett ebben a hidegben, egy bögre forró kakaóval. Mint minden péksütemény, ez a csiga is kitűnő reggeli lehet, akár tízóraira vagy uzsonnára is jó választás. Frissen, langymelegen a legfinomabb, de ha másnapra is maradna, akkor is teljesen élvezhető, nagyon finom. :)

Hozzávalók a tésztához:

- 1 tojás
- 1 csipet só
- 1 ek méz
- kb. 3 dl tej
- 1/2 kezeletlen citrom héja
- 44 dkg teljes kiőrlésű liszt
- 6 dkg búzasikér
- 1 cs szárított élesztő
- 5 dkg vaj

Megj: A tej mennyisége változhat a liszt minőségétől és a tojás nagyságától is. Ugyanakkor, ha kézzel dagasztunk vagy nagyon párás a levegő, akkor kevesebb folyadék szükséges hozzá. Azt javaslom, hogy kezdetben csupán 2,7 dl tejet adjunk hozzá, majd szükség esetén apránként hozzáadunk még a megmaradt tejből.

Hozzávalóka töltelékhez:

- 25 dkg cukrozatlan gesztenyemassza
- 2 tk cukrozatlan kakaó
- 1 tk méz vagy ízlés szerint
- 2 ml rum aroma
- kb. 0,3 dl tej

Tetejét lekenni: - 1 tojássárga + 1 tk víz

Elkészítés:

2,7 dl langyos tejet a mixer táljába öntünk, majd hozzáadjuk az egész tojást, a sót, a mézet és a reszelt citromhéjat. Erre rászórjuk a kimért lisztet, a búzasikért, és az élesztőt. A dagasztóhoroggal elkezdjük összedolgozni a tésztát, majd szükség esetén, több részletben hozzáadunk a megmaradt tejből (esetleg többet is, ha szükséges). Amikor már a tészta összeállt, 2-3 részletben hozzáadjuk az olvasztott és kihűtött vajat, mindig megvárva, hogy az előzőt beledolgozza a gép.
Egy rugalmas, közepesen kemény tésztát kell kapjunk.
(Szükség esetén, a tészta állagán javíthatunk egy kevés liszttel vagy tejjel.)

Dagasztás után lezárjuk a gépet, cipót formázunk belőle, majd vékonyan kiolajozott edénybe tesszük. Letakarjuk egy tiszta konyharuhával és duplájára kelesztjük.

A töltelékhez összekeverjük a gesztenyemasszát a rum aromával, a kakaóval, és ízlés szerint mézzel, majd annyi tejet adunk hozzá, amíg elérjük a kívánt állagot. 

A megkelt tésztát enyhén lisztezett felületre borítjuk, majd kb. 40 x 45 cm-es téglalappá nyújtjuk. Egyenletesen rákenjük a tölteléket, és kb 2-3 cm széles csíkokra vágjuk, majd a kapott csíkokat feltekerjük csiga alakban.

Sütőpapírral bélelt tepsire rakosgatjuk a csigákat, letakarjuk egy tiszta konyharuhával, és 25 percet pihentetjük.

Ezután lekenjük a vízzel higított tojásságával, és előmelegített sütőben, 180 fokon kb. 20-25 perc alatt készre sütjük.
A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően változhat!

2023. január 27., péntek

Diós-lekváros ujjlenyomat süti, hozzáadott cukor nélkül


Ez a diós-lekváros ujjlenyomat süti egy példa arra, hogy kevés munkával, könnyen lehet finom aprósüteményt készíteni. :)
Készült már nutellás, diós és lekváros ujjlenyomat süti is, most teljes kiőrlésű liszt és zabpehelyliszt keverékéből készült, darált dió is került bele, hozzáadott cukor nélkül, és finom házi szilvalekvárral megtöltve. Ez a változat is finom lett, alig maradt pár darab másnapra. 

Hozzávalók:

- 10 dkg teljes kiőrlésű liszt
- 10 dkg zabpehelyliszt
- 10 dkg darált dió
- 1 csipet só
- 8 dkg eritrit
- 1 tk sütőpor
- 10 dkg vaj
- 1 tojás

+ szilvalekvár

Elkészítés:

A száraz hozzávalókat egy mélyebb tálba szórjuk, és elvegyítjük. Elmorzsoljuk benne a vajat, majd a tojással összegyúrjuk. 
(Szükség esetén, ha nem állna össze a tészta, adjunk hozzá egy kevés tejet vagy vizet. Nekem nem volt szükségem.)

Cipót formázunk belőle, majd folpackba csomagoljuk és 1 órát hűtőbe pihentetjük.

Ezután a masszából kb. 20 grammos golyókat formázunk, majd sütőpapíros tepsire rakosgatjuk, egymástól 2-3 cm-re.

Hüvelykujjunkkal vagy egy fakanál nyelének a végével kis mélyedéseket alakítunk ki minden golyócska közepében.

180 fokra előmelegített sütőben, alsó-felső programon kb. 10 perc alatt készre sütjük. 
A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően változhat!

A sütőből kivéve rácsra tesszük és teljesen kihűtjük, majd a mélyedéseket megtöltjük lekvárral.



2023. január 20., péntek

Kefires-sajtos pogácsa teljes kiőrlésű lisztből



Nagyon levagyok maradva a receptek közzétételével, pedig van ám mindenféle finomság, ami arra vár, hogy veletek is megoszthassam. 
Többször mondtam már, hogy igyekszem gyakrabban jönni, és többet foglalkozni a bloggal, de sajnos nem tudom ehhez tartani magam. Ez a kefires-sajtos pogácsa is még tavaly készült, és csak most sikerül feltenni a blogra. Nem tudom ti hogy vagytok az időbeosztással, de nekem egyre nehezebben megy, hogy mindenre jusson egy kis idő. :(
Na de vissza a pogácsához, ami nagy kedvencünk, és amiből soha nem elég. :) Sok féle pogácsa készült már a konyhámban, és mindig próbálok egy kicsit újítani, módosítani rajta, hogy legyen miből válogatni. Ezúttal a tésztájába kefir került, amitől még omlósabb, könnyedebb lett a pogácsa, és hogy tartsuk az egészséges vonalat, teljes kiőrlésű lisztből készült. Nagyon finom lett, még másnap is teljesen élvezhető volt, nem száradt ki. 

Hozzávalók:

- 43 teljes kiőrlésű liszt
- 6 dkg búzasikér
- 2 tk só
- 6 dkg vaj
- 1 tojás
- kb. 3,5 dl kefir
- 1 cs. szárított élesztő

Megj: A kefir mennyisége változhat a liszt minőségétől és a tojás nagyságától is. Ha nagyon párás a levegő, akkor kevesebb kefir kell hozzá.

+ 10 dkg reszelt sajt

Tetejét lekenni: - 1 tojássárga + 1 tk víz

Tetejét megszórni: - reszelt sajt

Elkészítés:

A lisztet, a búzasikért és a sót egy tálba szórjuk, majd elmorzsoljuk benne a vajat.

Közepében fészket alakítunk ki, majd beletesszük a  a tojást, egy kicsit elkavarjuk a körülötte levő liszttel. Rászórjuk a szárított élesztőt,  majd összegyúrjuk annyi kefirrel, hogy egy keményebb, rugalmas tésztát kapjunk.
(Szükség esetén, a tészta állagán javíthatunk egy kevés liszttel vagy kefirrel.)
Cipót formázunk belőle, és egy tiszta konyharuhával letakarva duplájára kelesztjük.

Ezután a tésztát enyhén lisztezett felületen kinyújtjuk, megszórjuk a reszelt sajttal, majd kisebbik felétől feltekerjük mint a bejglit. A kapott rudat kicsit lelapítjuk, majd ketté hajtjuk. Letakarjuk egy tiszta konyharuhával, és 20 percet pihentetjük.

Ezután újra kinyújtjuk, ekkor már ujjnyi vastagságúra, majd 4x4 cm-es kockákra vágjuk vagy tetszőleges pogácsa szaggatóval kiszaggatjuk.

Sütőpapíros tepsire sorakoztatjuk a pogácsákat, 35 percet pihentetjük, majd a tetejüket lekenjük a vízzel hígított tojássárgával és megszórjuk kevés reszelt sajttal.

Előmelegített sütőben, 180 fokon kb. 18-20 perc alatt készre sütjük.
A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően változhat!