2011. szeptember 30., péntek
Magos csavar
Amint már észre vettétek nagyon szeretjük a kelt tésztákat, minden alkalmat kihasználok hogy készíthessek. :)
Sokat keresgélek új receptek után, és sokszor nem is kell kutakodni, mert megtalálom Nálatok.
Így volt ez a csavarttal is. TücsökBogárnál láttam a Provance-i fűszeres csavart, de mivel nekem nem volt ilyen fűszer keverékem, elkészítettem magokkal és meg kell hogy mondjam, nagyon finom lett így is. :)
Hozzávalók:
- 40 dkg kenyérliszt
- 1 ek cukor
- 2,5 dkg élesztő
- 0,5 dl langyos tej
- 2 tk só
- 2 tk őrölt köménymag
- 2 ek olívaolaj
- 2 dl meleg víz
A lekenéshez és a szóráshoz :
- 2 dkg olvasztott vaj
- szezámmag
- napraforgómag
- só
Elkészítés:
A lisztet a dolgozófelületre tesszük, közepébe egy kis lyukat alakítunk ki, beleteszük a cukrot, rámorzsoljuk az élesztőt, majd rátöltjük a langyos tejet. Várunk amig felfut, ez kb. 15 perc.
A többi hozzávalóval jól kidagasztjuk, konyharuhával letakarjuk és 1 órán át meleg helyen kelesztjük.
Ezután lisztezett felületen átgyúrjuk, majd két kis cipót formálunk. A cipókat kb. 24x15 cm téglalapokká nyújtjuk ki és 6 csíkra vágjuk.
A csíkokat megcsavarjuk és sütőpapíros/alufoliás lemezre rakosgatjuk majd újabb 1 órán át kelesztjük.
Ezután a csavarokat lekenjük az olvasztott vajjal és megszórjuk a magokkal, sóval. Én hármat-hármat megszórtam szezámmaggal és napraforgómaggal, a többit pedig vegyesen.
Előmelegített sütőben 15-20 perc alatt megsütjük.
Sokoldalú blogger díj
Ahogy olvastam a blogokat, és főleg a virtuális dijakról szoló bejegyzéseket, azt tapasztaltam, hogy vannak egy néhányan akik nem nagyon értékelik az efajta díjat. Meg mondom őszintén nem értem miért?! Szerintem ha valaki kap egy díjat, még ha virtuálisat is, az azt jelenti, hogy értékelve van a munkája, és ha dicséretet kapsz az mindig jól esik. Persze van egy kis dolog a díj továbbításskor, mert amíg kikeressük és belinkelgetjük a neveket, akiknek tovább szeretnénk adni egy kis időt felvesz. DE szerintem megéri, mert úgy ahogy mi is örvendünk egy díjnak, úgy másoknak is jól esik ha díjat kaphatnak.
Legalább is így érzek én. Amikor egy újabb díjat kapok mindig örömel tölt el, és olyan jó érzés tudni, hogy vannak akik olvassák és értékelik is amit csinálok, bizatató jel, hogy érdemes folytatni! :)
Szóval, az utolsó díj amit kaptam az a "Sokolodalú blogger díj" és Panna ajádékozott meg vele, amit nagyon szépen köszönök!!! :)
Nagyon sok olyan blog van, amelyet szívesen olvasgatok/nézegetek.
Van akinek a süteményei, tortái csodálatosak és ötletesek, van akinél a menü összeállítást szeretem, na meg az a sok guszta tálalás, ne is beszéljünk a szebnél szebb képekről :)
Mindenki blogját szeretem valamiért, mindenkitől tanulhatok nap mint nap valamit, ezért én név szerint senkinek sem adom tovább ezt a díjat, hanem küldöm MINDENKINEK akinek a blogát követem nap mint nap és köszönöm, hogy tanulhatok tőletek! :)
Legalább is így érzek én. Amikor egy újabb díjat kapok mindig örömel tölt el, és olyan jó érzés tudni, hogy vannak akik olvassák és értékelik is amit csinálok, bizatató jel, hogy érdemes folytatni! :)
Szóval, az utolsó díj amit kaptam az a "Sokolodalú blogger díj" és Panna ajádékozott meg vele, amit nagyon szépen köszönök!!! :)
Nagyon sok olyan blog van, amelyet szívesen olvasgatok/nézegetek.
Van akinek a süteményei, tortái csodálatosak és ötletesek, van akinél a menü összeállítást szeretem, na meg az a sok guszta tálalás, ne is beszéljünk a szebnél szebb képekről :)
Mindenki blogját szeretem valamiért, mindenkitől tanulhatok nap mint nap valamit, ezért én név szerint senkinek sem adom tovább ezt a díjat, hanem küldöm MINDENKINEK akinek a blogát követem nap mint nap és köszönöm, hogy tanulhatok tőletek! :)
2011. szeptember 29., csütörtök
Sült paprikás galuska paradicsomos csirke combbal
Nem tudtuk mit készítsünk ebédre, nagyon kedvünk sem volt főzni, de valamit csak kell enni.
Hirtelen eszembe jutott az Illéskrisznél látott spenótos galuska. Gyorsan megnéztem a fagyóba, hogy van-e spenótunk, de csak sült paprikát találtam. Gondoltam ezzel is finom lehet, az eddig elkészített sültpaprikás ételek mind ízlettek, biztos a galuskák is finomak lesznek. Volt még csirkecombunk is, úgy hogy össze állt a menü ebédre :)
Hozzávalók 2 személyre:
Paradicsomos csirke combokhoz:
- 1 fej hagyma
- 3 gerezd fokhagyma
- fél paprika
- 1 paradicsom
- 250 ml házi paradicsomlé
- olaj
- só, bors
- 4 db comb
Galuskához:
- 1 db sült paprika (kb. 10 dkg)
- 1 egész tojás
- só
- liszt amennyit felvesz (nekem 8 ek)
Elkészítés:
Először elkészítjük a combokat.
Megpucoljuk a hagymát és a fokhagymát, megmossuk a zöldségeket, majd szeletkre vágjuk és egy tepsi/lábas aljára helyezzük. Meglocsoljuk kis olajjal, majd a sózot és borsozott csirke combokat rá rakjuk. Egy kis vizet alá öntünk, lefödjük alufoliával, majd a sütőbe tesszük kb. 25 percre.
Amíg sül a comb, elkészítjük a galuskákat.
Ha nincs fagyasztott sült paprikánk, akkor megmossuk, szárazra töröljük majd sütőlapon vagy a sütőben megsütjük a paprikát. Ha jól megsült, megsózzuk és félretesszük 10-15 percre, így sokkal könnyeben lehet majd lehuzni a héját. Ha már annyira meghült, hogy megtudjuk fogni, akkor a vizeskagyló fölött a száránál megfogjuk a paprikát és hámozzuk. Közben a vizsugár alá logatjuk, így sokkal könnyebben és jobban megtudjuk tisztitani az égett héjtól.
Elvágjuk, kiszedjük a magokat, és botmixerrel pépesítjük.
A tojást egy tálban beleütjük és elkavarjuk a sóval, majd 1-2 ek liszttel. Hozzáadjuk a sültpaprika péppet és még annyi lisztet, hogy galuska tésztát kapjunk. Jól kikeverjük a tészta masszát, majd olajos sós vízben kifözzük a galuskákat. Én teáskanállal szagattam bele a galuskákat a vizbe.
Közbe megnézzük a combokat is, levesszük az alufóliát, leöntjük házi paradicsomlével, majd visszateszük a sütőbe még 10 percre.
Ha megvannak a galuskák, leszürjük, tálba ötjük és meglocsoljuk a paradicsomos lével a már megsült comboktól, és elkeverjük.
Egy tányéra szedjük a galuska felét, majd mellé 1-2 combot, attól függ ki mennyire éhes :P, és melegen fogyasztjuk.
2011. szeptember 27., kedd
Mogyorókrémes Kifli
Valójában mákos kiflit szerettem volna sütni, pontosabban mákvirágot, de sajnos nem kaptam mákot :(. Vagyis kaptam volna, ha nem lett volna avas......mind a 3 zacskó mák :(( Már nagyon kívántam a mákos sütit, kivált képpen hogy nagyon szeretem a mákot és mostanában nagyon sokan készítettetek Ti is.
Azt hiszem, hogy az én mákos sütim elmarad még egy jó ideig, amíg lehet majd kapni friss mákot :(
Szóval elkeseredésemben készítettem el ezeket a kis duci mogyorókrémes kifliket, amelyek egy kicsit vissza hozták a kedvem mert valami csodásak lettek! :) Hamar el is fogytak, úgy hogy azt hiszem ma még csinálok egy adaggal, csak barack ízzel töltöm meg (mert úgyebár nálunk nem tart sokáig a mogyorókrém, és már nincs belőle :P ).
Hozzávalók 16 db kiflihez:
- 50 dkg liszt
- 5 dkg cukor
- 5 dkg margarin
- 2,5 dkg élesztő
- 1 kk só
- 2 tojássárga
- 200 ml tej
Tölteléknek: 16 tk mogyorókrém
Elkészítés:
100 ml langyos tejben elkavarunk 1 csapott ek cukrot és lisztet, majd belemorzsoljuk az élesztőt. Az edényt lefödjük és langyos helyre tesszük 15 percig.
A hozzávalókat egy dagasztó tálba vagy egyenesen a dolgozó felületre szórjuk, a közepébe egy kis lyukat csinálunk és a tojássárgákat beleverjük. Én egy kicsit elkavartam a sárgákat a körülőtte levő liszttel, meghagyva a fészket, majd a már felfutott élesztőt ráöntöm, és sima tésztává gyúrom.
Cipót formálok belőle, konyharuhával letakarom és 35 percig meleg helyen kelesztem.
Amikor megkelt, két egyforma nagyságú cipóra osztjuk. A cipókat ismét átgyúrjuk, meglisztezzük, letakarjuk konyharuhával, és még 15 percig kelesztjük.
Ezután a cipóból kb fél centis körlapot nyújtunk, ezt 8 háromszögforma körcikre vágjuk, majd mindegyikre egy-egy kiskanál mogyorókrémet halmozunk és egy kicsit elsímitjuk. A szélesebb felétől feltekerjük és kiflit formázzunk.
Kivajazott tepsire tesszük a megtöltött kifliket, majd 30 percet még kelesztjük őket.
A kiflik tetejét ezután megkenjük a felvert tojással és előmelegített sütőben 20 perc alatt aranybarnára sütjük.
2011. szeptember 26., hétfő
Teli tál 2 (tökös változat)
Egy újabb, férjem által elkészített receptet szeretnék feltenni a blogra. :)
A múltkori teli tál után, most egy újabb egytál étel tökös változatban.
Hozzávalók:
- 1 nagy fej lila hagyma
- 2 darab nagyobb krumpli
- kb 1/2 kg tök
- 1 paradicsom
- 1 alma
- 4 cikk fokhagyma
- kapor
- só, bors,
- 300 ml házi paradicsomlé
- 3 tojás
- 10 dkg bacon szeletek
- kevés turó
- olaj
Elkészítés:
Megpucoljuk a hagymát, fokhagymát, krumplit, tököt és megmossuk.
A tököt legyaluljuk és összekeverjük az apróra vágott kaporral.
A lila hagymát szeletekre vágjuk, és egy kiolajazott tüzálló edénynek az aljára rakjuk, és megszórjuk az apró fokhagyma darabkákkal, majd erre rá pakoljuk a karikára vágott krumpli szeleteket. Megsózzuk, borsozzuk, majd mindegyik krumpli karikára egy-egy paradicsom szeletet helyezzünk, majd erre jön a kapros tök. Elsimítjuk, és leöntjük kb. 150 ml házi pardicsomlével. Jöhet egy újabb krumpli réteg, hagyma szeletek, majd rá az alma szeletek. Leöntjük paradicsomlével, majd betakarjuk a bacon szeletekkel. Felverjük a 3 tojást, sózzuk, borsozzuk, és ráöntjük a tetejére, majd megszórjuk egy kis túróval.
Letakarjuk alufóliával, és betesszük a sütőbe kb. 1 órára.
Ha már jól megfött akkor levesszük az alufóliát és visszatesszük 5 percre, hogy a jól piruljon meg.
2011. szeptember 22., csütörtök
Ekler fánk
A hétvégén felidéztük az egyetemi éveket (milyen rég is volt :P), és akkor jutott eszünkbe a csokis ekler fánk. Az akkori lakótársamnak volt nagy kedvence, a nagymamája készítette és valami csodás íze volt... ugye nem kell mondjam, hogy velünk is megszeretette :)
Megkívántuk, így elkészítettem.....
Lényegében bármilyen krémmel lehet tölteni, én most csokis pudinggal töltöttem, de lehet akár gesztenye krémet, vanília krémet, tejszínt....bármit használni.
Hozzávalók:
- 125 dkg vaj/margarin
- 125 dkg viz
- 125 dkg liszt
- csipetnyi só
- 4 tojás
Krémhez:
- 1 csomag csokoládés puding
- 400 ml tej
- ek cukor
- 5 dkg margarin
Mázhoz:
- 3 ek porcukor
- 1 ek olaj
- 1 csapott ek kakaó
- 3 ek forró viz
Elkészítés:
A vizet a vajjal meg a sóval felforraljuk. Amikor forr, akkor hozzáadjuk egyszerre az egész lisztet, majd állandó kavargatás mellett addig fözzük, amíg az edény falától levállik (csupán 1-2 perc). Levesszük a tűzről, egy kicsit állni hagyjuk, majd egyenként hozzákavarjuk a tojásokat.
Arra figyeljünk, hogy alaposan ellegyen kavarva a tojással, és csak utána adjuk hozzá a következőt.
Sütőpapíros sütőlemezre nyomózsák segítségével 5-6 cm hosszú csíkokat nyomunk, egymástól távol mert jól megnőnek.
Előmelegített sütőben kb. 20 perc alatt aranybarnára sütjük.
Amíg sülnek a fánkok elkészítjük a pudingot, majd a végén hozzáadunk egy kis margarint.
Amiután a fánkok kihültek, a tetejüket lekenjük a kakaó mázzal, majd egy éles késsel levágjuk a tetejüket (jó üregesnek kell lennie), megtöltjük a pudinggal és rátesszük a csoki mázos kalapokat.
2011. szeptember 21., szerda
Szélesmetélt sült paprika szósszal és szalonna pörccel
Csak annyit tudok mondani, hogy aki szereti a sült paprika ízét az mindenképp próbálja ki, mert nagyon finom!!!
Hozzávalók:
- 3 darab sült paprika (nekem kápia)
- egy fél csipős paprika
- 250 ml házi paradicsomlé
- kisebb fej hagyma
- 2 vágás székely szalonna
- 20 dkg szélesmetélt tészta
Elkészítés:
Mivel nekem fagyasztót sült paprikám volt, csak kikellett olvasszam és máris készíthettem a szószt.
De ha nyers paprikából készítjük akkor itt megtalálható a sült paprika készítése, és pucolása.
Felvágjuk apróra a hagymát, egy kis olajjal odateszük párolni. A paprikákat kicsumázzuk, felvágjuk kisebb darabokban, a csípős paprika felét felvágjuk vékony szeletekre, majd ráteszük a hagymára, és pároljuk egy pár percet.
Felöntjük a paradicsomlével, lefödjük és pároljuk még kb. 5 percig.
Amíg pároljuk a paprikát, addig a szalonnát apró kockára vágjuk és kisütjük belőle a zsiradékot, a szalonna pörcöt pedig félre tesszük.
Amikor kész a paprika levesszük tűzről és bot mixerrel pépesítjük.
Közbe a tésztát is megföztük olajos, sós vizbe. A megfőtt tésztát leszűrjük, majd ízlés szerint tálaljuk.
Összelehet keverni a szósszal, majd a tetejét megszórni a szalonna pörcökkel, vagy egy tálba kitenni a tésztát, leönteni a szósszal, majd így megszórni a szalonna pörcökkel. Kinek hogy tetszik/ízlik jobban.
Házi tészta (szélesmetélt)
Nagyon szeretjük a tészta féle ételeket, bármilyen formában.
Eddig is használtunk házilag elkészített tésztát, de csak vékonylaskát, és azt is az anyósomtól kaptuk. Mivel több száz kilométerre lakunk egymástól, így elég ritkán találkozzunk, s tésztát sem hozhatunk egész évre, így gondoltam megpróbálom én is.
Már régebbről le volt írva a házi tészta receptje, de még soha nem készítettem el, de be kell valljam, hogy ezután ha időm engedi csak házi tésztát fogunk enni. Nagyon finom, és legalább tudom mit teszek bele.
Hozzávalók:
- 2 egész tojás
- 19 dkg liszt
- csipetnyi só
Elkészítés:
A lisztet a dolgozó felületre helyezzük, közepébe kis fészket csinálunk. A tojásokat egy kis sóval felverjük, majd a fészekbe töltjük.
Villa segítségével egy kicsit összekavarjuk a tojást a liszttel addig, ameddig egy galuskának való anyag nem lesz.
Amikor már megvastagodott, akkor kézzel folytatjuk, amíg egy kemény cipót kapunk.(nem szabad ragadjon)
Lelaposítjuk a kis cipót a kezünkkel, majd jó vékonyra kinyújtjuk.
Bármilyen formára vághatjuk, de mivel én szelésmetélt tésztát akartam készíteni, amikor nagyjából megfelelő vékony lett, felcsavartam, mint a bejglit, és vékony (kb.6-8 mm, max 1 cm) szeleteket vágtam.
Szét szedtem, egymás mellé helyeztem a csíkokat és egy kicsit szárítottam majd forró sós vízben 8 perc alatt készre főztem, és sült paprika szósszal tálaltam.
Eddig is használtunk házilag elkészített tésztát, de csak vékonylaskát, és azt is az anyósomtól kaptuk. Mivel több száz kilométerre lakunk egymástól, így elég ritkán találkozzunk, s tésztát sem hozhatunk egész évre, így gondoltam megpróbálom én is.
Már régebbről le volt írva a házi tészta receptje, de még soha nem készítettem el, de be kell valljam, hogy ezután ha időm engedi csak házi tésztát fogunk enni. Nagyon finom, és legalább tudom mit teszek bele.
Hozzávalók:
- 2 egész tojás
- 19 dkg liszt
- csipetnyi só
Elkészítés:
A lisztet a dolgozó felületre helyezzük, közepébe kis fészket csinálunk. A tojásokat egy kis sóval felverjük, majd a fészekbe töltjük.
Villa segítségével egy kicsit összekavarjuk a tojást a liszttel addig, ameddig egy galuskának való anyag nem lesz.
Amikor már megvastagodott, akkor kézzel folytatjuk, amíg egy kemény cipót kapunk.(nem szabad ragadjon)
Lelaposítjuk a kis cipót a kezünkkel, majd jó vékonyra kinyújtjuk.
Bármilyen formára vághatjuk, de mivel én szelésmetélt tésztát akartam készíteni, amikor nagyjából megfelelő vékony lett, felcsavartam, mint a bejglit, és vékony (kb.6-8 mm, max 1 cm) szeleteket vágtam.
Szét szedtem, egymás mellé helyeztem a csíkokat és egy kicsit szárítottam majd forró sós vízben 8 perc alatt készre főztem, és sült paprika szósszal tálaltam.
2011. szeptember 20., kedd
Rakott krumpli
Éva hirdetett egy játékot, miszerint olyan egy tál étel recepttel lehet jelentkezni, ami nem haladja meg az 500 Ft-ot, minél olcsóbb legyen.
Szerintem ebbe a kategóriában nagyon jól beillik a rakott krumpli, mivel csupán 350 Ft-ból el lehet készíteni. Az itteni árakat vettem alapul: 1 kg krumpli 1,5 lei= 96 Ft, a 6 db tojás 2,4 lei=154Ft, összesen 250 Ft. Ha még hozzáadjuk a margarint meg az olajat, esetleg egy kis tejfölt, biztos nem lesz több mint 350 Ft.
Én tettem rá kis szalonna darabkákat, de lehet kolbász karikákat is tenni, vagy ha nincs semmi otthon akkor csak simán, hús nélkül.
Hozzávalók:
- 1 kg krumpli
- 6 darab tojás
- só, bors, piros paprika
- olaj
- esetleg: sajt/túró, szalonna/kolbász, tejföl
Elkészítés:
A krumplikat alaposan megmossuk, lábasba tesszük és annyi vizzel öntjük fel, hogy ellepje őket. Hozzáadunk 1 kk sót, majd födő alatt készre fözzük (ez kb. 20 perc).
A tojásokat is megmossuk, hideg sós vizben feltesszük főnni, majd a forrástól számított 7-8 percig főzzük, hogy biztosak legyünk benne, hogy kemények leszenk, majd hideg vizben lehütjük.
Ha kész lett a krumpli, leöntjük a vizet, majd ha annyit hült, hogy már megtudjuk fogni, akkor meghámozzuk.
A kihült tojásokat ugyancsak meghámozzuk.
Egy tűzálló tálnak az alját kikenjük vajjal vagy margarinnal, aljára helyezzünk egy réteg krumpli karikákat, sózzuk, borsozzuk.
Mivel én nem nagyon szeretem a tojásfehérjét, ezért reszelni szoktam a tojást a krumplira, így minden krumpli rétegre 2 tojást reszelek, sózom és elsímitom. Jöhet egy újabb krumpli karika réteg, majd addig rétegezem amíg elfogynak a hozzávalók, csak úgy osszuk, hogy a tetejére krumpli kerüljön.
Mivel volt itthon egy kis maradék túróm meg szalonnám, a tetejét megszórtam a túróval (talán csak megmutattam neki, mert nagyon kevés volt) meg a szalonna darabkákkal, meglocsoltam egy kis oliva olajjal, majd betettem a sütőbe.
A sütőbe addig sütjük, amíg a szalonna darabkák aranybarnára pirulnak.
Lehet tejföllel, vagy savanyúsággal is fogyasztani.
2011. szeptember 19., hétfő
Ír szódás kenyér (Irish soda bread)
A szombaton teljesen véletlenül találtam rá erre az oldalra , és amikor elolvastam milyen egyszerűen lehet kenyeret készíteni házilag, gondoltam megér egy próbát. :)
Mivel nincs kenyérsütő gépem, a mai napig még soha nem süttem házi kenyeret, pedig már nagyon rég készültem rá. Vasárnap reggel, amikor felébredtem a szombaton látott kenyéren járt az eszem, itthon megvolt minden hozzávalója, így hát neki láttam.........nem is gondoltam volna, hogy ilyen egyszerű lesz.
Elég finom lett és jó ropogós, ahogy mi szeretjük. Talán ami egy kicsit zavart, hogy volt egy kis szódabikarbónát utó íze a kenyérnek, de ezt leszámítva jól sikerült :)
Hozzávalók egy 650 gramos kenyérhez:
- 45 dkg finomliszt
- 200 g joghurt
- 160 ml tej
- 1 kk szódabikarbónát
- 1 kk só
Elkészítés:
Először is a sütőt bekapcsoljuk, és egy lábast vagy egy kerek edényt, amibe megszeretnénk sütni a kenyeret, beteszük a sütőbe födővel együtt. Én egy 19 cm átmérőjű lábast használtam.
A lisztet összeszitáljuk a szódabikarbónáttal, közepében fészket csinálunk, majd az összekavart joghurtos tejet beleöntjük és megsózzuk. Összegyúrjuk/dagasztjuk amíg jól összeáll (talán még 5 perc sem szükséges).
Egy nagyon könnyű, rugalmas tésztát kell kapjunk, majd cipót fomálunk belőle, tetejét kereszt alakban bevágjuk.
Egy nagyon könnyű, rugalmas tésztát kell kapjunk, majd cipót fomálunk belőle, tetejét kereszt alakban bevágjuk.
Kivesszük a sütőből az edényt, beletesszük a kis cipót, lefödjük és beteszük a sütőbe 45 percre. Én egyszer sem néztem meg a kenyeret, csak 45 perc múlva nyitottak ki a sütőt, levettem a födelet és még vissza tettem 5 percre, hogy piruljon meg a kenyér.
Úgy gondolom ennél egyszerübb kenyér elkészítési mód nincs, csupán 10 perc az egész, persze a sütésen kívül.