2019. április 26., péntek

Diós-aszalt szilvás fonott kalács




Ez a diós - aszalt szilvás fonott kalács volt a húsvéti kalácsunk, amit próbáltam egy kicsit egészségesebben elkészíteni. Nincs hozzáadott cukor benne, a tölteléket aszalt szilvával édesítettem, a tésztája pedig teljes kiőrlésű liszttel készült. Meglepően finomra sikeredett, és annak ellenére, hogy egy 1250 g-os kalács sült ki, gyorsan elfogyott. :)

Hozzávalók a tésztához:

- kb. 3,3 dl tej
- 1 tojás
- 1 kezeletlen citrom reszelt héja
- 1 csipet só
- 5 dkg eritrit
- 40 dkg teljes kiőrlésű búzaliszt
- 7 dkg búzasikér
- 1/2 tk cukor
- 1 cs száraz (instant) élesztő
- 5 dkg olvasztott és kihűtött vaj

Hozzávalók a töltelékhez:

- 9 dkg aszalt szilva
- 21 dkg darált dió
- kb. 0,7 tej

Tetejét lekenni: - 1 tojássárga + 1 tk tej

Elkészítés:

3 dl langyos tejet a mixer táljába öntünk, majd hozzáadjuk az egész tojást, rászórjuk a citrom reszelt héját, a sót, az eritritet, a lisztet és búzasikért, valamint az élesztőt és cukrot. A dagasztóhoroggal elkezdjük összedolgozni a tésztát, majd szükség esetén, több részletben hozzáadunk a megmaradt 0,3 dl tejből. Amikor már a tészta összeállt, kanalanként hozzáadjuk a vajat, mindig megvárva, hogy az előzőt beledolgozza a gép.
Egy közepesen kemény, könnyen kezelhető tésztát kell kapjunk. (Szükség esetén, a tészta állagán javíthatunk egy kevés liszttel vagy tejjel.)

Dagasztás után lezárjuk a gépet, majd a tésztából cipót formálunk és vékonyan kiolajozott kelesztőtálba tesszük. Tetejét is lekenjük vékonyan olajjal, letakarjuk és duplájára kelesztjük.

Közben elkészítjük a tölteléket.
Az aszalt szilvát kisebb kockákra vágjuk, majd ráöntjük a forró tejet és állni hagyjuk 10 percet. Ezután villával pépesítjük, majd a darált diót hozzáadva egyneművé keverjük. (Szükség esetén, a massza állagán javíthatunk egy kevés darált dióval vagy tejjel. Fontos, hogy egy könnyen kenhető masszát kapjunk és ne legyen túl híg!)
Kóstoljuk meg és, ha nem elég édes, adhatunk hozzá még aszalt szilvát, de akár mézet vagy porcukrot is.
Megj.: Hogy gyorsabban menjen, a hozzávalókat aprítógépbe is összekeverhetjük.

A megkelt tésztát enyhén olajozott munkafelületre borítjuk, óvatosan átgyúrjuk majd 3 egyforma részre osztjuk és kis cipókat formálunk.

Mindegyik cipót, egyenként kinyújtjuk téglalap alakúra, és egyenletesen megkenjük a diós-aszalt szilvás krémmel.
Hosszanti oldalától, rolád szerűen feltekerjük, majd a három rudat lazán összefonjuk, végeit összecsípjük,  és sütőpapírral kibélelt nagy kalácsformában (31x15x9,5 cm) tesszük.

Letakarjuk és meleg helyen duplájára kelesztjük.

Ezután lekenjük a tejjel hígított tojássárgával és előmelegített sütőben, 180 fokon, kb. 40-45 perc alatt aranybarnára sütjük. Ha túl pirulna a teteje, félidőnél takarjuk le alufóliával, hogy ne égjen meg.
A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően változhat!

A sütőből kivéve, 5 percet a formába hagyjuk hűlni, majd a túllógó sütőpapír segítségével kiemeljük a formából a kalácsot, és rácson kihűtjük.


2019. április 23., kedd

Medvehagymás ropi


Amíg még lehet medvehagymát kapni a piacon, ajánlom elkészíteni ezt a nagyszerű medvehagymás ropit. Továbbra is kitartok az mellet, hogy az otthon készült sós rágcsa sokkal finomabb, mint a bolti társai, tudjuk mit teszünk bele, így adalékanyagoktól és ízfokozótól mentes, ráadásul kedvünk szerint ízesíthetjük és formázhatjuk. Most medvehagymával ízesítettem, de akár egy kevés sajtot is reszelhetünk bele, így még karakteresebb lesz az íze.
Jól záródó dobozban napokig friss, ropogós marad(na), de nálunk erre még nem volt példa. :)

Hozzávalók:

- 13 dkg teljes kiőrlésű búzaliszt
- 7 dkg durum liszt
- 1 tk (tenger)só (kb. 10 g)
- 7 dkg vaj
- 2 ek apróra vágott medvehagyma (kb. 10 szál)
- 1 tojás
- kb. 0,3 dl kefír

Tetejét lekenni: - 1 tojássárga + 1 tk víz

Tetejét megszórni: - kb. 3 ek szezámmag

Elkészítés:

A liszteket a sóval együtt egy nagyobb tálba szórjuk, majd elmorzsoljuk a vajjal. Hozzáadjuk az apróra vágott medvehagymát és összekeverjük. Közepében kis fészket alakítunk ki, beleütjük a tojást, és kicsit elvegyítjük a körülötte levő liszttel. Végül összegyúrjuk annyi kefirrel, hogy összeálljon a tészta.
(Szükség esetén, a tészta állagán javíthatunk egy kevés liszttel vagy kefirrel.)

Cipót formálunk belőle, fóliába csomagoljuk és hűtőbe pihentetjük 1 órát.

Ezután enyhén lisztezett felületen kb. 20 x 48 cm nagyságú téglalapra nyújtjuk. Tetejét lekenjük a vízzel hígított tojássárgával és megszórjuk tetszés szerint magvakkal (az én esetemben szezámmaggal).
Pizzavágóval kb. 0,5-1 cm széles és 20 cm hosszú csíkokat vágunk.

Egy vékony élű kés segítségével megemeljük a rudacskák egyik végét, és sütőpapíros tepsire rakosgatjuk.

Előmelegített sütőben, 180 fokon kb. 12-15 perc alatt aranybarnára sütjük. 10 perc sütési idő elteltével figyeljük, mert könnyen megéghet.
A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően változhat!

Tipp: Ha kedvet kapnál más ízesítésű ropi elkészítéséhez, ajánlom a következőket is:

- Mozzarellás sós ropi (recept itt olvasható)
- Csavart mustáros - sajtos ropi (recept itt olvasható)

2019. április 21., vasárnap

Áldott Húsvéti Ünnepet!



"Ők elmondták, hogy valóban feltámadt az Úr, és megjelent Simonnak". (Lk 24,34)

2019. április 18., csütörtök

Diós-csokis márványkalács


Mivel nem telhet el ünnep kalács nélkül, az idei Húsvétra ezt a diós-csokis márványkalácsot ajánlom figyelmetekbe. Sokkal mutatósabb, mintha csak egyszerűen fonott kalácsot sütnénk, viszont egyáltalán nem nehezebb az elkészitése. Tésztája puha, foszlós, a töltelék pedig kedvünk szerint variálható.

Hozzávalók a tésztához:

- 1,5 dl tej
- 1 tojás
- 1 csipet só
- 1 tk kezeletlen citrom reszelt héja
- 36 dkg liszt
- 2 ek cukor
- 5 g szárított (instant) élesztő
- 3,5 dkg olvasztot és kihütőtt vaj

Hozzávalók a töltelékhez:

- 6 dkg darált dió
- 6 dkg étcsokoládé
- 3 tk akácméz
- 1 ek tej

Tetejét lekenni : - 1 tojássárga + 1 tk víz

Elkészítés:

A langyos tejet a mixer táljába öntjük és hozzáadjuk az egész tojást. Rászórunk 1 csipet sót, a citrom reszelt héját majd rászitáljuk a lisztet. Erre rászórjuk a cukrot és a szárított élesztőt. A dagasztóhoroggal elkezdjük összedolgozni a tésztát.
(Megj.:A tej mennyisége változhat a tojás nagyságától és a liszt minőségétől függően. Ha úgy látjuk, hogy túl kemény a tészta akkor hozzácsurgatunk még 1-2 evőkanál tejet, illetve ha túl lágynak véljük a tésztát, akkor adjunk hozzá még egy kevés lisztet.)
Amikor már a tészta összeállt, több részletben hozzáadjuk az olvasztott és kihűtött vajat, mindig megvárva, hogy az előzőt beledolgozza a gép.

Dagasztás után lezárjuk a gépet, majd a tésztából cipót formálunk és kelesztőtálba tesszük. Letakarjuk egy tiszta konyharuhával és duplájára kelesztjük.

Közben elkészítjük a tölteléket.
Az étcsokoládét gőz fölött összeolvasztjuk a mézzel, majd a darált dióhoz adjuk, és elkeverjük annyi tejjel, hogy egy könnyen kenhető masszát kapjunk. Nekem csupán 1 evőkanálnyi tejre volt szükségem.

A megkelt tésztát enyhén olajozott felületen ujjnyi vastag téglalappá nyújtjuk, majd egyenletesen rákenjük a csokoládés-diós krémet.
Keskenyebb oldalától feltekerjük mint a bejglit, majd a kapott rudat egy kicsit lelapítjuk, és ketté hajtjuk. Letakarjuk és 10 percet pihentetjük.

Ezután a tésztát forma hosszúságú téglalappá nyújtjuk, amit ujjnyi vastagságú csíkokra vágunk.

Mindegyik tésztacsíkot a két végénél fogva ellentétes irányba óvatosan megcsavarjuk és sütőpapírral bélelt formába (25x11 cm) rakosgatjuk őket, szorosan egymás mellé. Az első sor tésztacsíkra helyezzük a következő sort, és addig folytattatjuk amíg az összes tésztacsík el nem fogy.

Letakarjuk egy tiszta konyharuhával és 30 percet pihentetjük.

Ezután lekenjük a vízzel hígított tojássárgával és előmelegített sütőben, 180 fokon kb. 30-35 perc alatt aranybarnára sütjük.
A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően változhat!

A sütőből kivéve, 10 percet a formába hagyjuk hűlni, majd a túllógó sütőpapír segítségével kiemeljük a kalácsot a formából és rácson kihűtjük.

2019. április 16., kedd

Diós tojáslinzer


A tavaly kaptam egy tojás alakú kekszkiszúrót, és már alig vártam, hogy közelegjen a Húsvét, hogy kipróbálhassam. Első körben egy egyszerű diós tojáslinzert készítettem, aminek a tésztájába és a töltelékbe is került dió. Hogy az ízeket még fokozzam, mielőtt ledaráltam volna a diót, megpirítottam. Nagyon finom lett, különösen másnapra, amikorra az ízek jól összeértek. :)

Csupán 12 db összeragasztott diós tojáslinzer lett, ezért ajánlom a dupla adag elkészítését.
A használt tojásforma méretei: hossza 9,5 cm, szélesség 6,5 cm.

Hozzávalók a tésztához:

- 5 dkg pirított és darált dió
- 20 dkg finomliszt
- 12 dkg vaj
- 1 csipet só
- 5 dkg porcukor
- 1 mk sütőpor
- 1/2 kezeletlen citrom reszelt héja
- 1 tojássárga
- kb. 2-3 tk tejföl

Hozzávalók a töltelékhez:

- 10 dkg pirított és darált dió
- 3,5 dkg porcukor
- 1 tk cukrozatlan, holland kakaópor
- 1/2 mk őrölt fahéj
- 1/2 citrom reszelt héja
- 1 ek baracklekvár
- kb. 20 ml tej

Tetejét megszórni: - porcukor

Elkészítés:

A diót száraz serpenyőben megpirítjuk, vigyázva nehogy túl piruljon, mert akkor keserű lesz. Kihűtjük és ledaráljuk.

A lisztet egy nagyobb tálba szórjuk és elmorzsoljuk a vajjal. Rászórjuk a sót, a porcukrot, a sütőport, a pirított és darált diót, valamint a citrom héjat, és elkavarjuk. Hozzáadjuk a tojássárgát és annyi tejfölt, hogy egy egynemű, könnyen kezelhető tésztát kapjunk.
Megj.: A tejfölt teáskanalanként adjuk hozzá, és csak annyit, hogy összeálljon a tészta.
(Szükség esetén, a tészta állagán javíthatunk egy kevés liszttel vagy tejföllel.)

Ezután folpackba csomagoljuk és 1 órát hűtőbe pihentetjük.

A hűtőből kivéve, lisztezett felületen kb. 3 mm vékonyra nyújtjuk, majd tojás alakú/tetszőleges kiszúróval kiszaggatjuk úgy, hogy minden másodiknak a közepét egy kisebb kiszúróval kiszúrjuk. A leeső részeket összegyúrjuk, újra kinyújtjuk és kiszaggatjuk addig, amíg a tésztánk el nem fogy. Ügyeljünk arra, hogy ugyanannyi egész és lyukas darab legyen!
(Ha lágyulna a tészta, és nehézkes lenne vele dolgozni, akkor tegyük a mélyhűtőbe 5-10 perce, majd folytassuk a szaggatást.)

Sütőpapírral bélelt tepsire sorakoztatjuk a kekszeket, külön az egész darabokat, és külön tepsire a lyukas kekszeket (ezeknek kevesebb idő kell a megsüléshez), majd előmelegített sütőben 180 fokon kb. 10-12 perc alatt világosra sütjük. Amikor a széle már kezd barnulni, kivehetjük a sütőből.
A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően változhat!

A sütőből kivéve rácsra tesszük és teljesen kihűtjük.

A töltelék száraz hozzávalóit egy mélyebb tálba mérjük, hozzáadjuk a baracklekvárt és elkeverjük annyi forró tejjel, hogy egy könnyen kenhető, de nem túl folyós masszát kapjunk.

Miután kihűltek a kekszek, az egész tojáslinzert vékonyan megkenjük diós töltelékkel, majd óvatosan ráhelyezzük a lyukas tojást. Végül az összeragasztott linzereket enyhén megszórjuk porcukorral.

Azonnal is fogyasztható, de másnapra lesz az igazi, miután jól összeértek az ízek.

Az összeragasztott kekszeket légmentesen záró dobozban tároljuk.

2019. április 10., szerda

Falatnyi sajtos perec


Amikor legutóbb otthon voltunk a szüleimnél, Édesanyám ezeket a cuki kis falatnyi sajtos pereceket készítette. Nagyon szerettük, jó sajtos, és annak ellenére, hogy rengeteg sajtos apróság készült ebből a mennyiségből, hihetetlenül gyorsan fogytak.
Ajánlom nektek is elkészíteni. Garantálom, hogy nálatok is nagy sikere lesz ennek a falatnyi sajtos perecnek. :) Természetesen, ha nem szeretnétek túl sok időt eltölteni a sok apró perec kiszúrásával, használjatok nagyobb perec kiszúrót.

Hozzávalók:

- 0,5 dl tej
- 1 mk cukor
- 2,5 dkg friss élesztő
- 1 kg finomliszt
- 1,5 ek só (vagy ízlés szerint)
- 25 dkg zsír
- 5 tojássárga
- 40 dkg reszelt sajt
- kb. 4 dl tejföl (vagy szükség szerint)

Tetejét lekenni: - 1 tojás

Tetejét megszórni: - kb. 15 dkg reszelt sajt

Elkészítés:

A langyos tejbe belekavarunk 1 mk cukrot majd belemorzsoljuk az élesztőt, lefödjük és meleg helyre tesszük 15 percre.

A lisztet és a sót egy nagyobb tálba szórjuk, majd elmorzsoljuk a zsírral.
Közepében egy kis fészket készítünk, beleütjük a tojássárgákat és egy kicsit elkavarjuk a körülötte levő liszttel. Ráöntjük a felfutott élesztőt, egy kicsit elkavarjuk, majd a reszelt sajtot is hozzáadjuk és eldolgozzuk annyi tejföllel, hogy egy könnyen kezelhető tésztát kapjunk. (Szükség esetén, a tészta állagán javíthatunk egy kevés liszttel vagy tejföllel.)

A tésztát pihentetés nélkül ujjnyi vastag téglalappá nyújtjuk, majd lisztbe mártott perecformával kiszúrjuk a pereceket.
A leeső részeket összegyúrjuk, újra kinyújtjuk és kiszaggatjuk addig, amíg a tésztánk el nem fogy. (Nyugodtan használhatunk nagyobb perec kiszúrót is.)

Sütőpapírral bélelt tepsire rakosgatjuk, tetejüket lekenjük az enyhén felvert tojással, majd megszórjuk reszelt sajttal.

Előmelegített sütőben, 180 fokon,  kb. 15 perc alatt aranybarnára sütjük.
A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően változhat!

2019. április 5., péntek

Teljes kiőrlésű almatorta



Ez a teljes kiőrlésű almatorta a gyorsan elkészíthető sütemények sorát gazdagítja. Egyszerű elkészíteni, tésztája puha és szaftos, és az a kellemes illat ami belengte az egész lakást, miközben sült és még utána is ..... Nagyon finom, képtelenség abbahagyni. Alig sikerült 1-1 szeletet félretenni másnapra, pedig nem is olyan kis adag. :)

Megj.: Amennyibe hagyományos hozzávalókból készítenéd el a tortát, ajánlom figyelmedbe a blogon szereplő olasz almatorta receptjét.

Hozzávalók:

- 20 dkg teljes kiőrlésű búzaliszt
- 1 csipet só
- 1/2 cs. sütőpor
- 2 tojás
- 12 dkg eritrit (vagy más édesítő)
- 1 tk őrölt fahéj
- 1,2 dl tej
- 0,6 ml olaj
- 2 alma + 1 ek citromlé
- 3 dióbél

Elkészítés:

A lisztet elkeverjük a sóval és sütőporral.

Az almákat megmossuk, szárazra töröljük és meghámozzuk. Ezután félbevágjuk és a magházukat kivájjuk, majd az egyiket felszeleteljük. A másik almát kisebb kockákra vágjuk.
Mindkettőt meglocsoljuk egy kevés citromlével, és félretesszük felhasználásig.

A tojásokat az édesítővel habosra keverjük, amíg megnő a térfogata és kivilágosodik. A fahéjat is hozzákeverjük, majd alacsonyabb fokozatra állítjuk a mixert, és vékony sugárba hozzáadjuk a tejet is. Több részletbe a lisztes keveréket is hozzáadjuk, végül az olajjal együtt egyneművé keverjük.

Egy spatulával beleforgatjuk a kockára vágott almát, majd egy 23 cm-es kapcsos tortaforma alját kibéleljük sütőpapírral és belesimítjuk a masszát. Tetejét kirakjuk az almaszeletekkel, és megszórjuk a darabosra vágott dióval, kicsit belenyomkodva.

Előmelegített sütőben, 180 fokon kb. 30-35 perc alatt készre sütjük.
A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően változhat! Végezzünk tűpróbát!

A sütőből kivéve 5 percet pihentetjük, majd óvatosan levesszük a tortaforma karimáját és hagyjuk teljesen kihűlni.

Tetejét megszórjuk porított eritrtittel, majd szeleteljük.

Recept ötlete innen.