2017. április 28., péntek

Somogyi édes aprósütemény



Jön a hosszú hétvége és remélhetőleg az idő is velünk tart, és lesz alkalmunk a szabadban lenni, kirándulgatni. Tökéletes útravaló ez a somogyi édes aprósütemény, ami igazából nagyon hasonlít a havasi kiflire, ugyanolyan omlós, lekvárral töltött finom kifli. Tölteléknek bármilyen ízű lekvárt lehet használni, én most házi szilvalekvárt tettem bele, és nagyon finom volt.
A receptet Gerdinél láttam, és már akkor tudtam, hogy én ezt muszáj elkészítenem. Nem is csalódtam, hisz a férjem mindegyik falatnál csak dicsérni tudta, annyira ízlett neki .... meg nekem is. :) Úgy, hogy nagy köszönet a receptért, és titeket is, kedves olvasók, csak buzdítani tudlak, hogy készítsétek el!

Hozzávalók a tésztához:

- 60 dkg liszt
- 26 dkg zsír
- 1 tojás
- 2 tk cukor
- 1 cs. vaníliás cukor
- 1 csipet só
- 1,5 dl tej
- 1 cs. porélesztő

Töltelék: - lekvár

Hempergetni: - porcukor

Elkészítés:

A langyos tejben elkavarunk 1 tk cukrot, majd beleszórjuk a porélesztőt. Az edényt lefödjük és langyos helyre tesszük addig amíg előkészítjük a többi hozzávalót.

A lisztet egy tálba szórjuk és elkeverjük benne a sót és cukrot, majd elmorzsoljuk a zsírral. Közepébe fészket alakítunk ki, beletesszük a tojást és a felfuttatott élesztőt, majd alaposan összegyúrjuk.
Cipót formálunk, letakarjuk egy tiszta konyharuhával, és 1 órát pihentetjük.

Ezután 8 egyenlő részre osztjuk, kis gombócokat formálunk, majd egyenként kb. 2-3 mm vastagságú körre nyújtjuk. 8 cikkre vágjuk és a vastagabb felére egy teáskanálnyi lekvárt teszünk. A szélesebb felétől feltekerjük és kifliket formázunk.

Sütőpapíros tepsire rakosgatjuk őket, majd előmelegített sütőben kb. 15-18 perc alatt világosra sütjük.
A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően változhat. Amikor már kezd barnulni, kivehetjük a sütőből.

A sütőből kivéve, még melegen, porcukorba forgatjuk.

2017. április 21., péntek

Copfos diós kalács



Húsvétra egy szép, különlegesebb kalácsot szerettem volna sütni, nem csak a megszokott fonott kalácsot vagy bejglit. Pont jókor tette közzé Nea copfos kalácskoszorúját, így eszembe juttatva ezt a formázási technikát, hisz készült már nálam hasonló, csak kiflinek formázva. Az elkészítése igényel egy kis türelmet, viszont egyszerű elkészíteni, a végeredmény pedig önmagáért beszél. :)  Nem muszáj diós tölteléket használni, mindenki kedve szerint töltheti mákkal, túróval, lekvárral, kakaóval, fahéjjal, mogyorókrémmel ..... kinek mi ízlik jobban.

Hozzávalók a tésztához:

- 1 tojás
- 2 dl tej
- 1 cs. vaníliás cukor
- 1 csipet só
- 1 citrom reszelt héja
- 50 dkg liszt
- 10 dkg cukor
- 1 csomag porélesztő
- 10 dkg vaj

Hozzávalók a töltelékhez:

- 15 dkg darált dió
- 7 dkg cukor
- 1 cs. vaníliás cukor
- 1/2 citrom reszelt héja
- 1 csipet örölt fahéj
- 0,5 dl tej

Tetejét lekenni: - 1 tojássárga + 1 tej

Elkészítés:

A tészta hozzávalóit, a vaj kivételével, a megadott sorrendben bepakoljuk a mixer táljába. A dagasztóhoroggal elkezdjük összedolgozni a tésztát, és amikor már a tészta összeállt, több részletben hozzáadjuk az olvasztott és kihűtött vajat, mindig megvárva, hogy az előzőt beledolgozza a gép.

Dagasztás után lezárjuk a gépet, majd a tésztát kelesztőtálba tesszük, letakarjuk egy tiszta konyharuhával és duplájára kelesztjük.

Ha nincs mixerünk vagy kenyérsütőgépünk, a lisztet a sóval, a cukrokkal és élesztővel egy dagasztó tálba szórjuk. Közepében kis fészket formálunk és beleütjük az egész tojást, rászórjuk a citrom reszelt héját, majd elkavarjuk a körülötte levő liszttel, meghagyva az üreget. Hozzáöntjük a megmaradt tejet is és elkezdjük dagasztani. Ha a tésztánk összeállt és elválik az edény falától, akkor több részletbe hozzáadjuk a vajat is és rugalmas tésztát dagasztunk.
Cipót formálunk belőle, konyharuhával letakarjuk és duplájára kelesztjük.

A töltelékhez a darált diót elkeverjük a cukrokkal, fahéjjal és citromhéjjal, majd leöntjük a forró tejjel. Alaposan elkeverjük és kihűtjük.

A megkelt tésztát enyhén olajozott munkafelületre borítjuk és óvatosan átgyúrjuk.
Kb. 45*33 cm-es téglalappá nyújtjuk. Próbáljunk olyan széles tésztát nyújtani, hogyha majd feltekerjük, akkor beleférjen a formába. De ha nem sikerül pont akkorára tekerni, és egy kicsit hosszabb lesz, mint ahogy nálam is történt, levágjuk az egyik, vagy mindkét végét, hogy kényelmesen beleférjen a formába.

Miután kinyújtottuk, képzeletben, vízszintesen 2 egyenlő részre osztjuk a tésztát. Az alsó részét egy éles késsel/pizzavágóval kb. 1 cm-es csíkokra vágjuk, majd 3 szálankét összefonjuk.
A tészta felső, egyben maradt részére egyenletesen rákenjük a diós tölteléket.


A diós felétől kezdve, a fonott rész felé haladva feltekerjük, mint a bejglit, ügyelve arra, hogy a fonatok vége a kalács alja alá kerüljön.


Sütőpapírral bélelt nagy kalácsformába (9,5x15x31 cm) tesszük és letakarva 30 percig pihentetjük.

Tetejét lekenjük a tejjel hígított tojássárgával, és előmelegített sütőben 180 fokon kb. 35-40 perc alatt készre sütjük.
A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően változhat. Ha a teteje nagyon pirulna, félidőben takarjuk le alufóliával.

A kisült kalácsot a formába, pár percig rácson pihentetjük, majd a túllógó sütőpapír segítségével kiemeljük a formából és rácson hűtjük tovább.


2017. április 18., kedd

Matador keksz



Az egyik blogkóstoló alkalmával néztem ki ezt az aprósüteményt Teller-Cake Zsuzsitól, csak aztán feledésbe merült. Amikor közzé tette az idei húsvéti sütemény ajánlóját, végig néztem az előző évek ajánlóit is és akkor láttam meg újra a matador kekszet.  El is döntöttem, hogy tovább nem halogatom és Húsvétra elkészítem. Egy kicsit módosult a recept nálam, mert véletlenül 1 tojássárga is került bele, de a végeredmény nagyon finom lett, nagy sikere volt. :)

Az alábbi hozzávalókból nekem 51 darab összeragasztott keksz lett.

Hozzávalók:

- 30 dkg liszt
- 1/2 cs. sütőpor
- 1 csipet só
- 10 dkg porcukor
- 1 citrom reszelt héja
- 8 dkg vaj
- 1 tojássárga
- 2 ml dr. Oetker rum aroma
- 1-2 ek tej, vagy amennyit felvesz

+ lekvár összeragasztani (nálam szilvalekvár)

+ porcukor megszórni tetejét

Elkészítés:

A lisztet, a sütőport, a porcukrot, a sót és a citrom reszelt héját egy nagyobb edénybe szórjuk, elvegyítjük, majd a vajjal elmorzsoljuk. Végül a rum aromát, a  tojássárgát is hozzáadjuk és annyi tejet, hogy összeálljon a tészta.

Enyhén lisztezett felületen vékonyra (2 mm) nyújtjuk, majd derelyevágóval 1,5  x 7 cm nagyságú téglalapokat vágunk. Minden második tésztalapocskára négy lyukat szúrunk egy kis lyukméretű, sima csillagcsővel, ügyelve arra, hogy ugyanannyi egész és lyukas darab legyen.

Sütőpapíros tepsibe rakosgatjuk, külön az egész téglalapokat, és külön tepsire a lyukas lapocskákat, majd előmelegített sütőben 180 fokon kb. 8-10 perc alatt megsütjük. A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően változhat. Amikor a széle már kezd barnulni, kivehetjük a sütőből.

Miután kihűltek, egy egész és egy lyukas téglalapot lekvárral összeragasztunk, majd 1 napot hagyjuk puhulni.

Porcukorral megszórva kínáljuk.

2017. április 16., vasárnap

Áldott Húsvéti Ünnepet!



"Mert úgy szerette Isten e világot, hogy az Ő egyszülött Fiát adta, hogy valaki hiszen Ő benne, el ne vesszen, hanem örök élete legyen." (Jn 3,16)

ÁLDOTT HÚSVÉTOT KÍVÁNOK MINDENKINEK!

2017. április 14., péntek

Márványos bejgli


Az ünnepek közeledtével egyre több helyen lehet látni márványos bejglit, és én minden évben csak csodáltam és próbálkoztam, de sehogy sem akart az én bejglim márványos lenni. Tavaly Karácsonykor újra megpróbáltam a Limaránál látott recept alapján, és most már én is mondhatom, hogy tökéletesre sikerült. Igaz, az egyik bejgli egy kicsit kirepedt, de ez már nagyon mellékes volt, hisz ott volt a márvány a tetején. :)
Rájöttem, hogy egyszerűbb a dolog mind gondoltam, és csupán nem voltam elég türelmes, nem vártam meg, hogy a tojás teljesen megszáradjon amikor lekentem a bejgli tetejét. Nagyon fontos, hogy amikor lekentük a tojássárgával, várjuk meg, hogy teljesen száradjon meg, és csak azután kenjük le a tojásfehérjével, majd ezt is várjuk meg amíg megszárad. Ha sikerül kivárni azt a pár órát, akkor ilyen gyönyörűséges, márványos bejglik sülnek ki. Sok sikert hozzá! :)

Hozzávalók a tésztához (3 rúdhoz):

- 45 dkg liszt
- 12,5 dkg vaj
- 6,25 dkg zsír
- 5 dkg porcukor
- 1,25 dkg friss élesztő
- 2 tojássárga
- 0,5 dkg só
- 0,5 dl hideg tejszín (NEM főző)
- 1,25 dl hideg tej (az eredeti receptben víz)

Hozzávalók a mákos töltelékhez (1 rúdhoz):

- 12 dkg darált mák
- 2,5 dkg zsemlemorzsa
- 1 tk reszelt citromhéj
- 1 mk őrölt fahéj
- 0,8 dl víz
- 8 dkg cukor

Hozzávalók a diós töltelékhez (2 rúdhoz): 

- 24 dkg darált dió
- 5 dkg zsemlemorzsa
- 2 tk reszelt citromhéj
- 1 tk őrölt fahéj
- 1,6 dl víz
- 15 dkg cukor

Tetejét lekenni: - 1 tojás

Elkészítés:

 Első körben elkészítjük a kétféle tölteléket, amit már akár előző nap is elkészíthetünk.

A mákos töltelékhez a mákot, a zsemlemorzsát, a fahéjat és a citromhéjat egy tálba elkeverjük.
A vizet a cukorral felforraljuk és ráöntjük a mákos keverékhez, majd alaposan elkeverjük. Kihűtjük.

A diós töltelékhez a diót, a zsemlemorzsát, a fahéjat és a citromhéjat egy tálba elkeverjük.
A vizet a cukorral felforraljuk és ráöntjük a diós keverékhez, majd alaposan elkeverjük. Kihűtjük.

A lisztet és porcukrot dagasztótálba szitáljuk, hozzáadjuk a sót, majd a friss élesztőt is rámorzsoljuk, és elkeverjük. A vajat és zsírt elmorzsoljuk benne, majd hozzáadjuk a tojások sárgáját, a tejszínt, végül a tejjel együtt összegyúrjuk. 3 egyforma cipóra osztjuk, letakarjuk egy tiszta konyharuhával és 30 percet pihentetjük.

Ezután a tésztacipókat egyesével kb. 20 x 25 cm-es téglalapokra nyújtjuk. Amikor nyújtjuk a tésztát, nem kell alálisztezni.
A tölteléket egyenletesen elosszuk rajta, úgy hogy a széleitől kb. 1 cm maradjon szabadon. A tészta üresen maradt széleit ráhajtjuk a töltelékre majd hosszabbik oldalától feltekerjük.

A rudakat sütőpapírral bélelt tepsire rakosgatjuk, egymástól távol, és lekenjük tojássárgával. Hűvös helyen 1 órát száradni hagyjuk. Ezután lekenjük tojásfehérjével és néhány órára vagy egy egész éjszakára hűvös helyre tesszük (NEM hűtőbe). Én 3 órát pihentettem miután lekentem a tojásfehérjével.

A bejglik oldalát és tetejét megszurkáljuk egy hústűvel, majd 180 fokra előmelegített sütőben kb. 25-30 perc alatt készre sütjük.