2024. november 21., csütörtök

TELEPOCAK KARÁCSONYRA

Eljött a évnek az az időszaka, amikor elindult újra a TELEPOCAK KARÁCSONYRA adománygyűjtő akció, amely ebben az évben ünnepli a 10. születésnapját. Hálás vagyok, hogy már negyedik alkalommal lehetek része ennek a szívemhez közel álló, fantasztikus jótékonysági projektnek. :)

Az idén is sikerült egy csodálatos karácsonyi receptes képeskönyvet összeállítani, amit majd e-book formájában tudtok megvásárolni itt

Úgy gondolom, hogy mindenkinek sok örömet nyújt ez az akció, aki valamilyen módon érintett. 

Legfőképp a nehéz sorsú gyerekeknek és családjaiknak, hisz az e-book teljes bevételéből összeállított ételcsomagok hiánypótlóak számukra a téli szünet ideje alatt. A zöldséget és gyümölcsöt is tartalmazó csomagok mellett, a családok recept ötleteket is kapnak, ezzel is megkönnyítve a napi menütervezés.

Másodsorban, örömet okoz az olvasóknak is, hisz a támogatásukkal hozzájárulnak ehhez a kezdeményezéshez, és megkaphatják a mi csodaszép képekkel illusztrált receptes e-bookunkat is. 
A könyv nemcsak ismert recepteket tartalmaz, hanem a világ számos tájáról bemutat egy-egy finom karácsonyi süteményt. Így akár egy izlandi, örmény vagy akár argentín jellegzetes karácsonyi süteményt is elkészíthetünk az ünnepi asztalra, ezzel is színesebbé téve az ünnepi fogást. 

Hiszem és tudom, hogy nagy örömére szolgált a Telepocak csapatának is, akik szívüket-lelküket beletették, hogy létrejöjjön ez a fantasztikus receptes könyv.

Biztatok mindenkit, aki olvassa, követi bejegyzéseimet, hogy legyen részese ennek az örömnek, mely általunk/általatok megsokszorozódhat! :)

Az e-book ára 1.900 forint és ha te is segítenél, akkor ezt december 4-ig teheted meg.


 Minden részletet megtaláltok a www.telepocakkaracsonyra.hu oldalon.


Hálás köszönet mindenkinek, aki megvásárolja az e-bookot vagy megosztja az akció hírét, ezáltal is támogatva a rászoruló gyerekek karácsonyát!

2024. november 18., hétfő

Pudingos kekszek

Gyártjuk a kekszeket megállás nélkül. Ahogy fogy az egyik adag, máris készítem a következőt. Nagy keksz kedvelők vagyunk, s minthogy megvegyük a bolti kekszeket (amelyek ugyan finomak, de tele vannak tömve mindenféle mesterséges anyaggal), inkább itthon készítek kedvünkre valót. 
Még kora ősszel készültek ezek a pudingos kekszek, amikor egy kirándulásra vittük magunkkal útravalónak. Elkészíteni őket roppan egyszerű, és még variálható is, annak függvényében, hogy milyen ízesítésű pudingport használunk hozzá. 
Én most kétféle ízű pudingport használtam, de ti, ha csak egyféle ízű kekszet szeretnétek, akkor nem kell több részre osztani a tésztát, hanem a liszttel együtt adjátok hozzá a pudingport. Egyszerű, gyors és finom keksz, gyerekekkel készíteni pedig egy jó móka, mindenki élvezni fogja. :)

Hozzávalók:

- 20 dkg puha vaj
- 8 dkg porcukor
- 2 cs. vaníliás cukor
- 1 csipet só
- 24 dkg finomliszt
- 1 cs. főzhető mogyoróízű pudingpor (4 dkg)
- 1 tk kakaópor
- 1 cs. főzhető eperízű pudingpor (4 dkg)

Elkészítés:

A puha vajat a porcukorral és vaníliás cukorral habosra keverjük. Hozzáadjuk a lisztet és a sót, és egyneművé dolgozzuk.

Ekkor a tésztát két egyenlő részre osztjuk. Az egyik tésztához hozzádolgozzuk a mogyorós pudingport és a kakaóport,  a másik tésztához pedig az eperízű pudingport.

Két cipót formálunk, majd folpackba csomagoljuk őket, és 1 órát hűtőbe pihentetjük.

Ezután a masszából kb. diónyi golyókat formázunk, majd sütőpapíros tepsire rakosgatjuk egymástól 4 cm-re, és egy villával óvatosan ellapítjuk.

Előmelegített sütőben, 180 fokon kb. 12-15 perc alatt készre sütjük.
A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően változhat!

A fenntebb megadott mennyiségből 48 darab pudingos keksz lett.

2024. november 11., hétfő

Krumplis pogácsa maradék krumplipüréből


Mostanában nem sikerül eltalálni a krumplipüré mennyiséget egy ebédhez. Pontosabban, nem is a mennyiséggel van a gond, hisz egyik alkalommal mind elfogy, következőkor meg szinte a fele megmarad. Pár hete is így történt, elfogyott a sült hús és megmaradt egy kevés a krumplipüréből. Mivel sajnálom kidobni az ételt, gondoltam készítek belőle egy finom puha pogácsát. Szerintem a megmaradt krumplipüré egyik legjobb felhasználási módja, főleg egy olyan családba, mint mi, ahol a pogácsa bármikor jöhet. 
Ha nektek nincs maradék krumplipürétek, akkor a megfőtt és összetört krumpli is megfelel ennek a pihe-puha, ízletes sós rágcsálnivalónak az elkészítéséhez. 

Hozzávalók:

- 30 dkg teljes kiőrlésű liszt
- 20 dkg finomliszt
- 2 tk só
- 11 dkg vaj
- 25 dkg krumplipüré
- 1 tojás
- kb. 19 dkg tejföl
- 1 cs. szárított élesztő

Megj: A tejföl mennyisége változhat a lisztek minőségétől és a tojás nagyságától is. Ha nagyon párás a levegő, akkor kevesebb tejföl kell hozzá.

Tetejét lekenni: 

- 1 tojássárga + 1 tk víz

Tetejét megszórni: - szezámmag

Elkészítés:

A két féle lisztet és a sót egy tálba szórjuk, majd elmorzsoljuk benne a vajat. Hozzáadjuk a krumplipürét és egy kicsit eldogozzuk, majd közepében fészket alakítunk ki, és beletesszük a tojást. Egy kicsit elkavarjuk a körülötte levő liszttel, majd rászórjuk a szárított élesztőt, és összegyúrjuk annyi tejföllel, hogy egy keményebb, könnyen kezelhető tésztát kapjunk.
(Szükség esetén, a tészta állagán javíthatunk egy kevés liszttel vagy tejföllel.)

Cipót formázunk belőle, és egy tiszta konyharuhával letakarva duplájára kelesztjük.

Ezután a tésztát enyhén lisztezett felületen ujjnyi vastagságúra nyújtjuk, majd 4x4 cm-es kockákra vágjuk vagy tetszőleges pogácsa szaggatóval kiszaggatjuk.

Sütőpapíros tepsire rakosgatjuk a pogácsákat, letakarjuk egy tiszta konyharuhával, és 20 percet pihentetjük. Ekkor a tetejüket lekenjük a vízzel hígított tojássárgával és megszórjuk kevés szezámmaggal.

Előmelegített sütőben, 180 fokon kb. 18-20 perc alatt készre sütjük.
A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően változhat!

Ebből az adagból egy tepsinyi pogácsa lett nekünk.

2024. november 6., szerda

Fehércsokoládés-pisztáciás csigák

Sokféle csigát, tekercset készítettem már az évek során, különböző töltelékkel, de azt hiszem ez a fehércsokoládés-pisztáciás csiga lett az egyik legfinomabb. Az első falattól kezdve, ahogy megkóstoltuk, mindannyiunk kedvence lett. Valami fenséges ez a fehércsoki-pisztácia páros, a csigák tésztája pedig pihe-puha, abbahagyhatatlan ez a péksütemény. Egy bögre forró tejes kávé kíséretével, tökéletes napindító lehet ezeken a hideg, zord reggeleken. Próbáljátok ki ti is, de vigyázat, mert függőséget okoz. :D

Hozzávalók a tésztához:

- 1 tojás
- 1 csipet só
- 4 dkg akácméz
- kb. 2,5 dl tej
- 50 dkg finomliszt
- 1 cs. szárított élesztő
- 5 dkg vaj

Megj: A tej mennyisége változhat a liszt minőségétől és a tojás nagyságától. Ugyanakkor, ha kézzel dagasztunk vagy nagyon párás a levegő, akkor kevesebb tej szükséges hozzá. Azt javaslom, hogy kezdetben 1,3 dl tejet adjunk hozzá, majd szükség esetén apránként hozzáadunk még a megmaradt tejből.

Hozzávalók a töltelékhez:

- 12 dkg fehércsokoládé
- 6 dkg pisztáciakrém
- 5 dkg darált sótlan pisztácia

Tetejét lekenni:

- 1 tojássárga
- 1 tk tej

Elkészítés:

1,3 dl langyos tejet a mixer táljába öntünk, majd hozzáadjuk a tojást és a mézet. Rászórjuk a sót, a lisztet valamint az élesztőt. A dagasztóhoroggal elkezdjük összedolgozni a tésztát, majd szükség esetén, több részletben hozzáadunk a megmaradt tejből (esetleg többet is, ha szükséges).
Amikor már a tészta összeállt, 2-3 részletben hozzáadjuk az olvasztott és kihűtött vajat, mindig megvárva, hogy az előzőt beledolgozza a gép.
Egy közepesen kemény, de könnyen kezelhető tésztát kell kapjunk.
(Szükség esetén, a tészta állagán javíthatunk egy kevés liszttel vagy tejjel.)

Dagasztás után lezárjuk a gépet, majd a tésztából cipót formázunk és vékonyan kiolajozott kelesztőtálba tesszük. Tetejét is lekenjük vékonyan olajjal, letakarjuk és duplájára kelesztjük.

A töltelékhez a fehércsokoládét vízgőz fölött felolvasztjuk, hozzáadjuk a pisztáciakrémet, majd sima, egynemű masszává keverjük.

A megkelt tésztát enyhén lisztezett felületre borítjuk, majd kb. 50 x 40 cm-es téglalappá nyújtjuk. Egyenletesen rákenjük a csokis-pisztáciás keveréket, megszórjuk darált pisztáciával, és kb 3 cm széles csíkokra vágjuk. A kapott csíkokat feltekerjük csiga alakban, és sütőpapírral bélelt tepsire rakosgatjuk.


Letakarjuk egy tiszta konyharuhával, és 25 percet pihentetjük. Ezután lekenjük a tejjel higított tojássárgával, és előmelegített sütőben, 190 fokon kb. 20 perc alatt készre sütjük.
A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően változhat!

2024. október 30., szerda

Angyalok eledele

Néha fejtörést tud okozni az aprósütik és kalácsok után megmaradt tojásfehérje felhasználása. Ti hogy oldjátok meg, mi szokott készülni a megmaradt tojásfehérjéből? Azon nyomban felhasználjátok vagy lefagyasztjátok, és majd utólag használjátok fel, talán eldobjátok a tojásfehérjét? 
Nálunk szinte mindig van lefagyasztva tojásfehérje, soha nem dobom ki, hisz nagyon sok mindent lehet készíteni vele. Ide kattintva, találsz is pár ötletet, hogy az évek során nálunk mi készült a megmaradt tojásfehérjéből.
Ma is egy ilyen tojásfehérje megmentő receptet hoztam, egy nagyon egyszerű és igen látványos süteményt, az angyalok eledelét kuglóf formában sütve. Nagyon könnyű, légies sütemény, amit önmagában is fogyaszthatunk, de a csokoládé díszítés sem rontja el, akár lekvárral vagy gyümölcsöntettel is kínálhatjuk. 

A blogon szerepel már egy angyalok eledele sütemény (itt megnézheted), ahhoz a sütihez 12 darab tojásfehérje volt szükséges. Én most csak 10 tojásfehérjét használtam, és a hozzávalókon, valamint az elkészítési módon is változtattam egy kicsit.
Nézd meg mindkét receptet, és amelyik szimpatikusabb, készítsd el te is. :)

Hozzávalók:

- 10 db tojásfehérje
- 1/2 tk só
- 1 ek citromlé
- 8,5 dkg kristálycukor
- 1 cs. vaníliás cukor
- 8 dkg porcukor
- 8 dkg finomliszt
- 2 dkg étkezési keményítő
- 1,5 ek cukrozatlan kakaópor

Díszíteni:

- 5 dkg étcsokoládé
- 1 tk olaj

Elkészítés:

A lisztet, a keményítőt és a porcukrot egy tálba szitáljuk, és elkeverjük.

A szobahőmérsékletű tojásfehérjéket a robotgép lassú fokozatán elkezdjük verni. Amikor már kissé felverődött, hozzáadjuk a sót és a citromlevet, majd tovább verjük közepes fokozaton. Amikor a tojáshab már közepes keménységű, akkor kanalanként hozzáadjuk a kristálycukrot és vanília cukrot, mindig megvárva, hogy jól összekeverje a gép. Addig verjük, amíg egy fényes, kemény habot kapunk.

Egy spatula segítségével a lisztes keveréket óvatosan, több részletbe beleforgatjuk a tojáshabba, vigyázva hogy ne törjük össze a habot.

Ekkor a massza felét kivessszük egy tálba, és óvatosan beleforgatjuk az átszitált kakaóport.

Egy kuglóf formát kikenünk vajjal és megszórjuk liszttel, majd a fehér és a kakaós habot felváltva belekanalazzuk a formába.
Kicsit az asztalhoz ütögetjük, hogy helyezkedjen el a massza, majd egy hurkapálcával spirál alakban elkeverjük (NE a forma aljáig), hogy a levegőbuborékok kipukkadjanak.

A tetejét egy kanállal elsimítjuk, majd 180 fokos sütőben kb. 35-40 perc alatt megsütjük. 
A sütési idő csak tájékoztató jellegű, végezzünk tűpróbát! Ha tiszta marad a tű, akkor jó, nem szabad túlsütni, mert akkor kiszárad.

A sütőből kivéve hagyjuk kicsit hűlni, majd a formát megütögetve rácsra borítjuk.

Vízgőz fölött felolvasztjuk a csokoládét az olajjal, majd ráöntjük a kihűlt sütemény tetejére. Én egy kis zacskóba töltöttem a megolvadt csokit, melynek sarkán kis lyukat vágtam, és úgy díszítettem, csíkoztam a sütemény tetejét.

2024. szeptember 18., szerda

Reszelt körtés-mézes sütemény


Vége a nyárnak és itt vannak azok a hűvösebb hónapok, amikor az őszi gyümölcsökből készülnek a piték, sütemények, valamint az illatos és szívet melengető fűszerek idejét is jelentik. A rendszeresen használt alma mellett, a körte is nagyon jó alapanyag tud lenni. Habár nálunk elég ritkán kerül süteménybe a körte, inkább frissen fogyasztjuk, most mégis úgy gondoltam, hogy készítek egy rendkívül egyszerű, de nagyon finom körtés desszertet. Omlós, vékony tésztába egy lágy körtés-vaníliás töltelék, és ropogós réteg a tetején, ami nálunk pillanatok alatt fogyott el az utolsó morzsáig. Nagyon finom volt ez a mézédes körtéből készült reszelt körtés-mézes sütemény. 
Nektek is csak ajánlani tudom, hogy használjátok ki amíg tart a körte szezon, és készítsétek el ti is ezt finom süteményt.

Hozzávalók a tésztához:

- 23 dkg finomliszt
- 2 dkg zabpehelyliszt
- 1 csipet só
- 1 tk őrölt fahéj
- 1/2 kezeletlen citrom reszelt héja
- 1/2 csomag sütőpor
- 10 dkg hideg vaj
- 2 ek méz
- 1 tojás

Hozzávalók a töltelékhez:

- 42 dkg tisztán mért körte
- 1/2 frissen facsart citrom leve
- 1-2 ek méz vagy ízlés szerint
- 2 dkg főzhető vanilíapuding

+ egy marék durvára vágott dió

Elkészítés:

Elsőként a tölteléket készítjük el, akár előző nap is, hogy legyen ideje teljesen kihűlni.
A körtéket megmossuk, szárazra töröljük majd meghámozzuk. Nagy lyukú reszelőn lereszeljük és meglocsoljuk a citrom lével. Hozzáadjuk a mézet, és lassú tűznél megdinszteljük, majd rászórjuk a vaníliás pudingport, és addig kevergetjük, amíg besűrűsödik.
Ezután levesszük a tűzről és teljesen kihűtjük.

A tésztához a kétféle lisztet, a sót, az őrölt fahéjat és a citromhéjat egy nagyobb tálba szórjuk, majd gyors mozdulatokkal elmorzsoljuk a vajjal. Rászórjuk a sütőport, és egy kicsit elvegyítjük. Közepében kis fészket alakítunk ki a tojásnak és a méznek, majd egy egynemű tésztává gyúrjuk.
(Szükség esetén, a tészta állagán javíthatunk egy kevés liszttel vagy tejjel.)

Két egyforma részre osztjuk a tésztát, majd folpackba csomagoljuk mindkettőt. Az egyiket hűtőbe pihentetjük kb. 45 percet, a másikat pedig fagyasztóba tesszük. 

Ezután a hűtőből kivett tésztát enyhén lisztezett felületen kör alakúra nyújtjuk. Arra figyeljünk, hogy a kör pár centivel nagyobb legyen mint a tortaforma. Ráterítjük egy sütőpapírral kibélelt 23 cm-es kapcsos tortaformára, majd szépen belehelyezzük a tésztát, úgy hogy hagyjunk neki legalább egy 3 cm-es peremet, amit alaposan a sütőforma oldalára nyomkodunk.

Ráöntjük a pudingos-körtés tölteléket, és tetejét elsimítjuk.

A fagyasztóból kivett tésztának a felét nagy lyukú reszelőn ráreszeljük az körtés töltelékre. Erre rászórjuk a durvára vágott diót, majd a maradék tésztát is ráreszeljük.

180 fokra előmelegített sütőben kb. 30-35 perc alatt készre sütjük (amíg a teteje aranybarna lesz).
(A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően változhat.)

A sütőből kivéve 10 percet pihentetjük, majd levesszük a tortaforma karimáját és hagyjuk teljesen kihűlni. Tetejét enyhén megszórjuk porcukorral és szeleteljük.

2024. július 23., kedd

Szezámmagos sajtos rudak


Az elmúlt hétvégén végre enyhült a nagy hőség, és be lehetett kapcsolni a sütőt. Készítettem gyorsan egy kevert süteményt és ezeket a szezámmagos sajtos rudakat, hisz már nagyon hiányzott a házi készítésű süti.
Bár élesztővel készül a tésztája ennek a sajtos rudacskának, mégis praktikus, ugyanis nem kell keleszteni, így gyorsan elkészül. Begyúrjuk, egy keveset pihentetjük, és máris nyújthatjuk és vághatjuk rudacskákra. Kiadós sós apró süti, viszont ha nagyobb családi vagy baráti összejövetelre készítjük, akkor ajánlott a dupla adag, merthogy nagyon finom, alig lehet abbahagyni az evését, gyorsan fogy.

Hozzávalók:

- 25 dkg teljes kiőrlésű liszt
- 25 dkg finom liszt
- 2 tk só
- 20 dkg vaj
- 1 tojás
- 15 dkg sajt
- kb. 25 dkg tejföl
- 1 cs. instant élesztő

Tetejét lekenni: - 1 tojássárga + 1 tk víz

Tetejét megszórni: - szezámmag

Elkészítés:

A liszteket és a sót egy nagyobb tálba szórjuk, majd elmorzsoljuk a vajjal.
Közepében kis fészket alakítunk ki, majd beletesszük az egész tojást. Egy kicsit elkavarjuk a körülötte levő liszttel, majd rászórjuk a szárított élesztőt és a reszelt sajtot, majd összedolgozzuk annyi tejföllel, hogy összeálljon a tészta.
Cipót formálunk belőle, letakarjuk egy tiszta konyharuhával és 15 percet pihentetjük.

Pihentetés után, a tésztát ujjnyi vastagra nyújtjuk, lekenjük a vízzel elkevert tojássárgával, és megszórjuk szezámmaggal. 

Ekkor kb. 1 cm széles és 8 cm hosszú rudakra vágjuk.

Egy vékony élű kés segítségével megemeljük a rudacskák egyik végét, és sütőpapíros tepsire rakosgatjuk őket.

180 fokra előmelegített sütőben kb. 12-15 perc alatt aranybarnára sütjük.
A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően változhat!

2 tepsinyi adag rudacska lett a fent megadott hozzávalókból.

2024. május 24., péntek

Epres- túrós torta


Úgy tűnik, hogy mostanában, ha valamilyen ünnepi tortáról van szó, akkor a gyümölcsös torták lettek nálunk a favoritok. Ez az epres-túrós torta is egy családi ünneplésre készült, és annyira ízlett kicsinek és nagyoknak, hogy biztos el kell még készítenem, ameddig tart az eperszezon.
Első ránézésre bonyolultnak tűnhet az elkészítése, viszont annak ellenére, hogy ilyen szép mutatós ez a torta, annál könnyebb elkészíteni. Az oldalát eperlekváros piskótatekercs szeletek díszítik, belül egy habkönnyű epres túrókrém lapul, tetején pedig egy finom aromás eperzselé található. Nagyon látványos, nem túl édes sütemény, és mégis a habos sütik kedvelőinek jó választás lehet. Jól behűtve, a közelgő melegben nagyon jól fog esni. :)

Hozzávalók a piskótatekercshez:

- 4 tojás
- 1 csipet só
- 4 ek cukor
- 4 ek finomliszt

+ 8-10 dkg eperlekvár

Hozzávalók a piskótalaphoz:

- 2 tojás
- 1 csipet só
- 2 ek cukor
- 2 ek finomliszt

+ 3-4 ek eperlekvár

Hozzávalók a töltelékhez:

- 37 dkg tehéntúró
- 12,5 dkg epres joghurt
- 6 dkg eperlekvár
- 2 ek méz, vagy ízlés szerint
- 1 tk vanília paszta
- 1 kezeletlen citrom reszelt héja
- 1/2 citrom frissen facsart leve
- 3 lapzselatin
- 2,7 dl tejszín

Hozzávalók az eperzseléhez:

- 30 dkg eper
- 1 ek méz
- 3 lapzselatin

Elkészítés:

A piskótakercshez a tojásokat szétválasztjuk, majd a fehérjét egy csipet sóval félkemény habbá verjük. A cukrot kanalanként hozzá adagoljuk, miközben tovább verjük a habot addig, amíg elfogy az egész cukor és a hab kemény nem lesz. Ekkor, egyenként hozzákeverjük a tojássárgákat, mindig megvárva, hogy jól elkeveredjen. Ezután a lisztet egy spatulával óvatosan a habba forgatjuk.
A masszát sütőpapírral bélelt nagy gáztepsibe simítjuk, majd előmelegített sütőben, 180 fokon kb. 15 perc alatt készre sütjük.
(A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően változhat. Végezzünk tűpróbát!)
Vigyázzunk, hogy ne süssük túl a piskótát, mert kiszáradhat, és könnyen eltörhet a feltekerésnél!
A sütőből kivett piskótát egy tiszta, enyhén nedves konyharuhára vagy egy másik sütőpapírra borítjuk. Óvatosan lehúzzuk róla a sütőpapírt, majd szorosan feltekerjük a konyharuhával vagy sütőpapírral együtt, és teljesen kihűtjük. 
Ezután kitekerjük a kihűlt piskótatekercset, és egyenletesen rásimítjuk az eperlekvárt. Újra feltekerjük, majd ujjnyi vastag szeletekre vágjuk. 

A piskótalap elkészítése hasonló, csak itt a masszát egy 18 cm átmérőjű, sütőpapírral bélelt kapcsos tortaformában simítjuk. 180 fokon kb. 8-10 perc alatt készre sütjük.
(A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően változhat. Végezzünk tűpróbát!)

A töltelékhez a túrót a joghurttal, a lekvárral,  a mézzel, a vaníliával és a citrom lereszelt héjával botmixerrel átkeverjük. A kifacsart citromlevet egy kisebb lábasba tesszük, és felmelegítjük. Levesszük a lángról, majd feloldjuk benne az előzőleg hideg vízbe áztatott, kicsavart zselatinlapokat. Hozzáadjuk a túrós masszához, és alaposan elkeverjük. A tejszínt habbá verjük, majd két-három részletben a túrós masszához forgatjuk. 

Egy 20 cm-es kapcsos tortaformát kibélelünk folpackkal, majd szorosan körberakjuk a lekváros piskótekercs szeletekkel. Az aljába akkora piskótakarikát vágunk a piskótalapból, hogy beférjen a tekercsek közé. Megkenjük 3-4 evőkanál eperlekvárral, majd rásimítjuk a túrós habot. Hűtőbe tesszük, és megvárjuk, amíg egy kicsit megdermed.

Az eperzseléhez a megtisztított epret leturmixoljuk, majd szitán átpaszírozzuk. A mézzel együtt addig melegítjük, amíg a méz teljesen felolvad, majd hozzáadjuk az előzőleg hideg vízben áztatott és kicsavart zselatinlapokat. Ráöntjük a túrós rétegre, és dermedésig visszatesszük a hűtőbe.

Ekkor óvatosan eltávolítjuk a tortakarikát a tortáról, lehúzzuk a folpack-ot, és szeleteljük.

2024. május 18., szombat

Diós-fehércsokoládés bejgli szelet


Az elmúlt években, ha bejglit terveztem készíteni, mindig a bejgli szeletre esett a választásom. Valahogy nekem kézenfekvőbb, mint a feltekert bejgli, és a félsz sincs meg, hogy sütés közben kirepedne. 
Ez a diós-fehércsokoládés bejgli szelet a húsvéti sütemények egyike volt, és most Pünkösdre készülve ismét aktuális lett, így itt a helye. Fehér csokoládét dióval még nem párosítottam, de meglepően finom lett. Nekünk nagyon ízlett, ez a süti fogyott a legjobban a süteményes tálról.
Ha te is bejglit szeretnél, nyugodtan készítsd el ezt a bejgli szeletet, garantált a sikere. Biztosan nem reped ki, nem esik szét, a íze pedig csodafinom. :)

Amennyiben teljes kiőrlésű lisztből készítenéd el a diós bejglit, a receptje itt található.

Áldott Pünkösdi Ünnepek kívánok!

Hozzávalók a tésztához:

- 50 dkg liszt
- 1 csipet só
- 5 dkg porcukor
- 1/2 kezeletlen citrom reszelt héja
- 20 dkg vaj
- 1 cs szárított élesztő
- 2 tojássárga
- kb. 1,4 dl tej

Hozzávalók a töltelékhez:

- 40 dkg darált dió
- 10 dkg fehércsokoládé
- 1/2 kezelten citrom reszelt héja
- 1 ek méz, vagy ízlés szerint
- kb. 1,3 dl tej

Tetejét lekenni: - 1 tojás

Elkészítés:

A tésztához a lisztet, a sót, a porcukrot és a citrom reszelt héját dagasztótálba szitáljuk, majd elkeverjük. A vajat elmorzsoljuk benne, majd rászórjuk az élesztőt, hozzáadjuk a tojás sárgákat, és végül összegyúrjuk annyi tejjel, hogy jól összeálljon a tészta és könnyen formázható legyen.
(Szükség esetén, a tészta állagán javíthatunk egy kevés liszttel vagy tejjel.)

3 egyforma részre osztjuk, cipót formázunk belőlük, majd folpack-ba csomagolva 1 órát hűtőbe pihentetjük.

A töltelékhez a csokoládét vízgőz fölött felolvasztjuk, majd ráöntjük a darált dióra. Hozzáadjuk a citrom héjat, a mézet, és elkeverjük annyi forró tejjel, hogy egy egynemű, könnyen kenhető masszát kapjunk. Vigyázzunk, hogy ne legyen túl híg a töltelék! Ha mégis túl hígra sikerült, adjunk hozzá még egy kevés darált diót vagy kekszet.

A hűtőből kivéve, a cipókat egyenként tepsi nagyságúra nyújtjuk (kb. 36x26 cm).
(Én sütőpapíron nyújtottam ki az első tésztalapot, amit a sütőpapírral együtt átemeltem a tepsibe és beleegyengettem.)
Egyenletesen rákenjük a diós töltelék felét, majd ráhelyezzük a második kinyújtott lapot. Erre rásimítjuk a megmaradt tölteléket, és beborítjuk a harmadik kinyújtott lappal.
Tetejét lekenjük tojássárgával, majd hűvös helyre tesszük és kb. 1 óra alatt megvárjuk amíg teljesen megszárad. Ezután lekenjük a tojásfehérjével, és továbbra is hideg helyre téve kb. 2-3 óra alatt megszárítjuk.
Tetejét megszurkáljuk egy hústűvel vagy fogvájóval, majd 180 fokra előmelegített sütőben kb. 25-30 perc alatt készre sütjük.
A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően változhat!

A sütőből kivéve a tepsibe hagyjuk kihűlni.

Hosszúkás szeletekre vágva kínáljuk.

2024. május 16., csütörtök

Kókuszos-csokis diócska süti

Gyerekkorom egyik kedvenc süteménye a diócska süti, az a szájban olvadós, finom diós töltelékkel. Fent is van a blogon a receptje, ide kattintva megtalálod, viszont most egy más diócska receptet próbáltam ki, amit egy otthoni látogatásunk során anyósoméknál kóstoltunk. Én annyit módosítottam az anyosomtól kapott recepten, hogy a tésztában tettem egy kevés kókuszreszeléket is, a töltelék pedig csokoládés lett. Finom lett ez a kókuszos-csokis diócska süti is, de azért számomra az igazi mégis a gyerekkoromból ismert diócska. Próbáljátok ki ti is ezt a finom aprósütit, akár mindkét változatot, garantáltan nem fog csalódást okozni egyik sem. :)

Hozzávalók a tésztához:

- 20 dkg finomliszt
- 5 dkg kókuszreszelék
- 1 csipet só
- 1/2 kezeletlen citrom reszelt héja
- 3 dkg porcukor
- 1/2 tk sütőpor
- 13 dkg hideg vaj
- 1 tojás
- kb. 2 ek tejföl, vagy amennyit felvesz

Megj.: A tejföl mennyisége a tojás nagyságától és a liszt minőségétől függ.

Hozzávalók a krémhez:

- 23 dkg cukrozott sűrített tej
- 12 dkg étcsokoládé
- 3 dkg kókuszreszelék

Elkészítés:

A tésztának való kókuszreszeléket pár másodperc alatt kávédarálóval ledaráljuk.

A lisztet, a sütőport, a porcukrot és a sót egy edénybe szitáljuk, majd rászórjuk a darált kókuszreszeléket,  a citrom reszelt héját, elvegyítjük, majd a vajat elmorzsoljuk benne. Hozzáadjuk az egész tojást, és összegyúrjuk annyi tejföllel, hogy összeálljon a tészta, és könnyen formázható legyen. 
Cipóvá formáljuk, majd folpackba csomagoljuk és 30 percet hűtőbe pihentetjük.

Ezután mogyoró nagyságú golyókat formázunk a masszából, majd az olajjal enyhén kikent forró forma mélyedéseibe téve kisütögetjük a héjakat.
Meg.: Én csak az első adag előtt kentem ki vékonyan a forma mélyedéseit, a következő adagoknál már nem.

A töltelékhez a sűrített tejet forrásig melegítjük, majd levesszük a tűzről, ráöntjük a csokoládéra, és fényesre keverjük. Hozzáadjuk a kókuszreszeléket is, és egyneművé keverjük, majd kihűtjük.

Ha kihűltek a héjak, 1-1 fél diócskát megtöltünk krémmel, és összeragasztjuk.  Nekem 49 darab diócska süti lett.

Lehet porcukorba is forgatni a diócskákat vagy csak "natúron" hagyni. 

Légmentesen záródó dobozba tároljuk. Minél többet áll, annál finomabb és puhább.

2024. május 14., kedd

Pudingos almatorta


Egy újabb egyszerű, de annál nagyszerűbb almás sütemény, ez alkalommal torta formájában. Szinte ugyanazon hozzávalókból készült mint az almás-vaníliakrémes sütemény, és mégis milyen más ez a pudingos almatorta. Nagyon sokrétűen lehet felhasználni az almát és a pudingot, fantasztikus süteményeket lehet készíteni e két, minden háztartásban meglelhető hozzávalóból.
Ez a pudingos almatorta egy könnyed, nem túl édes sütemény, vékony tésztával, kellemesen savanykás almás-pudingos réteggel, tetején pedig egy finom habbal. Nagyon jól kiegészítik egymást az ízek és a különböző rétegek, nagyon finom sütemény. Nálunk csak egy egyszerű hétvégi desszert gyanánt készült, de szerintem ünnepi tortaként is kínálhatjuk, különösen, hogy most Pünkösd is közeledik. :)

Hozzávalók a tésztához:

- 20 dkg liszt
- 1 csipet só
- 1 tk sütőpor
- 1 ek porcukor
- 1 cs vaníliacukor
- 8 dkg vaj
- 1 tojás

Hozzávalók a töltelékhez:

- 70 dkg alma
- 5 dl víz
- 3 dkg cukor, vagy ízlés szerint
- 1/2 citrom leve, vagy ízlés szerint
- a cs. főzhető vaníliapuding

Hozzávalók a habhoz:
- 3 tojás
- 5 dkg cukor
- 1 cs vaníliacukor
- 2 dl tejföl

Elkészítés:

A tésztához a lisztet, a sót, a kétféle cukrot és a sütőport egy edénybe szitáljuk és a kockára vágott hideg vajat elmorzsoljuk benne. Hozzáadjuk az egész tojást, és összegyúrjuk. Folpack-ba csomagoljuk, és 30 percet hűtőbe pihentetjük.

Időközben elkészítjük a tölteléket, amihez a vizet a citromlével és cukorral együtt feltesszük forralni.

Az almákat megmossuk, meghámozzuk, majd kettévágjuk és a magházukat eltávolítjuk, végül cikkekre vágjuk. Beletesszük a forrásban levő lébe, 2-3 percig pároljuk, majd szűrőkanállal kiszedjük egy tálra. (A levet meghagyjuk, mert majd ebben készítjük el a pudingot.)

A pudingport kevés citromos vízzel csomómentesre keverjük, majd a megmaradt lébe csurgatjuk, és állandó keverés mellett sűrűre főzzük.

A tésztát kivesszük a hűtőből, majd egy enyhén lisztezett felületen kör alakúra nyújtjuk. Arra figyeljünk, hogy a kör pár centivel nagyobb legyen mint a tortaforma. Ráterítjük egy 23 cm-es kapcsos tortaformára, majd szépen belehelyezzük a tésztát, úgy hogy hagyjunk neki legalább egy 3 cm-es peremet, amit alaposan a sütőforma oldalára nyomkodunk.

A torta alját kirakjuk az almaszeletekkel, majd erre ráöntjük kész pudingot, és elsimítjuk a tetejét. 

190 fokra előmelegített sütőben 15 percet sütjük.

Ez idő alatt a habhoz a 3 tojást szétválasztjuk és a tojásfehérjékből a cukorral együtt egy kemény habot verünk. Hozzáadjuk egyenként tojássárgákat, miközben tovább verjük a habot, majd végül óvatosan a tejfölt is hozzáforgatjuk.

A tortát kivesszük a sütőből, a habot rásimítjuk és visszatesszük a sütőbe kb. 20-25 percre.
A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően változhat!

Teljesen kihűtjük, majd porcukorral enyhén megszórva tálaljuk.

2024. április 24., szerda

Csokoládés-diós csiga teljes kiőrlésű lisztből


Azt gondolom, hogy a konyhámban legtöbbször készült péksütemény a csiga vagy a tekercs. Roppant egyszerű megformázni, azt is mondanám, hogy gyerekjáték az elkészítése, a tölteléket pedig kedvünk szerint variálhatjuk. Mindközül talán a diós és a csokis a kedvencem, ezt a kettőt társítottam most, és készítettem el ezt a finom csokoládés-diós csigát teljes kiőrlésű lisztből. 
A töltelékhez a diót meg pörköltem egy kicsit, így még intenzívebb lett az íze, a csokoládét pedig vegyesen használtam, ét- és tejcsoki is került bele, és mivel mi nem szeretjük túl édesen, ezért nem tettem bele semmi édesítőt. Ha te édesebben szereted a péksüteményeket, akkor kedved szerint használj édesítőt a töltelékben. Az olvasztott csokihoz is adhatod az édesítőt, akár a dióval is elkeverheted.
A dió pörkölt íze és a csokoládé tökéletes harmóniát alkot ebben a finom, puha tésztájú péksüteményben. Nagyon jó napindító lehet egy bögre tejeskávé kíséretében, de a nap bármely pillanatában jól tud esni.:)

Hozzávalók a tésztához:

- 50 dkg teljes kiőrlésű liszt
- 10 dkg búzasikér
- 1 bő csipet só
- 2,5 ek akácméz (ha édesebben szereted, mehet több is)
- 2 tojás
- kb. 3,6 dl tej
- 9 g instant élesztő
- 6 dkg vaj

Megj: A tej mennyisége változhat a liszt minőségétől és a tojás nagyságától. Ugyanakkor, ha kézzel dagasztunk vagy nagyon párás a levegő, akkor kevesebb folyadék szükséges hozzá. Azt javaslom, hogy kezdetben 3,2 dl tejet adjunk hozzá, majd szükség esetén apránként hozzáadunk még a megmaradt tejből.

Hozzávalók a töltelékhez:

- 6 dkg étcsokoládé
- 4 dkg tejcsokoládé
- 6 dkg vaj
- 1 csipet só
- 10 dkg pörkölt és ledarált dió

Tetejét lekenni: - 1 tojássárga + 1 mk víz

Elkészítés:

3,2 dl langyos tejet a mixer táljába öntünk, majd hozzáadjuk a tojást és a mézet. Rászórjuk a sót, a lisztet és búzasikért, valamint az élesztőt. A dagasztóhoroggal elkezdjük összedolgozni a tésztát, majd szükség esetén, több részletben hozzáadunk a megmaradt 0,4 dl tejből (esetleg többet is, ha szükséges).
Amikor már a tészta összeállt, 2-3 részletben hozzáadjuk az olvasztott és kihűtött vajat, mindig megvárva, hogy az előzőt beledolgozza a gép.
Egy közepesen kemény, de könnyen kezelhető tésztát kell kapjunk.
(Szükség esetén, a tészta állagán javíthatunk egy kevés liszttel vagy tejjel.)

Dagasztás után lezárjuk a gépet, majd a tésztából cipót formázunk és vékonyan kiolajozott kelesztőtálba tesszük. Tetejét is lekenjük vékonyan olajjal, letakarjuk és duplájára kelesztjük.

A töltelékhez a két féle csokoládét a vajjal együtt vízgőz fölött felolvasztjuk, hozzáadjuk a sót, és szükség esetén az édesítőt, majd sima, egynemű masszává keverjük. Félretesszük, és szobahőmérsékletűre hűtjük.

A megkelt tésztát enyhén lisztezett felületre borítjuk, majd kb. 50 x 45 cm-es téglalappá nyújtjuk. Egyenletesen rákenjük a vajas-csokis keveréket, megszórjuk darált dióval, és kb 2-3 cm széles csíkokra vágjuk, majd a kapott csíkokat feltekerjük csiga alakban.

Sütőpapírral bélelt tepsire rakosgatjuk a csigákat, letakarjuk egy tiszta konyharuhával, és 25 percet pihentetjük.

Ezután lekenjük a vízzel higított tojássárgával, és előmelegített sütőben, 180 fokon kb. 20-25 perc alatt készre sütjük.
A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően változhat!

2024. április 16., kedd

Retro boci süti


Továbbra is a kedvenceink közé tartoznak a túrós sütemények, ezért elég gyakran kerülnek terítékre. Az elmúlt hétvégére ez a retro boci süti volt beütemezve, de amikor elkezdtem előrakni a hozzávalókat, észrevettem, hogy nincs elég vaj itthon. Ugyanis a már több mint 12 éve kipróbált és jól bevált recept szerint (itt találod a receptet) szerettem volna elkészíteni a boci sütit. Mivel a tehéntúrót nem lehet sokáig tartani, ezért jött az újratervezés, és nem vajas piskótával, hanem olajos kevert piskótával készült a sütemény, és a liszt egy részét is lecseréltem teljes kiőrlésű lisztre. Így is nagyon finomra sikerült, senki nem panaszkodott, csak úgy tűntek el a szeletek a tányérról.
Ha te is szereted a túrós süteményeket, és egy egyszerűen elkészíthető sütire vágysz, ami még mutatós is, akkor ne keress tovább, itt a megoldás. Akár ezt a verziót, akár a vajas piskótával készült süteményt választod, biztos nem okoz majd csalódást, hisz mindkettő nagyon finom! :)

Hozzávalók a tésztához:

- 10 dkg teljes kiőrlésű búzaliszt
- 17 dkg finomliszt
- 3 dkg cukrozatlan kakaópor
- 1 cs sütőpor
- 1 csipet só
- 4 tojás
- 12 dkg cukor
- 1 cs vaníliás cukor
- 1 dl olaj
- 1,5 dl tej

Hozzávalók a túrós golyókhoz:

- 40 dkg tehéntúró
- 8 dkg cukor
- 1 cs vaníliás cukor
- 1 kezeletlen citrom reszelt héja
- 1 tojás

Megj.: Elsősorban a túró minőségétől, de a tojás nagyságától is függően, előfordulhat, hogy szükség lesz 1-2 ek búzadarára. Ha túl lágy lenne a túrós massza, és nem tudjuk formázni, akkor adjunk hozzá búzadarát, és várjunk pár percet, hogy szívja meg magát. Amennyiben túl kemény lenne, akkor lazítsuk fel egy kevés tejföllel!

Elkészítés:

A túrót egy mélyebb tálba tesszük, majd egy villával alaposan elkeverjük a többi hozzávalóval. Ebben a fázisban meg is formázhatjuk a kis diónyi túrógombócokat, de akár később is, amikor a tészta massza már a tepsibe van, és ahogy formázzuk, már tesszük is a tepsibe. Sőt, ha túl lusták vagyunk vagy sietünk, akkor nem is kell megformázni a kis golyókat, rárakhatjuk egy kis kanál segítségével is.

A tésztához a kétféle lisztet egy tálba mérjük, majd hozzáadjuk a kakaóport, a sót és a sütőport, és elkeverjük.
A tojásokat a cukrokkal habosra keverjük, amíg kivilágosodik, és megnő a térfogata. Alacsonyabb fokozatra kapcsolva, az olajat is hozzácsurgatva, tovább habosítjuk. Több részletbe hozzáadjuk a tejet is, végül a lisztes keveréket, és egyneművé keverjük.

Sütőpapírral kibélelt tepsibe (30x22 cm) simítjuk, majd a tetejét kirakjuk a megformázott túrógolyókkal.

180 fokra előmelegített sütőben, kb. 25-30 perc alatt készre sütjük.
A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően változhat. Végezzünk tűpróbát!

2024. április 12., péntek

Nutellával töltött amerikai palacsinta


Két kedvencemet párosítottam, a palacsintát és a mogyorókrémet, és elkészítettem ezt a leírhatatlanul finom nutellával töltött amerikai palacsintát. A palacsinta elképesztően puha, levegős, benne az olvadozó mogyorókrém..... azt hiszem nem kell ennél több, igazi édes csábítás. 
Bonyolultnak tűnhet, viszont én inkább az elkészítését egy kicsit időigényesebbnek mondanám a megszokott amerikai palacsintához hasonlítva, mintsem nehéznek. Fontos, hogy a mogyorókrém legyen lefagyasztva, így biztos nem folyik majd ki a két tészta közül. 
Fogyaszthatjuk reggelire, egy tartalmasabb leves után, de desszertként is megállja a helyét. Önmagában is fogyasztható, de kínálhatunk mellé friss gyümölcsöket, akár megszórhatjuk egy kevés porcukorral vagy leönthetjük juharsziruppal is. Mi banánkarikákkal, dióval és egy kevés Nutellával meglocsolva fogyasztottuk, mert hát úgy-e Nutellából nem lehet túl sokat tenni rá. :)

Hozzávalók 16 db-hoz:

- 25 dkg finomliszt
- 1 csipet só
- 1 púpozott tk sütőpor
- 2 tojás
- 1 cs vaníliás cukor
- 3 dkg cukor
- 4 dkg olvasztott és kihűtött vaj
- 2,5 dl tej
- 16 tk nutella

Elkészítés:

Első lépésként, a nutellából kissé púpozott teáskanálnyi halmokat rakunk egy sütőpapírra, majd a kanál hátával ellapítjuk kör alakúra, kis korongokat kapva. Arra figyeljünk, hogy a nutella korongok mérete kisebb legyen, mint a tervezett palacsinta mérete, mert ellenkező esetben a mogyorókrém kifolyik a két tészta között. Fagyasztóba tesszük legalább 1 órára, hogy jól dermedjen meg.
Én este készítettem elő a korongokat és tettem a fagyasztóba, majd reggel sütöttem a palacsintát.

A palacsintához a száraz hozzávalókat egy keverőtálba mérjük és elkeverjük.
A tojásokat szétválasztjuk, majd a fehérjét egy csipet sóval félkemény habbá verjük.
A tojássárgákat a cukrokkal kihabosítjuk, majd kisebb fokozaton tovább verve, vékony sugárba hozzáöntjük a vajat és  a tejet is. Két-három részletben hozzákeverjük a lisztes keveréket is, végül spatulára váltva, óvatosan beleforgatjuk a tojáshabot is. 

Egy tapadásmentes serpenyőben kevés vajat hevítünk, majd egy bő evőkanálnyi masszát halmozunk a serpenyőbe, ami szépen elterül. Rárakunk egy fagyasztott nutella korongot, majd ezt azonnal befedjük egy újabb evőkanálnyi palacsinta tésztával. Átfordítjuk és a másik oldalát is aranybarnára sütjük.

Megj: A nutella korongokat csak közvetlenül a felhasználáskor vegyük ki a fagyasztóból, mert nagyon gyorsan olvadnak.

Egyszerre süthetünk 3-4 palacsintát is a serpenyőnk nagyságától függően.

2024. április 1., hétfő

Áldott Húsvéti Ünnepet!


 

"Mert úgy szerette Isten e világot, hogy az Ő egyszülött Fiát adta, hogy valaki hiszen Ő benne, el ne vesszen, hanem örök élete legyen." (Jn 3,16)


ÁLDOTT HÚSVÉTOT KÍVÁNOK MINDENKINEK!

2024. március 25., hétfő

Sós mázas perec

Van nekem egy sós rágcsákat kedvelő férjem, kinek nem lehet eleget készíteni az ilyen sós nassolni valókból. Ha eltelik egy hét, s nem készült valamilyen sósság, már jön a reklamáció, hogy milyen rég nem volt sós süti, pedig milyen jó lenne. Legutóbb valami nagyon sósra vágyott, így gondoltam, hogy a retro sós perechez hasonlóan, ezekre a kis perecekre is csurgatok sós mázat, így biztos elég sós lesz. Nem tévedtem, kiválóan vizsgázott ez a sós mázas perec, maximális volt az elégedettség. :)
A közelgő Húsvétra is jó választás lehet a sok édes sütemény mellé, de akár egy kirándulásra is magunkkal vihetjük, nagyon finom.

Hozzávalók a tésztához:

- 15 dkg teljes kiőrlésű liszt
- 10 dkg finomliszt
- 1 tk só
- 12 dkg vaj
- 1/2 cs instans élesztő
- 1 tojássárga
- 3-4 ek tejföl

Megj.: - a teljes kiőrlésű lisztet nyugodtan lehet helyettesíteni finomliszttel, 
- a tejföl mennyisége függ a liszt(ek) minőségétől.

Tetejét lekenni: - 1 tojássárga + 1 tk víz

Hozzávalók a sós mázhoz:

- 1 tk só
- 2 csapott ek liszt
- kb. 0,2-0,3 dl víz

Elkészítés:

A kétféle lisztet és a sót egy nagyobb tálba szórjuk, majd elmorzsoljuk a vajjal. Rászórjuk a szárított élesztőt, majd a tojássárgát is hozzáadva összedolgozzuk annyi tejföllel, hogy egy könnyen formázható, közepesen kemény tésztát kapjunk.

Egy tiszta konyharuhával letakarva 10 percet pihentetjük, majd lisztezett felületen ujjnyi vastagságúra nyújtjuk, végül lisztbe mártott perecformával kiszúrjuk a pereceket. A leeső részeket összegyúrjuk, újra kinyújtjuk és kiszaggatjuk addig, amíg a tésztánk el nem fogy.


Sütőpapírral bélelt tepsire rakosgatjuk, tetejüket lekenjük a vízzel hígított tojássárgával, majd 180 fokra előmelegített sütőben kb. 12 - 15 perc alatt aranybarnára sütjük.
A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően változhat!

A sós mázhoz a lisztet a sóval elvegyítjük, és elkeverjük annyi vízzel, hogy egy nem túl híg, de még folyós, sűrű palacsintatészta állagot kapjunk.

Amikor a perecek már színt kaptak, kivesszük a sütőből, rácsorgatjuk a sós-lisztes öntetet, és visszatesszük a sütőbe még kb. 2-3 percre.

2024. március 20., szerda

Márványos meggyes sütemény

Elkezdtem kiüresíteni a fagyasztót, hogy mire újra megjelennek a friss idénygyümölcsök, legyen hely hova elraktározni őket majd a téli időszakra. Elsőként egy csomag kimagozott meggyet vettem ki, azzal a gondolattal, hogy majd készítek belőle egy gyors meggyes piskótát. Amíg olvadozott, jött az ötlet, hogy a tészta egy részében tegyek kakaót, és legyen inkább egy szép márványos meggyes sütemény. Az elkészítése roppant egyszerű, csak arra kell ügyeljünk, hogy amikor a kakaós masszát rákanalazzuk a világos masszára, és elkezdjük a márványos mintázatot kialakítani, csak óvatosan és ne keverjük túl sokáig, mert akkor teljesen elkeveredik, és nem lesz szép márványos. Mélyhűtött meggy helyett, nyugodtan lehet meggybefőttet is használni, vagy ha majd eljön az ideje, friss meggyel is finom lesz. :)

Hozzávalók:

- 3 tojás
- 10 dkg kristálycukor
- 1 cs vaníliás cukor
- 1 dl olaj
- 1 dl natúr joghurt
- 0,5 dl tej + 2 ek
- 30 dkg finomliszt
- 1 cs. sütőpor
- 2 ek cukrozatlan kakaópor

+ 20 dkg kimagozott meggy + 1 ek liszt

Elkészítés:

Az egész tojásokat a kétféle cukorral habosra keverjük, amíg megnő a térfogata és világosabb színű lesz. Tovább keverve, de kisebb fokozaton, vékony sugárba hozzáöntjük az olajat, a joghurtot majd a tejet is.
Ezután több részletben hozzászitáljuk a sütőporral elkevert lisztet, és egyneművé keverjük.

A massza 2/3 részét sütőpapírral bélelt, 24x29 cm nagyságú tepsibe simítjuk.

A maradék masszához hozzáadjuk a kakaóport és a 2 evőkanál tejet, majd egyneművé keverjük. Egy kanál segítségével pöttyöket teszünk a kakaós masszából a világos tészta tetejére, majd egy kés vagy fogpiszkáló segítségével nyolcasokat írunk a masszában, kialakítva a márványos mintát.

Kirakjuk a tetejét a lisztben megforgatott meggyel, majd előmelegített sütőben, 180 fokon kb. 25-30 perc alatt készre sütjük. 
A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően változhat. Végezzünk tűpróbát!

Kihűtjük, porcukorral megszórjuk és szeleteljük.

2024. március 13., szerda

Almás-vaníliakrémes sütemény


Fejben már a Húsvéti menüt tervezem, de addig is volt egy születésnap a családban, melyet hozzá illően meg kellett ünnepelni. Az idén nem torta volt a kérés, hanem egy egyszerű almás sütemény, csokival a tetején. Hogy egy kicsit mégis ünnepibb legyen, gondoltam, hogy készítek egy almás-vaníliakrémes süteményt, és a tetejét porcukor helyett csokimázzal vonom be.  "Ennél jobbat nem is készíthettél volna!", volt a reakció a süti kóstolása után, úgy hogy, teljes volt a boldogság. :) 
Egyszerű és mindenki által elérhető hozzávalókból készült ez a finom és mutatós süti. Az alma savanykás pikáns íze és a fahéj finom illata jól ellensúlyozza a vanília édességét. A csokimáz már csak megkoronázza ezt a finom ízélményt. A lágy, selymes krém pedig még ellenállhatatlanabbá teszi ezt a sütit. 
Én még a Húsvéti asztalon is el tudom képzelni ezt a süteményt. Egy kicsit más mint a már megszokott krémes sütik, viszont nagyon finom, és biztos, hogy ízlene a családnak és a locsolóknak egyaránt. :)

Hozzávalók a lapokhoz:

- 50 dkg finomliszt
- 1 csipet só
- 20 dkg vaj
- 1 cs. vaníliás cukor
- 4 dkg porcukor
- 1 cs. sütőpor
- 1 tojás
- 4-5 ek tejföl, vagy amennyit felvesz

Megj.: - A tejföl mennyisége függ a liszt minőségétől és a tojás nagyságától. 

Hozzávalók az almás töltelékhez:

- 1,2 kg alma (pucolatlanul mérve)
- 1/2 citrom frissen facsart leve
- 3 ek cukor, vagy ízlés szerint
- 1,5 tk őrölt fahéj
- 3 ek zabpehelyliszt vagy búzadara

Megj.: Kóstoljuk meg a tölteléket, és szájízünk szerint adjunk hozzá több vagy kevesebb cukrot, illetve citromlevet.

Hozzávalók a vaníliás krémhez:

- 2 cs. főzhető vaníliás pudingpor
- 5,5 dl tej
- 3 ek cukor
- 15 dkg vaj
- 10 dkg porcukor

Hozzávalók a csokimázhoz:

- 18 dkg étcsokoládé
- 1 ek méz
- 10 dkg cukrozatlan tejszín

Elkészítés:

Az almás töltelékhez az almákat megmossuk, szárazra töröljük majd meghámozzuk. Nagy lyukú reszelőn lereszeljük és meglocsoljuk a citrom lével. Rászórjuk a cukrot és lassú tűznél puhára pároljuk, majd besűrítjük a zabpehelyliszttel. Ezután levesszük a tűzről, őrölt fahéjjal ízesítjük, majd teljesen kihűtjük.

A vaníliás krémhez a pudingport és a cukrot egy nagyobb lábasba tesszük, majd kevés tej hozzáadásával csomómentesre keverjük. Hozzáöntjük a többi tejet is, és közepes lángon, állandó kevergetés mellett sűrűre főzzük. Levesszük a lángról, tetejére szorosan folpackot teszünk, hogy hűlés közbe ne bőrösödjön, és kihűtjük.
Ezután a vajat a porcukorral kihabosítjuk, majd több részletbe hozzá adjuk a teljesen kihűlt pudingot,  és egyneművé keverjük.

A tésztához a lisztet és a sót egy edénybe szitáljuk és a vajat elmorzsoljuk benne. Rászórjuk a kétféle cukrot és a sütőport, majd hozzáadjuk az egész tojást, és összegyúrjuk annyi tejföllel, hogy összeálljon a tészta, és könnyen formázható legyen. Három egyenlő részre osztjuk, kis gombócokat formázunk, majd letakarjuk egy tiszta konyharuhával, és 10 percet pihentetjük.
Ekkor a tésztákat egyenként, lisztezett felületen kb. 28x32 cm nagyságú téglalappá nyújtjuk, majd átemeljük egy lisztezett  tepsi hátára. Villával megszurkáljuk, és 180 fokra előmelegített sütőben kb. 10-12 perc alatt készre sütjük. Figyeljük, mert hamar megsül, és könnyen megéghetnek a lapok. Ha a szélei kezdenek barnulni, akkor már kivehetjük a sütőből.
A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően változhat! 

Megj.: Én a tepsi hátát nem lisztezem, hanem egy sütőpapírt teszek rá, és arra helyezem a kinyújtott tésztát, és sütöm meg. Így könnyebben tudom mozgatni, csúsztatni a lapokat, anélkül, hogy eltörnének.

Ha a lapok is kihűltek, és a töltelékek is elkészültek, akkor összeállítjuk a tésztát.

Egy magasabb falú tepsibe helyezzük a legkevésbbé sikerült lapot, majd erre ráhalmozzuk és egyenletesen elkenjük az almás tölteléket. Erre ráhelyezzük a következő lapot, majd ráhalmozzuk a vaníliás tölteléket és egyletesen elsimítjuk. Befedjük a harmadik lappal, és legalább egy éjszakát hűtőbe pihentetjük.

A csokoládé mázhoz a tejszínt forrásig melegítjük, majd levesszük a tűzről, ráöntjük a csokoládéra, és fényesre keverjük. Hozzáadjuk a mézet is, és egyneművé keverjük. A csokimázat a sütemény tetejére csurgatjuk, és egy spatulával elsimítjuk.

Ha megdermedt a máz, forró vízbe mártott és papírtörlővel leitatott késsel tetszőleges szeletekre vágva kínáljuk. 

2024. február 23., péntek

Joghurtos kiflicskék


Ezek az egyszerű joghurtos kiflicskék tökéletesek lehetnek olyan esetre, amikor hirtelen kell egy finom vendégvárót készítenünk. Vagy, nincs időnk, kedvünk sokat időzni a konyhába, ugyanis alig 1 óra alatt elkészülnek, és már kínálhatjuk is. Én most epres joghurtot használtam, mert az volt itthon, diszkréten érezni is lehetett az eper ízét. De bármilyen ízű, akár natúr joghurttal is finom. Nálunk most csak sima kiflicskék készültek, de meg is lehet tölteni őket. 
Gyors és egyszerű kiflicskék, na meg finomak is. :)

Hozzávalók:
- 30 dkg finomliszt
- 1 csipet só
- 5 dkg porcukor
- 1 cs vaníliás cukor
- 1/2 kezeletlen citrom reszelt héja
- 1 tk sütőpor
- 5 dkg vaj
- 1 tojás
- 12,5 dkg (epres) joghurt

Elkészítés:

A száraz hozzávalókat egy tálba mérjük, majd elmorzsoljuk benne a kisebb kockára vágott hideg vajat. Közepében kis fészket alakítunk ki, majd beleütjük a tojást, és összegyúrjuk a joghurttal.
(Szüksége esetén, a tészta állagán javíthatunk egy kevés liszttel vagy joghurttal).

Cipót formázunk belőle, letakarjuk egy tiszta konyharuhával és 10 percet pihentetjük.

Ezután a tésztát 2 egyenlő részre osztjuk, majd egyenként, egy bőven lisztezett deszkán kb. 3 mm vastagságú körlappá nyújtjuk. 16 körcikkre vágjuk, majd szélesebb felüktől feltekerjük kifli alakúra, és sütőpapírral bélelt tepsire rakosgatjuk.

180 fokra előmelegített sütőben aranybarnára sütjük.
(A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően változhat.)

A sütőből kivéve, rácsra téve kihűtjük, majd vaníliás porcukorral megszórva kínáljuk.

2024. február 14., szerda

Gesztenyés-diós kelt szívek


A tegnap közzétett két színű szív kekszek után hoztam még egy ötletet, ha te is magad készítenél valami finomat ezen a napon. Lehet, hogy egy kicsit megkéstem ezzel a bejegyzéssel, de nem baj, hisz bármikor meglephetjük kedvesünket egy finom és szép péksüteménnyel. Egy romantikus reggelihez, szerintem nagyon jó választás lehet ez a gesztenyés-diós kelt szív. :)

Hozzávalók a tésztához:

- 1 tojás
- kb. 2,7-2,9 dl tej
- 2 ek méz
- 1 csipet só
- 35 dkg teljes kiőrlésű liszt
- 15 dkg finomliszt
- 1 cs instant élezető
- 5 dkg vaj

Megj.: - A tej mennyisége függ a lisztek minőségétől és a tojás nagyságától. Ugyanakkor, ha kézzel dagasztunk, kevesebb folyadék szükséges mintha egy erősebb géppel dagasztanánk.

Hozzávalók a töltelékhez:

- 25 dkg cukrozatlan gesztenyemassza
- 12 dkg darált dió
- 2 tk cukrozatlan kakaópor
- 1/2 kezeletlen citrom reszelt héja
- 1-2 ek méz, ízlés szerint
- kb. 0,5 dl forró tej

Tetejét lekenni: - 1 tojássárgákat + 1 tk víz

Elkészítése:

2,7 dl langyos tejet a mixer táljába öntünk. Hozzáadjuk az egész tojást, a mézet, a sót, majd rászórjuk a liszteket és az élesztőt. A dagasztóhoroggal elkezdjük összedolgozni a tésztát, majd szükség esetén, több részletben hozzáadunk a megmaradt 0,2 dl tejből (esetleg többet is, ha szükséges).
Amikor már a tészta összeállt, 2-3 részletben hozzáadjuk az olvasztott és kihűtött vajat, mindig megvárva, hogy az előzőt beledolgozza a gép.
Egy közepesen kemény, könnyen kezelhető tésztát kell kapjunk.
(Szükség esetén, a tészta állagán javíthatunk egy kevés liszttel vagy tejjel.)

Dagasztás után lezárjuk a gépet, cipót formázunk belőle, majd vékonyan kiolajozott edénybe tesszük. Letakarjuk egy tiszta konyharuhával és duplájára kelesztjük.

Közben a  töltelékhez összekeverjük a gesztenyemasszát a darált dióval, a kakaóval, a citromhéjjal és ízlés szerint mézzel, majd annyi tejet adunk hozzá, amíg egy könnyen kenhető masszát kapunk.

A megkelt tésztát enyhén lisztezett felületre borítjuk, majd kb. 40 x 30 cm-es téglalappá nyújtjuk. Egyenletesen rákenjük a tölteléket, és kb 3 cm széles csíkokra vágjuk. A kapott csíkok két végét elkezdjük feltekerni egymással szembe haladva úgy, hogy középen maradjon egy kis tésztarész, hogy tudjuk kialakítani a szív csücskét.

Sütőpapíros tepsire rakosgatjuk, majd egy tiszta konyharuhával letakarva 25 percig pihentetjük.


Ezután lekenjük a tejjel hígított tojássárgával, és 180 fokra előmelegített sütőben kb. 20 perc alatt aranybarnára sütjük.
(A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően változhat.)

A sütőből kivéve, óvatosan áttesszük egy rácsra, és teljesen kihűtjük.


A blogon szerepel még más szív alakú péksütemény is, csak más ízesítésben és másképp formázva. Nézd meg azokat is, hátha valamelyik elnyeri a tetszésed, és még ma elkészíted. :)

- fahéjas szívek receptje itt található
- a sós változata, a sajtos-sonkás szívek receptje pedig itt olvasható

2024. február 13., kedd

Kétszínű szív keksz


Holnap Valentin nap, és amennyiben egy utolsó pillanatos finomsággal kedveskednél ezen a napon, akkor ez a kétszínű szív keksz tökéletes választás lehet. A saját készítésű édesség minden alkalommal a legjobb meglepetés,  hisz szívünk-lelkünk benne van. 
Ez a kétszínű szív keksz egy egyszerű linzer tésztából készült, és bár egy kicsit időigényesebb az elkészítése, mégis azt gondolom, hogy megér minden fáradságot. Mutatós, finom és biztos vagyok benne, hogy örömet tudunk szerezni vele. :)

Hozzávalók:

- 30 dkg finomliszt
- 20 dkg hideg vaj
- 1 csipet só
- 5 dkg porcukor
- 1 cs vaníliás cukor
- 1 kezeletlen citrom reszelt héja
- 2 tojássárga
- 1-2 ek tejföl, szükség esetén (nekem nem volt szükség rá)
- 1 ek cukrozatlan kakaópor + 1-2 tk víz

Elkészítés:

A lisztet egy mélyebb tálba szórjuk és elmorzsoljuk a vajjal. Hozzáadjuk a többi száraz hozzávalót és elkavarjuk, majd a tojássárgával egyneművé dolgozzuk. Ha nem állna össze, hozzá adunk 1-2 ek tejfölt. 

Ekkor a tésztát 2 részre osztjuk, majd egyik részébe gyorsan belegyúrjuk a kakaót és egy kevés vizet. Mindkét tésztadarabot folpackba csomagoljuk, és 1 órát hűtőbe pihentetjük.

Ezután lisztezett felületen mindkét tésztát  5 mm vastagra nyújtjuk. Egy kisebb méretű szív alakú kiszúróval kis szíveket szaggatunk ki, majd az ellenkező színű tésztába kiszúrt szivecske helyére tesszük.


Óvatosan végig megyünk rajta a sodrófával, majd nagyobb szíveket szúrunk ki belőle, és sütőpapírral bélelt tepsire sorakoztatjuk őket. Előmelegített sütőben 180 fokon kb. 10-12 perc alatt világosra sütjük. Amikor a széle már kezd barnulni, kivehetjük a sütőből.
A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően változhat!