2020. november 28., szombat

Csokoládés diótorta (gluténmentes)


Vasárnap kezdetét veszi az év legszebb időszaka, Advent, mikoris elkezdődik a karácsonyra való készülődés. Ugyan az idén egy kicsit más lesz, mint előző években, de az ünnep meghittségét és jelentőségét a jelenlegi körülmények sem csökkenthetik. Sőt, talán egy kicsit jobban eltudnunk csendesedni. Természetesen, nekünk háziasszonyoknak, ez az időszak a finom süteményekről és ételekről is szól, hogy ezekkel is megajándékozzuk szeretteinket és magunkat is. :) 
Advent első vasárnapján egy csokoládés diótorta lesz az ünnepi asztalunkon. A piskóta liszt nélkül készült, a krémbe pedig jó minőségű belga csokoládé került. Elkészítése nem túl bonyolult, inkább egy kicsit időigényes. A lapokat lehet csak dióval is készíteni, de én az egyik piskótába tettem egy kevés sós pisztáciát és kesudiót, hogy még jobban kiemelje a csokoládé ízét. Nem bántam meg, mert tényleg nagyon finom lett. Ha szeretitek a csokoládé-dió párost, bátran ajánlom nektek is, biztosan állíthatom, hogy nem fog csalódást okozni. :)

Hozzávalók 2 diós piskótához:

- 2 x 3 tojásfehérje
- 2 x 1 csipetnyi só
- 2 x 1 csepp citromlé
- 2 x 6 dkg cukor
- 2 x 12 dkg darált dió
- 2 x 1 tk cukrozatlan kakaópor

Hozzávalók 1 pisztáciás-diós piskótához:

- 3 tojásfehérje
- 1 csipet só
- 1 csepp citromlé
- 6 dkg cukor
- 3 dkg darált sós pisztácia
- 3 dkg darált kesudió
- 6 dkg darált dió

Hozzávalók a krémhez:

- 9 tojássárga
- 6 dkg cukor
- 3 dkg étkezési keményítő*
- 2,5 dl cukrozatlan tejszín (35 %-os)
- 7 dkg étcsokoládé pasztilla vagy apróra vágott étcsokoládé
- 3 dkg tejcsokoládé pasztilla vagy apróra vágott tejcsokoládé
- 25 dkg vaj

Megj: *Étkezési keményítő helyett használhatunk csokoládés vagy vaníliás pudingport is.

Hozzávalók a ganache-hoz:

- 6 dkg étcsokoládé
- 2 dkg tejcsokoládé
- 0,8 dl cukrozatlan tejszín (35%-os)
- 1 tk méz

Díszíteni:

- ruby csokoládé töret
- apróra vágott pisztácia, kesudió

Elkészítés:

A piskóta lapokat egyenként készítjük el, így megelőzve,hogy az amúgy is nagyon törékeny lapok eltörjenek vágás közben.

A fehérjét egy csipet sóval és a citromlével félkemény habbá verjük. Miközben tovább verjük a habot, kanalanként hozzáadjuk a cukrot, és addig verjük amíg elfogy az egész cukor és a hab kemény, fényes lesz. A darált diót/vegyes diót egy spatulával óvatosan a habba forgatjuk.
Egy 23 cm-es kapcsos tortaforma alját kibéleljük sütőpapírral, és belesimítjuk a tészta masszát. Óvatosan, a konyhapulthoz ütögetjük párszor, hogy egyenletesen elterüljön.
175 fokra előmelegített sütőben kb. 15-18 perc alatt készre sütjük.
A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően változhat!Végezzünk tűpróbát!

A sütőből kivéve, pár percig pihentetjük a formában, majd egy éles, vékony pengéjű késsel óvatosan körbevágjuk, levesszük a forma karimáját, majd a sütőpapírral együtt rácsra helyezzük és teljesen kihűtjük.

A kihűlt piskóta lapokról óvatosan lehúzzuk a sütőpapírt.

A krémhez a cukrot és a keményítőt (pudingport) egy tálba mérjük. Hozzáadjuk a tojássárgákat és elkavarjuk, majd apránként hozzácsurgatjuk a tejszínt és csomómentesre kavarjuk.  Vízgőz fölött, habverővel állandóan kevergetve besűrűsítjük.

Megj. A tál alja NE érjen a vízbe és legyünk türelmesek, mert eltart egy darabig amíg besűrűsödik.

A gőzfürdőről levett sűrű krémbe tesszük a csokoládét, és addig kavargatjuk, amíg a csoki teljesen elolvad, és egy egynemű, sima krémet kapunk. Ezután, a még langyos krémbe, több részletbe hozzákeverjük a szobahőmérsékletű vajat, mindig megvárva, hogy az előző adagot jól beledolgozzuk. A kikavart krémet hűtőbe tesszük, hogy dermedjen meg.

Ha kihűltek a piskótalapok és a krém is, akkor összeállítjuk a tortát.

Az egyik diós piskótalapot egy tálra helyezzük, majd rákenjük a krém egyharmadát, elsimítjuk, majd ráhelyezzük a pisztáciás piskótát. Kissé lenyomkodjuk, majd rákenjük a megmaradt krém felét és ráhelyezzük az utolsó tortalapot. A megmaradt krémmel bevonjuk a torta tetejét és oldalát, majd hűtőbe tesszük. Az ideális az lenne, ha egész éjszakára hűtőbe hagynánk, de legalább 3-4 órára.

A ganache-hoz a tejszínt forrásig melegítjük, majd levesszük a tűzről, ráöntjük a csokoládéra, és fényesre keverjük. Hozzáadjuk a mézet is egyneművé keverjük.

Egy kanál segítségével a langyosra hűlt ganache-t óvatosan végig csurgatjuk a lehűlt torta peremén, majd a többit a torta tetejére öntjük, és elsimítjuk. Újra hűtőbe tesszük dermedésig.

Kedvünk szerint díszítjük. Én most apróra vágott pisztáciával és kesudióval díszítettem, valamint ruby csokoládé törettel.

2020. november 25., szerda

Diós-csokoládés csigakalács



Eredetileg csak egy egyszerű diós csigát terveztem, de menet közben meggondoltam magam, és végül ez a diós-csokoládés csigakalács készült. Ez sem bonyolultabb vagy időigényesebb mint a sima csiga, de mégis egy kicsit más. A töltelékbe tettem egy kevés karamell ízű csokoládét is, de ennek hiányában, nyugodtan használhattok tej- vagy étcsokoládét is. Ugyanakkor ha nincs otthon pisztácia vagy mogyoró, csak dióval is finom lesz. Nekünk nagyon ízlett, próbáljátok ki ti si. :)

Hozzávalók a tésztához:

- kb. 2,9 dl tej
- 1 tojás
- 1 csipet só
- 1 ek méz (ha édesebben szereted a kalácsot, adhatsz hozzá 2 ek mézet is)
- 1 kezeletlen citrom reszelt héja
- 43 teljes kiőrlésű búza liszt
- 7 dkg búzasikér
- 2,2 dkg friss élesztő
- 5 dkg vaj

Megj.: A tej mennyisége változhat a liszt minőségétől és a tojás nagyságától. Ha kézzel dagasztunk vagy nagyon párás a levegő, akkor kevesebb tej szükséges hozzá.

Hozzávalók a töltelékhez:

- 3 dkg sós pisztácia
- 6 dkg darált mogyoró
- 11 dkg darált dió
- 5 dkg karamell ízű csokoládé
- kb. 0,2 dl tej

Tetejét lekenni: - 1 tojássárga + 1 tk tej

Elkészítés:

2,6 dl langyos tejet a mixer táljába öntünk. Hozzáadjuk az egész tojást, a sót, a mézet és a reszelt citrom héjat. Erre rászórjuk a kimért lisztet, a búzasikért, majd rámorzsoljuk a friss élesztőt. A dagasztóhoroggal elkezdjük összedolgozni a tésztát, majd szükség esetén, több részletben hozzáadunk a megmaradt tejből (esetleg többet is, ha szükséges).
Amikor már a tészta összeállt, 2-3 részletben hozzáadjuk az olvasztott és kihűtött vajat, mindig megvárva, hogy az előzőt beledolgozza a gép.
Egy közepesen kemény, könnyen kezelhető tésztát kell kapjunk.
(Szükség esetén, a tészta állagán javíthatunk egy kevés liszttel vagy tejjel.)

Dagasztás után lezárjuk a gépet, cipót formázunk belőle, majd vékonyan kiolajozott edénybe tesszük. Letakarjuk egy tiszta konyharuhával és duplájára kelesztjük.

Amíg kel a tészta, addig elkészítjük a tölteléket.
A dióféléket ledaráljuk, majd egy tálba szórjuk. 
A csokoládét vízgőz fölött felolvasztjuk, majd ráöntjük a darált dióra és elkeverjük annyi forró tejjel, hogy egy egynemű, könnyen kenhető masszát kapjunk.

A megkelt tésztát enyhén olajozott felületre borítjuk, majd kb. 34 x 42 cm-es téglalappá nyújtjuk. Egyenletesen rákenjük a diós-csokis tölteléket, majd hosszabb oldalától kezdve feltekerjük, mint a bejglit.

Levágjuk a két végét, majd 16 egyforma vastagságú szeletre vágjuk. A két véget egymással szembe fordítjuk, kicsit összenyomjuk, majd egy sütőpapírral bélelt 26 cm átmérőjű, kerek forma közepébe helyezzük. Köré rakjuk a többi tekercset, nem szorosan egymás mellé. Letakarjuk és 30 percet pihentetjük.


Ezután tetejét lekenjük a tejjel hígított tojássárgával, majd előmelegített sütőben, 180 fokon kb. 25-30 perc alatt készre sütjük. Ha nagyon pirulna a teteje, félidőben takarjuk le alufóliával.
A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően változhat!

A sütőből kivéve, a túllógó sütőpapír segítségével kiemeljük a formából és rácson kihűtjük.

2020. november 23., hétfő

Cukormentes banánkenyér


Az egyik pénteken, amikor egy újabb hosszú nap/hét után végre haza értünk, ráébredtünk, hogy másnapra nincs semmi reggelire való. Egy kicsit késő volt kalácsot sütni, valami sokkal gyorsabb megoldás kellett. Szétnézve a kamrába, rájöttem hogy eléggé kivagyunk fogyva mindenből, semmi hozzávalóból nincs annyi, hogy valami finomat készítsek. Így a sokféle kicsiből sült ki ez az őzgerincnyi cukormentes banánkenyér. Került bele banán és aszalt szilva, ami adja az édességét, egy kevés kókuszreszelék és apróra vágott dió, amitől egy kicsit ropog, na meg csoki, hogy még finomabb legyen.
Elkészítése nem bonyolult, reggelire, tízóraira vagy uzsonnára, egy tejes kávé mellé kitűnő lehet, ugyanakkor édességutáni vágyunk csökkentésére is kiváló. Talán annyit még hozzáfűznék, ha desszertként szeretnétek fogyasztani, akkor használhattok több édesítőt hozzá, mert nem az a túl édes sütemény. Nekünk a reggeli tejeskávé mellé pont megfelelően volt édes, de az édesebb szájúaknak ajánlom az eritrit mennyiségének a növelését legalább 10 dkg-ra.

Hozzávalók:

- 1 érett banán
- 3 dkg dió
- 5 db aszalt szilva
- 6 dkg étcsokoládé pasztilla vagy apróra vágott étcsokoládé
- 20 dkg teljes kiőrlésű liszt
- 3 dkg búzasikér
- 3 dkg kókuszreszelék
- 1 csipet só
- 1/2 cs. sütőpor
- 1/2 tk őrölt fahéj
- 2 tojás
- 6 dkg eritrit
- 3 ek kókuszolaj
- 0,6 dl frissen facsart mandarin leve
- 0,4 dl tej

Tetejét megszórni: - kb. 2-3 ek kókuszreszelék

Elkészítés:

A banánt villával pépesítjük.

A diót durvára vágjuk, az aszalt szilvát is kisebb darabokra vágjuk, majd a csokit is hozzáadva elkeverjük 1 ek liszttel.

Egy tálba mérjük a lisztet, a búzasikért és a kókuszreszeléket, majd rászórjuk a sót, a sütőport és a fahéjat. Az egészet elvegyítjük.

A tojásokat az eritrittel habosra keverjük, amíg kivilágosodik és megnő a térfogata. Tovább keverve hozzáadjuk a pépesített banánt, a kókuszolajat és mandarin levet.

Spatulára váltunk, és váltakozva hozzáforgatjuk a lisztes keveréket és a tejet. Végül a diót, a csokoládét és az aszalt szilvát is hozzáforgatjuk.

Sütőpapírral bélelt 21 x 12 cm-es őzgerinc/kalács formába öntjük a masszát, tetejét megszórjuk kókuszreszelékkel.

Előmelegített sütőben 180 fokon kb. 45 perc alatt készre sütjük.
A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően változhat! Végezzünk tűpróbát!

A sütőből kivéve, a túllógó sütőpapír segítségével kiemeljük a formából és rácson kihűtjük.

2020. november 20., péntek

Túrós kalács teljes kiőrlésű lisztből (cukormentes)




Legtöbbször batyut készítünk túrós töltelékkel, de én most kalácsot készítettem finom  citromos, túrós töltelékkel. Továbbra is teljes kiőrlésű lisztből készült a kalács, és egy figyelmetlenségnek köszönhetően egy szem cukor sem került bele. Történt ugyanis, hogy nagy sietségemben kifelejtettem hozzáadni egy kevés mézet vagy cukrot, és csak akkor kaptam észbe amikor már fél órája pihent a bedagasztott tészta. Meglepetésemre, amikor leellenőriztem már szépen megvolt kelve, pedig azt gondoltam, hogy pont olyan állapotában van, mint pihentetés előtt. Eddig a biztonság kedvéért mindig adtam a tésztához legalább egy fél teáskanál mézet vagy cukrot, mert hogy mindenkitől csak azt hallottam, hogy ahhoz, hogy megkeljen a tészta, szükség van cukorra az élesztőnek.  Hát nem. Cukor nélkül is csodásra sikerült a kalács. 
Ha gazdagítani szeretnénk a túrós tölteléket, akkor adhatunk hozzá mazsolát vagy más aszalványt, kinek mi ízlik jobban. Nálunk ez elmaradt, mert én nem szeretem, de bátran állítom, hogy is nagyon finom lesz a kalács. :)

Hozzávalók a tésztához:

- kb. 3 dl tej
- 1 tojás
- 1/2 kezeletlen citrom reszelt héja
- 1 csipet só
- 4 dkg eritrit
- 40 dkg teljes kiőrlésű liszt
- 7 dkg búza sikér
- 1 cs. száraz élesztő
- 5 dkg vaj

Hozzávalók a töltelékhez:

- 30 dkg tehéntúró
- 1 kezeletlen citrom reszelt héja
- 1 mk vanília paszta vagy vanília eszencia
- 1,5 ek eritrit
- 1 ek zabpehelyliszt
- 1 tojás

Tetejét lekenni: - 1 tojássárga + 1 tk víz

Elkészítés:

2,7 dl langyos tejet a mixer táljába öntünk, majd hozzáadjuk a tojást, rászórjuk a sót, az eritritet, a reszelt citrom héját, a lisztet és a búzasikért, valamint az élesztőt. A dagasztóhoroggal elkezdjük összedolgozni, majd szükség esetén, több részletben hozzáadunk a megmaradt 0,3 dl tejből (esetleg többet is, ha szükséges).
Amikor már a tészta összeállt, 2-3 részletben hozzáadjuk az olvasztott és kihűtött vajat, mindig megvárva, hogy az előzőt beledolgozza a gép.
Egy közepesen kemény, könnyen kezelhető tésztát kell kapjunk.
(Szükség esetén, a tészta állagán javíthatunk egy kevés liszttel vagy tejjel.)

Dagasztás után lezárjuk a gépet, majd a tésztából cipót formálunk és vékonyan kiolajozott kelesztőtálba tesszük. Tetejét is lekenjük vékonyan olajjal, letakarjuk és duplájára kelesztjük.

A töltelékhez a túrót egy mélyebb tálba tesszük, majd egy villával alaposan elkeverjük a többi hozzávalóval.

Ha megkelt a tésztánk, enyhén olajozott felületre borítjuk, majd kb. 30 x 40 cm nagyságú téglalappá nyújtjuk és megkenjük a túrókrémmel.
Feltekerjük mint a bejglit, majd a kapott rudat hosszanti irányba félbevágjuk úgy, hogy az egyik vége egybe maradjon. A vágott rétegeket kifele fordítva összefonjuk a szárakat.

(Hogy érthetőbb legyen a formázás folyamata, erre a linkre kattintva találsz fázisfotókat, annyi különbséggel, hogy itt mákkal van megkenve a tészta.)

Sütőpapírral bélelt nagy kalácsformába (9,5 x 15 x 31 cm) tesszük, letakarjuk egy tiszta konyharuhával és 35 percet pihentetjük.

Ezután lekenjük a tejjel hígított tojássárgával és előmelegített sütőben, 180 fokon kb. 40-45 perc alatt aranybarnára sütjük.
A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően változhat!

A sütőből kivéve, 5 percet a formába hagyjuk hűlni, majd a túllógó sütőpapír segítségével kiemeljük a formából a kalácsot, és rácson kihűtjük.

2020. november 18., szerda

Almás morzsasüti


Még mindig tart az otthonról hozott almakészletünk, igaz már kezd puhulni az alma és a héja ráncosodni. Ezért is készült egy újabb almás sütemény, ez az almás morzsasüti. A receptet Marisznál láttam, és mivel továbbra is előnybe részesítem az egyszerűen készíthető sütiket, nem volt kérdés, hogy elkészítem én is. Ha már unnátok az almás pitét (amit őszintén nem tudok elképzelni :D), vagy csak kipróbálnátok egy egyszerűbb, de ugyanolyan finom almás sütit, készítsétek el az almás morzsasütit.

Hozzávalók a tésztához: 

- 25 dkg durum liszt
- 1/2 cs. sütőpor
- 1 csipet só
- 1/2 kezeletlen citrom reszelt héja
- 10 dkg vaj
- 1 egész tojás
- 7 dkg eritrit

Megj: Durum liszt helyett finomliszttel is el lehet készíteni a süteményt, és eritrit helyett használhattok barna- vagy kristálycukrot is.

Hozzávalók az almás töltelékhez:

- 3-4 darab alma (42 dkg tisztán mérve)
- édesítő (eritrit, méz, cukor) ízlés szerint
- 1 1/2 tk őrölt fahéj
- 1-2 ek frissen facsart citrom lé
- 1 púpos tk étkezési keményítő

Elkészítés:

A lisztet egy tálba mérjük, és hozzáadjuk a sütőport, a sót és a reszelt citrom héját, majd elkavarjuk.

Az egész tojást az eritrittel habosra keverjük, majd hozzáadjuk a kockára vágott hideg vajat. Rászórjuk a lisztes keveréket, egy fakanállal elkeverjük, majd az ujjainkkal összemorzsoljuk. Ne ijedjünk meg, mert nem áll össze a tészta, elég morzsalékos marad. Letakarjuk egy fóliával, majd hűtőbe tesszük 1 órára.

Amíg a tészta hűtőbe pihen, elkészítjük az almás tölteléket. Ehhez az almákat megmossuk, szárazra töröljük majd meghámozzuk. Nagy lyukú reszelőn lereszeljük és meglocsoljuk a citrom lével.
Hozzáadjuk az édesítőt (ízlés szerint), és lassú tűznél megdinszteljük, majd besűrítjük a keményítővel. Ezután levesszük a tűzről, őrölt fahéjjal ízesítjük, és teljesen kihűtjük.

A hűtőből kivett tészta felét egy kivajazott és lisztezett, 20 cm átmérőjű kapcsos kerek formába nyomkodjuk, ügyelve, hogy hagyjuk neki egy kis peremet. Egyenletesen belesimítjuk a kihűlt almás tölteléket, majd erre rámorzsoljuk a maradék tésztát. 

180 fokra előmelegíttet sütőben, kb. 30-35 perc alatt készre sütjük.
A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően változhat!

2020. november 16., hétfő

Fűszeres fonott kalács


Az elmúlt héten Évánál láttam egy egyszerű kalácsformázást, minek a végeredménye egy igen mutatós kerek kalács volt. Tudtam, hogy a hétvégére tervezett fűszeres kalácsot én is így fogom megformázni. És milyen jól tettem, nagyon tetszik a végeredmény. :) 4 szállal már fontam kerek kalácsot (itt megnézheted), de most 6 szálat használtam a fonáshoz, és sokkal jobban követhető és egyszerűbb a fonás. Lentebb találtok majd fázisfotókat, ahol megmutatom ezt az egyszerű, de nagyszerű fonást.
A kalács pedig egy nagyon illatos, puha, foszlós bélzetű, ráadásul szemet gyönyörködtető is. :) Elsőre ugyan bonyolultnak tűnhet az elkészítése, de higgyétek el, nagyon könnyű elkészíteni. A közelgő ünnepi időszakban én mindenképpen ajánlom kipróbálni, mindenkit lenyűgöztök majd vele. :)

Amennyiben finom liszttel készítenéd, használhatod a blogon szereplő fonott mákos kalács tésztáját.

Hozzávalók:

- 1 tojás
- kb. 3,2 dl langyos tej
- 1 csipet só
- 2 ek akácméz (60 g)
- 43 dkg teljes kiőrlésű liszt
- 7 dkg búzasikér
- 1 ek cukrozatlan kakaópor (10 g)
- 1 1/2 ek őrölt fahéj (8 g)
- 2 csapott tk mézeskalács fűszerkeverék
- 1 cs szárított élesztő
- 5 dkg vaj

Megj.: A tej mennyisége változhat a liszt minőségétől és a tojás nagyságától. Ha kézzel dagasztunk vagy nagyon párás a levegő, akkor kevesebb tej szükséges hozzá.

Tetejét lekenni: - 1 tojássárga + 1 tk víz

Elkészítés:

2,8 dl langyos tejet a mixer táljába öntünk, majd beleszórjuk a sót. Hozzáadjuk az egész tojást és a mézet, majd rászórjuk a lisztet, a búzasikért, a kakaót és fűszereket, valamint az élesztőt. A dagasztóhoroggal elkezdjük összedolgozni a tésztát, majd szükség esetén, több részletben hozzáadunk a megmaradt 0,4 dl tejből (esetleg többet is, ha szükséges).
Amikor már a tészta összeállt, 2-3 részletben hozzáadjuk az olvasztott és kihűtött vajat, mindig megvárva, hogy az előzőt beledolgozza a gép.
Egy közepesen kemény, rugalmas és könnyen kezelhető tésztát kell kapjunk.
(Szükség esetén, a tészta állagán javíthatunk egy kevés liszttel vagy tejjel.)

Dagasztás után lezárjuk a gépet, cipót formázunk belőle, majd enyhén kiolajozott edénybe tesszük. Letakarjuk egy tiszta konyharuhával és duplájára kelesztjük.

Ezután a tésztát 6 egyforma darabba vágjuk, gombóccá formázzuk, letakarjuk egy tiszta konyharuhával és 10 percet pihentetjük.

Pihentetés után, a gombócokat egyenként kb. 40-45 cm-es rúddá sodorjuk és finoman meghintjük liszttel.

3 rudat elhelyezünk vízszintesen, egymástól kb. egy ujjnyi távolságra, majd a másik 3 tésztarúddal középen összeszöjjük, ahogy a lenti képen is látható.

A szabadon maradt kalácsszálakat egyszerűen hármasával összefonjuk, és a végeket kicsit összenyomjuk.


Majd mindegyik fonatot  a középső rész alá hajtjuk.


A kész kalácsot óvatosan áthelyezzük egy sütőpapírral bélelt tepsire, letakarjuk egy tiszta konyharuhával és kb. 30 percet pihentetjük.

Ezután lekenjük a vízzel hígított tojássárgával és 180 fokra előmelegített sütőben kb. 30-35 perc alatt készre sütjük. Ha túl pirulna a teteje, félidőnél takarjuk le alufóliával, hogy ne égjen meg.
A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően változhat!

A sütőből kivéve a kalácsot rácsra tesszük, és kihűtjük.

2020. november 13., péntek

Tahinis sós rúd

Annyira ízlett nekünk a tahinis zabkeksz, hogy gondoltam kipróbálom sós rúdban is a szezámpasztát. Ebben az esetben nem volt annyira erőteljes az íze, csak diszkréten lehetett érezni a tahini izét. Az elkészítését egy kicsit felgyorsítottam, mert nem kelesztettem, csak gyúrtam, nyújtottam és rudakra vágtam, majd mehetett is a sütőbe. Így is nagyon ízlett, de hát a sós rúddal nem is lehet másként, bármilyen is legyen, mindegyik finom. :)

Hozzávalók:

- 30 dkg teljes kiőrlésű búza liszt
- 5 dkg búzasikér
- 1 1/2 tk só
- 10 dkg tahini (szezámpaszta)
- 3/4 cs instant élesztő
- 1 tojás
- kb. 1,9 dl langyos tej

Megj.: Teljes kiőrlésű liszt és búzasikér helyett, nyugodtan lehet finom lisztet is használni, csak ebben az esetben figyeljünk, mert kevesebb tejre lesz szükség.
A tej mennyisége függ a liszt minőségétől és a tojás nagyságától. Ugyanakkor, ha kézzel dagasztunk, kevesebb folyadék szükséges mintha egy erősebb géppel dagasztanánk.

Tetejét lekenni: - 1 tojássárga + 1 tk víz

Tetejét megszórni: - szezámmag

Elkészítés:

A lisztet, a búzasikért, az élesztőt és a sót egy nagyobb tálba szórjuk, és elkeverjük. Közepében kis fészket alakítunk ki, majd beletesszük az egész tojást. Egy kicsit elkavarjuk a körülötte levő liszttel, majd hozzáadjuk a tahinit is és összedolgozzuk annyi langyos tejjel hogy egy könnyen formálható, közepesen kemény tésztát kapjunk.

Cipót formálunk belőle, letakarjuk egy tiszta konyharuhával és 15 percet pihentetjük.

Pihentetés után, a tésztát ujjnyi vastagra nyújtjuk, lekenjük a vízzel hígított tojássárgával, és megszórjuk szezámmaggal. Óvatosan végig megyünk rajta a sodrófával, hogy a magok egy kicsit belenyomódjanak a tésztába. 

Ezután kb. 1,5 cm széles és 7 cm hosszú rudakra vágjuk.

Egy vékony élű kés segítségével megemeljük a rudacskák egyik végét, és sütőpapíros tepsire rakosgatjuk őket.

180 fokra előmelegített sütőben kb. 12-15 perc alatt aranybarnára sütjük.
A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően változhat!

51 darab, 1,5 x 7 cm nagyságú rudacska lett a fent megadott hozzávalókból.

2020. november 11., szerda

Kelt alma



Nagyon rég nem hoztam kelt tésztás receptet, pedig szinte 2-3 naponta sütök valamit. Továbbra is a péksütemény vagy kalács a kedvenc reggelink egy bögre kakaóval. Most, hogy még van finom házi almánk, nem is tölthettem mással ezt a péksüteményt mint egy finom karamellizált almával. És ha már almás, akkor külalakra is hasonlítson az almára ez a briós. :) 
A formázási ötletet itt láttam, ami annyira egyszerű, hogy véleményem szerint még egy gyerek is eltudná készíteni. Nektek is ajánlom elkészíteni ezzel a töltelékkel, főleg ha szeretitek az almás süteményeket. Nagyon finom. :)

Megj.: Ha hagyományos hozzávalókból készítenéd el, bátran használd a blogon már szereplő muffinformában sült briós receptjét.

Hozzávalók a tésztához:

- 1 tojás
- 1 csipet só
- 1 ek méz
- 1/2 kezeletlen citrom reszelt héja
- kb. 2,1 dl langyos tej
- 30 dkg teljes kiőrlésű búza liszt
- 5 dkg búzasikér
- 3/4 csomag instant élesztő
- 3 dkg vaj

Megj.: A tej mennyisége függ a liszt minőségétől és a tojás nagyságától. Ugyanakkor, ha kézzel dagasztunk, kevesebb folyadék szükséges mintha egy erősebb géppel dagasztanánk.

Hozzávalók a töltelékhez:

- kb. 3 közepes nagyságú alma (22 dkg tisztán mérve)
- 1/2 citrom frissen facsart leve
- 1 ek méz, vagy ízlés szerint
- 2 dkg vaj
- 1 tk őrölt fahéj, vagy ízlés szerint
- 1/2 tk mézeskalácsfűszerkeverék

Tetejét lekenni: - 1 tojássárga + 1 tk tej

Díszíteni: - almaszár, ropi vagy fahéj darabka

Elkészítés:

2 dl langyos tejet a mixer táljába öntünk. Hozzáadjuk az egész tojást, a sót, a mézet és a reszelt citrom héjat.

Erre rászórjuk a lisztet, a búzasikért és az élesztőt. A dagasztóhoroggal elkezdjük összedolgozni a tésztát, majd szükség esetén, több részletben hozzáadunk a megmaradt tejből (esetleg többet is, ha szükséges).

Amikor már a tészta összeállt, 2-3 részletben hozzáadjuk az olvasztott és kihűtött vajat, mindig megvárva, hogy az előzőt beledolgozza a gép.

Egy közepesen kemény, könnyen kezelhető tésztát kell kapjunk.
(Szükség esetén, a tészta állagán javíthatunk egy kevés liszttel vagy tejjel.)

Dagasztás után lezárjuk a gépet, cipót formázunk belőle, majd vékonyan kiolajozott edénybe tesszük. Letakarjuk egy tiszta konyharuhával és duplájára kelesztjük.

Amíg kel a tészta, addig elkészítjük a tölteléket.

Az almákat megmossuk, majd meghámozzuk, magházukat kivágjuk és kisebb kockákra vágjuk. Egy serpenyőbe tesszük, meglocsoljuk a citrom levével, majd hozzáadjuk mézet és a vajat, és puhára pároljuk. Fahéjjal és mézeskalács fűszerkeverékkel ízesítjük, majd teljesen kihűtjük.

Ha a tésztánk duplájára kelt, 12 egyenlő részre osztjuk, és gombóccá formázzuk. Letakarjuk egy tiszta konyharuhával és 15 percig pihentetjük.

Pihentetés után a gombóckákat az ujjainkkal egyenként kb. 10 cm-es körlappá lapítjuk. Közepébe teszünk egy bő teáskanálnyi kihűlt tölteléket, majd összefogjuk a tetején a kör széleit és összecsípjük a tésztát.

Gombóccá formázzuk, majd az összeérő résszel lefelé a szilikonos muffinforma mélyedéseibe helyezzük.

Megj. Ha nincs szilikonos muffinformánk, akkor a muffinforma mélyedéseit kivajazzuk és kilisztezzük, majd így helyezzük bele a tésztagombócokat.

Letakarjuk egy tiszta konyharuhával, és 20 percet pihentetjük.

Ezután mindegyik gombóc közepét egy fakanál nyelével vagy ujjunkkal benyomjuk, majd lekenjük a tejjel hígított tojássárgával. Mindegyik mélyedés közepében egy almaszárat, ropi- vagy fahéj darabkát szúrunk, majd előmelegített sütőben, 180 fokon kb. 20-25 perc alatt készre sütjük.
(A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően változhat.)

2020. november 9., hétfő

Rácsos almás pite

 


Legutóbbi családi látogatásunkkor kaptunk pár láda finom lédús almát. Már akkor megbeszéltük a férjemmel, hogy az első alkalommal készítünk egy vastag alma rétegből álló pitét. Azt az igazi almás pitét, aminek lapja alig látszik, még inkább a vastag almás réteg. Ennek az ideje el is jött a múlt hétvégén, és tényleg olyanra sikerült amilyenre elképzeltük. Nagyon finom lett, de ez biztos betudható a finom hazai almának is. :) 

Hozzávalók a tésztához:

- 25 dkg teljes kiőrlésű búza liszt
- 4 dkg búzasikér
- 5 dkg dió
- 1/2 cs. sütőpor
- 1 csipet só
- 1/2 kezeletlen citrom reszelt héja
- 4 dkg eritrit vagy cukor
- 15 dkg vaj
- 2 tojás

Hozzávalók a töltelékhez:

- 1,5 kg alma (tisztán mérve)
- 1/2 citrom frissen facsat leve
- 2 ek méz vagy eritrit/cukor, szükség és ízlés szerint
- 2 tk őrölt fahéj
- 2 ek étkezési keményítő 

Megj.: A citromlevet és édesítőt ízlés szerint adjuk hozzá.

+ 2 ek zabpehelyliszt (kávédarálóval ledarált zabpehely) vagy búzadara, zsemlemorzsa, akár darált dió

Tetejét lekenni: - 1 tojássárga +a 1 tk víz

Elkészítés:

Első körben elkészítjük az almás tölteléket, hogy legyen ideje lehűlni.

Az almákat megmossuk, szárazra töröljük majd meghámozzuk. Nagy lyukú reszelőn lereszeljük és meglocsoljuk a citrom lével.
Hozzáadjuk az édesítőt, és lassú tűznél megdinszteljük, majd besűrítjük a keményítővel.
Ezután levesszük a tűzről, őrölt fahéjjal ízesítjük, majd teljesen kihűtjük.

A lisztet és búzasikért egy keverőtálba mérjük, majd a vajat elmorzsoljuk benne. Hozzáadjuk a darált diót, a sót, a sütőport és a citrom reszelt héját, és elkeverjük. A tojásokat is hozzáadva összegyúrjuk.

Megj. Ha nem állna össze a tészta, akkor adjunk hozzá 1-2 tk hideg vizet. Nekem nem volt szükségem rá, de ez függ a tojás nagyságától és a liszt minőségétől.

Cipót formálunk belőle, majd folpackba csomagoljuk és 30 percet hűtőbe pihentetjük.

A hűtőből kivett tészta 2/3 -át, enyhén lisztezett felületen tepsi méretűre nyújtjuk (24 x 30 cm). Arra vigyázzunk, hogy 1-2 cm-el nagyobb legyen a kinyújtott tészta, mint a tepsi, hogy egy kis peremet is tudjunk kialakítani. 

Megj: A tepsit kibélelhetjük sütőpapírral is, vagy kivajazhatjuk és megszórhatjuk liszttel. Kinek, hogy vált be jobban. Én személy szerint jobban szeretem a sütőpapír használatát.

A kinyújtott tésztalapot óvatosan átemeljük a tepsibe, beleigazítjuk kis peremet hagyva, majd az alját villával sűrűn megszurkáljuk, és megszórjuk kb. 2 evőkanálnyi zabpehelyliszttel. 

Egyenletesen belesimítjuk a kihűlt almás tölteléket.

A másik tésztacipót is kinyújtjuk, derelyevágóval felcsíkozzuk és a tészta tetejét berácsozzuk vele.

A tésztacsíkokat lekenjük a vízzel hígított tojássárgával, majd előmelegített sütőben, 180 fokon készre sütjük kb. 40-45 perc alatt.
(A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően változhat.) 

Ha nagyon pirulna a teteje, alufóliával vagy sütőpapírral letakarjuk. 

A formában hagyjuk kihűlni, majd szeleteljük, és enyhén porított eritrittel (porcukorral) megszórva tálaljuk.

2020. november 6., péntek

Tahinis zabkeksz


Nagy kedvenc nálunk a zabkeksz, készült is már sok verzióban, és most kipróbáltam egy tahinis (szezámpaszta) változatot is. Eddig a tahinit csak hummusban használtam, de keksznek is tökéletes hozzávaló. Nagyon finom lett, csak ajánlani tudom. Nekünk annyira ízlett, hogy az elmúlt egy hónapban minden hétvégén készült egy adag belőle, sőt még az is előfordul, hogy hétközben is repetázunk. :) 

Hozzávalók 20 darab 18 grammos kekszhez:

- 10 dkg szezámpaszta (tahini)
- 8 dkg akácméz
- 10 dkg zabpehelyliszt (késes aprítóban vagy kávédarálóban ledarált zabpehely)
- 2 dkg apró szemű zabpehely
- 5 dkg durvára vágott diókeverék (2 dkg kesudió, 1 dkg sós pisztácia, 2 dkg dió)
- 1 csipet só
- 1-2 tk víz, ha nem állna össze a massza

Megj: A diókeverék csak opcionális, lehet csak egyféle diót vagy más diófélét hozzáadni. 

Elkészítés:

A víz kivételével (amit csak szükség esetén adunk hozzá), minden hozzávalót egy nagyobb tálba mérünk, majd egy kanál segítségével összekeverjük, és jól összegyúrjuk. Ha nem állna össze a massza, akkor adjunk hozzá pár teáskanál vizet.

Ezután folpackba csomagoljuk és 30 percet hűtőbe pihentetjük.

A hűtőből kivéve, a tésztából diónyi nagyságú golyókat formázunk és sütőpapíros lemezre/tepsire rakosgatjuk egymástól kb. 4 cm-re. 

Tenyerünkkel, vagy egy zabpelylisztbe mártott egyenes, széles talpú pohárral lelapítjuk őket.

Szerettem volna, ha egy kicsit mintázott lenne a keksz, ezért egy húsklopfoló sűrűn tüskézett oldalát óvatosan rányomtam a keksz tetejére.

180 fokra előmelegített sütőbe kb. 10-12 perc alatt készre sütjük, vagy amíg el nem kezd barnulni a széle. Figyeljük, mert könnyen megéghet. 
Amikor kivesszük a sütőből, még puhák a kekszek, de ahogy hűlnek, úgy keményednek.
(A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően változhat!)

A tepsibe hagyjuk teljesen kihűlni.

Légmentesen záródó dobozba tároljuk.